پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۶:۳۶ - ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  تایید حکم اعدام دو نفر به «جرم» مصرف مشروبات الکلی در ایران

  رییس کل دادگستری خراسان رضوی روز یک‌شنبه اعلام کرد حکم اعدام دو نفر که «برای سومین بار» از مشروبات الکلی استفاده کرده‌ اند از سوی دیوان عالی کشور تایید شده است.

  حسن شریعتی به خبرگزاری ایسنا گفته است: «دو نفر که برای سومین بار مرتکب استفاده از مشروبات الکلی شده بودند و در دو مرتبه گذشته حد شرب خمر در مورد آنها اجرا شده بود، محکوم به اعدام شده‌‏اند به گونه‌ای که پس از تایید حکم در دیوان عالی کشور اکنون در حال فراهم کردن مقدمات اجرای حکم هستیم».

  وی اشاره‌ای به نام و مشخصات این دو تن و جزئیات پرونده آنها نکرد.

  مجازات نوشیدن مشروبات الکی در ایران، هشتاد ضربه شلاق است اما در ماده ۱۷۹ قانون مجازات اسلامی ایران آمده‌است که «هرگاه کسی چند بار شرب مسکر بنماید و بعد از هربار حد بر او جاری شود در مرتبه سوم کشته می‌شود»؛ این قانون البته در ایران به‌جز چند مورد، کمتر به اجرا درآمده‌است.

  خبرگزاری ایسنا در بهمن‌ماه سال ۸۶ از صدور حکم اعدام برای جوان ۲۲ ساله‌ای به نام «محسن» در تهران خبر داد که سه بار «به جرم» نوشیدن مشروبات الکلی مجازات شده بود و برای چهارمین بار برای این «جرم» در دادگاه حضور یافته‌بود.

  پیش از آن روزنامه «ایران» در شماره روز شنبه ۲۱ دی ۸۱ خود نوشت که پسر نوزده‌ساله‌ای به نام «داود» که دو بار به «جرم» نوشیدن مشروب الکلی شلاق خورده بود بار سوم به همین «جرم» از سوی رییس شعبه دوم دادگاه عمومی شهر ری محکوم به اعدام شد.

  با وجود حرام بودن مصرف مشروبات الکلی در اسلام و ممنوع بودن آن در ایران، مسئولان جمهوری اسلامی در ماه های اخیر از افزایش فزاینده مصرف این نوشیدنی‌ها در ایران و هم‌چنین میزان رو به رشد کشف مشروبات الکلی قاچاق خبر داده اند.

  در همین زمینه، علی‌محمد سلامی، فرمانده دریابانی مرزبانی ناجا، ۲۶ خردادماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از افزایش چهار برابری کشف مشروبات الکلی در دریا در سال ۹۰ نسبت به سال ۸۹ خبر داد.

  یک روز پیش از آن روزنامه ابتکار نوشت که «نتایج اولیه مطالعه میدانی نشان می‌دهد که آمار سوءمصرف الکل در کشور قابل توجه بوده و بیش از آن چیزی است که مسئولان وزارت بهداشت پیش‌بینی می‌کردند و انتظارش را داشتند» و در ادامه نوشت که «آمار الکلی‌ها وزارت بهداشت را شوکه کرد.»

  روز ۲۱ خردادماه سال‌جاری نیز پلیس راهنمایی و رانندگی تهران گفت که گزارش‌ها نشان می‌دهد که جواب آزمایش الکل و اعتیاد ۲۶ درصد رانندگان تهرانی در اردیبهشت‌ماه مثبت بوده‌است.

  پیش از آن در ۲۵ اردیبهشت سال‌جاری باقر لاریجانی، رییس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت ایران از رواج مصرف الکل در تهران و فروش نوشیدنی‌های الکلی «در برخی از فروشگاه‌ها» ابراز نگرانی کرد و گفت که «آمار سوء مصرف الکل در برخی مناطق کشور بالاست.»

  ممنوعیت واردات و مصرف مشروبات الکلی در ایران، بخشی از مصرف‌کنندگان را به سوی مصرف مشروبات دست‌ساز و غیر معتبر سوق داده است که این امر باعث مسمومیت یا مرگ شماری از آنها شده‌است.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: رضا از: ملبورن
  ۰۵ ۰۴ ۱۳۹۱ ۱۳:۲۳
  مرگ بر شما، قاتلان مردم ایران.

  توسط: نام مستعار
  ۰۵ ۰۴ ۱۳۹۱ ۰۸:۰۳
  فقط مشروبات دست ساز که باعث مسمومیت و مرگ نمی شود. نمیدانم به چه دلیلی طی 2-3 ماه قبل مسمومیت و مرگ ناشی از مصرف مشروبات سربسته(آکبند) خیلی بالا رفته است. شایع شده که به داخل آنها سیانور تزریق میکنند. اگر اطلاعات کاملی دارید لطفا اطلاع رسانی فرمایید.
  علی از تبریز

  توسط: نام مستعار
  ۰۵ ۰۴ ۱۳۹۱ ۰۱:۱۲
  من با زیاده روی مخالفم اما جمهوری اسلامی جه امکاناتی را واسه جوانهای ما گذاشته اگر راست میگن مواد مخدر جلوش بگیرن همه فسادها زیر این ماده هست نه مشروب خوردن

  توسط: پیر مرد از: آواره
  ۰۴ ۰۴ ۱۳۹۱ ۲۳:۳۱
  چرا دنیا صاحب نداره جلوی این جلادان را بگیرد چرا دزدان حکومتی را عدام نمی کنید چرا انهائی که با فریب ونیرنگ انقلاب مردمی ایران را دزدیدن عدام نمی کنید اول انقلاب شما ها گفتید کار ما ارشاد است روهنیون دزد حاله کار شما به عدامهای نو جوانان ایران افتاده عدام حق شماست که دروغ گفتید دزدی کردید جنایت کردید چکار مردم بی چاره دارید شما خدا نیستید که در مورد مردم تصمیم بگیرید

  توسط: گزیده رباعیات خیام
  ۰۴ ۰۴ ۱۳۹۱ ۲۳:۱۵

  ای مفتــــــــی شهـــــــــــر از تــــــو بیــدارتـــــریــــم
  بــا ایـــــن همـــــه مستی ز تــــو هشیارتـــــریــــم
  تـــو خـــون کســــــان نوشـــــی و مــــا خـــون رزان
  انصـــــــــــاف بـــــــــــده کــــــــــــدام خونخــــوارتریم


  گوینـــد کســـان بهشت بـا حــــــــــور خــوش است
  مــن می گویـــــــــم کــه آب انگــــــور خــوش است
  ایـــن نقـــــــد بگیــــــر و دست از آن نسیـــه بـــــدار
  کـــــــآواز دهـــــــــل شنیــــــدن از دور خــوش است
  این می چه حرامیست که عالم همه زان میجوشد
  یــــک دستــــه بـه نــــــابــــودی نــــامش کوشنــــد
  آنـــــان کـه بـــــر عاشقــــــان حــــــرامـش کردنــــــد
  خــــود خلــــــوت از آن پیـالـــــه هـــا مـی نوشنــــد
  آن عاشق دیوانه کـه این خمار مستـــی را سـاخت
  معشــــوق و شـــراب و مــــی پرستـــی را سـاخت
  بـــی شـــک قـــــدحــی شــــراب نوشیـــــد و از آن
  سـر مـست شــد ایــن جهــان هستــی را سـاخت

  من می خورم و هر که چو من اهل بود
  می خوردن من به نزد او سهل بود
  می خوردن من حق ز ازل می دانست
  گر می نخورم علم خدا جهل بود

  توسط: ممد از: اروپا
  ۰۴ ۰۴ ۱۳۹۱ ۲۳:۰۵
  در واقع اين رهبران رژيم ديني در ايران هستند که باعث بدبختي و اعتياد مردم ميباشند و بايد مجازات شوند، وگرنه نوشيدن نوشيدني الکل دار در حد اعتدال حق و حقوق هر شهرونديست و هيچ رژيمي نميبايست در اين زمينه وارد زندگي خصوصي شهروندان شود.
  مردم ايران ميگويند، ما رژيم ديني نميخواهيم. براي اثبات اين مدعا انتخابات آزاد گذاشته و در آن تقلب نکنيد تا صحت آن ثابت شود.

  توسط: hamid
  ۰۴ ۰۴ ۱۳۹۱ ۲۲:۳۷
  از مقامات محترم جمهوری اسلامی تقاضا میشود همه ما مردم را به دار
  بکشید٬ هم خود و هم ما را برای همیشه راحت نمایید. فقط خواهشمندیم
  صف ها طولانی نشوند تا زیاد معطل نشویم.در صورت کمبود نیرو پیشنهاد
  میشود از برادران حزب الله لبنانی و ۰۰۰ استفاده نمایید. عجرکم عندالله.

  توسط: مهرداد
  ۰۴ ۰۴ ۱۳۹۱ ۲۲:۳۶
  با اعدام افرادی که مشروب می خورند تنها یک سیاست پیگیری میشود و آن اینکه منبع مالی که فروشندگان این مشروبات بدست می آورند قطع گردد و کسانی هم که نیاز به کمی به جدا شدن از زندان جمهوری اسلامی را دارند به سوی مصرف مواد دیگری که به جز کریستال مث یا همان شیشه که در لابراتورهایی که توسط جمهوری اسلامی و عمدتاً سپاه حمایت می شودو به آسانی سیگار قابل تهیه می باشد، نیست روی آورند و از آنجا که مصرف کریستال مث آثار زیانبار بسیار خطرناکی دارد بایستی شاهد فجایع جبران ناپدیر بیشتری در جامعه جوان ایرانی باشیم از جمله قتل که به واسطه توهم استفاده از این مواد ایجاد میشود.

  توسط: ساسان از: تهزان
  ۰۴ ۰۴ ۱۳۹۱ ۲۲:۳۰
  زنده باد آزادی اسلامی...

  توسط: مخالف اعدام از: ج.ا = مواد مخدر
  ۰۴ ۰۴ ۱۳۹۱ ۱۸:۲۶
  با دورد . بنظرم مشروبات الکلی را آزاد کنند بهتر هست ؟ بدلیل اینکه بهتر
  از مواد مخدری هست که جمهوری اسلامی مثل آب نبات در اختیار مردم
  گذاشته ؟ دورغ میگویم تنها یک آزمایش خون کافی هست ؛ مواد خوب
  هست یا الکل ؟ بنظر من الکل بهتر هست بدلیل اینکه مواد چه کم چه زیاد
  زندگی تمام شده هست ولی مشروبات الکلی مردانگی می آورد و سر
  همیشه بالاست نه پائین ؟ این رژیم چپ میرود راست میرود فقط اعدام
  میکند کار دیگری بلد نیست ؟ جمهوری اسلامی نمیخواهد جلوی مشرو
  بات الکلی را بگیرد برو جلوی مواد مخدرها را بگیرید برای جامعه بهتر
  هست ؟ خدا پدر شاه فقید را بیامرزد ؟ الکل بود ولی کشور آلوده به موادی
  مخدری نبود ....

  توسط: ماندانا از: تهران
  ۰۴ ۰۴ ۱۳۹۱ ۱۸:۲۳
  مشروب اعدام داره ولی مواد مخدر که دودمان جوانان این کشور را به باد داده اعدام که نداره با حق و حساب و رشوه حل میشه چراکه تجارت سران رژیم با همکاری دولت روسیه است برای کمک به فلسطین و سوریه و ایجاد آشوب و فتنه در سراسر عالم

  به ما بپیوندید