دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۳:۵۳ - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  شورای نگهبان قانون ازدواج سرپرست با فرزندخوانده را تایید کرد

  شورای نگهبان جمهوری اسلامی مصوبه جنجالی مجلس را که بر مبنای آن ازدواج سرپرست با فرزندخوانده با حکم دادگاه ممکن می‌شود تاييد کرد. این در حالی است که معاون حسن روحانی اجرای این مصوبه را دارای «تبعات ویرانگر» توصیف می‌کند.
   
  آن طور که در وب‌سايت رسمی شورای نگهبان آمده است، لايحه «حمايت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست» در جلسه ۱۰ مهر اين شورا بررسی شده و «با توجه به اصلاحات به عمل آمده»، مغاير با موازين شرع و قانون اساسی کشور شناخته نشده است.
   
  اين لايحه از سال ۱۳۸۸ به تصويب مجلس شورای اسلامی رسيده بود، اما چون در مصوبه‌های قبلی، ازدواج فرزندخوانده با سرپرست مطلقا ممنوع شده بود، شورای نگهبان آن را مغاير با شرع اسلام و قانون اساسی تشخيص داده و رد کرده بود.
   
  مجلس شورای اسلامی، در راستای تامين نظر شورای نگهبان، مصوب کرد که ازدواج فرزندخوانده با سرپرست، تنها با حکم دادگاه، آزاد خواهد بود.
   
  اين قانون با مخالفت گسترده بسياری از فعالان سياسی و اجتماعی و به‌ويژه مدافعان حقوق کودکان مواجه شد که چنين ازدواجی را به دلايل اخلاقی و انسانی محکوم می‌کردند.
   
  در همین زمینه دولت حسن روحانی نیز اعلام کرده بود که با ماده ۲۷ اين لايحه که ازدواج سرپرست با فرزندخوانده را ممکن می‌کند مخالف است.
   
  مصطفی پورمحمدی، وزير دادگستری، روز سه‌شنبه، نهم مهر، گفته بود که چنين ازدواجی «خلاف روح قانون» است و خواستار «اصلاحات» در آن شد.
   
  آقای پورمحمدی در عين حال لايحه حمايت از کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست را «قانونی پيشرفته و ارزشمند» توصيف کرد که «زوايای خوبی را برای حقوق کودک مورد توجه قرار داده» است.
   
  اما در پی تایید این مصوبه، شهيندخت مولاوردی، معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده، نيز روز جمعه، ۱۹ مهر، به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفت که تصويب تبصره ماده ۲۷ لايحه حمايت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست، «تبعات ويرانگری» به دنبال خواهد داشت.
   
  به گفته خانم مولاوردی، اگر اين لايحه بدون تغيير به تصويب نهايی برسد، موجب «کاهش تمايل خانواده‌ها به سرپرستی کودکان بی‌سرپرست به‌ويژه کودکان دختر می‌شود».
   
  معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده تصريح کرد: «زنان اگر احتمال ازدواج دخترخوانده با سرپرست را بدهند، تن به پذيرش دخترخوانده نمی‌دهند. در اين شرايط اساسا هدف از گنجاندن اين تبصره، حمايت از چه کسی است؟ سرپرست يا فرزندخوانده؟»
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۳
      بعدی 
  توسط: مهدی از: تبریز
  ۲۶ ۰۷ ۱۳۹۲ ۱۵:۱۳
  بدترین قانونی که تابحال شنیده ام . میکنند. ایکاش به نظرات مردم هم توجه کنند. نفرت سراسر وجودم را فرا گرفته.

  توسط: مریم از: زنجان
  ۲۳ ۰۷ ۱۳۹۲ ۱۵:۳۳
  این مصوبه تبعات ناخوشایندی به بار خواهد اورد
  نکنید این کارها رو
  هیچ زنی حاضر نمی شود رقیب خود را بزرگ کند

  توسط: نام مستعار
  ۲۱ ۰۷ ۱۳۹۲ ۱۸:۳۴
  آقای رهای رها از ایران عزیز ممکن است بفرمایید این بیست و هفت سال را دقیقا از کجایتان در آوردید؟ لطفا بروید تاریخ را مطالعه فرمایید.

  توسط: سعید از: تهران
  ۲۰ ۰۷ ۱۳۹۲ ۱۶:۱۳
  این کسانی که درمجلس وشورای نگهبان چنین قوانینی را تصویب میکنند فقط به همه مردم ایران وجهان نشان میدهندکه بویی از انسانیت نبرده اندواینجاست که مقایسه کردن اینهابادوران قرون وسطی برایشان خیلی زیاده وبایدگفت که اینهامال دوران بربریت هستند.

  توسط: ناشناس
  ۲۰ ۰۷ ۱۳۹۲ ۱۲:۴۳
  شورای نگهبان قانون ازدواج سرپرست با فرزندخوانده را تایید کرد...
  شورای نگهبان(شورای, ملا را سر کار نگهدار) در حمله اعراب به ایران هم مردها را کشتند و زنان را هم به بردگی بردند...و هنوز هم این حملات ادامه دارد..زنان در اسلام همیشه برده بوده و هستند...و اگر پدری نداشته باشد که از او دفاع کند, کارش زار است

  توسط: اروجعلي ببر زاده
  ۲۰ ۰۷ ۱۳۹۲ ۱۲:۴۰
  از تصويب اين قانون ميتوان پي به ناكارامدي وخباثت ج.ا برد.ميگويند لايحه حمايت از كودكان بي سرپرست.ايا با اجراي اين قانون زني حاضر ميشود كودكي رابه فرزند خواندگي بپذيرد كه امكان دارددر اينده هووي او بشود.اگر مجلس ريگي به كفش نداشت ميتوانست بر ممنوعيت اوليه خود اصرار كند وقانون را براي تصويب به تشخيص مصلحت ار جاع كند.( روحانيون و همپالكي هايش براي كيف حال خود چنين قانوني را تصويب كرده اند )
  درسال گذشته هم قانون چند همسري را در جهت حمايت از بنيان خانواده ميخواستند تصويب كنند.
  اصولا برداشت قشري از قوانين اسلام يعني اين. مثلا بايد قوانين اسلام با شرايط اكنون جهان تطبيق داده شود.مثلا در حال حاضر كسي نميتواند به بهانه منع نشدن برده داري در اسلام اقدام به برده داري كند (ويا مثلا به بهانه نبود منعي براي ترياك در اسلام ترياك كشي را حلال بداند كه اكثر روحانيون انرا مصرف هم ميكنند )

  توسط: نام مستعار
  ۲۰ ۰۷ ۱۳۹۲ ۱۲:۱۱
  متا سفم

  توسط: نام مستعار
  ۲۰ ۰۷ ۱۳۹۲ ۱۱:۲۷
  واقعا شرم آور است


  توسط: نام مستعار
  ۲۰ ۰۷ ۱۳۹۲ ۱۰:۴۰
  خداییش من نه شما....
  تصور کن بابات بشه دوماد خانواده؟
  شرم اوره والا..

  توسط: سهراب از: بوشهر
  ۲۰ ۰۷ ۱۳۹۲ ۰۸:۳۹
  اصلا بهیچوجه انسانی نیست. مگه میشه آدم با محارمش ازدواج کنه. خدایا پناه میبریم به تو.آخر.....

  توسط: مریم از: بلژیک
  ۲۰ ۰۷ ۱۳۹۲ ۰۷:۲۷

  مطمئنا حمایت از سرپرست.ولی برعکسش چی؟سرپرست خانم میتونه با فرزند خونده پسر ازدواج کنه؟نه دیگه استغفرالاه.کلا اینجور افکار از ذهن بیمارگونه بلانسبت خیلیها یک مرد بر میاد وگرنه یه خانم با احساسات مادرگونه این افکار پلیدو پرورش نمیده.البته همیشه همه جا استثنا هست.

  توسط: amin از: sirjan
  ۲۰ ۰۷ ۱۳۹۲ ۰۱:۴۶
  واقعا نفرت آوره وا، بابا چهارچوب دین اسلام مشخصه چرا برای خودتون قانون میذارین حداقل به اسم اسلام نزارید این کاراتون رو................

  توسط: هومن از: لندن
  ۱۹ ۰۷ ۱۳۹۲ ۲۳:۱۸
  برای آگاهی مسلمان گرامی: سوره احزاب آیه ۳۷: (به خاطر بياور) زمانى را كه به آن كس كه خداوند به او نعمت داده بود و تو نيز به او نعمت داده بودى (به فرزند خوانده‏ات «زيد») مى‏گفتى: «همسرت را نگاه‏دار و از خدا بپرهيز!» (و پيوسته اين امر را تكرار مى‏كردى)؛ و در دل چيزى را پنهان مى‏داشتى كه خداوند آن را آشكار مى‏كند؛ و از مردم مى‏ترسيدى در حالى كه خداوند سزاوارتر است كه از او بترسى! هنگامى كه زيد نيازش را از آن زن به سرآورد (و از او جدا شد)، ما او را به همسرى تو درآورديم تا مشكلى براى مؤمنان در ازدواج با همسران پسر خوانده‏هايشان -هنگامى كه طلاق گيرند- نباشد؛ و فرمان خدا انجام شدنى است (و سنت غلط تحريم اين زنان بايد شكسته شود

  توسط: هومن از: لندن
  ۱۹ ۰۷ ۱۳۹۲ ۲۳:۰۹
  مگر محمد (ص) زن پسر خوانده خودش را به نکاح نگرفت که شما این قدر تعجب می کنید. این که تو قرآن هم هست. اسلام همینه دیگه..

  توسط: jamshid از: iran
  ۱۹ ۰۷ ۱۳۹۲ ۲۲:۰۹
  مدیر یونیسف درایران اقای منیر صفی الدین بعنوان فیلمسازی که در پروزه جهانی معرفی حقوق کودک چهار فیلم ساخته ام نگرانی عمیق خود را از تصویب قانونی که ناقض کنوانسیون حقوق کودک در ایران است را اعلام میدارم . بعنوان مسئول و نماینده یونیسف در ایران وظیفه شماست که نسبت به وضع قوانینی که مغایر با کنوانسیون حقوق کودک می باشد موضع گیری رسمی بنمائید انتظار وجدان های بیدار وجامعه فرهنگی وهنری وهمه فعالین حقوق کودک واکنش یونیسف طبق ماده 44 کنوانسیون حقوق کودک ودرخواست لغو این مصوبه است که در تعارض اشکار و ناقض مواد- 19 – 30 – 2 - 3 – 5 – کنوانسیون حقوق کودک است این یک درخواست نیست یک اضطرار ویاداوری برای انجام وظیفه است جمشید خوشدل
  رونوشت : مدیر محترم یونیسف انتونی لیک
  صفحه از ۳
      بعدی 

  به ما بپیوندید