لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۰۶

اهدای جایزه حقوق بشری ماگنیتسکی به نازنین زاغری؛ گابریلا پیام مادرش را قرائت کرد


گابریلا و پدرش ریچارد رتکلیف عکسی از نازنین در دست دارند.

جایزه حقوق بشری ماگنیتسکی با عنوان «شجاعت زیر آتش» پنجشنبه در مراسمی در لندن به نازنین زاغری رتکلیف، زندانی دو تابعیتی در ایران، اهدا شد.

در این مراسم گابریلا، دختر نازنین زاغری و ریچارد رتکلیف، پیام مادرش را به این مراسم قرائت کرد.

نازنین زاغری،‌ کارمند بنیاد تامسون رویترز، در فروردین ۹۵ و در پایان سفری با هدف دیدار خانواده‌اش در ایران، در فرودگاه تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد.

از چند ماه پیش و به‌رغمِ پایان یافتن این دوران محکومیت، حکومت ایران بار دیگر با گشودن پرونده‌ای تازه، خانم زاغری را دوباره به زندان محکوم کرد و مسئولان ایرانی موضوع پرداخت بدهی بریتانیا را عامل اصلی برای خاتمه یافتن این پرونده دانسته‌اند.

در پیام نازنین زاغری به این مراسم که گابریلا آن را قرائت کرد آمده است، از شما برای این جایزه متشکرم. این برای من و هم سلولی‌هایم که همچنان در زندان اوین هستند، بسیار معنی دارد که فراموش نشده‌ایم.

خانم زاغری اضافه کرده است، از دیدن دخترم که اکنون آنقدر بزرگ شده است که این جایزه را دریافت کند و این کلمات را بخواند، دلم آب می‌شود.

او تصریح کرده است، شاید روزی ما در دنیایی زندگی کنیم که نیازی به مبارزه برای آزادی خود نداشته باشیم. اما از همه شما متشکرم که همراه ما هستید در زمانه‌ای که ما همچنان به این مبارزه نیاز داریم .

نازنین زاغری همواره کلیه اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده و ریچارد رتکلیف، همسرش، نیز بارها زندانی شدن او را «گروگان‌گیری» حکومت ایران بر سر پرونده ۴۰۰ میلیون پوند بدهی بریتانیا به ایران دانسته است.

ریچارد رتکلیف نیز در سخنانی قبل از اهدای جوایز گفت: نازنین از شنیدن خبر دریافت این جایزه بسیار خوشحال شد، برای خودش و همچنین برای سایر بازداشت‌شدگان در ایران که شما درباره آن‌ها چیزی نشنیده‌اید.

ریچارد رتکلیف در ادامه تصریح کرد، اعطای جایزه حقوق بشری ماگنیتسکی به نازنین با توجه به شناخت ما از نقش تحریم‌هایی که قانون ماگنیتسکی در به چالش کشیدن گروگان‌گیری دولتی ایران می‌تواند داشته باشد، مایه قوت قلب است.

او اضافه کرد، همه اعضای خانواده ما به این جایزه افتخار می‌کنند.

سرگئی ماگنیتسکی حسابداری بود که پس از افشاگری درباره فساد مالی مقامات روسیه به زندان افتاد و کمتر از یک سال بعد، در سال ۲۰۰۹، به طرز مشکوکی در زندان جان باخت.

دولت و کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۲ با تصویب قانونی به نام ماگنیتسکی، ناقضان حقوق بشر در روسیه را تحت تحریم قرار می‌دهند.

با استفاده از آسوشیتدپرس
XS
SM
MD
LG