دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ تهران ۲۲:۵۳ - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶

  اقتصاد / اقتصاد ایران

  «با اصلاح قیمت‌ها، قیمت نان لواش به ۷۵ تومان می‌رسد»

  به دنبال حذف یارانه‌ها در ایران و  اعلام قیمت جدید گندم و آرد از سوی کارگروه کنترل بازار، خبرگزاری مهر محاسبه کرده است که از این پس هر قرص نان لواش که تا کنون ۳۰ تومان به فروش می‌رسید به ۷۵ تومان و قیمت نان بربری نیز به ۳۱۰ تومان خواهد رسید.

  به نوشته خبرگزاری مهر، بر اساس جدیدترین تصمیمات کارگروه کنترل بازار در روز دوشنبه، ۲۹ آذر که در راستای هدفمند کردن یارانه‌ها صورت گرفته است و با رسیدن قیمت گندم به ۲۵۰ تومان، قیمت آرد که تا کنون به ازای هر کیلو گرم ۷۵ ریال در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گرفت، افزایش یافته و از این پس هر کیلوگرم آرد سنگک، ۲۷۰ تومان، آرد لواش ۲۹۰ تومان و هر کیلوگرم آرد بربری، ۳۰۰ تومان به فروش خواهد رسید.

  بر این اساس و به احتساب خبرگزای مهر، قیمت هر قرص نان لواش از این پس به ۷۵ تومان و قیمت نان بربری به ۳۱۰ تومان خواهد رسید.

  این در حالی است که خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا یک سال پیش از این قیمت نان لواش را در کل شهر تهران حدوداً ثابت و ۳۰ تومان گزارش کرده بود، اما افزوده بود که قیمت نان بربری در سطح شهر تهران از ۱۵۰ تومان تا ۶۰۰ تومان نوسان دارد.

  خبرگزاری مهر همچنین افزوده است که اگرچه تغییر قیمت آرد، افزایش قیمت انواع نان را به همراه دارد، از دیگر سو قیمت کیک، کلوچه و ماکارونی کاهش خواهد یافت، زیرا به نوشته این خبرگزاری، گندم ۲۵۰ تومانی آرد ارزانتری را نسبت به گذشته در اختیار تولید‌کنندگان این فرآورده‌ها قرار می‌دهد.

  به گفته مسئولان، آرد جزو کالاهایی است که قیمت آن در بازار ایران نسبت به قیمت تمام شده برای تولید آن بسیار پایین است و بنا بر اظهارات آبان‌ماه سال جاری حمید علیخانی، معاون وزیر بازرگانی، آرد کشور با قیمت ۴۲۰ تومان تهیه و با قیمت ۷۵ ریال به فروش می‌رسد.

  قیمت‌‌های جدید آرد در حالی از سوی کارگروه کنترل اعلام شده است که این ارقام تا کنون از سوی استانداری تهران به تأیید نرسیده است و به گفته عباس قبادی، رئیس سازمان بازرگانی استان تهران تا عصر دوشنبه، قیمت‌های جدید اعلام و از سه‌شنبه نیز این قیمت‌ها عملیاتی می‌شوند.

  در همین زمینه بهروز مرادی، مدیرعامل سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها، روز یکشنبه، ۲۸ آذر اعلام کرد که سرانه یارانه فردی نان تا دوشنبه هفته آینده به حساب افراد واریز خواهد شد.

  آقای مرادی تصریح کرد که مبلغ ماهیانه «چهار هزار تومان» برای یارانه مستقیم نان در نظر گرفته شده است و چون قرار بر این است که مبلغ این یارانه هر دو ماه یک بار واریز شود، «تا دو شنبه هفته آینده مبلغ هشت هزار تومان به ازای هر عضو خانوار» به حساب‌ها واریز خواهد شد.

  در همین زمینه خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز دوشنبه به نقل از محمدرضا فرزین، سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی اعلام کرد که واریز یارانه‌های نقدی نان از امروز، ۲۹ آذر، آغاز می‌شود.

  این در حالی است که بنا بر گفت‌و‌گوی تلویزیونی آقای احمدی‌نژاد در روز شنبه، تا کنون و برای دو ماه نخست پس از اجرایی شدن این طرح، به ازای هر فرد مبلغ «۸۱ هزار تومان» یارانه مستقیم به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است که به گفته وی از روز یکشنبه، ۲۸ آذرماه قابل برداشت بوده است.

  بنابراین و به گفته مدیر عامل سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها، با واریز شدن «هشت هزار تومان» سرانه یارانه فردی نان به حساب افراد، کل مبلغ یارانه مستقیم دو ماه نخست افراد، «۸۹ هزار تومان» خواهد بود.

  لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها که از آن تحت عنوان «جراحی بزرگ اقتصاد ایران» یاد می‌شود، در اسفندماه سال گذشته به تصویب نهایی مجلس رسید و قرار بر این شد که با حذف یارانه‌های کالاهای اساسی، ۵۰ درصد درآمد حاصل از آزادسازی قیمت‌ حامل‌های انرژی به صورت یارانه نقدی و غیر نقدی به مردم پرداخت شود، ۳۰ درصد آن به تولید کنندگان برسد و ۲۰ درصد دیگر نیز در اختیار دولت قرار گیرد.

  پیش از این مقرر شده بود که این طرح از فروردین ماه سال ۱۳۸۹ به اجرا در بیاید، اما به دلیل عدم موافقت مجلس با در آمد ۴۰ هزار میلیارد تومانی دولت از محل اجرای این طرح و کاهش آن به ۲۰ هزار میلیارد تومان، اجرای آن ماه‌ها به تعویق افتاد و دولت اجرای آن را به نیمه دوم سال جاری موکول کرد.

  در نهایت در روز شنبه، ۲۷ آذرماه، محمود احمدی نژاد در مصاحبه تلویزیونی خود، از اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و «اصلاح» قیمت آرد، نان، آب آشامیدنی و حامل‌های انرژی از روز یکشنبه، ۲۸ آذر خبر داد، اما تا کنون هیچ یک از مقامات جمهوری اسلامی توضیح نداده‌اند که با اجرای این طرح در سه ماه باقی‌مانده سال ۱۳۸۹، آیا درآمد دولت همان رقم ۲۰ میلیارد دلار به تصویب رسیده مجلس خواهد بود یا خیر.

  طرح هدفمندسازی یارانه‌ها از روز یکشنبه به طور رسمی به اجرا در آمده و تا کنون قیمت‌های جدید حامل‌های انرژی از سوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها اعلام شده‌ است.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: شهریار
  ۲۹ ۰۹ ۱۳۸۹ ۲۳:۵۱
  یلدای ایرانی یا یلدای اسلامی
  با اجرای این طرح بیمار همانند طرح هایی که در این سی ساله اجرا شده و هیچگونه پشتوانه فکری و منطقی پشت این طرح ها نیست مردم در آستانه زمستان و شب یلدا سفره مردم کم نان است.
  با احتساب منطق دکتر احمدی نژاد ماهیانه 4000 تومین یارانه نان تعلق می گیرد که با این حساب هر فرد در ماه میتواند 10 بربری یا 90 لواش یا 6 سنگک مصرف کند.
  دستور دکتر! این است که در میهمانی های ایرانی نان هاتان را با خود به
  میهمانی ببرید چون میزبان در آخر ماه با کمبود نان مواجه میشود....
  دستور دکتر! این است که از این پس برای سلامت اعصاب روزه بگیرید نه برای سلامت جسم......
  دستور دکتر این است که اگر گران بود نخرید و اصلاً چه لزومی دارد که به خرید بروید....
  دستورات پزشک احمدی (نژاد) را جدی بگیرید.
  توسط: A
  ۲۹ ۰۹ ۱۳۸۹ ۲۰:۳۳
  لاکن آب مجانيه برق مجانيه ?????????????

  توسط: علی از: همدان
  ۲۹ ۰۹ ۱۳۸۹ ۲۰:۰۳
  عالیه؛من که 100درصد موافق این طرحم.
  من به رئیس جمهورم اعتماد کردم و مطمئنم ازاین اعتماد ضرر نمیبینم؛بلکه تا کمتر از دو سه سال دیگه سود زیادی میبرم.

  توسط: حقیقت از: تهران
  ۲۹ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۹:۳۸
  قیمت بنزین در ایران با قیمت بنزین مرغوب در امریکا یکسان شد. امریکا باید نفت خام را از خاورمیانه بخرد پول حمل ونقل بدهد به تصفیه خانه بفرسد و با سود بنزین را به قیمت ایران بفروشد. حالا دولت ما منت سر ما می گذارد که نفت مردم ایران و پا لایشگاه متعلق به مردم ایران و بدون دادن هزینه سنگین حمل و نقل و تحویل بک بنزین غیر استاندارد و سمی که باعث سرطان میشود به قیمت بنزین مرغوب. حالا خودتان حساب کنید چه بلایی دارن به سرمان می آورند و صدا یمان در نمی آید.

  توسط: shaandel از: iran - tehran
  ۲۹ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۹:۱۹
  خیلی خوبه
  واقعا
  ما همین سر کوچه مون 1 ساله دونه ای 200 تومان می گیریم
  میشه اطلاعاتتون رو یه خورده آپدیت کنید
  شاید 750 تومان؟
  البته شایدم نونوایی سر کوچه ما آزاد می پزه

  توسط: سروش
  ۲۹ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۷:۳۵
  با اجرای کلی این طرح موافقم گذشته از مسایل دیگر نیاز به این داریم که از وابسته بودن به سوبسید خلاص بشیم تا قیمتها و دستمزد ها واقعی تر باشند

  توسط: شباویز
  ۲۹ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۷:۱۷
  آیادیده ایدپیرزنی را که درنانوائی هاضایعات نان را جمع میکندتاخانواده اش گرسنه نخوابند؟
  آیادیده ایدزنان ومردانی که خسته ازکارروزانه برگشته شبهابه میدان تره باریاجلومغازه میوه فروشی هامیروندومیوه های لهیده را جمع میکنندتادست خالی به خانه نروندوچیزی برای بچه های منتظرشان یامادروهمسرزن وبچه بیمارشان ببرندآیادیده اید؟
  دریکی ازهفته نامه هاگزارشی خواندم بنام پشت دیوارهای سرداین گزارش را« دشمن » ننوشته هفته نامه خودی نوشته :
  مادری فرزندجوانش بنام علی زیرعمل جراحی میمیردهزینه بیمارستانش 370000تومان است تاجنازه راترخیص کندودفن کندواومدتهاست که نتوانسته این پول رابپردازد!
  تاریخ هفته نامه تابستان مقارن ماه رمضان که دولتی هاومقام معظم وغیره افطاری میدهندوشکم خودی هارابیشترپرمیکنندبود!
  این زن شغلش پوست گردوکندن است بایدآنقدرپوست گردوبکندتابتواند370000تومان بیمارستان رابدهدوجنازه پسرش را تحویل بگیردحال چقدرهم بابت خرج کفن ودفن بایدبپردازدبه جای خود
  آیاشماکه ازحذف یارانه هادفاع میکنیدپشت درسردخانه هارفته اید؟
  من آن پیرزن وآن مردرادیده ام؛قلب آدم بایدازسنگ باشدکه اینهاراببیندوفریادهم نزندخفه خون هم بایدبگیرد.
  این درحالیست که سودحاصل ازدرآمدبنیادمستضعفان که تاچندسال پیش بزرگترین بنگاه اقتصادی درخاورمیانه بودوحالا شایددرکل آسیاباشدیاپولهائی که درگلوی گشادحسن نصرالله یاخالدمشعل میریزنداگربین مردم ایران قسمت میکردندبه همه میرسید.
  این درحالیست که خودیهاچندین زن وچندین ماشین آخرین مدل وخانه های کاخ ماننددارند.
  هرکس یک ذوب شده دیدکه میلیونرنباشدخبردهد!


  من دیده ام؛قلب آدم بایدازسنگ باشدکه اینهاراببیندوفریادهم نزندخفه خون هم بایدبگیرد.
  این درحالیست که سودحاصل ازدرآمدبنیادمستضعفان که تاچندسال پیش بزرگترین بنگاه اقتصادی درخاورمیانه بودوحالا شایددرکل آسیاباشدیاپولهائی که درگلوی گشادحسن نصرالله یاخالدمشعل میریزنداگربین مردم ایران قسمت میکردندبه همه میرسید.
  این درحالیست که خودیهاچندین زن وچندین ماشین آخرین مدل وخانه های کاخ ماننددارند.
  هرکس یک ذوب شده دیدکه میلیونرنباشدخبردهد!

  توسط: hgfd از: hgfd
  ۲۹ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۵:۳۰
  پول چاه جمکران در قم را احمدی نزدا جمع کرده و تحت عنوان پول امام به مردم میده نخواستیم ماها این پول بهتر بره اریشگاه موی سرش را اطلاح کنه با این پول دوتا کاپشن بخر رئیس جهمور ایران با کاپشن تو جمع دیگران حاضر میشه تو مصر کاپشن احمدی نزاد را را بالاتر از ایه قران میدانند بهتر این پول را سفر حزب الله و ترویست ها او در تمام دنیا کنه پول نفت کجا میره تو جیب خامنهای با داشتن شماره حساب در بانکها اروپا انوقت دو ماه پول یک قرص نان را میده به مردم ایران کلی تبلیغات می کنه انگار کره ای را کشف کرده که تا کسی نمی دانند یکی از نام اوران روسی می گه اول نان بهد ازادی بدون نان ازدای را می خواهم چکار با ازدای شکم سیر میشه بچه از گرسنگی تلف نمی شه ای داد از این همه نا بر ابری همه مستبدان میدانند گریه توانی بی صدا خواهد داد گریه گرسنگی بچه در مادر یا پدر در بند توانی خواهد داد که کوها هیمالیل را خواهد لرزند

  به ما بپیوندید