لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۳۵

تأکید گروه ۲۰ برای دسترسی جهانی به واکسن‌های فایزر و مدرنا


نشست امسال گروه ۲۰ (جی۲۰) به صورت مجازی برگزار می‌شود

یک روز پس از اعلام خبر درخواست تصویب اضطراری واکسن‌های ضد کرونای شرکت‌های آمریکایی فایزر و مدرنا، کشورهای گروه ۲۰ در یک اجلاس مجازی به میزبانی عربستان، نسبت به عدم دسترسی کافی کشورهای جهان به این واکسن‌ها ابراز نگرانی کردند.

فایزر و مدرنا اعلام کرده‌اند که واکسن‌های آنها افراد را ۹۵ درصد علیه ویروس کرونا مصون می‌کند و موضوعات مربوط به این خبر، از محورهای گفت‌وگوها در نشست دوروزه ثروتمندترین کشورهای جهان موسوم به گروه۲۰ است که از روز شنبه، یکم آذر، در ریاض پایتخت عربستان سعودی به صورت مجازی آغاز به کار کرده است.

اکنون با گذشت شمار مبتلایان در ایالات متحده از رقم ۱۲ میلیون نفر، شرکت‌های تولیدکننده واکسن امیدوارند که اداره نظارت بر کیفیت دارو در آمریکا تا اواسط ماه دسامبر این واکسن را تأیید کند و تولید انبوه آن بلافاصله شروع شود.

شرکت فایزر اعلام کرده که تا پایان سال جاری میلادی می‌تواند حدود ۵۰ میلیون دوز واکسن تولید کند که برای واکسینه کردن حدود ۲۵ میلیون نفر کفایت خواهد کرد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی که میزبان نشست گروه ۲۰ است روز شنبه نسبت به این خبرها ابراز خوش‌بینی کرد اما گفت: «باید تلاش کنیم شرایطی فراهم شود که همگان به این داروها دسترسی مقرون به صرفه و عادلانه داشته باشند.»

او با اشاره به شوک اقتصادی و خسارات اجتماعی ناشی از ویروس کرونا، اجلاس گروه ۲۰ را گشود و متعهد شد که این گروه تمام تلاش خود را برای غلبه براین بحران از طریق همکاری بین‌المللی به‌کار خواهد برد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در این نشست ویدیویی گفت، چالش فراگیری چون ویروس کرونا تنها با یک تلاش فراگیر قابل حل است.

رئیس‌جمهوری آمریکا دونالد ترامپ نیز، پیش از رفتن به بازی گلف در ایالت ویرجینیا، نزدیک به دو ساعت از طریق تماس ویدئویی در این نشست مجازی شرکت کرد. انتظار می‌رود دونالد ترامپ در دومین روز نشست گروه ۲۰ شرکت داشته باشد.

کشورهای مختلف، اکنون باری دیگر ناچار به اعمال محدودیت و تعطیلی شده‌اند و ایران نیز اعلام کرده است که در بیش از نیمی از شهرها، کسب‌وکارهای غیر ضروری را تا دو هفته تعطیل می‌کند و محدودیت‌های رفت‌وآمد نیز اعمال کرده است.

همزمان با نزدیک شدن زمستان و افزایش شیوع ویروس کرونا در سراسر خاورمیانه، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت روز پنج‌شنبه در مورد موج دوم مرگبار کرونا در خاورمیانه هشدار داد و گفت که «ایران بدترین وضعیت شیوع در منطقه را دارد و بیش از ۶۰ درصد از کل موارد جدید ابتلا در هفته گذشته از ایران، اردن و مراکش گزارش شده است.»

XS
SM
MD
LG