لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۲:۲۳

توقف انتشار نسخهٔ بلاروسی هری پاتر به دلیل تحریم‌های غربی


یک ناشر بلاروسی مستقل و در تبعید، از امتناع ناشر بریتانیایی کتاب‌های هری پاتر از همکاری با آنها خبر داده است. این تصمیم به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه دولت بلاروس توسط کشورهای غربی اتخاذ شده است.

آندره یانوشکویچ، رئیس نشر یانوشکویچ، که پس از فرار از بلاروس، اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی در لهستان شعبه‌ای از این انتشارات را ثبت کرده بود، ۱۲ تیر ماه به رادیو اروپای آزاد گفت: «با وجود تلاش‌های فراوان، ما نتوانستیم با دارندگان حقوق کتاب‌ها به تفاهم برسیم. آنها تا زمانی که تحریم‌ها پابرجاست نمی‌خواهند با هیچ چیزی که به بلاروس مرتبط باشد، ارتباط داشته باشند.»

جلد ترجمه بلاروسی کتاب هری پاتر و اتاق اسرار که در سال ۲۰۲۰ منتشر شده است.
جلد ترجمه بلاروسی کتاب هری پاتر و اتاق اسرار که در سال ۲۰۲۰ منتشر شده است.

بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، نشر یانوشکویچ سه جلد از کتاب‌های هری پاتر نوشته جی.کی. رولینگ را به زبان بلاروسی منتشر کرده بود. اما پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ و تظاهرات گسترده‌ای که به دنبال آن در بلاروس برپا شد، فضای سیاسی و فرهنگی در این کشور دچار تنش‌های بیشتری شد.

در سپتامبر ۲۰۲۰، سرویس گمرک بلاروس از ناشر خواست تا در اظهارنامه‌ای رسمی تایید کند محتوای کتاب‌های هری پاتر شامل فراخوانی برای سرنگونی دولت این کشور نیست. این درخواست دولت بلاروس باعث شد معترضان با انتشار تصاویری از شخصیت‌های هری پاتر در حال نبرد با الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، واکنش نشان دهند.

در سال ۲۰۲۲، به دنبال مصادره تجهیزات و بستن حساب‌های بانکی نشر یانوشکویچ توسط دولت بلاروس، وضعیت این نشریه رو به وخامت گذاشت و کتابفروشی آنها نیز مورد حمله خرابکارانه قرار گرفت و تعطیل شد. آندره یانوشکویچ و همکارش ناستا کارناتسکایا نیز به ۲۸ روز زندان محکوم شدند و پس از ۲۳ روز و آزادی از زندان، از کشور گریختند و به لهستان پناهنده شدند.

یانوشکویچ در لهستان شروع به احیای فعالیت‌های نشری خود کرد و تلاش کرد تا چهار جلد باقی‌مانده از مجموعه کتاب‌های هری پاتر را منتشر کند. با این حال، در تازه‌ترین تحولات، شرکت بلر پارتنرشیپ، دارنده حقوق کتاب‌ها، در ۱۱ تیر ماه اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه بلاروس، همکاری خود را با نشر یانوشکویچ متوقف کرده است.

بر اساس اعلام آقای یانوشکوویچ، با وجود آنکه نشر یانوشکوویچ در لهستان ثبت شده، بلر پارتنرشیپ از بازبینی تصمیم خود امتناع کرده است. بلر پارتنرشیپ در پاسخ به ایمیل رادیو اروپای آزاد گفت که برای اظهار نظری رسمی در مورد تعلیق همکاری‌اش با این ناشر بلاروسی، نیاز به زمان بیشتری دارد.

یانوشکویچ ابراز امیدواری کرد که جی.کی. رولینگ، نویسنده مجموعه، در صورت آگاهی از این وضعیت، بتواند در تجدید نظر شرکت بلر پارتنرشیپ تأثیرگذار باشد.

XS
SM
MD
LG