لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۴۸

شورای امنیت خواستار آزادی فوری کشتی اماراتی تحت تصرف حوثی‌ها شد


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۴ دی ماه خواستار «آزادی فوری» کشتی امارات متحده عربی شد که حوثی‌ها در یمن از دو حدود دو هفته قبل آن را در اختیار گرفته‌اند.

ائتلاف بین‌المللی نظامی به رهبری عربستان سعودی که از دولت عبدربه منصور هادی در برابر شورشیان حوثی حمایت می‌کند می‌گوید که کشتی روابی در حال بازگشت از ماموریت خود برای ایجاد یک بیمارستان صحرایی بود. این ائتلاف اقدام حوثی‌ها در توقیف کشتی روابی را راهزنی دریایی خوانده و بر لزوم آزادی فوری آن تاکید کرده است.

اما از سوی دیگر حوثی‌های تحت حمایت ایران تصاویری از ماشین‌های جیپ و اسلحه‌های نظامی بر عرشه کشتی منتشر کرده‌اند تا ادعاهای عربستان سعودی را به چالش بکشند. حوثی‌ها این کشتی را در دریای سرخ و نزدیکی بندر حدیده توقیف کرده‌اند.

در این حال شورای امنیت سازمان با تصویب بیانیه‌ای که بریتانیا پیش‌نویس آن را تهیه کرده است، خواستار آزادی فوری کشتی روابی و خدمه آن شد و گفت که حوثی‌ها باید نسبت به امنیت خدمه کشتی اطمینان دهند.

شورای امنیت در این بیانیه بر «اهمیت آزادی دریانوردی در خلیج عدن و دریای سرخ» تاکید کرد و از همه طرف‌های درگیر در جنگ خواست که تنش‌ها را در یمن کاهش دهند از جمله از طریق همکاری با نماینده ویژه سازمان ملل و بازگشت به میز مذاکره.

امارات متحده عربی یک روز قبل از این در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد عنوان کرد که خدمه کشتی روابی شامل هفت نفر از هند و چهار نفر از اتیوپی، اندونزی، میانمار و فیلیپین است.

ایالات متحده نیز پیش از این در بیانیه‌ای اقدام شبه‌نظامیان حوثی در توقیف کشتی با پرچم امارات متحده عربی را محکوم کرده بود.

واشینگتن تاکید داشته که این اقدامات شبه نظامیان حوثی نقض آزادی دریانوردی در دریای سرخ است و تجارت بین المللی و امنیت منطقه را تهدید می‌کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن

XS
SM
MD
LG