سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۰:۴۰ - ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  واکنش‌ اصولگرایان به درخواست حسن روحانی برای «آشتی ملی»

  تاکيد حسن روحانی، ریيس جمهوری اسلامی ايران بر «آشتی ملی» در مراسم روز ۲۲ بهمن واکنش‌های زيادی در ميان موافقان و منتقدان او به دنبال داشته است.
   
  آقای روحانی روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن گفته بود که «انقلاب و آثار انقلاب تعلق به گروه خاصی ندارد» و افزود که «ما می‌خواهيم روز به روز آشتی ملی، وحدت ملی، انسجام ملی بيشتر شود، دل‌ها را از کينه‌ها پاک کنيم و مدام به گذشته نپردازيم».
   
  ریيس دولت يازدهم، بارها برقراری آشتی ملی در ايران را يکی از اهداف خود و دولتش اعلام کرده اما اين سخنان او توسط اصولگرايان، به عنوان تلاش برای آزادی رهبران معترضان به نتايج انتخابات رياست جمهوری در سال ۸۸ تعبير شده است.
   
  در واکنش به اين اظهارات، محمد محمديان ریيس نهاد نمايندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها به خبرگزاری فارس گفت که «رافت و نگاه عاطفی نظام مورد سوءاستفاده برخی قرار گرفته» و افزود: «با وجود اينکه نظام درصدد نيست که آسيبی به آنها برسد اما برخی به دنبال چنين امری نيستند.»
   
  آقای محمديان هشدار داد «به نفع اصلاح‌طلبان است که از تمرکز روی اين امر خودداری کنند» و بدون توضيح بيشتری گفت: «انصراف اصلاح‌‌طلبان از تلاش برای سران فتنه بيشترين منفعت را برای خود افراد در حصر دارد.»
   
  تعدادی از نزديکان به رهبر جمهوری اسلامی و مقام‌های ارشد قضايی و نظامی ايران از اعتراضات به نتايج انتخابات ۸۸ به عنوان «فتنه» نام می‌برند و ميرحسين موسوی و مهدی کروبی را که به عنوان نامزدهای معترض، رهبری آن اعتراضات را بر عهده گرفتند، «سران فتنه» می‌نامند.
   
  علاءالدين بروجردی، ریيس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس نيز گفته که «طبيعی است با کسانی که نسبت به انقلاب اسلامی ظلم و در حق ملت ما از آغاز پيروزی انقلاب اسلامی و در طول همه سال‌‌های پس از پيروزی انقلاب جفا کرده‌اند، اتحاد و انسجام با آنها هيچ مفهومی نداشته باشد.»
   
  لطف‌الله فروزنده، سخنگو و قائم مقام جمعيت ايثارگران هم گفت که «جريان فتنه خط قرمز ما است» و افزود: «آشتی ملی با فتنه‌گران معنی ندارد و هر کس بخواهد اين گونه بينديشد تصوری غلط و اشتباهی را ارائه داده است.»
   
  او تاکيد کرد که «هيچگاه نبايد با دشمن و فتنه‌گران آشتی کرد» و «بايد تکليف جريان فتنه نيز مشخص شود آنها به نظام، مردم و رهبری ظلم‌کردند و به جای توبه و عذرخواهی همچنان بر مواضع گذشته خود اصرار می‌کنند.»
   
  اما امير محبيان، از تحليلگران سياسی جناح اصولگرا گفت که احتمال می‌دهد منظور ریيس جمهوری ايران از آشتی ملی «افزايش ميزان همگرايی‌ها» باشد و افزود: «منظور آقای روحانی اين است که ما سطح تحمل ملی خود را در مقابل جريانات و ديدگاه‏‌های ديگر بالا ببريم، يعنی با کوچکترين اختلاف نظری طرف مقابل را به يک موضع غير قابل آشتی سوق ندهيم.»
   
  آقای محبيان تاکيد کرد: «الان گروه‌ هايی داريم که به ضرورت اين آشتی ملی رسيده‏‌اند اما توان تاثير ندارند يا در کوتاه مدت از امکان تحرک برخوردار نيستند. گروه‏‌هايی هم داريم مثل جبهه پايداری که دست‌شان در بالادست قدرت باز است اما نه تنها به اين ضرورت نرسيد‏ه‌‌اند بلکه از آن فرار هم می‏‌کنند.»
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: محمد
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۳:۲۱
  آشتی با جمهوری اسلامی و عاملانش تا مجازات نشن غیر ممکنه

  توسط: بیستون از: کرمانشاه
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۲:۱۴
  اون اقایانی که ازظلم رفته به مردم وکشور سخن میگویند همان ظالمان وادم کشان سالهای ګذشته بخصوص سال88هستند که بعدازشکست وتودهنی خوردن درانتخابات گذشته امروزدایه مهربان ترازمادربرای ملت ایران شده اند اقایان ازفتنه گری سخن میگوییدیعنی به گفته شمابیش از50میلیون نفرازمردم ایران فتنه گرهستند

  توسط: Farouq از: Norway
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۲:۰۹
  چنگ زرگری

  توسط: نسل سوخته
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۲:۰۴
  آشتی ملی به معنی حاکمیت رای 90 درصد مردم مخالف رژیم آخوندی و افراطگری می باشد. آقای روحانی این 10 درصد که بزور اسلحه سپاه و پول نفت بیت المال حاکمبت را با سر نیزه نگاه داشته اند حاضر به صلح و آشتی نیستند.
  فقط یک کودتا می تواند سلطنت علی خامنه ای و ولیعهد خلف ایشان را تمام کند.

  توسط: ناظر
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۲:۰۴
  مخالفت مافیایی که تحت نام ولایتمداری بر منابع کشور دست انداخته است با آشتی ملی طبیعی است . ولایت فقیه ابداعی خمینی که مورد مخالفت غالب فقهای سنتی نیز هست ، پدر خواندگی به زبان فقهی است . سرسپردگی به پدرخوانده و حفظ اسرار خانواده و غیر خودی دانستن هر کس که عضو خانواده نیست و حفظ کیان خانواده و منافع آن به هر قیمت ارکان اصلی ولایتمداری است . در طول این 35 سال تمام تلاش این مافیا صرف ممانعت از همبستگی غیر خودیها یعنی مردم ایران شده است . بنابر این هر نوع تلاشی برای ایجاد همبستگی (آشتی) ملی مورد مخالفت قرار گرفته و در نهایت سرکوب میشود .

  توسط: رضا
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۲ ۰۲:۳۵
  آشتی ملی ( امیدوارم به معنی آشتی همگانی به کار رفته باشد و نه به معانی ای مانند آشتی ملت با دولت یا آشتی ملت با ملت یا خدایی نکرده رهبر با دولت )


  با فرهنگ جاری:
  آشتی ملی فقط با انقلاب امکان پذیر میشود! اما انقلاب به هر رنگی(سیاه 32، قرمز 57، نوژه 59، دانشگاه 78، سبز 88،... )، منجر به خشونت و عقب ماندگی(شاید هم پس رفت) در زمینه های گونان میشود!

  پس لطفا بیایید با رفراندوم آشتی کنیم نه با دولت و نه با ملت! بیایید بپذیریم تفاوت رنگی داریم و هر رنگی حق یکسانی دارد!

  بیایید نظامی را تعریف و تایید کنیم که برای هر رنگی احترام یکسان قائل می شود!

  بیایید بعد از 33 سال یکه تازی و خودخواهی ایدئولوزیک، به صرف اینکه من زورم یا تقوام بیشتر است ادامه ندهیم و برای حیات و ممات دیگران تصمیم نگیریم!

  و از آنجایی که "نه من سرباز تو ام و نه تو سرباز من".... خون کسی هم ریخته نخواهد شد انشاالله!

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۲ ۲۲:۱۰
  من مثلا مسلمانم ولی حالا که رافت اسلامی جاشو داده به وحدت ملی و آشتی ملی و ... ، اول این اسم اسلامی رو از روی جمهوری اسلامی بردارین تا برادریتون به همه ثابت بشه . تا بعد

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۲ ۲۲:۰۳
  این بهترین راه است. تندرویها و گذشته را باهم کنار بگذاریم. آزادی زندانیان سیاسی هم به بهبود فضا کمک میکند.

  توسط: عباس تموچین از: نروژ
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۲ ۲۰:۵۵
  قاعدتا جناح نظامیگرای نظام بیش از جناح اصلاح طلب آن باید علاقمند به رفع حصر غیر قانونی محصورین باشند زیرا که هم حیثیت نظام و رهبری و هم علاقمندی ایرانیان خارج از کشور را بشدت تحت تاثیر قرار میدهد. طبعا هردو جناح سعی دارند بیشترین سود را از این معامله ببرند. نظامیگرایان علاقمندند که اینها آزاد بشوند ولی توبه کنند که معنایش این است که این جناح خود را از تبعات نا مطلوب محصور کردن غیر قانونی محصورین وارهاند. جناح اصلاح طلب هم میخواهد که اینها آزاد بشوند تا با نوشتن مزیت آزادسازی آنها به پای خود جای پای خود را در نظام و بین مردم باز یابند. ولی من ایرانی نه سر پیاز و نه ته پیاز در این بازی کثیف سیاست میگویم آقایان تا زمانیکه رهبری از آنها عذرخواهی و اعاده حیثیت نکرده است همانجا که هستند بمانند. اگر همانجا مردند به جاودانگان راه آزادی در مملکت خود پیوسته اند و اگر با آن شرایط که عرض کردم آزاد شدند که البته نمیشوند، از مردم مجددا برای نافرمانی مدنی تا تغییر دیکتاتوری به دموکراسی دعوت عمومی به عمل بیاورند، نه اینکه مثل بسیار دیگرانیکه آزاد که بودند غریدند، زندانی که شدند باز هم کمابیش غریدند ولی به محض آزاد شدن لال هم شدند.
  توسط: مسلمان دروغگو از: المان
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۲ ۲۰:۱۲
  اصولگرایان و سیستم تمامیت خواه هرگز به اشتی ملی تن نخواهند داد به دو دلیل واضح. اول اینکه اشتی ملی زمانی معنی دارست که سیستم خودی و عیر خودی برچیده شود واین فعلا در ایران یک توهم بیش نست. دوم اینکه رژیم میداند که با دادن اولین فرصت به غیر خودی ها دیگر سنگ روی سنگ باقی نمی ماند چرا چون اپوزیسیون موجود است تنها چیزی که کم دارد رهبری اپوزیسیون است که فعلا در حبس هستند.

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۸:۳۵
  برای حمایت از گفتار خدا پسندانه و نیکو جناب دکتر روحانی برای وحدت بزرگ ملی و اشتی عمومی اعتقاداتی و ملی بانظمام ازادی تمامی زندانیان سیاسی و بخصوص ازادی تمام و کمال و با عزت و احترام جناب مهندس موسوی و حضرت ایت الئه کهربی این مردم معنوی کهن سال و خانم محترمه رهنورد در یک روز از پیش برنامه ریزی شده بطور ارام در تمامی شهرها و روستاها و تهران راه پیمایی شادی بخش بپا شود تا چهره دمکراتیک شدنن کشور بر همگان اشکار شفاف گردد. درود بر ازادی درود بر زندگانی و درود بر تمامی خردمندان کشور که برای پیشرفت برای ازادی برای ابادانی و رفاه مردم باضافه برقراری دوستی با جهان متمدن و دمکراتیک بخصوص کشور دوست امریکا کوشیده و خواهند کوشید. بگشائید دلها را پاک نمائید قلبها را از کینها پر نمائید قلبها را از مهر و دوستی و بخشش که اینست راه رستگاری و راه خشنود کنندگی خداوند یکتا و مهربان و خواست رهبر معنوی و استراتژیستهای فهیم کشود. درود بر ازادی.

  توسط: مهران از: تهران
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۸:۱۸
  قهر نکنین! بیایین آشتی کنین! به همتون می رسه! به هر کدام هزار هزار میلیارد میدم! برای مردم هم چند کیسه فریزر به جای سبد میدم! اینا لیاقت دارن، اینا عزیزند! اینا صاحب انقلابند! اینا ...! ما خادم هستم!!!!

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۸:۱۰
  بنده با اینکه به ایشان رای نداده ام . عملکرد دولت ایشان را تایید می کنم . واقعا کار سختی است حل مشکلاتی عجیب و غریب به جا مانده از دولت قبلی تنفس مصنوعی به اقتصاد از رمق افتاده و حل ابرومندانه قضیه اتمی . حرکت ایشان بر مبنای منافع ملی است . نگاهی که در دولت اقای احمدی نژاد خبری از ان نبود . برایشان اروزی موفقیت دارم

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۸:۰۰
  موسوی با هر روز حبس در دل جوانان بیشتری جای باز می کند،به تاریخ نگاه کنید...و عبرت بگیرید،آقایان مدعی اسلام!!به قرآن نگاه کنید و داستان فرعون را بخوانید،من فکرمی کنم حصر واقعا شده طناب دار آقایان،چرا که می دانند نمی توانند میر را نه تنها اعدام کنند بلکه بیشتر از این هم نمی توانند در حصر نگه دارند،مردم ایران ببینید کی به شما گفتم؛این توبه بهانه است چون توبه یعنی شما درست می گویید ما قاتل جوانان بودیم!!! نه مزدوران،ما خوارجیم نه شما!!!بعد هم میر را به بهانه ی مهربانی نظام آزاد می کنند و یک نفر را مامور کشتن او می کنند و بعد گفته می شود مردم خشمگین او را کشتند و تمام اینها از قبل برنامه ریزی شده،هنوز این لجن ها را نشناختید.اما چیزی که نمی دانند این است که با کشتن میر مردم شاکی تر می شوند و بیشتر چهره ی واقعی اینها را می شناسند،خداوندا تو را سپاس می گویم که آش خاله را برای آقایان مهیا کردی،که هرکاری بکنند آخر کارشان تمام است

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۲ ۱۷:۴۱
  «اين رافت و نگاه عاطفی و نجابت ايرانيان است كه مورد سوءاستفاده نظام اسلامي و حكومت اخوندي 1400ساله قرار گرفته
  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید