لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۲۸

تهاجم روسیه به اوکراین

گروه هفت: روسیه باید کنترل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را به اوکراین بازگرداند

نمایی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا

وزیران خارجه گروه هفت روز چهارشنبه ۱۹ مرداد در بیانیه‌ای از روسیه خواستند که کنترل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را فورا به اوکراین بازگرداند.

در بخشی از این بیانیه گفته می‌شود: «کارکنان اوکراینی نیروگاه باید بتوانند بدون هیچ‌گونه تهدید و یا اعمال فشاری وظایف خود را انجام دهند. کنترل روسیه بر این نیروگاه منطقه را به خطر انداخته است».

آن‌ها افزودند که تمامی نیروگاه‌های هسته‌ای موجود در قلمرو بین‌المللی اوکراین باید بتوانند در امنیت کامل به فعالیت خود ادامه دهند.

نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا که در نزدیکی شهر انرهودار واقع در شمال غربی استان زاپوریژیا قرار دارد، در اولین هفته‌های تهاجم نظامی روسیه به تصرف این کشور درآمد ولی کارکنان اوکراینی امور جاری این تاسیسات را هدایت می‌کنند.

در پی وقوع چندین حمله نظامی در اطراف این تاسیسات طی هفته‌های اخیر نگرانی‌ها در مورد وقوع سوانح هسته‌ای در منطقه افزایش یافته است. در روزهای اخیر اوکراین و روسیه یکدیگر را به اقدامات نظامی غیرمسئولانه در اطراف این تاسیسات متهم کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز دوشنبه حمله به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را «اقدامی انتحاری» توصیف کرد و از هر دو طرف خواست امکان بازرسی کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این تاسیسات را فراهم کنند.

انهدام «۹ فروند هواپیمای روسی» در انفجار شبه جزیره کریمه

در رویدادی دیگر نیروی هوایی اوکراین روز چهارشنبه ادعا کرد که در اثر انفجار نیرومند روز سه‌شنبه در پایگاه هوایی روسیه در شبه‌جزیره کریمه ۹ هواپیمای نظامی این کشور منهدم شده است.

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که علت انفجار مهمات موجود در پایگاه «ساکی» بوده، هیچ حمله‌ای روی نداده و هواپيماهای مستقر در اين پايگاه آسيب نديده‌اند.

دولت اوکراین تاکنون مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است ولی مقامات اوکراینی توضیح روسیه در مورد دلایل وقوع انفجار را رد کرده‌اند.

کارشناسان امور دفاعی می‌گویند ارتش اوکراین با استفاده از موشک‌های دوربرد ضد شناوری که در اختیار دارد قادر است چنین حمله‌ای را انجام دهد.

اگر انفجار در پایگاه هوایی «ساکی» در نتیجه حمله اوکراین روی داده باشد نشانه تشدید قابل ملاحظه جنگ بین دو کشور است.

ناحیه کریمه برای هر دو طرف بسیار مهم است. به رسمیت شناختن ناحیه کریمه به عنوان بخشی از قلمرو روسیه یکی از شروط مهم مسکو برای پایان جنگ است و از سوی دیگر دولت اوکراین وعده داده که روسیه را از تمامی مناطق اشغالی، از جمله ناحیه کریمه بیرون خواهد راند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، سه‌شنبه شب و ساعاتی پس از وقوع انفجار گفت: «جنگ روسیه علیه اوکراین و تمامی اروپای آزاد با کریمه شروع شد و باید با آزادی کریمه پایان یابد».

مقامات محلی در شبه‌جزیره کریمه اعلام کردند که در اثر این انفجار یک نفر کشته و ۱۴ نفر مجروح شده‌اند. سرگئی آکسونوف، رئیس دولت محلی کریمه، گفت: ده‌ها ساختمان مسکونی آسیب دیده و حدود ۲۵۰ نفر از ساکنان آن‌ها به سکونتگاه موقت منتقل شده‌اند.

مقامات روسیه روز چهارشنبه سعی کردند این حادثه را کم اهمیت جلوه دهند و تاکید کردند که تمامی هتل‌ها و تفريگاه‌های ساحلی کریمه که یک مقصد گردشگری برای مردم روسیه است به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهند.

پایگاه هوایی «ساکی» در شبه‌جزیره کریمه یکی از مراکز پشتیبانی حملات هوایی روسیه به حنوب اوکراین است و به همین دلیل تعداد کثیری از کاربران اوکراینی در شبکه‌های اجتماعی به این حادثه واکنش نشان داده و در مورد احتمال حمله موشکی اوکراین به این پایگاه گمانه‌زنی کردند.

اولکسی آرستوویچ، یکی از مشاوران رئیس‌جمهوری اوکراین، که در مقایسه با سایر مقامات این کشور معمولا صریح‌تر اظهار نظر می‌کند ادعا کرد که این انفجار یا نتیجه حملات موشکی اوکراین و یا کار چریک‌های اوکراینی است که در ناحیه کریمه فعالیت می‌کنند.

پایگاه «ساکی» حداقل ۲۰۰ کیلومتر با نزدیک‌ترین مواضع ارتش اوکراین فاصله دارد و در نتیجه خارج از برد توپخانه‌های دوربردی است که آمریکا و سایر کشورهای غربی اخیرا در اختیار اوکراین قرار داده‌اند.

برد توپخانه راکتی «هیمارس» که آمریکا به اوکراین داده است حدود ۸۰ کیلومتر است. این تسلیحات مدل‌هایی با برد حدود ۳۰۰ کیلومتر نیز دارد ولی به رغم درخواست‌های مکرر کی‌يف، واشینگتن تاکنون حاضر نشده آن‌ها را به اوکراین بدهد.

اوله ژدانف، کارشناس امور دفاعی در اوکراین، معتقد است که این کشور می‌توانسته با موشک‌های ضد شناور «نپتون» که برد آن حدود ۲۰۰ کیلومتر است پایگاه «ساکی» را هدف بگیرد.

به گفته او، ارتش اوکراین می‌توانسته با استفاده از موشک‌های ضد شناور «هارپون» با برد ۳۰۰ کیلومتر نيز که از غرب دریافت کرده است این حمله را انجام دهد.

او افزود: «کی‌یف در موضع‌گیری‌های رسمی در مورد این حمله سکوت کرده است ولی نیروهای مسلح اذعان کرده که این انفجار نتیجه حمله اوکراین بوده است».

اگر اين انفجار واقعا نتيجه حمله ارتش اوکراين باشد اولين حمله مهم و شناخته شده به پايگاه‌های نظامی روسيه در ناحيه کريمه خواهد بود.

ماه گذشته در پايگاه فرماندهی ناوگان روسيه در دريای سياه در حومه بندر سواستوپول انفجار کوچک‌تری روی داد که از قرار معلوم نتيجه حمله خرابکارانه اوکراينی‌ها با استفاده از يک پهپاد دست‌ساز بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های آلمان و آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اوکراین می‌گوید در منطقه الحاق شده «خرسون» پیشروی کرده است

اوکراین روز دوشنبه ۱۱ مهر ادعا کرد نیروهای این کشور در استان خرسون که جمعه گذشته به خاک روسیه الحاق شد پیشروی کرده‌اند. ضد حمله و پیشروی ارتش اوکراین طی چند هفته اخیر در استان خرسون در مقایسه با پیشروی سریع آن‌ها در ناحیه خارکیف در شمال شرقی کشور کندتر و دشوارتر بوده است.

خرسون یکی از چهار استان اشغالی اوکراین است که در پی برگزاری همه‌پرسی «غیرقانونی» همراه با دونتسک، لوهانسک و زاپروژیا به خاک روسیه الحاق شد. مجلس سفلی دومای روسیه روز دوشنبه معاهده الحاق این مناطق را تصویب کرد و قرار است مجلس علیای دوما نیز فردا این معاهده را تصویب کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، روز دوشنبه گفت دو استان لوهانسک و دونتسک با همان مرزهای مشخص خود که قبل از شروع درگیری‌های نظامی بین شورشیان مورد حمایت مسکو و ارتش اوکراین در سال ۲۰۱۴ وجود داشت به فدراسیون روسیه می‌پیوندند ولی مرزهای دقیق دو ناحیه خرسون و زاپروژیا هنوز مشخص نشده است.

او بدون ارائه جزئیات بیشتر افزود: «ما گفت‌وگو در این زمینه با ساکنان این دو منطقه را ادامه خواهیم داد».

رسانه‌های اوکراین روز دوشنبه لحظه برافراشتن پرچم این کشور دریکی از روستاهای استان خرسون را پخش کردند. به نظر می‌رسد که ارتش اوکراین در پیشروی‌های اخیر در خرسون این روستا را بازپس گرفته است.

ارتش اوکراین از زمان شروع ضد حمله خود در این مناطق از اواخر مرداد مواضع و خطوط ارتباطی ارتش روسیه در ساحل غربی رود دنیپر را هدف حملات سنگین قرار داده است. در این حملات با استفاده از موشک‌اندازهای آمریکایی «هیمارس» تعدادی از پل‌های موقت در مسیرهای تدارکاتی و شبکه ارتباطی و فرماندهی ارتش روسیه منهدم و یا به شدت تخریب شده‌اند.

ولی به‌نظر می‌رسد که به‌دلیل مسطح بودن منطقه، ارتش روسیه با حملات هوایی و آتش توپخانه مستمر توانسته است پیشروی ارتش اوکراین در استان خرسون را کند کند.

یکی از مقامات دست‌نشانده روسیه در استان خرسون روز دوشنبه در یک پیام ویدیویی اذعان کرد که ارتش اوکراین توانسته است در عمق بیشتری از خطوط دفاعی روسیه پیشروی کند ولی همزمان ادعا کرد که «اوضاع تحت کنترل است و استحکامات دفاعی روسیه به خوبی عمل می‌کنند».

ارتش اوکراین روز یکشنبه کنترل کامل شهر لیمان، واقع در غرب استان دونتسک و یک مرکز مهم حمل‌ونقل و شبکه راه آهن در شرق کشور را به‌دست گرفت.

تحت تاثیر الحاق مناطق اشغالی اوکراین و تهدید ولادیمیر پوتین به استفاده از جنگ‌افزارهای تخریب گسترده برای دفاع از قلمرو آن کشور، جنگ وارد مرحله جدیدی شده است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، نیز هفته گذشته در واکنش به این تحولات خواستار پیوستن سریع اوکراین به پیمان ناتو شد.

ولودیمیر زلنسکی غروب یکشنبه در پیام ویدیویی روزانه خود خطاب به مردم اوکراین گفت: «آزادسازی لیمان به مهمترین خبر رسانه‌ها بدل شده است ولی موفقیت سربازان ما فقط به این شهر محدود نمی‌شود».

او در بخش دیگری از این سخنرانی از واحدهای مستقر در شهر زادگاهش در استان خرسون و پیشروی‌های اخیر آن‌ها قدردانی کرد.

دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت بر اثر گلوله‌باران هشت ناحیه توسط ارتش روسیه طی ۲۴ ساعت گذشته دو غیرنظامی کشته و ۱۴ نفر مجروح شده‌اند.

این بیانیه افزود که روسیه در واکنش به پیشروی‌های ارتش اوکراین در استان خرسون رفت‌وآمد به شهر خرسون، مرکز این استان، را محدود کرده و ساکنان فقط با کسب اجازه مخصوص می‌توانند از شهر خارج شوند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر

اوکراین از آزادسازی کامل شهر لیمان خبر داد؛ حمله روسیه به زادگاه زلنسکی با پهپادهای ایرانی

ورود نیروهای پیشقراول اوکراین به شهر استراتژیک لیمان

همزمان با «پاکسازی کامل» شهر استراتژیک لیمان در اوکراین، گزارش‌ها حاکی از حمله روسیه با پهپادهای انتحاری ساخت ایران به زادگاه رئیس‌جمهوری اوکراین است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۱۰ مهر گزارش داد آزادسازی شهر لیمان که منطقه‌ای استراتژیک برای تدارکات و هاب لجستیکی برای نیروهای روسیه بود، ضربه‌ای دیگر به کرملین است که در صدد الحاق چهار منطقه اوکراین، از جمله شهر لیمان در استان دونتسک بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز یکشنبه با انتشار ویدئویی از «پاکسازی کامل» لیمان از نیروهای روسیه خبر داد و از نظامیان اوکراینی قدردانی کرد.

روسیه هنوز آزادسازی لیمان را تایید نکرده است، اما وزارت دفاع این کشور روز گذشته اعلام کرد که نظامیان روسی از لیمان به مناطق «مناسب‌تری عقب‌نشینی کرده‌اند».

ارتش بریتانیا نیز آزادسازی لیمان را یک «عقبگرد سیاسی چشمگیر» برای روسیه توصیف کرد؛ اشاره‌ای به تلاش روسیه برای الحاق فوری مناطق اشغالی به خاک خود.

ساعاتی پس از آزادسازی کامل این شهر، رسانه‌های اوکراین تصاویری از ورود نظامیان این کشور با پرچم آبی و زرد اوکراین به روستای تورسکه در ۱۵ کیلومتری لیمان منتشر کردند. یک سرباز اوکراینی نیز در ویدئویی از هدف قرار دادن شهر کرمینا، در مرز استان لوهانسک که در اشغال روسیه است، خبر داد.

در تصویر دیگری، یک سرباز اوکراینی در حال برافراشتن پرچم این کشور در روستای نووورونتسکوا در مرز منطقه خرسون دیده می‌شود که در اشغال نیروهای روسیه است.

منابع نزدیک به نیروهای روسیه از ضدحملات جدید نیروهای اوکراینی به منطقه خرسون خبر داده‌اند.

در این میان اوکراین روز یکشنبه از حملات روسیه با پهپادهای انتحاری ساخت ایران به دو مدرسه در شهر کریفیی ریه، زادگاه آقای زلنسکی، خبر داد.

نیروی هوایی اوکراین می‌گوید شب گذشته موفق شد که پنج پهپاد ساخت ایران را ساقط کند اما دو پهپاد انتحاری دو مدرسه را هدف قرار دادند.

اوکراین اخیرا در واکنش به تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین، سفیر جمهوری اسلامی در کی‌یف را اخراج کرد.

دولت کی‌یف همچین روز یکشنبه اعلام کرد که روسیه شهر زاپوریژیا را مورد هدف قرار داده است و نظامیان اوکراینی نیز به چندین پست نظامی روسیه حمله کرده و مهمات آن‌ها، از جمله دو سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ را نابود کرده‌اند.

نیروهای اوکراینی از ابتدای ماه گذشته با شتاب در حال آزادسازی بخش‌های اشغال شده این کشور در شرق و جنوب اوکراین از دست نیروهای روسیه هستند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز/د.خ/ک.ر

واکنش به اقدام پوتین در الحاق خاک اوکراین؛ مدیر انرژی اتمی اوکراین «ربوده شد»

نیروگاه هسته‌ای در اوکراین

انرگواتم، سازمان انرژی اتمی اوکراین و اپراتور کارخانه هسته‌ای در زاپوریژیا، استانی که روسیه آن را رسما از روز هشتم مهر به خاک خود «الحاق» کرد، اعلام کرد که نیروهای روسی مدیرکل این شرکت را «ربوده» و زندانی کرده‌اند.

به گزارش رویترز، انرگواتم در بیانیه خود خبر داد که نیروهای گشت روسی ایهور موراشف را بعدازظهر روز جمعه «ربوده» و به بازداشتگاهی نامعلوم منتقل کردند.

در ساعتی که آقای موراشف زندانی شده، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در آیین «الحاق» رسمی چهار استان اوکراین به خاک فدراسیون روسیه در کرملین شرکت و سخنرانی کرد.

شرکت انرگواتم در بیانیه خود افزود که نیروهای روس آقای مراشف را از درون خودرویش بیرون کشیده، به او چشم‌بند زده و وی را با خود بردند و از آن ساعت دیگر خبری از او در دست نیست.

پترو کوتین، رئیس انرگواتم، تاکید کرده که بازداشت اقای مراشف امنیت اوکراین و «بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا» را به خطر می‌اندازد. روسیه در این مورد سکوت کرده است.

سرنوشت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در بیش از هشت ماهی که از یورش نظامی روسیه به اوکراین سپری شده، یکی از نگرانی‌های عمده جامعه جهانی بوده است.

با وجود اشغال نیروگاه به دست نظامیان روس، کارکنان فنی اوکراینی این مجموعه را در میانه حملات خمپاره‌ای و موشکی به اطراف آن و قطعی‌های مکرر جریان برق، اداره کرده‌اند.

روسیه ظاهرا در نظر دارد که پس از «الحاق» زاپوریژیا، خرسون، لوهانسک و دونتسک به خاک خود، مهره‌های وفادار به مسکو را به مسئولیت ادارات و تاسیسات مهم در این چهار استان منصوب کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز جمعه گفت که از آغاز جنگ اوکراین به جدی‌ترین مقطع رسیده‌ایم.

او با تقبیح اقدام روسیه در «الحاق» چهار استانی که معادل ۱۵ درصد از خاک اوکراین است، گفت این زمین‌ها به اندازه مساحت کشوری مانند پرتغال است و از بعد از جنگ جهانی دوم، این بزرگ‌ترین تخطی سرزمینی در نوع خود است. او همه‌پرسی روسیه در این چهار استان را «جعلی» نامید.

آقای استولتنبرگ اظهارات روز جمعه ولادیمیر پوتین را نیز در مورد احتمال کاربرد سلاح هسته‌ای «به‌شدت» خطرناک دانست و گفت مسکو با عواقبی کاملا جدی روبه‌رو خواهد شد.

جو بایدن نیز جمعه شب گفت که آمریکا در کنار متحدان خود در پیمان ناتو آماده است از «هر اینچ» خاک ناتو دفاع کند.

روسیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل در شامگاه هشتم مهر، پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا و آلبانی را برای محکومیت روسیه در برگزاری «همه‌پرسی» و «الحاق» چهار استان اوکراین وتو کرد. در حالی که ده کشور از اعضای دایم و غیر دایم شورا به پیش‌نویس رای موافق دادند، رای چین، برزیل، هند و گابُن ممتنع بود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت که ولادیمیر پوتین بزرگ‌ترین نقض قانون بین‌الملل را جشن گرفته است.

اما سفیر روسیه در سازمان ملل تاکید کرد که اراضی «الحاق» شده «هرگز» مسترد نخواهد شد.

ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در واکنش به نطق روز جمعه ولادیمیر پوتین در آیین امضا و رسمیت بخشیدن به «الحاق» چهار استان اوکراین، گفت که کی‌یف هر نوع مذاکره با روسیه را رد کرده و تا بازپس‌گیری خاک خود از «دشمن» تلاش خواهد کرد.

آقای زلنسکی افزود که اوکراین اکنون در جستجوی مسیری سریع‌تر برای عضویت در پیمان ناتو است.

در حالی که کشورهای بسیاری در غرب روسیه را به دلیل «منضم» کردن اراضی اوکراین تقبیح کرده و تشدید مجازات و تحریم روسیه را بررسی می‌کنند، دولت‌های بسیاری، از جمله در آسیا، شامل خاورمیانه و امیرنشین‌های خلیج فارس و همچنین آفریقا در این باره سکوت کرده‌اند.

پوتین «روز جمعه» فرمان الحاق مناطق اشغالی اوکراین به خاک روسیه را امضا می‌کند

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه

سخنگوی کاخ کرملین روز پنجشنبه هفتم مهر اعلام کرد که ولادیمیر پوتین روز جمعه فرمان الحاق مناطق اشغالی اوکراین به خاک روسیه را امضا می‌کند.

دمیتری پسکوف در یک نشست خبری گفت: «توافق مربوط به الحاق مناطق جدید به قلمرو فدراسیون روسیه با چهار ناحیه‌ای که اخیرا همه‌پرسی در آن‌ها برگزار شده است و از روسیه درخواست کمک کرده‌اند روز جمعه امضا خواهد شد و آقای پوتین در این مورد یک سخنرانی مهم ایراد خواهد کرد».

مراسم امضای این فرمان قرار است در یکی از تالارهای بزرگ کاخ کرملین و با حضور مقامات محلی طرفدار مسکو برگزار شود که از نظر روسیه رهبران چهار استان دونتسک، لوهانسک، زاپروژیا و خرسون تلقی می‌شوند.

روسیه و مقامات محلی دست‌نشانده آن کشور ادعا می‌کنند که نتایج همه‌پرسی اخیر در مناطق اشغالی اوکراین مشروعیت دارد و نشانه حمایت افکار عمومی از الحاق این مناطق به خاک روسیه است.

قرار است روز جمعه به این مناسبت در میدان سرخ مسکو یک کنسرت بزرگ موسیقی راک برگزار شود. تریبون سخنرانی و صفحات بزرگ تصویری همراه با بیلبوردهایی که الحاق این چهار ناحیه به قلمرو فدراسیون روسیه را اعلام می‌کنند هم اکنون در محل کنسرت نصب شده‌اند.

سخنگوی کاخ کرملین در مورد احتمال حضور ولادیمیر پوتین در این کنسرت اظهار نظر نکرد. ولی رئیس‌جمهوری روسیه در برنامه تبلیغاتی مشابهی که پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ برگزار شد شرکت کرد.

ولادیمیر پوتین در سخنرانی مهم هفته گذشته خود ضمن حمایت از طرح الحاق مناطق اشغالی اوکراین به خاک روسیه، دستور بسیج حدود ۳۰۰ هزار نفر از نیروهای ذخیره ارتش را صادر کرد و هشدار داد که در صورت به خطر افتادن امنیت مردم و قلمرو روسیه از سلاح‌های تخریب گسترده استفاده خواهد کرد.

مناطقی که براساس این فرمان به خاک روسیه الحاق می‌شوند حدود ۱۵ درصد از قلمرو اوکراین را تشکیل می‌دهند.

کارشناسان غربی معتقدند که با توجه به ناتوانی ارتش روسیه در جنگ و به خصوص عقب‌نشینی آن کشور در برابر ضد حمله‌های ارتش اوکراین طی یک ماه گذشته به نظر می‌رسد که ولادیمیر پوتین به این نتیجه رسیده است که تنها راه برای نمایش پیروزی در اوکراین الحاق مناطق اشغالی این کشور است.

اوکراین و کشورهای غربی این همه‌پرسی را محکوم کرده و می‌گویند نتایج آن را به رسمیت نخواهند شناخت. آمریکا و اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام، تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید کرده و حتی برخی از کشورهایی که معمولا با مسکو همسو هستند از جمله قزاقستان و صربستان نیز اعلام کرده‌اند که الحاق مناطق اشغالی اوکراین به قلمرو روسیه را به رسمیت نمی‌شناسند.

رئیس مجلس علیای پارلمان روسیه روز پنجشنبه گفت این مجلس ممکن است روز ۱۲ مهر، سه روز قبل از هفتادمین سالروز تولد ولادیمیر پوتین، موضوع الحاق این مناطق به خاک روسیه را در دستور کار قرار دهد.

مقامات روسیه گفته‌اند که پس از الحاق رسمی این مناطق، آن‌ها زیر چتر دفاع هسته‌ای روسیه قرار خواهند گرفت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در روزهای اخیر در مورد الحاق این مناطق با رهبران تعدادی از کشورهای اروپایی و ترکیه گفت‌وگو کرد و در یک پیام ویدئویی از حمایت صریح آن‌ها و درک وضعیت اوکراین قدردانی کرد.

دولت آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که یک بسته کمک نظامی دیگر به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار شامل ۱۸ قبضه موشک‌اندازهای متحرک «هیمارس» و مهمات مربوطه، تجهیزات گوناگون مقابله با پهپادها و خودروهای زرهی در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

با احتساب این بسته جدید، مجموع کمک‌های نظامی دولت آمریکا به اوکراین به ۱۶.۲ میلیارد دلار می‌رسد.

همزمان، حدس و گمان در مورد خرابکاری در خطوط انتقال گاز روسیه به آلمان از طریق دریای بالتیک ادامه دارد. تاکنون چهار مورد نشت گاز در خط لوله «نورد استریم ۱» و «نورد استریم ۲» گزارش شده است.

کشورهای غربی و اتحادیه اروپا این حوادث را نتیجه خرابکاری اعلام کرده‌اند ولی تاکنون مسئول این حملات را معرفی نکرده‌اند.

روسیه که دخالت در این حوادث را تکذیب کرده است، می‌گوید مشخصات این خرابکاری‌ها نشان می‌دهد که تروریسم دولتی است.

یک مقام اتحادیه اروپا گفت رهبران این اتحادیه هفته آینده در این زمینه مذاکره می‌کنند. او افزود این خرابکاری‌ها طبیعت جنگ اوکراین را کاملا دگرگون کرده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت هرگونه حمله و یا اقدام خرابکارانه‌ای علیه زیرساخت‌های کشورهای عضو با واکنش شدید ناتو روبرو خواهد شد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از سه منبع گزارش داد که نهادهای امنیتی اروپایی تردد چند شناور نظامی روسیه در نزدیکی محل نشت را رصد کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر

بروز «نشتی جدید» در خط لوله نورد استریم ۱ در نزدیکی سواحل سوئد

نشت گاز از زیر سطح آب

در حالی که اتحادیه اروپا تاکید کرده است برای حفظ امنیت خط لوله گاز انتقالی از روسیه تلاش خود را دو چندان خواهند کرد، سوئد روز پنج‌شنبه، هفتم مهر، از نشت جدید گاز در این خط لوله در نزدیکی سواحل خود خبر داد.

جنی لارسون، سخنگوی گارد ساحلی سوئد، به روزنامه سونسکا داگ‌بلادت گفت که این چهارمین نشت دیده شده در روزهای اخیر در خط لوله نورد استریم و بسیار نزدیک به نشت بزرگ‌تری است که در آغاز این هفته در خط لوله نورد استریم ۱ رخ داد.

دو نشت در آب‌های سوئد و دو نشت دیگر در آب‌های دانمارک رخ داده است.

سوئد و دانمارک روز دوشنبه این هفته از نشت همزمان گاز در خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ در دریای بالتیک خبر دادند.

رهبران سوئد و دانمارک که در جلسه‌ای اضطراری با صدراعظم آلمان شرکت کردند، گفتند که نشت گاز امری مشکوک است که ممکن است از «خرابکاری عامدانه» ناشی شده باشد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته بود که نشت گاز «یک رویداد عمدی» بود. فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، نیز اظهار داشت که «روشن است چه عواملی پشت این رویداد بوده‌اند».

روسیه اظهاراتی را مبنی بر این که ممکن است این کشور خود عامل خرابکاری در این خطوط لوله باشند، «ابلهانه» نامیده است.

با این اوصاف، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت که احتمال «حمله عمدی» وجود دارد. اما لحن سخنان او به گونه‌ای بود که این امر را متوجه غرب یا اوکراین می‌کند.

شرکت گازپروم روسیه نیز مدعی شد که نشت گاز در منطقه‌ای در شمال اروپا رخ داده که «تحت کنترل اطلاعاتی آمریکا» قرار دارد.

رهبران اتحادیه اروپا پیشتر تاکید کرده‌اند که به هر گونه حمله به زیرساخت‌های انرژی این قاره «به قاطعانه‌ترین شیوه ممکن» پاسخ خواهند داد.

پیتر هولتکویست، وزیر دفاع سوئد، گفته است که وضعیت «غیرعادی» و «بسیار وخیم» است. تشکیلات امنیتی و اطلاعاتی سوئد اعلام کردند که «خرابکاری وخیم» تحت بررسی است.

دانمارک نیز از روز سه‌شنبه وضعیت اضطراری را در زیرساخت‌های انرژی خود برقرار کرده است.

نروژ که جزو اتحادیه اروپا نیست، روز هفتم مهر خبر داد که ارتش را برای حفاظت از تاسیسات نفت و گاز کشورش مستقر خواهد کرد.

اپراتورهای خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ بخشی از کنسرسیوم وابسته به شرکت عظیم انرژی روسیه، گاز پروم، هستند.

در این میان، اپراتور خط لوله نورد استریم ۱ روز پنج‌شنبه گفت که تجهیزات تعمیر، از جمله از طریق زیردریا را برای شرکت‌های مرتبط با این پروژه فراهم می‌کند.

گازپروم ماه گذشته در پی جریان‌های مرتبط با جنگ روسیه در اوکراین که به کاهش انتقال گاز به اروپا منجر شد، گفته بود که به دلیل تحریم‌های سنگین برقرار شده از سوی غرب قادر به انجام برخی تعمیرات ضروری نیست.

اپراتور نورد استریم ۲ که به موازات نورد استریم ۱ ساخته شده، هنوز راه‌اندازی نشده است.

گازپروم تا پیش از آغاز جنگ روسیه در اوکراین از ظرفیت انتقال سالانه ۵۵ میلیارد مترمکعب گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ به اروپا برخوردار بود.

آمریکا و اتحادیه اروپا بروز نشتی در خطوط نورد استریم را «خرابکاری» دانستند

نشت گاز از زیر سطح آب

مقام‌های آمریکا و اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، بروز سه نشتی همزمان در خطوط لوله گاز نورد استریم را «خرابکاری» خواندند و اتحادیه اروپا قول داد با «قوی‌ترین پاسخ ممکن» به آن واکنش نشان دهد.

ارتش دانمارک روز سه‌شنبه، پنجم مهر، اعلام کرد که سه نشت بزرگ از روز دوشنبه در جزیره برنهُلم متعلق به دانمارک در دریای بالتیک و بین جنوب سوئد و لهستان شناسایی شده‌ است.

بر اساس اعلام ارتش دانمارک، این نشتی‌ها موجب تشکیل حباب‌هایی به قطر ۲۰۰ متر تا یک کیلومتر روی سطح آب شده بودند.

دو خط گازی نورد استریم، گاز روسیه را از زیر دریای بالتیک به آلمان منتقل می‌کند. این دو خط لوله که توسط کنسرسیومی وابسته به شرکت بزرگ گازپروم روسیه اداره می‌شود، به دلیل پیامدهای جنگ اوکراین عملیاتی نبودند، اما داخل آنها هنوز پر از گاز بود.

نورد استریم۲ روز دوشنبه دچار افت شدید فشار شد و چند ساعت بعد فشار نورد استریم۱ نیز کاهش یافت.

خانم فون درلاین شامگاه سه‌شنبه در توییتر نوشت که با مِتِه فردریکسن نخست ‌وزیر دانمارک «در مورد اقدام خرابکارانه در نورد استریم» صحبت کرده است.

او با تاکید بر اهمیت بررسی حوادث و روشن کردن کامل آنها و دلایل‌شان افزود: «هرگونه اختلال عمدی در زیرساخت انرژی فعال اروپا غیرقابل قبول است و منجر به قوی‌ترین واکنش ممکن خواهد شد.»

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد آنتونی بلینکن وزیر خارجه با همتای دانمارکی خود درباره «خرابکاری آشکار در امتداد خطوط لوله نورد استریم ۱ و نورد استریم ۲» گفت‌وگو کرده و آمریکا با متحدان و شرکای خود «متعهد به ارتقای امنیت انرژی اروپا» باقی خواهد ماند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در توئیتی نوشت که درباره «خرابکاری آشکار خطوط لوله نورد استریم» با همتای دانمارکی خود گفت‌وگو کرده است.

او افزود: «آمریکا از تلاش‌ها برای تحقیق [در این زمینه] حمایت می‌کند و ما به کار خود برای حفاظت از امنیت انرژی اروپا ادامه خواهیم داد.»

پیشتر نخست وزیر دانمارک اعلام کرده بود: «نظر واضح مقامات این است که این اقدامات عمدی هستند. ما اینجا با تصادف سروکار نداریم.»

ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر مستعفی سوئد که پس از شکست در انتخابات اخیر این کشور اداره امور را همچنان در دست دارد، نیز گفته است: «انفجارهایی رخ داده و این احتمالا خرابکاری است.»

با این حال، دانمارک و سوئد این اقدامات را تجاوزکارانه توصیف نکردند، زیرا این حوادث در خارج از آب‌های سرزمینی، در مناطق منحصرا اقتصادی رخ داده است.

بنا بر اعلام کپنهاگ، نشتی‌‌ها باید «دست‌کم یک هفته» طول بکشد تا زمانی که تمام گاز از دو لوله خارج شود.

همچنین موسسه‌های لرزه‌نگاری سوئد، نروژ و دانمارک دو انفجار زیر آب را «به احتمال زیاد به دلیل انفجارهای» قبل از حادثه ثبت کرده‌اند.

در مقابل، کرملین که انگشت اتهام همه به سویش نشانه رفته، ابراز نگرانی و اعلام کرد هیچ فرضیه‌ای از جمله خرابکاری را نباید کنار گذاشت.

این در حالی است که در کی‌یف، میخائیل پودولیاک مشاور ریاست جمهوری اوکراین بدون ارائه سندی از «حمله تروریستی برنامه‌ریزی‌شده» توسط مسکو خبر داد و آن را محکوم کرد.

نخست ‌وزیر لهستان نیز از نقش روسیه در این میان سخن گفته و افزود که «این اقدام خرابکارانه احتمالا مرحله بعدی تشدید اوضاع در اوکراین را نشان می‌دهد.»

تداوم سیل فرار مردان روس؛ احضاریه ارتش در خیابان به نیروهای ذخیره داده می‌شود

صف خودروهای روسی در مرز فنلاند

کمتر از یک هفته پس از فرمان ولادیمیر پوتین برای «بسیج محدود» نیروهای ذخیره به امید تغییر وضعیت نظامی به دنبال ناکامی‌های پیاپی یک ماه اخیر ارتش روسیه در جبهه‌های جنگ در اوکراین، روند سربازگیری در سراسر روسیه آغاز شده و در مرحله نخست احضاریه به خدمت در خیابان‌ها، ایستگاه‌های قطار و دانشگاه‌ها به دست نیروهای ذخیره داده می‌شود.

خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه، ششم مهر، را به عنوان روز آغاز ورود نظامیان ذخیره به ارتش تعیین کرده، اما پیشاپیش آن، احضاریه‌ها به صورت اجباری به دست نیروهای ذخیره داده می‌شود تا خود را به پادگان‌ها معرفی کنند. آنان موظف هستند که دریافت احضاریه را تایید کنند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، در کارخانه‌ها، شرکت‌ها و نهادهای متعدد، روسا از مردان خواسته‌اند هرچه زودتر سوابق و توانایی‌های احتمالی نظامی خود را اعلام کنند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع، رقم ۳۰۰ هزار سرباز را برای راهی کردن آن‌ها به جبهه‌های جنگ ذکر کرد، اما برخی دیگر از مقامات نظامی گفته‌اند که این تعداد در هفته‌های آینده ممکن است به یک میلیون نفر از میان دو میلیون نیروی ذخیره روسیه برسد.

به گفته سرگئی شویگو، جوانانی که تا پیش از این خدمت نظام وظیفه اجباری را انجام نداده‌اند، شامل این سربازگیری نخواهند شد.

قول وزیر دفاع در مورد جوانان دانشجویی در سنین ۱۸ تا ۲۷ سالگی بود که با عنوان تحصیل، خدمت یک‌ساله نظام وظیفه اجباری را تا پایان تحصیلات به تعویق انداخته‌اند.

اما اظهارات وزیر دفاع ظاهرا دانشجویان را قانع نکرده و شمار زیادی از آن‌ها به سوی خروج از مرزها می‌گریزند.

مردم روسیه در هفت ماهی که از یورش ارتش کشورشان به اوکراین می‌گذرد، زندگی نسبتا عادی خود را دنبال کرده و ترکش‌های جنگ را غیر از برخی تاثیرات ناشی از تحریم‌های غرب احساس نکرده‌ یودند.

خبرگزاری‌ها در هفت ماه گذشته از جریان کمابیش معمولی زندگی در روسیه خبر می‌دادند و در بسیاری از گزارش‌های ماه‌های اخیر گفته می‌شد که اکثریت مردم روسیه حامی اقدامات ولادیمیر پوتین در قبال اوکراین هستند و حتی بسیاری از ملی‌گرایان روس آقای پوتین را به تلاش برای الحاق تمامی اوکراین به فدراسیون روسیه تشویق می‌کنند.

در فضای سانسور خبری، ظاهرا تنها خانواده‌های سربازانی که دوره خدمت نظام وظیفه آن‌ها با دوره کنونی مصادف شده و نیز حدود ۹۰۰ هزار نظامی عضو رسمی ارتش، نگران عزیزان خود بوده‌اند.

اوکراین شمار کشته‌ها از نظامیان روس را چند برابر رقم شش هزار کشته‌ای که روسیه تایید کرده، می‌داند. کارشناسان نظامی غرب نیز این احتمال را که شمار کشته‌های نظامی روسی از چند ده هزار نفر فراتر رفته بیشتر می‌دانند تا ارقام تایید شده از سوی روسیه را.

قرار است که نیروهای ذخیره در مرحله نخست به جبهه‌های شرق اوکراین اعزام شوند، جایی که مدافعان اوکراینی در یک ماه اخیر پیروزی‌های زیادی داشته و هزاران کیلومتر از سرزمین‌های اشغال شده را پس گرفته‌اند.

تظاهرات مخالفت با سربازگیری از نیروهای ذخیره در در ده‌ها شهر روسیه در روزهای اخیر در جریان بوده و در برخی از شهرها، نیروهای پلیس با حضور در خروجی‌ها، مانع از بیرون رفتن مردان شده‌اند.

اعلام فرمان «بسیج محدود» مردان روسی زیر ۴۵ سال را که نام‌شان در فهرست نیروهای ذخیره کشور ثبت شده، به جنب و جوش برای فرار واداشته، اما مردانی در سنین بالاتر که نگران احتمال فراخواندن خود هستند، در میان افراد گریخته از کشور دیده می‌شوند.

عبارت «راه‌های فرار از روسیه» صدها هزار بار در سه روز اخیر در اینترنت جستجو شده و یک سایت خبری روسی فهرستی با عنوان «حالا به کجا فرار کنیم؟» منتشر کرد.

ده‌ها هزار مرد روسی با پای پیاده، قطار یا اتوبوس در روزهای گذشته خود را به مرزهای مختلف روسیه در شرق، غرب و جنوب رسانده‌ و بسیاری از آن‌ها گریخته‌اند.

گزارش‌های تصویری از مرزبانی روسیه- فنلاند در شامگاه جمعه، اول مهر، نشان داد که در این روز غیر از مردان روسی، صدها خانواده روس دسته‌جمعی با خودروی شخصی خود وارد فنلاند شده‌اند.

وضعیت مشابه در مرزهای زمینی روسیه – گرجستان برقرار است و مردان تنها یا خانواده‌ها با خودروهای شخصی در حال عبور از مرز هستند.

مرزهای روسیه با قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس و ارمنستان نیز در دو روز گذشته مملو از مردان روس بوده است.

ترکیه و ارمنستان تنها دو کشوری که شهروندان روسیه بدون روادید می‌توانند وارد آن شوند، در دو روز اخیر شاهد ورود هزاران مرد و یا خانواده‌ها روس بوده است.

بهای بلیت پروازها در مسیرهای روسیه به استانبول و تفلیس در نخستین ساعات پس از صدور فرمان سربازگیری، به شدت افزایش یافت و از ۳۶۰ دلار در مسیر مسکو- استانبول، به ۱۱۵۰ دلار و در مسیر مسکو- دوبی به پنج هزار دلار رسید. اما تا چند هفته دیگر بلیتی باقی نمانده است.

قیمت بلیت پروازها در سایر مسیرها نیز دست‌کم چهار برابر شده و در هیچ پروازی تا حدود یک ماه دیگر و بیشتر جایی باقی نمانده است.

شرکت هوایی اسرائیلی «ال‌عال» که شمار پروازهای میان مسکو و تل‌آویو را به شدت افزایش داده، تا حدود ۴۰ روز آینده بلیتی برای پرواز ندارد. این در حالی است که بهای بلیت‌ها چهار تا ده برابر شده است.

بیش از ۴۰ هزار تن از مردم روسیه که تابعیت اسرائیلی هم دارند، در چند روز گذشته به سفارت اسرائیل در مسکو مراجعه کرده و خواهان کمک برای خروج از روسیه هستند.

در این میان، نیویورک تایمز اول مهر گزارش داده که هر چه ناکامی‌های ارتش روسیه در جبهه‌های اوکراین محسوس‌تر می‌شود، به همان میزان، مداخله شخصی ولادیمیر پوتین در طراحی و فرماندهی عملیات جنگی افزایش یافته است.

آقای پوتین فرمانده کل قوای روسیه نیز هست.

انتقاد دبیرکل سازمان ملل از طرح تهدید کاربرد سلاح اتمی توسط پوتین

آنتونیو گوترش

در پی سخنان اخیر رئیس جمهور روسیه در مورد توان کشورش برای کاربرد سلاح هسته‌ای، دبیرکل سازمان ملل متحد، این گونه تهدیدها را نکوهش کرد و آن را امری «کاملا غیر قابل قبول» نامید.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز پنج‌شنبه، ۳۱ شهریور، در نشست شورای امنیت این سازمان گفت تصور یک درگیری با استفاده از احتمال سلاح هسته‌ای که زمانی غیر قابل تصور بود، اکنون به یک موضوع مورد بحث تبدیل شده است.

ولادیمیر پوتین در هفته جاری هنگام اعلام «بسیج محدود» مردم روسیه برای شرکت در جبهه‌های جنگ اوکراین و در شرایطی که روسیه در دوره اخیر متحمل ناکامی‌های زیادی شده، به صراحت تهدید استفاده از سلاح هسته‌ای را مطرح کرد.

روسیه که در آغاز یورش نظامی‌اش به اوکراین، در واکنش به حمایت کشورهای غربی از مدافعان اوکراینی، به طور تلویحی احتمال توسل به جنگ‌افزار «تاکتیکی» را مطرح کرده بود، در هفته‌های اخیر پیاپی تاکید داشت که غرب در مورد این امر «اغراق» کرده و کشورش قصدی در این زمینه ندارد.

آقای پوتین اما روز ۳۰ شهریور به تهدید بی‌پرده سلاح هسته‌ای در صورتی که «تمامیت ارضی» کشورش با خطر روبه‌رو شود متوسل شد.

به نظر می‌رسد که ولادیمیر پوتین پیشرفت‌های اوکراین در عملیات میدانی را در بازپس‌گیری مناطقی وسیع از نظامیان روسیه و احتمال ورود نیروهای اوکراین به سرزمین‌های مورد حمایت روسیه در اوکراین یا مرزهای روسیه را «به مخاطره افتادن تمامیت ارضی» تلقی می‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، تهدید ولادیمیر پوتین را «گستاخانه» نامیده و به او هشدار داده که این کار را نکند، زیرا صحنه را کاملا تغییر خواهد داد و آمریکا متناسب با آن، واکنش نشان خواهد داد.

کارشناسان نظامی در غرب در آغاز این هفته و پیش از بیان ارعاب از سوی ولادیمیر پوتین گفتند که شواهدی در دست است که نشان می‌دهد روسیه کاربرد سلاح کشتار همگانی، از نوع اتمی و شیمیایی، را در بمب‌های کوچکی که «تاکتیکی» یا «کثیف» نامیده می‌شود، در دستور کار احتمالی خود، در صورت ادامه شکست‌های ارضی، قرار داده است.

شمار سلاح‌های «تاکتیکی» روسیه معلوم نیست اما این کشور ۶۶۰۰ کلاهک اتمی دارد که ظاهرا تا اوایل بهار ۱۵۰۰ کلاهک به دلایل فنی از رده خارج شده اما بقیه آن می‌تواند مورد استفاده باشد.

بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی عمومی و در دسترس، دست‌کم ۱۲۰۰ کلاهک هسته‌ای روسیه به روی موشک‌ها سوار و آماده است و ۶۰۰ کلاهک دیگر نیز هر لحظه قابل پرتاب از جنگنده‌ها هستند.

تهدیدهای واضح این هفته رهبر روسیه در جریان مباحثات روز پنج‌شنبه شورای امنیت، که با ریاست وزیر خارجه فرانسه برگزار شد، به طور گسترده محکوم شد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین، نیز که از سخنرانان نشست بود، هیچ نوع حمایت لفظی از روسیه، که تصور می‌رفت چین آن را متحد خود بداند، بیان نکرد.

ولادیمیر پوتین هفته گذشته در اجلاس شانگهای در ازبکستان تایید کرد که رئیس جمهوری چین در باره جنگ روسیه در اوکراین «سوال‌ها و نگرانی‌هایی» دارد. آن سخنان رئیس جمهوری روسیه به وجود شکاف میان مسکو و پکن بر سر جنگ روسیه در اوکراین تعبیر شد.

چین و همچنین هند، که آن کشور نیز دارای روابط حسنه با مسکو بود، از ارسال تجهیزات نظامی به روسیه خودداری کرده‌اند.

پوتین فرمان «بسیج محدود» نیروهای ذخیره روسیه را صادر کرد

ولادیمیر پوتین

در حالی که در ماه‌های اخیر گزارش‌های مختلفی از ضعف روسیه در جبهه‌های نظامی اوکراین منتشر شده، رئیس‌ جمهور روسیه روز چهارشنبه از «بسیج محدود» روس‌هایی خبر داد که در سنین جنگیدن هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهور روسیه، روز چهارشنبه، ۳۰ شهریور، در یک سخنرانی تلویزیونی از پیش ضبط شده، گفت: «من لازم می دانم از پیشنهاد (وزارت دفاع) برای بسیج نسبی شهروندان ذخیره، کسانی که قبلا خدمت کرده‌اند و دارای تجربه مرتبط هستند، حمایت کنم.»

او افزود که «فرمان بسیج نسبی امضا شده» و «امروز» اجرا خواهد شد.

در حالی که در روزهای اخیر احتمال بسیج عمومی در روسیه مطرح شده بود، رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: «ما فقط درباره بسیج جزئی صحبت می‌کنیم.»

با این حال، به نظر می‌رسد تاکید پوتین بر «جزئی» و محدود بودن فرمان بسیج نیروهای ذخیره، تلاشی برای عدم اعتراف به ضعف‌ها و مشکلات روسیه در تهاجم نظامی این کشور به اوکراین است.

تحلیل‌گران و کارشناسان بارها اشاره کرده‌اند که کرملین با وجود نیاز به نیروی بیشتر در جنگ اوکراین از اعلام بسیج عمومی به دلیل واهمه از واکنش تند مردم روسیه خودداری می‌کند.

در واکنش به فرمان تازه کرملین، بریجت برینک، سفیر ایالات متحده در کی‌یف، اعلام کرد فرمان رئیس‌ جمهور روسیه مبنی بر «بسیج محدود» در این کشور و «همه‌پرسی» در مورد الحاق سرزمین‌هایی از اوکراین به روسیه «نشانه ضعف و شکست» مسکو است.

وزیر دفاع بریتانیا نیز اظهارات پوتین را «اعتراف به شکست تهاجم» روسیه به اوکراین دانست.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه بار دیگر از «تهدیدی» که به گفته او توسط «رژیم نازی در کی‌یف» وجود دارد و از نظر مالی و نظامی توسط غرب حمایت می‌شود، سخن گفت و افزود: «ما مطمئنا از همه ابزارهایی که در اختیار داریم برای محافظت از روسیه و مردم خود استفاده خواهیم کرد.»

رئیس ‌جمهور روسیه که کشورش یکی از بزرگ‌ترین زرادخانه‌های هسته‌ای را در اختیار دارد، پیشتر نیز به صورت غیرمستقیم تهدیدهایی در زمینه به‌کارگیری از سلاح‌های هسته‌ای مطرح کرده بود.

او بدون اشاره به این که خود آغازگر تهاجم به خاک اوکراین بوده است مدعی شد: «هدف غرب تضعیف، تجزیه و نابودی روسیه است.»

به تازگی رئیس‌ جمهوری آمریکا به همتای روس خود هشدار داد که از سلاح‌های کوچک هسته‌ای یا شیمیایی برای جبران شکست‌های نظامی روسیه در جنگ علیه اوکراین استفاده نکند.

جو بایدن روز شنبه، ۲۶ شهریور، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس، در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال استفاده ولادیمیر پوتین از سلاح‌های هسته‌ای یا شیمیایی موسوم به تاکتیکی، گفت: «نکن، نکن، نکن.»

نیروهای روسیه در هفته‌های اخیر کنترل مناطقی وسیع را که پیشتر در اوکراین تصرف کرده بودند از دست داده‌اند.

این پیروزی‌ها برای ارتش اوکراین پس از آن به دست آمده که آمریکا و سایر کشورهای غربی تجهیزات پیشرفته نظامی به کی‌یف تحویل دادند.

با این حال، این نگرانی تقویت شده که روسیه برای جبران این شکست‌ها در مقطعی از سلاح‌های غیرمتعارف، مانند بمب‌های کوچک هسته‌ای یا سلاح‌های شیمیایی، استفاده کند.

همچنین یافته‌های اطلاعاتی ایالات متحده که به‌تازگی از حالت محرمانه خارج شده، نشان می‌دهد که وزارت دفاع روسیه برای ادامه جنگ خود علیه اوکراین در تدارک خرید میلیون‌ها راکت و گلوله توپ از کره شمالی است.

این در حالی است که چندی پیش دولت جو بایدن تایید کرد ارتش روسیه در ماه اوت از ایران هواپیماهای بدون سرنشین نظامی برای جنگ در اوکراین تهیه کرده است.

بیش از شش ماه از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه کشته شدن نزدیک به شش هزار سرباز روس در این تهاجم نظامی را تایید کرد.

این در حالی است که ارزیابی‌های اوکراین و کشورهای غربی حاکی از تعداد کشته‌شدگان بیشتری در اردوگاه نیروهای روسیه در اوکراین است.

اذعان پوتین به «پرسش‌ها و نگرانی‌های» رئیس جمهور چین درباره جنگ در اوکراین

ولادیمیر پوتین در سمرقند

رئیس جمهوری روسیه که برای نخستین بار از آغاز حمله نظامی به اوکراین با همتای چینی و متحد خود دیدار می‌کرد، اذعان کرد که پکن در مورد این جنگ «سوال‌هایی دارد» و افزود که «نگرانی» چین را درک می‌کند.

ولادیمیر پوتین روز پنج‌شنبه، ۲۴ شهریور، در حاشیه نخستین روز از اجلاس سران سازمان کشورهای عضو پیمان شانگهای در سمرقند در ازبکستان، با شی‌ جین پینگ، رئیس جمهور چین، دیدار و گفت‌وگو کرد.

این ملاقات، نخستین مذاکره رو در روی رهبران روسیه و چین از آغاز همه‌گیری کرونا و نخستین سفر خارجی آقای شی در حدود سه سال اخیر بود.

به گفته ناظران، اظهارات ولادیمیر پوتین در مورد «نگرانی»های چین و «سوال‌هایی» که درباره جنگ اوکراین دارد می‌تواند به‌نوعی اذعان به بروز شکاف میان مسکو و پکن باشد.

با این اوصاف، آقای پوتین پیش از آغاز ملاقات با رئیس جمهور چین گفت: «ما برای موضع متوازن دوستان چینی خود در خصوص بحران اوکراین، احترام بسیاری قائل هستیم» و در گفت‌وگو با او، موضع خود را بیان خواهیم کرد.

در مقابل رئیس جمهوری چین در بیانیه‌اش درباره مذاکراتی که با همتای روس خود انجام داد، به موضوع اوکراین اشاره نکرد.

وزیر خارجه پیشین چین که هنوز یک دیپلمات ارشد کشورش است، در مورد این دیدار به خبرگزاری‌ها گفته بود که چین آماده همکاری با روسیه برای جلو بردن طرح نظم جهانی جدید، با تکیه بر عدالت و منطق است.

از آغاز لشگرکشی روسیه به اوکراین در هفت ماه گذشته، همواره فرض بر این بود که روسیه در شرایطی که به عنوان مجازات برای تجاوز به اوکراین، مورد تحریم شدید غرب قرار گرفته، به حمایت‌های چین امیدوار است.

مجموعه‌ای از شواهد و گزارش‌های متعدد اقتصادی در هفت ماه گذشته نیز نشان داده که نقش چین برای کمک به فروش نفت و گاز روسیه اهمیت حیاتی دارد.

با این حال تهاجم روسیه به خاک اوکراین که ولادیمیر پوتین از آن با عنوان «عملیات ویژه» یاد می‌کند قرار نبود نزدیک به هفت ماه به طول بینجامد و در نتیجه بر اقتصاد جهانی اثری چنین عظیم داشته باشد.

تا پیش از حمله روسیه به اوکراین، مناسبات مسکو - پکن در کوششی مشترک، با هدف به چالش کشیدن نقش آمریکا در جامعه جهانی، کاملا گرم شده بود.

چین یکی از معدود کشورهای جهان در میان دولت‌های مستقل از روسیه است که تهاجم نظامیان روس به اوکراین را نکوهش نکرده و در تایید موضع ولادیمیر پوتین گفته است که باید ناتو را به دلیل اصرار به گسترش در بخش شرقی این پیمان نظامی غربی، محرک حمله روسیه به اوکراین دانست.

از سوی دیگر، به گفته مفسران در خبرگزاری‌ها، روسیه از یک شریک هم‌تراز با چین به مرتبه کشوری نیازمند به پکن سقوط کرده و در حالی که پکن قوی‌تر شده، تضعیف مسکو امری مشهود است، به‌ویژه آن‌که روسیه به یک سری شکست سنگین در میدان نبرد در برابر اوکراین نیز اذعان کرده است.

در این میان، رئیس جمهوری چین از ضیافت شام پنج‌شنبه شب که ولادیمیر پوتین یکی از مهمانان ارشد حاضر در آن بود، خودداری کرد. رویترز نوشت که چین دلیل این امر را شیوه‌نامه‌های این کشور برای مراقبت از رئیس جمهوری و هیئت چینی در برابر ویروس کرونا اعلام کرده است.

ضیافت به میزبانی شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان، برای سران ۱۱ کشور عضو پیمان و سایر مهمانان بلندپایه اجلاس شانگهای برگزار شد.

روسیه: تحویل موشک‌های دوربردتر از سوی آمریکا به اوکراین عبور از خط قرمز است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه

وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه ۲۴ شهریور گفت ارسال موشک‌های دوربردتر از سوی آمریکا برای ارتش اوکراین عبور از خط قرمز است و در آن صورت «آمریکا به یک طرف درگیر در جنگ» بدل خواهد شد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در یک نشست خبری افزود: «روسیه دفاع از خاک کشور را حق مسلم خود می‌داند. اگر واشینگتن تصمیم بگیرد موشک‌های دوربردتری به اوکراین بدهد از خط قرمز عبور کرده و در آن صورت به یک طرف مستقیم در جنگ بدل خواهد شد».

دولت آمریکا چند ماه پیش ارسال موشک‌های پیشرفته با هدف‌گیری دقیق برای اوکراین را آغاز کرد. برد این نوع موشک که بوسیله موشک‌اندازهای «هیمارس» شلیک می‌شود حداکثر ۸۰ کیلومتر است. مقامات آمریکایی می گویند اوکراین تعهد داده است که از موشک‌های آمریکایی برای حمله به خاک روسیه استفاده نخواهد کرد.

موشک‌اندازهای «هیمارس» می‌تواند برای شلیک موشک‌های تاکتیکی با برد حداکثر ۳۰۰ کیلومتر نیز مورد استفاده قرار گیرد. مقامات اوکراین از اظهارنظر در مورد احتمال دریافت چنین موشک‌هایی امتناع کرده‌اند.

دولت و ارتش اوکراین تاکنون در مورد حمله موشکی روز ۲۸ مرداد به پایگاه هوایی روسیه در شبه‌جزیره کریمه اطلاعات کاملی منتشر نکرده‌اند. فاصله پایگاه هوایی «ساکی» با نزدیکترین نقطه در قلمرو تحت کنترل اوکراین حدود ۲۰۰ کیلومتر است. روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه‌جزیره کریمه را تصرف کرد و آن را بخشی از خاک خود تلقی می‌کند.

از زمان شروع تهاجم نظامی روسیه در پنجم اسفند پارسال، اوکراین مقادیر زیادی سلاح و مهمات از آمریکا و سایر کشورهای غربی دریافت کرده است.

مسکو ادعا می‌کند که هدف این تهاجم نظامی، دفاع از روس‌تباران ناحیه دونباس و جلوگیری از تبدیل شدن اوکراین به پیکان تعرض ناتو به روسیه است.

اوکراین و قدرت‌های غربی حامی آن می‌گویند طرح این ادعاها از سوی مسکو بهانه‌ای برای توجیه یک جنگ تجاوزکارانه و امپریالیستی است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر

زلنسکی: اوکراین در ضدحملات اخیر۶۰۰۰ کیلومتر از خاک خود را از روسیه پس گرفت

سربازان اوکراینی در منطقه ایزیوم در شرق خارکیف

یک روز پس از آن‌که رئیس‌جمهوری اوکراین گفت ارتش این کشور در جریان ضد حملات ماه جاری خود موفق شده است ۶۰۰۰ کیلومتر مربع از خاک خود را از روسیه پس بگیرد، روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور خبر رسید که نیروهای اوکراینی فشارها بر نیروهای روسی که در حال عقب‌نشینی هستند را افزوده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی روز دوشنبه از تصرف مجدد ۶۰۰۰ کیلومتر مربع (معادل هشت برابر مساحت شهر تهران) از دست نیروهای روسی خبر داد و در واکنش به این خبر، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، این پیشرفت‌ها را «مهم و قابل توجه» خواند و آن را نتیجه «شجاعت و انعطاف‌پذیری فوق‌العاده نیروهای مسلح اوکراین» همراه با حمایت‌های غرب از ارتش این کشور توصیف کرد.

رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه تأکید کرده بود که انتظار دارد غرب تحریم‌ها علیه مسکو را تقویت کند و افزود که «هشتمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا مورد نیاز است». او همچنین خواستار سرعت بخشیدن به ارائه سامانه‌های پدافند هوایی از سوی غرب به اوکراین شد.

ویتالی گانچف، مقام منصوب روسیه در سرزمین‌های اشغالی اوکراین، روز دوشنبه در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی روسیه اذعان کرد که نیروهای اوکراینی مناطقی را در شمال خارکیف از روسیه پس گرفته‌اند و در این نواحی تا مرز روسیه پیشروی کرده‌اند.

او همچنین گفت که در برابر این ضدحمله، نیروهای روسی «حدود ۵۰۰۰ غیرنظامی» را از این مناطق به روسیه برده‌اند.

ویتالی گانچف در توضیح ناکامی نیروهای روس در منطقه خارکیف گفت که شمار نظامیان اوکراینی در این منطقه «هشت برابر» نیروهای روس مستقر در این نواحی است و اضافه کرد که «وضعیت ساعت به ساعت سخت‌تر می‌شود و مرز اوکراین با منطقه بلگرود روسیه اکنون بسته شده است».

اوکراین در هفته‌های اخیر در مانوری انحرافی، بخشی از نیروهای خود را به جنوب کشور، در اطراف شهر خرسون که در اشغال روسیه است، منتقل کرده بود و روسیه که انتظار ضدحمله‌ای بزرگ در جنوب را داشت به تقویت نیروهایش در اطراف خرسون پرداخته بود، اما بعد شاهد عملیاتی شدن ضدحمله اصلی اوکراین در شمال و شرق بود.

در همین حال، سازمان اطلاعات ارتش اوکراین می‌گوید که در مناطق تحت اشغال روسیه در کریمه و جنوب اوکراین، نیروهای وابسته به روسیه، افسران اطلاعاتی و فرماندهان نظامی روس آغاز به تخلیه و «اسکان فوری خانواده‌های خود» در خاک روسیه کرده‌اند.

«تضعیف شدید یگان ویژه روسیه برای مقابله با ناتو»

روز سه‌شنبه وزارت دفاع بریتانیا در تازه‌ترین خبرنامه خود اعلام کرد که یکی از مهم‌ترین یگان‌های زرهی روسیه در میان یگان‌هایی است که از منطقه خارکیف خارج شده است.

به گفته این بولتن اطلاعاتی، این یگان که «لشکر زرهی محافظان اول» یا جی‌تی‌اِی۱ (1 GTA) نام دارد یکی از معتبرترین لشکرهای روسیه بود که برای دفاع از مسکو سازماندهی شده و قرار بود که در صورت بروز جنگ با ناتو، ضدحملات را رهبری کند.

در خبرنامه وزارت دفاع بریتانیا آمده‌است: «با خسارات شدید وارد شده به جی‌تی‌اِی۱ و سایر تشکیلات منطقه نظامی غرب روسیه (WEMD)، نیروی نظامی متعارف روسیه که برای مقابله با ناتو طراحی شده بود، به شدت تضعیف شده است و احتمالاً سال‌ها طول می‌کشد تا روسیه این توانایی را بازسازی کند».

افزایش انتقادها علیه جنگ در روسیه

از سوی دیگر، شهرداران ۱۸ منطقه شهری مسکو و سن پترزبورگ، با امضای بیانیه‌ای در اعتراض به کارزار نظامی روسیه در اوکراین خواستار استعفای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری، شدند.

کرملین یک روز بعد با لحنی تهدیدآمیز به این بیانیه پاسخ داد و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت که «مرز بین انتقاد قانونی از کارزار نظامی روسیه در اوکراین و زیر پا گذاشتن قوانین سانسور زمان جنگ که مجازات‌هایی تا ۱۵ سال زندان را در پی دارد، بسیار بسیار نازک است».

بنابر گزارش‌ها، درخواست برای اعلام بسیج عمومی در روسیه برای مقابله با پیشروی‌های اوکراین بالا گرفته و به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، دمیتری پسکوف در پاسخ به سؤال خبرنگاران در این مورد نیز گفت که «در حال حاضر، هیچ حرفی در این مورد طرح نیست».

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس، فرانسه، آلمان و تاس/پ.پ/ک.ر

گروسی: روسیه و اوکراین علاقمند به ایجاد یک منطقه امن در اطراف نیروگاه زاپوریژیا هستند

رافائل گروسی در حال گفت‌وگو با رسانه‌ها در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در سفر دو هفته پیش خود

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تمایل روسیه و اوکراین برای ایجاد یک منطقه امن در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا خبر داد.

رافائل گروسی روز دوشنبه ۲۱ شهریور در نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی که در وین برگزار شد، از دولت‌های روسیه و اوکراین خواست که فورا با پیشنهاد برقراری منطقه امن موافقت کنند. او در همین حال افزود که نشانه‌هایی از علاقمندی دو طرف در این باره وجود دارد.

مدیرکل آژانس در ادامه عملی شدن این توافق را منوط به خودداری روسیه و اوکراین از گلوله‌باران این نیروگاه عنوان کرد و افزود: جزئیات فنی، از جمله تعیین فاصله‌ای که بر اساس توافق طرفین از گلوله‎‌باران تاسیسات خودداری کنند و سایر مسائل تکنیکی از سوی کارشناسان آژانس در حال بررسی است.

روسیه و اوکراین در دوره اخیر یکدیگر را به گلوله‌باران بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی اروپا، در جنوب اوکراین، متهم کرده‌اند.

ولودمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، دو هفته پیش گفت که گلوله‌باران نیروگاه توسط روس‌ها «یک خطر بزرگ برای همه اروپا» ایجاد کرده که فعلا از آن جان‌به‌در برده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نیز روز ۲۰ شهریور در گفت‌وگوی تلفنی با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود، هشدار داد که «حملات اوکراین» به نیروگاه ممکن است «عواقب فاجعه‌بار» داشته باشد.

مدیرکل آژانس در آغاز نشست جدید فصلی شورای حکام در روز دوشنبه از مقصر دانستن یکی از طرفین جنگ در رویدادهای اخیر نیروگاه زاپوریژیا خودداری کرد.

نیروگاه زاپوریژیا که در اویل حمله روسیه به اوکراین به تسلط نظامیان روس درآمده است، کماکان توسط تیم فنی اوکراینی اداره می‌شود.

آقای گروسی که خود دو هفته پیش با وجود ادامه گلوله‌باران تاسیسات همراه با یک هیات آژانس از این نیروگاه بازدید کرد، دو کارشناس آژانس را مامورت نظارت بر فعالیت‌های زاپوریژیا کرده است.

گلوله‌باران تاسیسات اتمی زاپوریژیا سبب شد که این نیروگاه از سیستم برق سراسری اوکراین جدا شود و مجبور به استفاده از ژنراتور تولید برق در سیستم درونی شود.

اما روز ۲۰ شهریور پس از وصل دوباره نیروگاه به سامانه سراسری برق، آخرین و ششمین راکتور آن که در حالت عملیاتی باقی بوده بود، توسط نیروهای فنی خاموش شد تا نیروگاه در ایمن‎‌ترین وضعیت که «شرایط سرد» کوره نام دارد، قرار گیرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ف.ر/ک.ر

پیشروی نیروهای اوکراینی در مناطق تحت اشغال روسیه ادامه دارد

یک تانک منهدم‌شده روسی در شهر بالاکلیا در نزدیکی خارکیف

در ادامه پیشروی‌های نظامی اوکراین علیه نیروهای روسیه، ارتش اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته بیش از ۲۰ شهرک و روستای دیگر را در مناطق خارکیف و دونتسک از نیروهای روس بازپس گرفته‌ است.

این خبر یک روز پس از آن اعلام می‌شود که ضدحمله گسترده نیروهای اوکراینی ارتش روسیه را مجبور به عقب‌نشینی از بخش‌های وسیعی از منطقه خارکیف کرد که شهرهای راهبردی ایزیوم و بالاکلیا مهم‌ترین آنها هستند.

با از دست رفتن ایزیوم که یک مرکز حیاتی تدارکاتی برای نیروهای روس در منطقه بود، رمضان قدیروف، رهبر چچن و متحد رئیس‌جمهوری روسیه، روز شنبه از عملکرد ارتش روسیه انتقاد کرد.

او گفت: «واضح است اشتباهاتی رخ داده است» و افزود که با این وضع «مجبور خواهم شد نزد رهبری کشور بروم تا وضعیت میدانی را برای آن‌ها توضیح دهم».

گزارش‌ها حاکی است در حالی که نیروهای روسی روز شنبه در حال عقب‌نشینی سریع از مناطق مختلف شمال و شرق اوکراین بودند، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بزرگترین چرخ و فلک اروپا را در پارک مسکو افتتاح می‌کرد و همزمان آتش‌بازی بزرگی بر فراز میدان سرخ مسکو جریان داشت تا تأسیس شهر در سال ۱۱۴۷ را جشن بگیرد.

در همین حال، درپی پیشروی‌های ارتش اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری این کشور، از قطعی آب و برق در مناطق گسترده‌ای از شرق اوکراین خبر داد و مسکو را در این رابطه به هدف قرار دادن عمدی زیرساخت‌های غیرنظامی متهم کرد.

مقامات اوکراینی می‌گویند تاسیسات آب و یک نیروگاه حرارتی در خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، عمدا هدف حمله قرار گرفته که این امر باعث قطعی آب و برق برای حدود ۹ میلیون نفر در منطقه شده است.

ولودیمیر زلنسکی روز یکشنبه همچنین گفت که اگر کی‌یف بتواند سلاح‌های قوی‌تری به‌دست آورد، زمستان امسال می‌تواند دستاوردهای سریع‌تری در آزادسازی قلمرو تحت اشغال نیروهای روسیه داشته باشد.

والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین هم روز یکشنبه در صفحه تلگرام خود نوشت: «ما در خارکیف نه تنها به سمت جنوب و شرق، بلکه به سمت شمال نیز پیشروی کردیم و تنها ۵۰ کیلومتر تا مرز روسیه فاصله داریم».

او افزود: «از ابتدای ماه جاری میلادی (در ۱۰ روز گذشته) سه هزار کیلومتر مربع از مناطق اشغالی آزاد شده است.»

نیروهای روسی از ایزیوم به عنوان پایگاه اصلی تدارکاتی خود در حملات چند ماهه از شمال به منطقه مجاور دونباس شامل دونتسک و لوهانسک استفاده می‌کردند و از دست دادن ایزیوم تحولی مهم در جنگ شش‌ماهه روسیه و اوکراین به‌شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران سرباز روسی انبارهای مهمات و تجهیزات خود را هنگام فرار از ایزیوم رها کرده‌اند و صفی طولانی از خودروهای سواری نیز در حال خروج از این شهر است.

آقای زلنسکی می‌گوید زمستان امسال نقطه عطف خواهد بود و به آزادی سریع مناطق اشغالی اوکراین توسط روسیه منجر خواهد شد: اکنون می‌بینیم چگونه نیروهای اشغالگر روسیه در برخی مناطق در حال فرار هستند. اگر تنها کمی به ما در دستیابی به تسلیحات قوی کمک شود، آزادسازی مناطق اشغالی سریع‌تر خواهد شد.

وزارت دفاع بریتانیا نیز ادامه پیشروی نیروهای اوکراینی در منطقه خارکیف طی ۲۴ ساعت گذشته را تایید کرده است.

در این میان، مقامات محلی اوکراین از بمباران هوایی شدید و حملات موشکی روسیه به مناطق شرق و جنوب کشور طی شب گذشته خبر داده‌اند.

پوتین نسبت به «فاجعه هسته‌ای» هشدار داد

ولادیمیر پوتین روز یکشنبه ۲۰ شهریور در تماس تلفنی با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود هشدار داد که «حملات نیروهای نظامی اوکراینی» به نیروگاه زاپوریژیا در مناطق تحت کنترل نظامیان روسیه می‌تواند «عواقب فاجعه‌بار» داشته باشد.

سایت کرملین با انتشار این خبر گزارش داده است که رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه به «حملات مکرر» نیروهای اوکراینی به این سایت هسته‌ای، خصوصا انبار ذخیره زباله‌های اتمی اشاره کرده است.

اظهارات آقای پوتین در حالی بیان می‌شود که دولت اوکراین بارها روسیه را به انجام این حملات متهم کرده و همراه با سازمان ملل، خواهان خروج نیروهای روسی از این نیروگاه و غیرنظامی کردن محوطه و اطراف آن شده است.

کرملین در ادامه به توافق رهبران روسیه و فرانسه برای «تعامل خارج از سیاسی‌کاری» طرفین با همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این موضوع اشاره کرده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، رویترز، رادیو فردا/د.خ و پ.پ/ک.ر و پ.پ

سفر از پیش اعلام نشده وزیر خارجه آلمان به اوکراین

وزیر خارجه آلمان پیشتر در اردیبهشت ماه هم به کی‌یف سفر کرده بود

آنالنا باربوک، وزیر خارجه آلمان در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد کی‌یف شد تا حمایت برلین از اوکراین را نشان دهد.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه آلمان، خانم باربوک روز شنبه گفت: «من امروز به کی‌یف سفر کردم تا نشان دهم آنان [مقام‌های اوکراینی] می‌توانند حمایت ما را در نظر بگیرند.»

او افزود: «ما به حمایت از اوکراین تا زمانی که لازم باشد، با تحویل سلاح، با حمایت‌های بشردوستانه و مالی ادامه خواهیم داد.»

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در ماه فوریه، این دومین سفر وزیر خارجه آلمان به کی‌یف است.

باربوک همچنین گفت که علاوه بر کمک‌های مالی و نظامی، آلمان قصد دارد به کی‌یف برای انجام عملیات پاکسازی مین و «روشن کردن جنایات جنگی روی داده، به ویژه با اعزام کارشناسان از جمله یک دادستان» کمک کند.

او اضافه کرد: «پوتین منتظر است کشورهای غربی اوکراین را رها کنند، اما آلمان در کنار اوکراینی‌ها خواهد ماند.»

وزیر خارجه آلمان تاکید کرد که اوکراینی‌ها «در حال مبارزه علیه تجاوز روسیه هستند، نه تنها برای دفاع از حقوق انسانی صلح و آزادی خود، بلکه برای دفاع از نظم صلح اروپایی ما».

خبرگزاری فرانسه نوشت تردیدهای طولانی‌مدت آلمان درباره بحران اوکراین پس از آغاز تهاجم روسیه، و عدم حمایت اولیه نظامی برلین از کی‌یف، دولت ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین را به شدت عصبانی کرده بود، اما اکنون روابط کی‌یف و برلین بهتر شده است.

همچنین روابط دوجانبه اوکراین و آلمان، اکنون با ورود قریب‌الوقوع سفیر جدید اوکراین به برلین نزدیک‌تر می‌شود.

سفیر پیشین اوکراین در برلین پیشتر از نوع مواجهه آلمان نسبت به روسیه انتقاد کرده بود.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان، اعلام کرده است که از کشورش می‌خواهد «مسئولیت خاصی» برای کمک به تقویت توپخانه و پدافند هوایی اوکراین بر عهده بگیرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG