لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۰

سناتور آمریکایی: در برابر پاکستان همه گزینه‌ها باید روی میز باشد


سناتور لیندزی گراهام (راست) در جریان سفر به افغانستان در کنار سناتور جان مک کین
سناتور لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه و عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روز یکشنبه گفت آمریکا باید به پاکستان گوشزد کند در صورتی که دست از حمایت از تروریسم برندارد و اقدامات لازم را هم در پیش نگیرد، با تمامی احتمال‌ها روبرو خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، سناتور گراهام در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: «بخشی از دولت پاکستان اقدام به همدستی با تروریست‌ها و اقدام علیه آمریکا و افغانستان کرده که این عمل نباید بدون پاسخ بماند.»

وی تاکید کرد اگر کارشناسان به این نتیجه برسند که، آمریکا باید در این مورد قاطع برخورد کند، دولت آمریکا در این مسئله از حمایت اکثریت جمهوریخواهان و دموکرات‌ها در کنگره آمریکا برخوردار است.

سناتور گراهام به طور مستقیم به «اقدام نظامی علیه پاکستان» اشاره نکرد ولی گفت تمامی اقدام‌ها باید روی میز باشد. وی همچنین گفت کمک نظامی و مالی به پاکستان در صورتی که این کشور همدست تروریست‌ها باشد، کار خطایی است و آمریکا باید جلوی آن را بگیرد.

لیندزی گراهام گفت: «اینها (پاکستان) در اموری دست دارند که در آن (سربازان و نیروهای) آمریکایی کشته می‌شوند. اگر قرار است آنها (پاکستان) از تروریسم به عنوان یک استراتژی ملی استفاده کنند، ما هم باید تمامی گزینه‌ها را مقابل آنها بگذاریم از جمله اینکه راه‌هایی که به ما اجازه می‌دهد از سربازان و نیروهایمان دفاع کنیم.»

وی گفت: «بهترین راه برای پاکستان این است که با ما همکاری کرده و در مقابل نیروهای تروریستی بایستد.»

این اظهارات در حالی است که آمریکا روز جمعه بار دیگر از پاکستان خواست ارتباط خود با شبکه حقانی را قطع کند و پاکستان نیز در همین روز به ایالات متحده هشدار داد که ممکن است در صورت ادامه یافتن این اتهامات آمریکا پاکستان را از دست بدهد.

تنش‌ها میان واشینگتن و اسلام آباد در روزهای گذشته بالا گرفته است. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه خواستار آن شد که پاکستان هرگونه ارتباط با شبکه حقانی را قطع کند.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: «ما می‌دانیم که شبکه حقانی از جولانگاه‌های امن خود در پاکستان دست به عملیات می‌زند و دولت پاکستان هم اقدامی علیه این جولانگاه‌ها انجام نداده است. این موضوع خیلی وقت است که برای آمریکا باعث نگرانی است و ما با پاکستان چه علنی و چه به طور خصوصی آن را مطرح کرده‌ایم.»

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد این مسئله حائز اهمیت است که پاکستانی‌ها «هر ارتباطی را که با آنها دارند قطع کنند و اقدامی جدی و فوری علیه این شبکه انجام دهند بطوریکه آنها دیگر تهدیدی برای ایالات متحده یا مردم پاکستان نباشند.»

در واکنش به اتهاماتی از این دست که پیش از این، مایک مالن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز، مطرح کرده بود پاکستان به واشینگتن هشدار داد که ممکن است متحد خود در منطقه را از دست بدهد.

حنا ربانی، وزیر خارجه پاکستان، روز جمعه گفت: «ما هم این پیام را برای ایالات متحده داریم و آن این است که شما یک متحد را از دست خواهید داد. شما نمی‌توانید پاکستان را از دست بدهید، شما نمی‌توانید مردم پاکستان را از دست بدهید.»

وی افزود: «اگر چنین کنید...هزینه‌اش بر دوش شما خواهد بود.»

دریاسالار مایک مالن روز پنجشنبه گفته بود شبکه حقانی، «بازوی تمام‌عیار» سازمان امنیت پاکستان است. مایک مالن به صراحت سازمان امنیت پاکستان را متهم کرد که در بمبگذاری مقر ناتو در ماه جاری میلادی در افغانستان که به زخمی شدن ۷۷ آمریکایی انجامید، دست داشته است.

مایکل مالن همیچنین محاصره ۱۹ ساعته سفارت آمریکا در کابل، و حمله ماه ژوئن با هتل اینترکانتیننتال کابل را به سازمان امنیت پاکستان نسبت داد که به وسیله گروه حقانی صورت گرفته است.

شبکه حقانی که هم‌اکنون متحد القاعده و طالبان است، در دهه ۱۹۸۰ با پشتیبانی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در برابر نیروهای شوروی می‌جنگید.آمریکا بارها پاکستان را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده و هر
بار پاکستان این اتهامات را رد کرده است.

از سوی دیگر اختفای اسامه بن لادن در یک شهرک نظامی‌نشین پاکستان و ساختمانی که تدابیر امنیتی در آن مشهود بود، هرچه بیشتر به بی‌اعتمادی میان اسلام‌‌‌آباد و واشینگتن دامن زده است. پاکستان هرگونه پشتیبانی از گروه‌‌های مسلح مخالف دولت افغانستان را رد می‌کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG