لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۰۷

شاهزاده جوان سعودی با «قدرتی فراتر از سن خود»


محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته است، محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی با وجودیکه ۳۰ ساله است چنان قدرت نامتعارفی دارد که بسیاری از دیپلمات‌های خارجی به او لقب «آقای همه چیز» داده اند.

این خبرگزاری می نویسد، محمد بن سلمان پسر پادشاه فعلی عربستان سعودی که روز دوشنبه طرح‌های مهمی برای تجدید سازمان اقتصاد متکی به نفت آن کشور را اعلام کرد، از زمانی که به عنوان دومین فرد در سلسله مراتب پادشاهی کشور تعیین شد به یکی از بانفوذترین افراد حکومت عربستان سعودی بدل شده است.

شاهزاده محمد که بسیاری او را نماد نسل جدیدی از اعضای خاندان سلطنتی سعودی قلمداد می کنند، هم مسئول مدیریت اقتصاد کشور است و هم در مقام وزیر دفاع فرماندهی نیروهای مسلح را برعهده دارد.

فردریک وری از مرکز پژوهشی کارنگی در واشنگتن می گوید:«پس از مرگ ملک عبدالله و به قدرت رسیدن ملک سلمان در سال گذشته پسر جوان ملک سلمان قدرت و نفوذ فراوانی به دست آورده است.»

یک دیپلمات غربی معتقد است: «مشخص است که او فرد باهوش و اندیشمندی است و همه مسئولیت‌های خود را تحت کنترل دارد. در عین حال روی پدر ۸۰ ساله‌اش نفوذ فراوانی دارد»

یکی از مقام‌های کلیدی او ریاست شورای اقتصادی و توسعه است که از سال گذشته و برای مدیریت امور اقتصاد عربستان سعودی تشکیل شد. او در عین حال ریاست نهادی را نیز برعهده دارد که بر آرامکو، شرکت نفت دولتی کشور، نظارت می کند.

او به عنوان وزیر دفاع پرچمدار دخالت نظامی عربستان سعودی در راس ائتلافی از کشورهای عربی در یمن است که در حمایت از حکومت ضعیف یمن با شیعیان حوثی مورد حمایت ایران می جنگد.

خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ در بخشی از مصاحبه با شاهزاده محمد و مروری بر زندگی او که ماه گذشته منتشر شد، نوشت شاهزاد جوان سعودی روزانه ۱۶ ساعت کار می کند و از آثار وینستون چرچیل و کتاب «هنر جنگ» به قلم سون تسی الهام می گیرد.

او در این مصاحبه طرح‌های مربوط به تجدید سازمان اقتصاد عربستان را با جزییات شرح داد، مسائلی که تاکنون سایر مقامات کشور در مورد آن کمتر اظهار نظر می کردند.

او فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه ملک سعود شهر ریاض است. دو پسر و دو دختر دارد و برخلاف سایر اعضای خاندان سلطنتی عربستان فقط یک بار ازدواج کرده است. او در مصاحبه با خبرگزاری بلومبرگ گفت هر چند در اسلام داشتن چند همسر جایز است ولی در زندگی مدرن برای این کار وقتی نمی ماند.

با وجودیکه شاهزاد محمد مواظب بوده سنت‌های محافظه کارانه و روحانیون پرقدرت عربستان را به چالش نکشد ولی برخی در این کشور امیدوارند او بتواند در عرصه‌های اجتماعی اصلاحاتی انجام دهد.

در مدتی که ملک سلمان فرماندار ریاض بود و از سال ۲۰۱۳ که او به مقام ولیعهدی رسید، شاهزاد محمد برای پدرش کار می کرد.

بروس ریدل، یکی از مقامات سابق سیا و مدیر فعلی پژوهشکده اطلاعاتی- امنیتی بروکینگز در واشنگتن می گوید:«او به عنوان یک فرد بلندپرواز و سلطه جو شهرت دارد.»

در مورد مناسبات او با سایر اعضای خاندان سلطنتی عربستان اطلاعات چندانی در دست نیست. اما صاحبنظران سال گذشته از بروز یک جنگ قدرت بین شاهزاده محمد و شاهزاده بن نایف ۵۶ ساله ، ولیعهد و وزیر کشور صحبت می کردند.

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG