لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۴۴

ایالات متحده کشتی روسی فعال در پروژه «نورد استریم ۲» را تحریم کرد


ایالات متحده طبق قانونی که در دسامبر سال ۲۰۱۹ وضع کرد، هر شرکت اروپایی را که به کشتی فورچونا (در تصویر) جهت تکمیل پروژه «نورد استریم ۲» کمک کند، تحریم خواهد کرد

دولت ایالات متحده با هدف متوقف کردن عملیات تکمیل خط لوله گاز صادراتی روسیه به اروپا، روز سه‌شنبه ۳۰ دی کشتی روسی «فورچونا» و شرکت مالک آن را تحریم کرد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، که در واپسین روزهای کار خود به سرمی‌برد یک روز قبل از این به مقامات دولت‌ها در برلین و دیگر پایتخت‌های اروپایی اعلام کرده بود که تحریم کشتی «فورچونا» از روز سه‌شنبه به اجرا درمی‌آید.

ایالات متحده بر این اساس هر شرکت اروپایی را که به کشتی فورچونا جهت تکمیل پروژه «نورد استریم ۲» کمک کند، مجازات خواهد کرد.

با انجام این پروژه، گاز طبیعی روسیه از طریق دریای بالتیک به آلمان انتقال می‌یابد. اما ایالات متحده مخالف آن است و می‌گوید که چنین پروژه‌ای از یک سو تسلط روسیه بر بازار انرژی اروپا را بیشتر می‌کند و از سوی دیگر امنیت و اقتصاد اوکراین را به مخاطره می‌اندازد.

این خط لوله گاز با تغییر مسیر خود اوکراین را دور می‌زند و به این ترتیب کی‌یف را سالانه از دریافت میلیاردها دلار هزینه ترانزیت محروم می‌کند.

دولت آلمان نسبت به تصمیم ایالات متحده ابراز ناامیدی کرده است. یکی از سخنگوهای وزارت اقتصاد آلمان گفت: «ما این اطلاعیه را با تاسف از نظر گذراندیم.»

ایالات متحده در دسامبر سال ۲۰۱۹ قانونی را وضع کرد که بر اساس آن هر کشتی را که به اجرای پروژه «نورد استریم ۲» کمک کند، هدف تحریم قرار دهد، امری که شرکت سوئیسی «آل‌سیز» را مجبور ساخت در حالی که بیش از ۹۰ درصد کار به انجام رسیده بود، از ادامه آن صرف‌نظر کند.

روسیه اکنون تلاش می‌کند با کشتی‌های خود این پروژه را به اتمام برساند که این مسئله ایالات متحده را به وضع تحریم‌های بیشتر ترغیب می‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده که مواضع سفت و سخت‌تری علیه روسیه دارد، قبلا مخالفت خود را با اجرای این پروژه اعلام کرده بود. اما از سویی او گفته است که می‌خواهد روابط واشینگتن را با متحدان اروپایی خود از جمله آلمان، بهتر کند.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG