لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۲

تلاش پلیس اوکراین برای متفرق کردن طرفداران یولیا تیموشنکو


تجمع حامیان یولیا تیموشنکو در کی‌یف
گزارش‌ها حاکی است نيروهای حامی يوليا تيموشنکو، نخست‌وزير سابق اوکراين با نيروهای دولتی در اوکراين بالا گرفته و حاميان تيموشنکو می‌گويند بازداشت او «غيرقانونی» است و او بايد از زندان آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هواداران خانم تيموشنکو با سردادن فريادهای «يوليا، تو تنها نيستی» در مرکز کی‌يف، پايتخت اوکراين تحصن کرده و نيروهای ضدشورش آنها را به محاصره خود درآورده و اخطار کرده‌اند اگر متفرق نشوند، پليس به زور آنها را متفرق خواهد کرد.

از سوی دیگر، حاميان حزب حاکم اوکراين هم دست به تظاهرات زده که به گفته ناظران، يادآور روزهای پرآشوب انقلاب نارنجی اوکراين در سال ۲۰۰۴ است.

يکی از طرفداران خانم تيموشنکو به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به رغم اجبار حاکميت برای انتقال ما، اين جا خواهيم ماند. ما ترسی هم نداريم و فقط می‌خواهيم فرزندان ما قادر باشند در يک کشور آرام زندگی کنند.»

طرفداران خانم تيموشنکو می‌گويند روز دوشنبه و در زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه خانم تيموشنکو، تظاهرات گسترده‌ای به راه خواهند انداخت.

قاضی دادگاه کی‌يف روز جمعه دستور دستگيری خانم تيموشنکو، نخست‌وزير سابق اوکراين را صادر کرد.

يوليا تيموشنکو می‌گويد اين دادگاه هيچ چيز جز انتقام خواهی ويکتور يانوکويچ نيست و اساس حقوقی و قانونی ندارد.

خانم تيموشنکو متهم به «بالا کشيدن ۱۹۰ ميليون دلار» در جريان معامله قرارداد گاز با روسيه است که به قطع جريان انتقال گاز به اروپا از طريق اوکراين، پايان داد.

آمريکا و اتحاديه اروپا در واکنش به خبر دستگيری خانم تيموشنکو اعلام کردند اين وضعيت، نگرانی از حاکميت قانون در اوکراين را زيرسئوال برده و اين ترس وجود دارد که قانون و رسيدگی قانونی متاثر از اهداف و انگيزه‌های سياسی باشد.

دامنه حمايت از خانم تيموشنکو به دنيای ورزش اوکراين هم رسيد و «ويتالی کليتشکو»قهرمان بوکس اوکراين هم اعلام کرد تمرينات خود را متوقف کرده و به «کمپين مدافعان دموکراسی و آزادی» می‌پيوندد.

یولیا تیموشنکو در حال ورود به دادگاه

تيم وکلای مدافع و کمپين حقوق بشر اوکراين از قاضی دادگاه خواسته بودند تا زمان ادامه جلسه دادگاه در روز دوشنبه، خانم تيموشنکو را از زندان آزاد کند که قاضی با اين درخواست مخالفت کرد. يکی از رابط‌های سازمان حقوق بشر اوکراين که با خانم تيموشنکو ديدار کرده، به خبرگزاری فرانسه گفت که او روحيه‌ای عالی دارد و آماده مبارزه با مخالفان خود است.

خانم تيموشنکو در سال ۲۰۰۱ و در زمان رياست جمهوری لئونيد کوچما هم زندان را تجربه کرده و آن زمان به اتهام «جعل سند» به طور موقت به زندان افتاد. آن زمان اين اتهام ثابت نشده و او از زندان آزاد شد.

گزارش‌ها حاکی است در صورتی که اتهام‌های خانم تيموشنکو ثابت شود، وی ممکن است تحت قوانين جزايی و کيفری اوکراين به ۱۰ سال زندان محکوم شود. حتی اگر اين حکم به صورت تعليقی صادر شود، يوليا تيموشنکو اجازه حضور در انتخابات پارلمانی سال آينده در اوکراين و يا انتخابات رياست جمهوری اوکراين در سال ۲۰۱۵ را نخواهد داشت.

ويکتور يانوکويچ، رييس جمهوری فعلی اوکراين هم در زمان اتحاد جماهير شوروی سابق در سال ۱۹۶۷ و ۱۹۷۰ به اتهام هايی چون «سرقت و درگيری» به زندان افتاده بود.
XS
SM
MD
LG