یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۴:۲۵ - ۲۶ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  یک فرمانده نظامی: هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا خارج از فضای ایران سرنگون شدند

  عکس تزئینی است
  عکس تزئینی است
  جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در خصوص دو فروند هواپیمای بدون سرنشین «آمریکایی» که چندی پیش مقامات جمهوری اسلامی از سرنگون شدن آن‌ها خبر داده بودند، می‌گوید که این دو هواپیما در «خارج از فضای ایران» توسط سپاه پاسداران ساقط شده‌اند.

  به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس، غلامعلی رشید روز یکشنبه، ۲۶ دی‌ماه، با اشاره به سرنگونی دو فروند هواپیمای بدون سرنشین «جاسوسی» بر فراز خلیج فارس، گفت: «البته باید بگویم که این هواپیماها بیرون از فضای جمهوری اسلامی ایران، یعنی بیرون از FIR ما در خلیج فارس توسط اقدام پدافندی نیروی هوایی سپاه ساقط شد.»

  FIR یا «راه‌های هوایی»، کریدورهای هوایی هستند که رادارهای هر کشور می‌توانند هوپیماها و یا اشیای پرنده ناشناس را در طول آن شناسایی و ردیابی کنند. هر کشور به نسبت وسعت خود می‌تواند دارای یک یا چند FIR باشد.

  این نخستین بار است که یک فرمانده عالی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اذعان کرده است که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی خارج از حریم هوایی ایران سرنگون شده است.

  جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین در پاسخ به این سوال که اخبار ضد و نقیضی در مورد تمایل روسیه به خرید بقایای این هواپیماها، با ابراز بی اطلاعی از این موضوع گفت: «امکان دارد روسیه بخواهد با در اختیار داشتن این هواپیماها از آخرین تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین مطلع شود.»

  فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، حدود دو هفته پیش از این بدون ارائه جزئیاتی، اعلام کرده بود که این نیرو دو فروند هواپیمای جاسوسی غربی را بر فراز خلیج فارس ساقط کرده است.

  سپاه پاسداران بعدها مدعی شد که این دو هواپیما متعلق به ایالات متحده آمریکا هستند و افزود قرار بر این است که این دو هواپیما به زودی به نمایش گذاشته شوند.

  این در حالی است که ناوگان پنجم آمریکا که در بحرین مستقر است در واکنش به این خبر اعلام کرد که تا کنون گزارشی حاکی از سقوط هواپیماهای خود در این منطقه دریافت نکرده است.

  پنتاگون نیز اعلام کرده که تاکنون گزارشی مبنی بر سرنگونی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در خلیج فارس دریافت نکرده‌است.

  یک مقام رسمی دیگر آمریکا نیز به شبکه خبری بی بی سی گفته بود که پیشتر یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در سال ۲۰۰۹ بر فراز خلیج فارس دچار اشکال فنی شده بود که این هواپیما نیز در آب‌های بین‌المللی سقوط کرده بود.

  به دنبال این اظهارات، علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران با اظهار این‌که «آمریکایی‌ها خودشان را ابرقدرت و دارای بالاترین تکنولوژی علم می‌دانند و طبیعی است که چینی مسائلی را به راحتی قبول نکرده و تکذیب کنند»، اعلام کرد که «در زمان مناسب» این هواپیماها را به نمایش خواهند گذاشت.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: نام مستعار
  ۲۶ ۱۰ ۱۳۸۹ ۱۷:۴۳
  اونی هواپیمایی که زدین، خودی بود. هواپیمای مسافربری بود نه جاسوسی.

  توسط: unknown از: unknown
  ۲۶ ۱۰ ۱۳۸۹ ۱۷:۲۲
  من کاری به راست یا دروغ بودن این ادعا ندارم.اصل را بر راست بودن ادعا میگذارم.  چند سوال پیش میاید
  ۱-ایا یک کشور حق سرنگون کردن هواپیما های کشور دیگررا (دروضعیت غیر جنگی)
  در خارج از خاک خود دازد ؟
  ۲- ایا ایران به کشور دیگر همین اجازه را میدهد.
  ۳-با این ادعا ایا ثابت نمیشود که جمهوری اسلامی در خارج از خاک ایران پایگاه نظامی 
  و سلاح های جنگی دارد و عملا در کشور های دیگر دخالت نظامی میکند،چیزی که
  سردمداران رژیم همیشهانرا اتکار کرده اند

  توسط: بنیامین حسین از: خراسان رضوی
  ۲۶ ۱۰ ۱۳۸۹ ۱۵:۳۵
  حتی اگر واقعیت داشته باشد و هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا را ساقط کرده باشند افتخاری برای ملت ایران نیست!
  حتی اگر کشوری با عقب‌افتادگیهای فراوان فنی و از آن مهمتر عقب‌افتادگی اقتصادی (تورم بسیار بالا و رشد اقتصادی درحد صفربر طبق نظر کارشناسان ) و با وجود فوج فوج انسانهای محروم و شرایط بد اقتصادی کشور به پشتوانه دلارهای نفتی و با وجود معدود استعدادها در بدنه حکومت،اگر بتواند دو هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را هم ساقط کند هیچ افتخاری محسوب نمی‌شود.
  حکومت آخوندها و پاسدارها مثل حکومت کره‌شمالی دلشان خوش است که برای پوشاندن انواع عقب‌افتادگیهای کشور تار مویی از ایالات متحده بکنند تا تبلیغ کنند که حکومتشان ابرقدرت است!!
  حکومت عاقل،حکومت آگاه، حکومتی است پر از نخبگان برآمده از خواست اکثریت مردم که همچون حکومت ایالات متحده از آنچنان هوش جمعی برخوردار است که با وجود مغزهای فراوان سیاسی و اقتصادی که در ارکان سیاسی خود دارد باز هم به فکر تعامل با تمام کشورها حتی ضعیفترین آنهاست و خود را بی‌نیاز از سایر ملل و اقتصادها نمی‌داند.
  حکومت عاقل،حکومت آگاه، حکومتی است که همچون حکومت ایالات متحده در عین حال که بالاترین جذب مغزها را حتی از کشورهای پیشرفته دارد خود را از اصلاحات بی‌نیاز نمی‌داند و روشنفکرانی را که حتی مخالف قانون اساسی کشور باشند به خاطر ابراز عقیده وبیان به زندان نمی‌برد!
  اگر حکومت ما هم حکومت نخبگان بود و به جای بحران‌آفرینی در منطقه به فکر ایجاد ثبات و پیشرفت اقتصادی خود وکشورهای منطقه بود نه کشورهای منطقه و نه ایالت متحده نیازی به زیر ذره‌بین گرفتن فعالیتهای داخل ایران نداشتند.
  حکومت آخوندها وپاسدارها از سر تا پا آنچنان عقده‌ایی است که هیچ چیز به اندازه سر شاخ شدن با ایالات متحده،سران حکومت به ویژه شخص خامنه‌ایی را مشعوف نمی‌کند!

  به ما بپیوندید