لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۲۳

دادگاه تجديدنظر در پرونده اشيای عتيقه در آمريکا به نفع ايران رای داد


نمایی از دادگاه عالی آمریکا، عکس تزیینی است
دادگاه تجديدنظر در شيکاگوی آمريکا در پرونده ضبط اشياء عتيقه ايران در موزه این شهر به عنوان غرامت به خانواده شاکيان چند حمله تروريستی در اسرائیل، به نفع ايران رای داد و رای دادگاه بدوی را نادرست تشخيص داد.

شماری از خانواده‌های قربانيان حمله انتحاری سال ۱۹۹۷ در اسرائيل در دادخواستی از دادگاهی در آمريکا خواسته بودند اشيای عتيقه ايرانی در موزه شيکاگو را ضبط کرده و از آن برای پرداخت غرامت معادل حدود ۷۱ ميليون دلار به آنها استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، دادگاه بدوی به نفع خانواده قربانيان رای داده بود، ولی دادگاه تجديد نظر در روز سه‌شنبه، اين رای را نادرست دانست و پرونده را برای بررسی دوباره به آن دادگاه ارجاع کرد.

در جريان سه بمب‌گذاری در ماه سپتامبر، شهريورماه، سال ۱۹۹۷ در يک مرکز خريد در اورشليم، بيت‌المقدس، که از سوی گروه فلسطینی حماس انجام شد، پنج تن کشته و ۲۰۰ تن مجروح شدند.

در جريان اين پرونده در اسرائيل، دو عضو حماس در دادگاه محکوم شدند.

پنج گروه از کسانی که در آن بمب‌گذاری زخمی شده بودند يا خانواده‌های مرتبط با آنها اين شکايت را مطرح کردند و در دادخواست خود گفتند ايران به دليل آموزش و حمايت مالی و نظامی نيروهای حماس در اين حملات مقصر است.

دادگاه بدوی به نفع شاکيان رای داده و دستور داد منابعی را که می‌خواهند از طريق آنها غرامت پرداخت شود به دادگاه معرفی کنند. شاکيان پرونده اموال و دارايی‌های عتیقه ايران از جمله سه قطعه عتيقه ايرانی که به طور امانت در اختيار موزه تاريخ طبيعی شيکاگو و انستيتو مطالعات شرقی شيکاگو قرار دارد را معرفی کردند.

موزه و انستيتوی يادشده در پاسخ اعلام کردند اموال موزه جزء دارايی‌هایی نيست که تحت قوانين آمريکا قرار گيرد و از اين حوزه مصون است.

با اين حال شاکيان اصرار داشتند که اين مسئله و درخواست آنها منصفانه است و اين طور استدلال کردند که اشيای ياد شده برای اهداف تجاری در خاک آمريکا است و مالکيت آن متعلق به حاکميتی است که از گروه‌های تروريسم حمايت می‌کند و با آنها ارتباط دارد.

جمهوری اسلامی ايران در مرحله دادگاه بدوی هيچ واکنشی به دادگاه نشان نداد و حاضر نشد در دادرسی شرکت کرده و از حق خود دفاع کند. پس از مدتی ايران يک وکيل آمريکايی استخدام کرد تا از منافع خود در دادگاه دفاع کند.

دادگاه تجديد نظر رای دادگاه را تغيير نداده، اما استدلال کرده است که اين رای نادرست است. دادگاه تجديد نظر همچنين درخواست وکلای شاکيان درباره «اعلام تمامی دارايی‌های ايران در کل خاک ايالات متحده آمريکا» را رد کرده است.

دادگاه تجديد نظر در صورت تشخيص رای نادرست، آن را تغيير نمی‌دهد، ولی با استدلال خود، از اجرای رای جلوگيری کرده و برای تغيير، آن را به دادگاه بدوی بازمی‌گرداند.
XS
SM
MD
LG