لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۳۸

مریم رجوی محاکمه اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی، را «تاریخی» خواند


مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت

مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت، محاکمه اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به توطئه برای بمب‌گذاری در اجتماع این گروه را «تاریخی» توصیف کرد، چرا که به گفته او از این طریق، «کل رژيم ایران محاکمه می‌شود».

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش، به اتهام توطئه برای بمب‌گذاری در اجتماع شورای ملی مقاومت در ژوئن ۲۰۱۸ در حومه پاریس، مدتی پیش بازداشت شد و در حال حاضر، جریان دادرسی او در بلژیک به پایان رسیده است.

دادگاه شهر آنتورپ قرار است روز ۱۶ بهمن حکم خود را درباره این پرونده صادر کند.

مریم رجوی روز چهارشنبه ۱۵ بهمن در مصاحبه‌ با خبرگزاری فرانسه گفت: «در این دادگاه تمامیت رژیم ایران محاکمه می‌شود و مسئله تروریسم دولتی است».

او تاکید کرد که دستور این حمله توسط «عالی‌ترین سطوح حکومت» ایران صادر شده بود.

در صورت اثبات جرم اسدالله اسدی احتمالا او به ۲۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

همچنین سه متهم دیگر پرونده شامل یک زوج ایرانی-بلژیکی و یک ایرانی مقیم خارج کشور، احتمالا به ۱۵ تا ۱۸ سال زندان محکوم خواهند شد.

پلیس بلژیک در ژوئن ۲۰۱۸ اعلام کرد که انتقال مواد منفجره به فرانسه برای بمب‌گذاری را خنثی کرده است. قرار بود در گردهمایی شورای ملی مقاومت تعدادی از افراد سرشناس از جمله رودی جولیانی، وکیل سابق دونالد ترامپ، شرکت کنند.

دولت فرانسه اکتبر پارسال وزارت اطلاعات ایران را به طراحی و اجرای این توطئه متهم کرد.

به‌رغم تکذیب این اتهام از سوی جمهوری اسلامی، این موضوع باعث ایجاد تنش در روابط ایران و اروپا شده است.

مریم رجوی در بخش دیگری از مصاحبه با خبرگزاری فرانسه افزود: «ما خواستار اجرای عدالت و در عین حال، تحریم کامل رژیم ملاها از سوی اتحادیه اروپا هستیم».

خانم رجوی خواستار بستن سفارتخانه‌های ایران در کشورهای اروپایی، اخراج ماموران اطلاعاتی و متلاشی کردن شبکه جاسوسی حکومت ایران شد.

او افزود: «عدم اجرای این اقدامات به این معناست که حکومت ایران برای جرایم خود هیچ هزینه‌ای نمی‌پردازد».

سازمان مجاهدین خلق در آخرین دهه حکومت سلطنتی ایران فعالیت خود را به عنوان یک گروه سیاسی-نظامی آغاز کرد.

اين سازمان از انقلاب بهمن ۵۷ به رهبری آیت‌الله خمینی حمایت کرد اما به فاصله کوتاهی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی به صف مخالفان آن پیوست و کارزار خود را برای سرنگونی آن آغاز کرد.

چند هزار نفر از اعضا و هواداران این گروه در سرکوب‌های دهه شصت و اعدام‌های گسترده مخالفان در سال ۶۷ اعدام شدند.

این سازمان در جنگ ایران و عراق با رژیم صدام حسین همکاری می‌کرد و پس از پایان جنگ، دو بار به مناطق غربی ایران حمله نظامی کرد که در هر دو مورد با شکست مواجه شد.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ و دولت آمریکا نیز در سال ۲۰۱۲ این سازمان را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کردند.
بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG