لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۳۵

خبرگزاری فارس: مبدا شی نورانی در آسمان ایران شرق افغانستان بود


شی نورانی در آسمان ایران
یک «مقام آگاه» در نیروهای مسلح ایران، به خبرگزاری فارس گفته است که مبدا شی نورانی که پنجشنبه شب در آسمان ایران دیده شد، شرق افغانستان بوده و مسیر این شی تا اسرائیل ادامه داشته است.

پنجشنبه شب، یک شی نورانی در آسمان ایران، و چند کشور منطقه و از جمله، جمهوری آذربایجان، سوریه، لبنان و اسرائیل مشاهده شد و که بسیاری از شهروندان تصاویر آن را با موبایل‌ها خود ضبط کردند.

بامداد جمعه اما سازمان پدافند غیرعامل ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای تحت امر این سازمان «با هدف ارزیابی آمادگی واحدهای پدافندی کشور رزمایشی سراسری با عنوان طلوع فجر برگزار کردند که با موفقیت کامل انجام شد.» در این بیانیه اشاره‌‌ای به ظهور این شی در آسمان نشده بود.همزمان، روسیه هم اعلام کرد نیروی استراتژیک موشکی روسیه پنجشنبه شب موشک بالستیک توپول آی‌سی‌بی‌ام را از نزدیکی بندر آستاراخان شلیک کرده که با «موفقیت» به هدفی در «ساری شاگان» قزاقستان برخورد کرده است.

گرچه تاکنون مقام‌های ایرانی درباره این پدیده توضیح رسمی نداده اند اما خبرگزاری فارس به نقل از یک «منبع آگاه» در نیروهای مسلح گزارش داده است که مبدا این شی نورانی شرق افغانستان بوده و تا آسمان اسرائیل رفته است. این «مقام آگاه» هیچ اشاره‌ای به «ازمایش موشکی» روسیه نکرده است.

این «مقام آگاه» به فارس گفت: «این شی نورانی که پنجشنبه شب حدود ساعت ۲۲:۳۰ در فضای ایران نیز مشاهده شده بود، مسیر خود را تا رژیم اشغالگر قدس ادامه داده و پس از آن خبری از این شیء در دسترس نیست.»

وی افزود: «مبدا مشاهده این شیء نورانی مربوط به شرق افغانستان بوده به طوری که تا سرزمین‌های اشغالی ادامه داشته است.»

پیشتر روزنامه یدیعوت آحارونت، به نقل از ییگال پات ال، رئیس انجمن ستاره‌شناسی اسرائیل گزارش کرده بود که به احتمال زیاد آزمایش موشکی روسیه شکست خورده و شی نورانی‌ای که مردم در آسمان دیده‌اند تکه‌های آن موشک بوده است. اما با این حال شماری از کارشناسان گفته‌اند که موشک‌های سه مرحله‌ای توپول ردی مشابه از خود به جای می‌گذارند که به معنای شکست این آزمایش نیست.

تلویزیون ایران هم با گزارش این پدیده، آن را به آزمایش موشکی روسیه نسبت داده است.
XS
SM
MD
LG