شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۴:۱۵ - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  واکنش تازه اعراب به اظهارات فیروزآبادی؛ خلیج فارس «از آن اعراب است»

  نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، ۱۴ فروردین ۱۳۹۰
  نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، ۱۴ فروردین ۱۳۹۰
  وزرای کشور شش عضو شورای همکاری خلیج فارس روز سه‌شنبه بار دیگر در واکنشی تازه به اظهارات سرلشکر فیروزآبادی که «مالکیت خلیج فارس» را متعلق به ایران دانسته بود اعلام کردند که خلیج فارس «از آن اعراب است».

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزرای کشور بحرین، عمان، قطر، عربستان سعودی، امارات و کویت، روز سه‌شنبه در آخرین نشست خود در ابوظبی، پایتخت امارات، در بیانیه مشترکی تأکید کردند که این طور نیست که خلیج فارس تماما به جمهوری اسلامی تعلق داشته باشد و افزودند: «خلیج فارس از آن اعراب است و همواره نیز چنین باقی خواهد ماند.»

  خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی روز شنبه و همزمان با «روز ملی خلیج‌فارس» گزارش کرده بودند که حسن فیروز‌آبادی، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح ایران، با تأکید بر این ‌که «خلیج فارس همواره دریای پارسی بوده» است، «نام و مالکیت و تعلق خلیج فارس به ایرانیان» را «مسلم» دانسته بود.

  در واکنش به این اظهارات، وزرای کشور شش عضو شورای همکاری خلیج‌ فارس اظهارات روز شنبه آقای فیروز‌آبادی را «تحریک‌کننده و غیرمسئولانه» خوانده و آن را در تضاد با قواعد همسایگی، احترام متقابل و پرهیز از دخالت در امور داخلی کشورها دانستند.

  خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه نیز گزارش کرده بود که عبداللطیف الزیانی، دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، در واکنش به اظهارات حسن فیروز‌آبادی گفت: «خلیج فارس متعلق به همه کشورهای حاشیه آن است و ایران حق ندارد ادعایی خلاف آن داشته باشد؛ ایران تنها مالک آب‌های منطقه‌ای خود است.»

  این اظهارات در حالی بیان شده است که همزمان، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، در یک نشست خبری در دوحه قطر اعلام کرد که فکر‌ نمی‌کند اخبار منتشر شده از اظهارات آقای فیروزآبادی صحیح باشد.

  وی خاطر‌نشان کرد: «بعضی اوقات خبرسازی‌هایی صورت می‌گیرد. مواضع رسمی ما از طریق وزارت امور خارجه اعلام می‌شود و همواره اعلام کرده‌ایم که به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورهایی که با آن‌ها ارتباط داریم، احترام می‌گذاریم. فکر نمی‌کنم این خبر صحیح باشد.»

  به دنبال ناآرامی‌های بحرین و ورود نیروهای نظامی چند عضو شورای همکاری خلیج فارس به این کشور، روابط میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس به تیرگی گراییده است.

  جمهوری اسلامی در این مدت بارها سرکوب شهروندان بحرین از سوی دولت بحرین و کشورهای عضو شورای همکاری از جمله عربستان سعودی را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

  بحرین نیز که اکثریت جمعیتش را شیعیان تشکیل می‌دهند، ناآرامی‌های اخیر در این شیخ‌نشین را توطئه خارجی دانسته و از ایران به شدت انتقاد کرده است و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز در ماه‌های اخیر، از تمایل ایران به گسترش نفوذ خود در کشورهای عربی و به ویژه کشورهای تحت حاکمیت سنی‌مذهب‌ها ابراز نگرانی‌کرده‌اند.

  علاوه بر این مسئله مالکیت سه جزیره خلیج فارس، ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک، از دیرباز مورد مناقشه ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس است و امارات متحده عربی با حمایت کشورهای حاشیه خلیج فارس خود را مالک این سه جزیره معرفی می‌کند.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: نام مستعار
  ۱۵ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۵:۲۵
  اگه توان و لیاقتش رو داشته باشیم دریای پارس تا ابد خلیج فارس خواهد موند.

  توسط: علی
  ۱۵ ۰۲ ۱۳۹۰ ۰۵:۵۸
  اینکه ما از نظر مالکیت خلیج فارس را متعلق به خود بدانیم تقریبا حرف درستی نیست چون بالاخره چند کشور دیگر هم سواحل و جزایری در ان دارند ولی نام این خلیج از عهد کهن فارس بوده وتا ابد فارس خواهد ماند و این چند کشور عربی همسایه نیستند که برای ان نام تعیین کنند.

  توسط: رضا از: استرالیا
  ۱۵ ۰۲ ۱۳۹۰ ۰۴:۵۲
  خلیج تا ابد پارس.

  توسط: farid از: Manchester
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۹:۰۷
  پس اگر اینطور است خلیج مکزیک هم خلیج آمریکا است ولی اینطور نیست.
  خلیج فارس همواره خلیج فارس خواهد بود....

  توسط: محمود از: ایران
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۸:۳۳
  تکلیف دریای خزررومعلوم کردند، حالانوبت خلیج فارسه .
  این آقایان فکرکردند که اقتدارکشتن زن وبچه وجوانهای مردم ونمایش پرتاب چندتاموشک دست چندم روسی است ، خیر ، نمایش اقتدار را باید ازلشگر کشی عربستان به بحرین وچالش اعراب درخلیج فارس ونگاه قدرتهای بزرگ دید .
  هروقت که ایران حکومت ضعیفی داشته ادعا های ارزی همسایه ها شروع شده ودست آخر هم قسمتی ازاین سرزمین را مالک شده اند.نقشه ایران درآغازحکومت قاجاریه گواه این امر است . خدابخیرکند

  توسط: بامداد
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۸:۱۹
  خلیج فارس یک آبراه بین المللی است و مالکیت کشور ها بر حدودی از ساحل طبق قوانین بین امللی تعیین میشود. فیروزآبادی از سر نفهمی یک حرفی زده است و کشورهای عربی هم از سر نفهمی به اظهارات او جواب داده اند. بحث اصلی بر سر این است که این مباحث بی پایه نباید مانع استفاده از نام صحیح یک منطقه جغرافیایی شود. مثلا علی رغم واقع شدن "خلیج مکزیک" در کنار سواحل آمریکا کسی از سر نادانی ، بی سوادی یا تعصب به آن "خلیج فلوریدا " نمیگوید در حالی که آمریکا در عمق دریای آن به استخراج نفت هم مشغول است. همینطور عبارت مجعول "خلیج" که برای ملوانان آن خطه ساحلی ممکن است قابل استفاده باشد در کتاب های جغرافیایی و گوگل درج نمیشود.

  توسط: آرش
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۸:۱۶
  یه نگاه اجمالی به نقش اتحادیه عرب در طول تاریخ و نقش اون در تصمیمات کلان جهانی بندازید . متوجه اهمیت نداشته اون میشید.

  توسط: بهنام
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۸:۰۹
  هر فردی ساکن هرکجای دنیا همیشه عاشق وطن و خاک خود بوده و حتی برای حفظ آن جنگیده . لذا خارج از مسائل سیاسی، ما بعنوان یک ایرانی و دارای عقبه ای دیرینه و کهن هرگز اجازه چنین ادعایی به هیچ کشوری نداده و خلیج فارس ما ، برای همیشه فارس خواهد ماند.

  توسط: تانن از: ایران
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۷:۰۶
  خلیج فارس همیشه خلیج فارس خواهد ماند

  توسط: بهرام
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۶:۴۸
  خلیج فارس متعلق به ملتهای منطقه میباشد نه دولتهای دیکتاتور منطقه چه عرب و چه فارس.

  توسط: ایرانی از: ایران
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۶:۴۲
  سیاست های اشتباه دریای خزر مدعیان جنوب را آهم گستاخ تر کرده. آقای رهبر همانطور که از ابتدای انقلاب صلاحیت مدیریت این کشور را نداشتی همچنان هم نداری.

  توسط: ariya
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۶:۲۲
  خلیج فارس همواره خلیج فارس خواهد بود....

  توسط: رباب
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۶:۱۰
  تازمانی که این دولت بی لیاقت باافکاری بچگانه ورفتاری احمقانه عمل میکنند انتظاری بیشتر نیست.

  توسط: سعید از: لندن
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۶:۰۰
  احساساتی نشویم. شلوغ هم نکنیم.
  خلیج مال کسی است که پولش در آن جا اعتبار دارد ، گذر نامه اش در آن کشور ها اعتبار دارد و اتباعش براحتی تجارت و سفر می کنند.
  حالا می توان فهمید خلیج مال که است.

  توسط: ایراندوست از: ایران
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۵:۴۰
  سرلشکر فیروزآبادی :
  شما که تظاهر به ایراندوستی میکنید پس چرا از حسن نصرالله که به تمدن ایرانی توهین و آنرا انکار میکند حمایت میکنید ?
  چرا از گروه فلسطینی حماس حمایت میکنید که صدام را شهید صدام حسین میداند ?
  و رهبر آن خالد مشعل خلیج فارس را عربی میخواند ?
  سرلشکر فیروزآبادی :
  شما که تظاهر به ایراندوستی میکنید پس چرا از حسن نصرالله که به تمدن ایرانی توهین و آنرا انکار میکند حمایت میکنید ?
  چرا از گروه فلسطینی حماس حمایت میکنید که صدام را شهید صدام حسین میداند ?
  و رهبر آن خالد مشعل خلیج فارس را عربی میخواند ?
  اصلا چرا در مناقشه اعراب و اسراییل طرف اعراب را گرفته اید ?
  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید