لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۷

کشف ذراتی که با سرعتی بيشتر از نور در فضا حرکت می کنند


دانشمندان متخصص ذرات هسته ای می گويند ذرات کوچکتری از اتم را کشف کرده اند که با سرعتی بيشتر از نور در فضا حرکت می کنند. چنين سرعتی برای حرکت نئوترن برخلاف فرضيه معروف انيشتن يعنی «فرضيه نسبيت» است.

«فرضيه نسبيت» انيشتن پايه اصلی درک علمی بشر از فضا و زمان است که طبق آن هيچ جسم يا پديده ای نمی تواند سريعتر از نور حرکت کند.

به نوشته روزنامه « گاردين» گروهی از متخصصان ذرات هسته ای که در بزرگترين آزمايشگاه فيزيک جهان در ايتاليا مشغول تحقيق هستند حرکت ذراتی را در فضا ثبت کرده اند که سرعت آنها بيشتر از سرعت حرکت نور است.

دانشوران آزمايشگاه فيزيک « گران ساسو» در ايتاليا نتايج تحقيقات خود را روز جمعه در جريان سميناری تشريح کردند. اين کشف می تواند ترديدهای جدی در مورد سرعت ارسال اطلاعات در طول زمان ايجاد کرده و در نتيجه مرز بين حال و گذشته را که از مبانی تشريح علت و معلول است در هم بريزد.

طبق پژوهش های منتشر شده، دانشوران آزمايشگاه فيزيک « گران ساسو» مقداری از اين ذرات کوچکتر از اتم، موسوم به « نئوتريون» را برای طی يک مسافت ۷۳۰ کيلومتری در فضای کره زمين رها کردند. با ارزيابی طول اين مسير و زمان رسيدن آنها به هدف مشخص شده که سرعت حرکت آنها حدود شش هزار متر در ثانيه سريعتر از حرکت نور است.

به نوشته روزنامه « گاردين» نتايج اين پژوهش به حدی غيرقابل باور است که حتی خود پژوهشگران آن را با احتياط تحليل و تفسير می کنند. آنها اعلام کرده اند تا زمانی که ساير آزمايشگاه ها و مراکز تحقيقاتی اين کشف را تاييد نکرده اند به آن به ديده شک خواهند نگريست.

يکی از مسئولان اين تحقيقات می گويد که ماهها نتايج اين پژوهش را مورد بازبينی قرار داده ولی تاکنون هيچ ايرادی در آن نيافته اند با اين همه تا زمانيکه ساير مراکز تحقيقاتی اين نکته را تاييد نکرده اند نمی توان آن را يک کشف مسلم تلقی کرد.

مسئول تحقيقات اجرام فضايی در دانشگاه آکسفورد گفت که اگر اين کشف تاييد شود تحول بسيار بزرگی خواهد بود که هيچکس انتظارآن را نداشت. اگر تصور ما از برتری مطلق سرعت نور و رابطه فضا و زمان متحول شود در آن صورت بايد در درک متعارف از رابطه علت و معلول نيز تجديد نظر کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG