لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۰۱

اعلام وضعیت فوق العاده در یونان


دولت یونان به دنبال گسترش آتش سوزی ها در این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد

به دنبال يکی از مرگبارترين آتش سوزی ها که از روز جمعه در يونان آغاز شده و دست کم ۴۶ کشته برجای گذاشت، کاستاس کارمانليز، نخست وزير درسراسر اين کشور وضعيت فوق العاده اعلام کرد.


آقای کارمانليز که روز شنبه در يک برنامه تلويزيونی خطاب به مردم يونان «در همه مناطق کشور وضعيت فوق العاده » اعلام کرد، گفت که گسترش و سرايت آتش سوزی به بعضی مناطق «تصادفی» نبوده و قول داد که مقصران مجازات شوند.


به گزارش خبر گزاری رويترز، مقام های يونانی می گويند در منطقه پلوپونز در جنوب يونان ۴۶ نفر کشته شده و آتش به مناطق ديگر اين کشور سرايت کرده است و جاده ارتباطی آتن به فرودگاه اين شهر براثر آتش سوزی قطع شده است.


مقام يونانی می گويند احتمالا تعداد کشته شدگان اين آتش سوزی که از آن به عنوان «تراژدی ملی» نام برده اند، افزايش خواهد يافت.


تاکنون بر اثر اين آتش سوزی در یونان علاوه بر کشته شدن ۴۴ نفر و مجروح شدن دست کم ۴۰ نفر ،هزاران هکتار از اراضی جنگلی از ميان رفته است و هزاران نفر از مناطق کوهستانی يونان که در معرض خطر آتش سوزی قرار داشتند، تخليه شدند

براساس گزارش ها، پيشتر دولت يونان در مناطق حادثه ديده به ويژه در لاکونيا و مسينيا حالت فوق‌العاده اعلام کرده است.


در همين حال، کاستاس کارمانليز، نخست وزير يونان، که روز جمعه از مناطق آسيب ديده ديدار می کرد، با اشاره به تلفات انسانی و زيست محيطی آتش سوزی اخير گفت:«امروز در يک تراژدی غير قابل توصيف به سر می بريم».


پيشتر اين فاجعه حالت زيست محيطی داشته اما با افزايش تلفات، به فاجعه‌ای انسانی تبديل شده است. در پی گسترش آتش سوزی به مناطق ديگر يونان، دولت اين کشور ‪ ۶‬هزار سرباز را برای اعزام به مناطق آسيب ديده به حالت آماده باش درآورده است.


به دنبال ناتوانی يونان در مهار آتش سوزی های گسترده، دولت اين کشور از اتحاديه اروپا در خواست کمک کرده بود و کميسيون اروپا روز شنبه اعلام کرد که فرانسه، آلمان و نروژ کمک های امدادی خود را به اين کشور ارسال کرده اند.


در بيانيه کميسيون اروپا در اين باره آمده است که فرانسه دو هواپيما، آلمان سه هلی کوپتر و نروژ يک کشتی به يونان اعزام کرده اند.


تاکنون بر اثر اين آتش سوزی علاوه بر کشته شدن ۴۶ نفر و مجروح شدن دست کم ۴۰ نفر ،هزاران هکتار از اراضی جنگلی از ميان رفته است . همچنين هزاران نفر از مناطق کوهستانی يونان که در معرض خطر آتش سوزی قرار داشتند، تخليه شدند.


XS
SM
MD
LG