سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ تهران ۲۱:۱۵ - ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  آیت‌الله وحیدخراسانی: من و آیت‌الله خامنه‌ای تا کی می‌مانیم؟

  آیت‌الله‌ حسین‌ وحیدخراسانی، یکی از مراجع تقلید در ایران، که پیشتر در سخنانی از نظام جمهوری اسلامی با عنوان یک «دستگاه فاسد» نام برده و رهبران جمهوری اسلامی را به «مال‌اندوزی» متهم کرده بود، در تازه‌ترین سخنان خود، این انتقادها را ناشی از «حق‌گویی و حق‌طلبی» دانسته و بر آن تاکید کرده است.

  سایت اینترنتی کلمه روز دوشنبه در گزارشی نوشته است، آیت‌الله حسین وحیدخراسانی، یکی از مراجع تقلید شیعیان در ایران، به درخواست برخی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای تعدیل اظهاراتش درباره رهبران جمهوری اسلامی پاسخ منفی داده است.

    به گزارش «کلمه» وی در این باره اظهار داشته است: «تمام چیزهایی که من گفته‌ام، اندیشیده بوده، فکر کردم و با اعتقاد بیان داشته‌ام و برگشتی هم وجود ندارد و به امواج سیاسی هم ربطی ندارد و فقط از باب حق‌گویی و حق‌طلبی بوده است.»

  آیت‌الله وحیدخراسانی در روز ۱۸ اسفند ماه سال گذشته خورشیدی در سخنانی در درس خارج خود در حوزه علمیه قم از نظام جمهوری اسلامی با عنوان «دستگاه فاسد» نام برده و از بی‌تفاوتی مقام‌های جمهوری اسلامی در قبال تبلیغ مسیحیت به شدت انتقاد کرده بود.

  وی همچنین اظهار داشته بود: «این دستگاه با این بساط اگر یک‌ جایی یک کلمه بویی برای تزلزل مقام من باشد، همه آنجا حاضر می‌شوند، اما دین و ایمان از مغز این جوان‌ها برده می‌شود و همه در خفقان و خوابیده‌اند. دنبال مقام و مال‌اند و دم از اسلام می‌زنند.»

  آیت‌الله وحیدخراسانی که گفته می‌شود، در جریان سفرهای اخیر آیت‌الله خامنه‌ای به قم حاضر به دیدار با وی نشده بود، پیشتر نیز در شماری از خانواده‌های زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات در ایران را به حضور پذیرفته بود.

  وی همچنین در یکی از جلسه‌های درس خود از رویه حاکمان جمهوری اسلامی برای زندانی‌ کردن منتقدان انتقاد کرده و گفته بود: ««فقیهی که به عمق فقه رسیده باشد می‌داند حبس در چه مواردی است و چقدر امر حبس شدید است، اساس دین بر حریت بشر است و حبس و زندانی کردن او و حرمان او از جامعه و خانواده در چه حد از شدت است و موارد حبس در شریعت در چه مواردی و با چه دقتی مطرح شده است.»

  در این میان سایت کلمه با اشاره به «تبلیغات گسترده‌ای» که پس از این سخنان انتقادآمیز علیه این مرجع تقلید به راه افتاده بود، از نگرانی برخی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نسبت به احتمال گسترش انتقادهای آیت‌الله وحیدخراسانی و دیگر مراجع تقلید خبر داده است.

  بر اساس این گزارش، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله محمد مؤمن را به همراه گروه دیگری از اعضای این تشکل به دیدار آیت‌الله وحیدخراسانی فرستاده است تا وی را نسبت به «تغییر یا تعدیل» دیدگاه‌هایش متقاعد سازد.

  این مرجع تقلید در پاسخ به درخواست اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که انتقادهای آیت‌الله وحید را متوجه رهبری جمهوری اسلامی دانسته بودند، اظهار داشته است: «حرف‌های بسیار اساسی‌تری دارم که در آینده به تدریج مطرح خواهم کرد، و ممکن است نظرات من به هرکس که شما فکر می‌کنید، هم بر بخورد.»

  آیت‌الله وحیدخراسانی که گفته می‌شود، در جریان سفرهای اخیر آیت‌الله خامنه‌ای به قم به دیدار وی نرفته بود، همچنین اظهار داشته است: «اشخاص مهم‌ترند یا اسلام؟ بنیانگذار جمهوری اسلامی الان کجا هستند؟ آقای خامنه‌ای و من تا کی خواهیم ماند؟»

  وی همچنین افزوده است: «هیچ‌کس نخواهد ماند. اعلام خطر من به خاطر عملکردهاست و نباید به اسلام خدشه‌ای وارد شود، چون ما همه رفتنی هستیم و اسلام عزیز ماندگار است و بایستی پایدار بماند.»
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۳
      بعدی 
  توسط: کاوه از: سوید
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۱۲:۱۳
  صرف نظر از اینکه این کی هم ته حرفش بوی تند تعفن بنیادگرایی و راسیسم مذهبی میدهد و میخواهد جنگ صلیبی قرون وسطی را زنده کند-بخیال باطل- اما همینکه از راس تا پایان این نظام در تضاد با همدگیر درگیر اند برای آینده ایران و جهان آینده خوب است.جالب این است که در طول تاریخ دین در ایران هیچ نظامی مانند این نظام خود اسلامی خوانده اینقدر روحانی زندان و اعدام و سرکوب و حبس خانگی نکرده است. این است عبرت تاریخ. حکومت وقتی دینی شد جنگ قدرت و سیاست و منافع زمینی هم دین را فاسد میکند و هم حکومت را.

  توسط: مستعار از: ایران
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۱۱:۲۴
  آقاحمید سلام
  اشتباه مارو تکرارنکن پسرم ،همه دشمنای دشمن دوست نیستند، دیگراینکه خمینی صدبرابروحیدخطرکرده بودو قرار بود به قم بره ، زنها حقوق داشته باشن و کمونیست هاهم فعالیت سیاسی بکننددرحالیکه بعکس روشنفکرها وسیاسیون یک طلبه ساده هم می فهمید که اسلام برای دموکراسی وحقوق زن نیومده ! مقایسه کن و نقش وسیله درهدف رو ببین . پیروزباشید

  توسط: benyamin
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۱۱:۲۳
  به نظر من آخوند جاش تو مسجد و بس این آقا هم اگه تو موقعیت اون آقا بود دست کمی از اون نداشت......

  توسط: -ایرانی-
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۱۱:۰۴
  حالا دیگر چرا به هموطنان مسیحی گیر داده اید آقای آیت الله، آیا کم این اقلیت های دینی، مذهبی و قومی از دست شما زجر کشیدن، که دوباره شما دارید باطرهای ظلم و ستم را علیه آنان شارژ می کنید. رژیم اسلامی به خواسته های دیگر شما که نمی توانند عمل بکنند، بجای آن برای راضی کردن امثال شما ماموت های فکری، تعدادی هم میهن مسیحی نوکیش را زجرکش و اعدام می کنند. وانگهی این رژیم سه دهه است که دارد سیاه کاری می کند شما اکنون آن ها را دیده اید!

  توسط: moo از: t
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۱۰:۴۶
  با سلام
  سيستم آخوندي يك سيستم گذشته نگر است مي خواهد جامعه سريع امروز را با روشهاي 1500 سال قبل اداره كند و براي هر چيزي تشبه سازي كند بابا توي اين دوره يكسال قبل با سال جديد قابل مقايسه نيست بهترين و پيشرفته ترين دستگاههاي پارسال سال بعد از رده خارج و كهنه است كلا آخوندا رو بايد مرخص كرد ديگه اهميتي نداره كه فلان اخوند چي مي گه خميني با اختراع ولايت فقيه زهر همشونو كشيده كاري كه رضا شاه و محمدرضا شاه و ... نتونستن

  توسط: سیاوش از: ایران
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۹:۲۴
  این آقا هم غم "اسلام عزیز!!!" رو داره!!!!!! و الا دلش به حال مردم نمیسوزه!
  واضحه که بخشی از مردم ایران امروز ، اصلا دین باور نیستن. و ایشون به صراحت نظرش رو تو همین صحبتا در مورد این قشر از مردم گفته!!!!!!!

  توسط: نام مستعار
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۸:۰۶
  برای دستگاه عریض وطویل رو حانیت هیچی مهمتر از حفظ اسلام نیست حنی اگر شده نصف بشریت از بین برود

  توسط: neda
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۶:۰۹
  چه اسلامی همه اين بدبختی ما ار همين اسلام.
  مرگ بر جمهوری اسلامی

  توسط: Hamid
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۴:۳۵
  فاش میگویم و از گفته خود دلشادم بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم
  بی پرده بگویم ایشان بداند که ما با آخوندیسم و جهل و تحمیق مردم در مبارزه ایم نه با شخص . به ریشه می پردازیم نه شاخ و برگ

  توسط: نام مستعار
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۳:۳۹
  ایشان تاکنون با هیچ کدام ار مقامات دولتی دیدار نداشته دوستان تحقیق کنند بعد افترا ببندند. هر شخصی که دارای مقام عالی در علم باشد مورد حمله قرار می گیرد حال چه روحانی باشد یا دانشگاهی برای مردم ما فقط منفعت شخصی مهم است.

  توسط: نام مستعار
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۳:۳۸
  وای بر ما اگر باز به این صنف اعتماد کنیم مقوله دین سنخیتی با حقوق بشر ندارد کافیست از همین فرد در مورد حقوق زنان یا بهاییان یا موسیقی ...سوال کنید تا ببینید فرقی باهم ندارند

  توسط: رضا
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۳:۳۶
  درود خدا بر تو ای نشانه ی خدا :*

  اسلام عزیز ماندگار است ما همه رفتنی هستیم.

  توسط: Rojian از: Iran
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۳:۲۱
  به نظر من مخالفت این ایت الله(ق.س) تنها به این دلیله که فکر می کنه استبداد مطلق وجود نداره و هنوز کمی ازادی هست و برخی ازادی خواهان کشتار نشده اند

  توسط: سیامک از: تهران
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۲:۴۰
  ایشان هم گونه دیگری از تفکر اسلامی را با خود به دوش می کشد و هر چند منتقد وضعیت حاکمیت باشد ، باز هم یک مبلغ اسلامی است ؛ بنابراین بیان این انتقادها و تاکید وی بر اسقرار اسلامیت ، تایید دوباره سلطه نظام اسلامی بر مردم است. به نظر من کشور ایران برای اصلاحات اساسی همچون انقلاب کبیر فرانسه ، راهی جز رسیدن به نظامی سکولار و لیبرال را نخواهد داشت. نظامی عاری از دخالت ادیان بویژه اسلام در شکل گیری قانون اساسی و محورهای سیاسی.

  توسط: امیر از شیراز
  ۰۹ ۰۱ ۱۳۹۰ ۰۲:۱۸
  این خوب است که اقای خراسانی در مقابل دیکتاتور ایستادگی میکند ان هم در این مقطع ولی همین اقای خراسانی به نوعی مخالف مسیحیت هستند و در همین پیام هم اشاره ای داشته اند پس ما باید خیلی هوشیار باشیم
  صفحه از ۳
      بعدی 

  به ما بپیوندید