لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۰۲

رویترز: شرکت ایران، اسرائیل و آمریکا در نشستی مربوط به خلع سلاح اتمی


خبرگزاری رویترز گزارش داده است به تازگی نمایندگان ایران، اسرائیل، چندین کشور عرب و آمریکا در نشستی مربوط به خلع سلاح هسته‌ای در نزدیکی شهر مونترو در سوئیس شرکت کرده‌اند.

برپایه این گزارش، این جلسه روز دوم نوامبر، ۱۱ آبان ماه، در هتلی در دهکده گلیون برگزار شده و موضوع آن هم زمینه‌سازی برای کنفرانسی بین‌المللی درباره خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای بود.

رویترز به نقل از یک دیپلمات عرب که نخواسته نامش فاش شود نوشته است که نمایندگان ایران و اسرائیل در این جلسه حضور داشتند و جلسه بعدی پیش از پایان سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.

یکی از مقامات اسرائیلی هم به رویترز گفته است در این جلسه هیات‌های نمایندگی مواضع کشور خود را بیان کردند اما نمایندگان اسرائیل هیچ تماس مستقیمی با نمایندگان ایران یا کشور‌های عرب نداشتند.

به گزارش رویترز، نزدیک به ۱۴ هیات نمایندگی در این نشست شرکت داشتند. یاکو لایاوا، معاون وزیر خارجه فنلاند، هم که مسئول برگزاری این کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌ هسته‌ای است، در این نشست حضور داشته است.

یک مقام اسرائیلی روز دوشنبه در بییت‌المقدس گفت جلسه روز ۱۱ آبان در حقیقت نشستی برای آماده‌سازی کنفرانس پیش رو بود و بیشتر گفت‌وگو‌ها بر سر مسائل فنی متمرکز شده بود.

وی تاکید کرده است که هیچ تماش مستقیم و غیر مستقیمی بین نمایندگان اسرائیل با ایران و کشورهای عرب حاضر در نشست نبود.

به گفته این مقام اسرائیلی تاریخ برگزاری کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای هنوز تعیین نشده است.

اسرائیل درباره در اختیار داشتن یا نداشتن سلاح‌های اتمی به طور رسمی اظهار نظر نمی‌:کند. با این حال اهود اولمرت نخست‌وزیر وقت اسرائیل در سال ۲۰۰۶ در گفت‌وگو با یک شبکه آلمانی تلویحا گفت که این کشور دارای سلاح هسته‌ای است. اقدامی که با انتقاد سیاستمداران اسرائیلی مواجه شد.

برنامه اتمی ایران هم گرچه به گفته مقامات جمهوری اسلامی تنها اهداف غیر نظامی را دنیال می‌کند ولی کشورهای غربی ایران را بار‌ها به پیشبرد اهداف نظامی متهم کرده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG