لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۱۱

بررسی روزنامه های صبح سه شنبه ايران


در سالگرد زلزله بم، روزنامه ها گزارش های متفاوتی از روند ساخت و ساز این شهر منتشر کرده اند.

روزنامه های روزسه شنبه ایران، همزمان با سالگرد زمين لرزه بم که منجر به مرگ ده ها هزار تن از ساکنان اين شهر در استان کرمان شد، گزارش های متفاوتی از بازسازی اين شهر منتشر کرده اند.


روزنامه ايران، ارگان رسمی دولت نوشته که در ۱۰۰۰ روز بازسازی بم دولت ۱۰۰۰ ميليارد تومان صرف بازسازی اين شهر کرده است. اين روزنامه در عين حال از قول فرماندار بم نوشته که بازسازی بم تا پايان امسال به پايان خواهد رسيد .


مردم سرگردانند


روزنامه همشهری، اما در گزارشی متفاوت از سردرگمی مردم بم، سه سال بعد از زلزله خبر داده است.


اين روزنامه نوشته که بر اساس برنامه های زمان بندی شده، بازسازی شهر بم روند کندی را پشت سر می گذارد و هنوز هزاران تن خاک و نخاله ساختمانی در شهر بم بر جای مانده، سيستم آبرسانی با نقص فنی روبروست، تعداد بسياری در کانکس زندگی می کنند،و عمليات تعريض خيابانها و جاده متوقف شده است.


همشهری نوشته که مقامات مسوول در ستاد بازسازی بم علت تداوم اسکان مردم در کانکس ها را تمايل زلزله زدگان برای هزينه بيشتر از وام ۱۵ ميليون تومانی در ساخت واحد های مسکونی شان ذکر کرده است.


هنوز هزاران تن خاک و نخاله ساختمانی در شهر بم بر جای مانده، سيستم آبرسانی با نقص فنی روبروست، تعداد بسياری در کانکس زندگی می کنند،و عمليات تعريض خيابانها و جاده متوقف شده است.
روزنامه همشهری

اين روزنامه همچنين، درباره سرنوشت صدها ميليون دلار کمک بين المللی به زلزله زدگان بم، به نقل از يک مقام فرمانداری بم نوشته که بخش اعظم اين کمک ها در قالب کارهای اجرايی نظير ساخت مدرسه برای روستاييان بی بضاعت بوده و در حال حاضر ۱۱ مدرسه تازه ساخت در بم فعال است.


ایران از ان پی تی خارج شود


روزنامه کيهان، در يادداشتی با عنوان«اين صخره عمودی است» به اعضای مجلس توصيه کرده با تصويب طرح تجديد نظر در همکاری ايران با آژانس بين المللی انرژی اتمی به قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل جواب دهند. حسين شريعتمداری در اين يادداشت با اظهار تعجب از سخنان نمايندگان مخالف اين طرح در مجلس نوشته برخی از نمايندگان که از ماجرا اطلاع زيادی ندارند در اظهارنظرهای خويش اعلام کرده اند که خروج ازان پی تی، به مفهوم تلاش برای توليد سلاح هسته ای خواهد بود و اين مخالفت را«بسيار عجيب» دانسته است.


نماينده ولی فقيه در روزنامه کيهان، خطاب به اعضای مجلس: با قاطعيت می توان گفت که هر مصوبه ای غير از خروج ازان پی تی، آب در هاون کوبيدن است و صد البته به نفع حريف.


نماينده ولی فقيه در روزنامه کيهان، خطاب به اعضای مجلس نوشته: با قاطعيت می توان گفت که هر مصوبه ای غير از خروج ازان پی تی، آب در هاون کوبيدن است و صد البته به نفع حريف و اگر قرار است در مصوبه امروز از عباراتی نظير «شيب ملايم» و عبارات مشابه استفاده شود، محترمانه تر آن است که مصوبه ای نداشته باشيم.


مدير مسوول کيهان موقعيت جمهوری اسلامی پس از صدور قطعنامه شورای امنيت را به کنايه صخره عمودی خوانده و تاکید کرده که صخره عمودی شيب ندارد که سخن از «تند» يا «ملايم» بودن آن در ميان باشد.


اعتراض به حضور شل در ایران


روزنامه ايران، از تجمع گروهی از دانشجويان بسيجی در مقابل دفتر شرکت نفتی شل خبر داده و از قول تجمع کنندگان نوشته که منافع اقتصادی بانيان قطعنامه بايد به خطر افتد.ايران همچنين به نقل از شرکت کنندگان در اين تجمع نوشته، «همدستان آمريکا و اسرایيل در کشور پيروان خمينی چه می کنند.»


توصیه عقل گرایی به دولت


روزنامه همبستگی، به نقل از کارشناسان سياسی نوشته است: دولت در برخورد با قطعنامه شورای امنيت بايد تعقل را جايگزين احساسات کند.


به نوشته اين روزنامه، برآيند دستگاه ديپلماسی دولت نهم و تيم هسته ای جديد در نهايت به آنجا ختم شد که شورای امنيت سازمان ملل در جلسه شنبه شب خود اعمال تحريم هايی ولو معتدل را عليه ايران تصويب کرد اما پاسخ ايران نيز به قطعنامه بلافاصله اعلام شد.


همبستگی از قول يدالله اسلامی نماينده پيشين مجلس به ديپلمات های دستگاه سیاست خارجی توصيه کرده در شرايط فعلی بايد با تدبير پيش رفت و از وادی شعارزدگی خارج شد.


روزنامه جام جم، از برکناری فرمانده پليس راه کشور به دنبال اظهار نظر درباره آتش سوزی خودروهای داخلی، خبر داده است


فرمانده پلیس راه برکنارشد


روزنامه جام جم، از برکناری فرمانده پليس راه کشور به دنبال اظهار نظر درباره آتش سوزی خودروهای داخلی، خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، نيروی انتظامی اعلام کرد فردا فرمانده جديد پليس راه کشور و جانشين سرهنگ هاشمی، فرمانده فعلی پليس راه معرفی خواهد شد.


جام جم در توضيح اين خبر نوشته، هاشمی که تا کنون سرپرستی پليس راه کشور را بر عهده داشت، چندی پيش علت فوت تعدادی از شهروندان در حوادث رانندگی را آتش سوزی خودروی پژو ۴۰۵ بعد از تصادف ذکر کرد و از مدير عامل شرکت ايران خودرو به عنوان مقصر اصلی اين حوادث نام برده بود.


بهروز وثوقی در فیلم قبادی نیست


روزنامه اعتماد، به نقل از معاونت سينمايی وزارت ارشاد بازگشت بهروز وثوقی به نقش آفرينی در سينمای ايران را تکذيب کرده است.


به نوشته اين روزنامه، روابط عمومی معاونت سينمايی وزارت ارشاد روز گذشته با ارسال جوابيه تندی به رسانه های کشور اعلام کرده بهروز وثوقی در فيلمی از بهمن قبادی بازی نمی کند.


روزنامه اعتماد، به نقل از معاونت سينمايی وزارت ارشاد بازگشت بهروز وثوقی به نقش آفرينی در سينمای ايران را تکذيب کرده است


اين روزنامه همچنين نوشته که اين اطلاعيه درحالی برای رسانه های کشور ارسال شده که روز قبل ازآن دو شبکه مختلف تلويزيون، شبکه خبر و شبکه دو، در اظهارنظرهايی جداگانه به طور تلویحی خواستار مقابله با ساخته شدن چنين فيلمی شده بودند.


به نوشته اعتماد، برنامه خبری ۲۰و۳۰ تلويزيون دولتی جمهوری اسلامی در گزارشی با زيرنويس «بدنام ها بازمی گردند»، اعلام کرده بود حرف و حديث هايی در مورد حضور بعضی از عوامل بدنام سينمای قبل از انقلاب به گوش می رسد و ضرورت برخورد وزارت ارشاد در اين زمينه احساس می شود.


معاون سيمنايی وزارت ارشاد انتشار چنين خبری از سوی تلويزيون را موجب تشويش افکار عمومی و اذهان و مخدوش شدن چهره مسوولان فرهنگی کشور عنوان کرده است.


XS
SM
MD
LG