لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۱

مردی در کانادا به تلاش برای صدور تجهیزات هسته ای به ايران متهم شد


پليس کانادا روز جمعه يک شهروند اين کشور را به تلاش برای صدور غيرقانونی تجهيزات قابل استقاده در غنی سازی اورانيوم به ايران متهم کرده است.

پليس کانادا می گويد محمود يادگاری کوشيد است تا تجهيزاتی را به دست اورد که قابليت استفاده در غنی سازی اورانيوم و همچنين صنايع نظامی را داشتند.

در گزارش پلیس مشخص نشده است که آیا آقای یادگاری یک شهروند ایرانی -کانادایی است یانه. پلیس می گوید وی در صدد بوده است که دو دستگاه مبدل فشار را به ایران بفرستد.

جرج جانسون، بازرس پليس، در يک کنفرانس خبری در شهرميلتون ،اونتاريو، گفت:«مقصد اعلام شده (برای اين تجهيزات) دبی، در امارات متحده عربی، اعلام شده است. اما ما اسنادی در اختيار داريم که مقصد نهايی آنها ايران بوده است.»

به گفته جرج جانسون، پليس کانادا براساس قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد در تحريم ايران، عليه محمود يادگاری اقامه دعوا کرده است.

محمود يادگاری که هم اکنون در زندان به سر می برد، در پی تحقيقات مشترک مقامات امريکا و کانادا بازداشت شده است.

جرج جانسون همچنين گفته است: احتمالا اتهامات بيشتری عليه محمود يادگاری وارد خواهد شد.

اين مقام پليس کانادا افزود: بازرسان کنترل کالا و منع گسترش برای توقف صدور تکنولوژی استراتژيک و کالاهايی اقدام کردند که احتمالا مورد استفاده غير قانونی قرار می گرفتند يا به يک کشور تحت تحريم صادر می شدند.

يک سخنگوی پليس پيشتر به شبکه تلويزيونی «سی. تی. وی» گفته بود: تحقيقات زمانی آغاز شد که مقامات آمريکايی از تلاش محمود يادگاری برای به دست آوردن اين تجهيزات آگاه شدند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد که نگران برنامه غنی سازی اورانيوم ايران است، طی سه قطعنامه تحريمی از اين کشور خواسته تا قعاليت های مربوط به غنی سازی را متوقف کند.

کشورهای غربی می گويند ايران در صدد است تا در لوای برنامه هسته ای خود برای توليد انرژی، به تکنولوژی لازم برای ساخت بمب اتمی دست يابد.

ايران اين اتهام را رد می کند و می گويد اين برنامه هسته ای کاملا صلح اميز است.

آژانس بين المللی انرژی اتمی در بهمن سال گذشته اعلام کرد: نمی تواند تاييد کند که اين راکتور آب سنگين اراک برای اهداف صلح آميز طراحی شده است چرا که ايران از ماه اوت سال گذشته به بازرسان اين آژانس اجازه نداده است که از اين راکتور بازدید کنند.
XS
SM
MD
LG