لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۵۵

تلاش ترکيه برای جلب نظر اتحاديه اروپابرای جلوگيری از تعليق گفت و گوهای مربوط به پيوستن به اتحاديه اروپا، ترکيه پيشنهاد کرد يک بندر و يک فرودگاه خود را به روی قبرس باز کند.


مقام های فنلاند کشوری که رياست ادواری اتحاديه اروپا را به عهده دارد، روز پنج شنبه هفتم دسامبر اين خبر را اعلام کردند اما نگفتند که آيا اين پيشنهاد ترکيه، برای از سر گيری گفت و گوهای پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا کافی است يا نه.


اتحاديه اروپا خواستار باز گذاردن همه بندرهای ترکيه به روی قبرس است. در اين رابطه کميسون اروپايی هفته پيش پيشنهاد توقف بخشی از مذاکرات اتحاديه اروپا و ترکيه را کرد.


روز پنج شنبه دومين نشست نمايندگان اتحاديه اروپا برای اتخاذ تدابير تنبيهی عليه ترکيه آغاز شد.


اما يک روز پيش تر، پيتر مندلسون، کميساريای بازرگانی اتحاديه اروپا گفت اختلاف های ترکيه و قبرس نبايد مانعی در راه مذاکرات پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا شود.


اتحاديه اروپا از ترکيه خواسته است بر پايه شرايط گمرگی اين اتحاديه، مرزهای خود را به روی مبادلات تجاری با قبرس بازکند.


پيوستن به اتحاديه اروپا- خروج بخش ترک نشين قبرس از انزواترکيه تا کنون حاضر نشده در راستای اجرای پيمان گمرکی اتحاديه اروپا، به تقاضای اين اتحاديه برای باز کردن بندرهای خود به روی کشتی‌های بخش يونانی قبرس تن در دهد.


ترکيه در تابستان سال گذشته پروتکل وحدت گمرکی با ده کشور جديد عضو اتحاديه اروپا را امضا کرد که کشور بخش جنوبی و يونانی نشين جزيره قبرس يکی از آنها است، اما آنکارا تاکنون اين پروتکل را درباره قبرس جنوبی عملی نکرده و اساسا دولت آن کشور را به رسميت نمی شناسد.


بخش يونانی نشين قبرس عضو اتحاديه اروپا است و اتحاديه اروپا تا ششم دسامبر به ترکيه فرصت داده بود که به کشتی های قبرسی اجازه استفاده از بندرهای خود را بدهد.


قرار است اتحاديه اروپا پس از ديدار مقام های اين اتحاديه که در روز دوشنبه يازدهم دسامبر انجام خواهد شد، تصميم نهايی خود را بگبرد.


بخش ترک نشين قبرس بر خلاف بخش يونانی نشين آن، در انزوا بسر می برد. ترکيه گفته است تنها زمانی کشتی های بخش يونانی نشين قبرس را به بندرهای خود راه می دهد، که اتحاديه اروپا، بخش ترک نشين قبرس را از انزوا بيرون بياورد و تحريم ها عليه شمال قبرس را کاهش دهد.


دولت بخش ترک نشين قبرس، تنها از سوی ترکيه به رسميت شناخته شده است.


در سال ۱۹۷۴، ارتش ترکيه، بخشی از خاک قبرس را اشغال کرد و آن را جمهوری ترک شمالی قبرس خواند؛ اين کار در واکنش به کودتای نظاميان يونانی در نيکوزيا صورت گرفت.
زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG