لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۲

بشار اسد امروز درباره بحران سوريه «سخنرانی» می کند


خبرگزاری دولتی سوريه گزارش داده است که بشار اسد، رئيس جمهور اين کشور، قرار است امروز يکشنبه ۱۷ دی درباره اوضاع سوريه و منطقه سخنرانی کند.

اين در حالی است که از آغاز بحران سوريه که بنا بر آخرين گزارش سازمان ملل متحد تا کنون دستکم ۶۰هزار کشته در پی داشته، ۲۱ ماه می‌گذرد.

بنا بر اعلام رسانه‌های رسمی سوريه، بشار اسد صبح يکشنبه درباره «آخرين اوضاع سوريه و منطقه» سخنرانی خواهد کرد. اين رسانه‌ها اشاره‌ای به جزئيات احتمالی اين سخنرانی نکرده‌اند.

اين نخستين سخنرانی بشار اسد پس از گفت وگو با تلويزيون دولتی روسيه در دو ماه پیش خواهد بود. بشار اسد در آن مصاحبه هرگونه احتمال پايان دادن به بحران سوريه از طریق خروجش از سوریه را رد کرده و گفته بود: «در سوريه زندگی خواهم کرد و در آن خواهم مرد.»

همچنين اين سخنرانی بشار اسد با شدت گرفتن درگيری‌ها در مناطق حاشيه‌ای و حومه دمشق پايخت سوريه ميان نيروهای دولتی و مخالفان، همزمان شده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، مخالفان بشار اسد، منطقه‌ای به شکلی هلالی را در حومه شرقی تا شمال غربی دمشق، به تصرف خود درآورده‌اند. روز شنبه نيروهای دولتی در تلاش برای عقب راندن مخالفان، منطقه جوبر نزديک به مرکز دمشق را هدف حملات توپخانه‌ای خود قرار دادند.

از آخرين سخنرانی بشار اسد تا کنون، مخالفانش توانستند در عرصه سياسی هم به پيشرفت‌هايی دست يابند. «ائتلاف ملی نيروهای اپوزيسيون و انقلاب سوريه» که طيف وسيعی از مخالفان اسد را درون خود جای داده، از سوی بيش از ۱۰۰ کشور جهان، به عنوان «تنها نماينده مشروع مردم سوريه» به رسميت شناخته شد.

با اين وجود، کشورهای روسيه، چين و ايران اين اقدام را محکوم کرده و از جامعه جهانی انتقاد کردند. نيروهای دولتی سوريه نيز بيش از پيش به استفاده از حملات هوايی که نقط ضعف مخالفان است، در نبرد با مخالفان روی آوردند.

سفر معاون وزیر خارجه سوریه به ایران

درسايه نبود هيچ گونه نشانه‌ای از فروکش کردن خشونت‌ها در سوريه، فيصل المقداد، معاون وزير امور خارجه اين کشور شنبه در تلاش برای حفظ پشتيبانی مهم‌ترين متحد منطقه‌ای خود، به ايران رفت. المقداد با علی اکبر صالحی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران ديدار و گفت‌و‌گو کرد.

خبرگزاری فارس گزارش داده که او قرار است با محمود احمدی تژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران و شماری ديگر از مسئولان نيز، ديدار و گفت‌و‌گو کند.

این در حالی است که تاکنون هيچکدام از کشورهای غربی، تمايلی برای دخالت نظامی در سوريه همچون دخالتشان در ليبی که به سرنگونی نظام معمر قذافی رهبر پيشن آن کشور انجاميد، نشان نداده‌اند.

اما سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ، سامانه دفاع موشکی پاتريوت، در مرز ترکيه با سوريه، مستقر خواهد کرد. استقرار اين سامانه، به درخواست آنکارا صورت خواهد گرفت. اين درخواست پس از آن مطرح شد که چندين موشک شليک شده از خاک سوريه به خاک ترکيه اصابت کرد.

روز شنبه ۴۰۰ سرباز آمريکايی به منظور راه اندازی و محافظت از سامانه ارسالی توسط آمريکا، به ترکيه رسيدند. استقرار اين سامانه مورد انتقاد شديد دولت‌های روسيه، سوريه و ايران قرار گرفت.
سوريه تا کنون شاهد خونبار‌ترين و طولانی مدت‌ترين جنگ از زمان آغاز اعتراض‌ها در برخی کشورهای عربی از دو سال گذشته است.

در همین حال، ، خبرگزاری دولتی سوريه اعلام کرد که سهيل العلی، خبرنگار شبکه تلويزيونی دولتی الدنيا، در پی حمله شماری از «تروريست‌ها» کشته شد.

«تروريست» توصيفی است که مقام‌ها و رسانه‌های دولتی سوريه برای مخالفان مسلح حکومت بشار اسد، به کار می‌برند.

سوريه در سال گذشته ميلادی، خطرناک‌ترين کشور برای خبرنگاران شناخته شد. در اين سال ۲۸ خبرنگار در اين کشور کشته شدند.

ديده‌بان حقوق بشر سوريه هم اعلام کرد روز شنبه درگيری‌های در مناطقی نزديک دمشق، شهر دير الزور واقع در شرق رودخانه فرات و شهر حماه در مرکز سوريه، ميان نيروهای دولتی و مخالفان، روی داد.

آخرين سخنرانی رسمی بشار اسد هفت ماه پيش در پارلمان سوريه بود که در آن گفت: «اگر باهم همکاری کنيم، من می‌توانم اطمينان دهم که پايان اين وضعيت، نزديک خواهد بود.»
XS
SM
MD
LG