لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۰۱

بایدن بر ادامه عملیات خروج آمریکایی‌ها و افغان‌های در معرض خطر از افغانستان تاکید کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز یکشنبه ۳۱ مرداد گفت که واشینگتن نسبت به خارج کردن شهروندان آمریکایی و افغان‌های در معرض خطر از افغانستان، «تعهدی تزلزل‌ناپذیر» دارد.

شبه‌نظامیان طالبان روز یکشنبه تلاش کردند هزاران تن از افغان‌هایی را که قصد فرار دارند از اطراف فرودگاه بین‌المللی کابل دور کنند. شاهدان می‌گویند که نیروهای طالبان اقدام به شلیک تیر هوایی کردند و با استفاده از باتون‌های خود افغان‌ها را مجبور می‌کردند که بیرون فرودگاه کابل صف ببندند.

آقای بایدن طی یک مصاحبه مطبوعاتی در کاخ سفید اظهار داشت: «روشن بگویم؛ خارج کردن هزاران نفر از کابل امری سخت و دردناک است و مسئله این نبوده که چه زمانی شروع شده. ما راهی طولانی در پیش داریم و هنوز امکان اشتباهات بسیاری وجود دارد.»

رئیس جمهور آمریکا سپس گفت که به وزارت خارجه دستور داده تا با آمریکایی‌هایی که در افغانستان هستند از طریق تلفن، ایمیل یا هر وسیله دیگری تماس حاصل کنند و ایالات متحده برای آوردن آنها به فرودگاه برنامه دارد.

وی اظهار داشت: «ما در حال اجرای یک برنامه برای انتقال امن این گروه از آمریکایی‌ها به محوطه فرودگاه هستیم. اما به دلایل امنیتی، نمی‌توانم جزییات آن را بازگو کنم...اما یک بار دیگر باید تاکید کنم، همان‌طور که قبل از این نیز گفته‌ام؛ هر آمریکایی که می‌خواهد به خانه بازگردد، به خانه بازخواهد گشت.»

آقای بایدن سپس تصریح کرد که ایالات متحده همچنین به افغان‌های متحد غرب و نیز آن دسته از افغان‌ها که در معرض خطر هستند، از جمله فعالان حقوق زنان و روزنامه‌نگاران، کمک خواهد کرد.

وی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده مهلت ۳۱ اوت (۸ شهریور) برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تمدید خواهد کرد، گفت: «امیدواریم که مجبور به تمدید آن نشویم، اما باید ببینیم که چقدر از این فرایند طی شده و بعد دراین‌باره گفت‌وگو کنیم.»

وزارت دفاع ایالات متحده روز شنبه اعلام کرد که بر اثر هرج و مرج در مقابل دروازه‌های فرودگاه،هفت نفر کشته شدند. شبکه خبری اسکای تصاویر سربازانی را نشان داد که بر بالای دیوار تلاش می‌کنند مجروحان را از زیر دست و پا خارج کنند.

یک مقام ناتو اعلام کرده که در یک هفته گذشته دست‌کم ۲۰ نفر در فرودگاه کابل یا اطراف آن کشته شده‌اند. برخی از آنها هدف گلوله قرار گرفته‌اند و برخی دیگر نیز بر اثر هجوم و ازدحام جمعیت جان باخته‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG