لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ تهران ۱۷:۴۶ - ۸ دسامبر ۲۰۱۶
در فاصله يک روز تا پايان شانزدهمين دوره بازی‌های آسيايی ۲۰۱۰ گوانجو، با شکست تيم‌های ملی هندبال، واليبال و کبدی در فينال و کسب سه مدال نقره تيمی، اين رقابت‌ها برای کاروان ورزش ايران به پايان رسيد.

ايران در حال حاضر با ۲۰ طلا، ۱۴ نقره و ۲۵ برنز در رده چهارم جدول رده‌بندی مدال‌ها قرار گرفته است.

از حيث تعداد مدال، اين نتيجه بعد از انقلاب اسلامی ايران بی‌سابقه بوده است اما رده چهارم ايران، در بازی‌های آسيايی ۱۹۸۶ سئول و در اوج جنگ بين ايران و عراق نيز تکرار شده بود.

بهترين نتيجه ورزش ايران در تاريخ بازی‌های آسيايی مربوط می‌شود به سال ۱۹۷۴ و بازی‌های آسيايی تهران که کاروان ورزش ايران با ۳۶ مدال طلا، ۲۸ نقره و ۱۷ برنز بالاتر از چين و کره جنوبی در رده دوم قرار گرفت.

اين در حالی است که آن مسابقات فقط در ۱۶ رشته ورزشی برگزار شد، در حالی که بازی‌های ۲۰۱۰ گوانگجو در ۴۲ رشته ورزشی به انجام می‌رسد.

اين رقابت‌ها فردا با برگزاری دوی ماراتن زنان و مردان، فينال سپک ‌تاکرای زنان و مردان، فينال و رده‌بندی واليبال زنان و سپس برگزاری مراسم اختتاميه به پايان می‌‌رسد.

چين در حال حاضر با ۱۹۷ مدال طلا، اميدوار است از شش مدال طلايی که فردا توزيع خواهد شد، دست کم سه طلا را نصيب خود کند و ۲۰۰ طلايی شود.

ميزبان بازی‌های آسيايی امروز چهارصد و دوازدهمين مدالش را گرفت و از مرز ۴۰۰ مدال عبور کرد.

کره جنوبی با ۷۵ مدال طلا در رده دوم قرار دارد. ژاپن نيز با ۴۸ مدال طلا در رده سوم ايستاده است. نکته جالب اينجاست که تعداد مدال‌های برنز ژاپن در رده سوم، بسيار بيشتر از مجموع مدال‌های سه رنگ ايران در رده چهارم است.

روز جمعه واليبال ايران ۳-۱ مغلوب ژاپن شد تا روی سکوی دوم بايستد. تيم هندبال ايران نيز در فينال با نتيجه ۳۲ – ۲۸ مقابل کره جنوبی شکست خورد تا نايب قهرمان شود.

در بسکتبال، ايران توانست انتقام شکست مرحله مقدماتی مقابل ژاپن را بگيرد و با برتری ۷۴ – ۶۶ به مدال برنز برسد. فهرست کامل مدال آوران ايران در اين دوره از رقابت ها به شرح زير است.

روز اول

تيراندازی دختران در تفنگ بادی تيمی ۱۰ متر مدال نقره
احسان پيغمبری در رشته تالو مدال برنز
محمدرضا رودکی در جودو مدال برنز

روز دوم

تيم اسپرينت دوچرخه سواری مدال برنز

روز سوم

مرتضی رضاييان در دسته ۶۹ کيلوگرم وزنه برداری مدال نقره
روز چهارم

محمدرضا رودکی در جودو مدال نقره

روز پنجم

حميدرضا قلی ‌‌پور در رشته ساندا مدال طلا
خديجه آزادپور در رشته ساندا مدال طلا
محسن محمد سيفی در رشته ساندا مدال طلا
عليرضا نصرآزادانی در تکواندو مدال طلا
يوسف کرمی در تکواندو مدال طلا
الهه احمدی در تيراندازی رشته تفنگ سه وضعيت ۵۰ متر مدال نقره
تيم تيراندازی زنان در رشته تفنگ سه وضعيت ۵۰ متر مدال برنز
سجاد عباسی در رشته ساندا مدال برنز
الهه منصوريان در رشته ساندا مدال برنز
سارا خوش‌جمال فکری در تکواندو مدال برنز
مهدی سهرابی در دوچرخه سواری مدال برنز

روز ششم

اصغر ابراهيمی در دسته ۹۴ کيلوگرم وزنه برداری مدال نقره
سوسن حاجی ‌پور در تکواندو مدال برنز
سمانه شش‌پری در تکواندو مدال برنز
فرزاد عبداللهی در تکواندو مدال برنز

روز هفتم

محسن شادی در در رشته روئينگ مدال طلا
محمد باقری معتمد در تکواندو مدال طلا
بهداد سليمی در دسته +۱۰۵ کيلوگرم وزنه‌برداری مدال طلا
راحله آسمانی در تکواندو مدال نقره
پريسا فرشيدی در تکواندو مدال نقره
تيم روئينگ زنان مدال برنز
سجاد انوشيروانی در دسته +۱۰۵ کيلوگرم وزنه‌برداری مدال برنز

روز هشتم

حسين عسگری در دوچرخه سواری جاده مدال برنز

روز نهم

سعيد عبدولی در ۶۶ کيلوگرم کشتی فرنگی مدال طلا
اميد نوروزی در ۶۰ کيلوگرم کشتی فرنگی مدال طلا
کاوه موسوی در پرتاب چکش مدال نقره

روز دهم

بابک قربانی در ۹۶ کيلوگرم کشتی فرنگی مدال طلا
طالب‌ نعمت‌پور در ۸۴ کيلوگرم کشتی فرنگی مدال طلا
فرشاد عليزاده در ۷۴ کيلوگرم کشتی فرنگی مدال برنز

روز يازدهم

سجاد مرادی در ماده ۱۵۰۰ متر دو وميدانی مدال نقره

روز دوازدهم

ذبيح‌الله پورشيب در کاراته مدال طلا
جمال ميرزايی در ۸۴ کيلوی کشتی آزاد مدال طلا
صادق گودرزی در ۷۴ کيلوگرم کشتی آزاد مدال طلا
احسان حدادی در پرتاب ديسک مدال طلا
مهدی تقوی در ۶۶کيلوگرم کشتی آزاد مدال نقره
علی مظاهری در بوکس مدال برنز
محمد ستارپور در بوکس مدال برنز
روح‌الله حسينی در بوکس مدال برنز
محمد صميمی در پرتاب ديسک مدال برنز

روز سيزدهم

احمدرضا طالبيان در قايقرانی مدال طلا
سجاد مرادی در دوی ۸۰۰ متر مدال طلا
رضا يزدانی در ۸۴ کيلوگرم کشتی آزاد مدال‌ طلا
شاهو ناصری در قايقرانی مدال نقره
کاياک ۴ نفره مردان مدال برنز
تيم کبدی دختران مدال برنز
فاطمه چالاکی در کاراته مدال برنز
فردين معصومی در ۱۲۰ کيلوگرم کشتی آزاد مدال برنز

روز چهاردهم

جاسم ويشگاهی در کاراته مدال طلا
تيم کبدی مردان مدال نقره
تيم هندبال مدال نقره
تيم واليبال مدال نقره
تيم بسکتبال مدال برنز
سميرا ملکی ‌پور در کاراته مدال برنز
XS
SM
MD
LG