شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۴:۱۳ - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  پاسپورت ایرانی؛ آنچه بود، آنچه شد

  کاملا محترمانه و با تمام جزئيات برايم توضيح می‌داد. گفت اگر بيشتر از ۷۵ هزار يورو نقد سپرده‌گذاری کنم، نامم در فهرست مشتريان ويژه بانک ثبت می‌شود و می‌توانم از انواع امکانات و تسهيلات آن استفاده کنم. صراحتا گفت که در اين صورت می‌تواند ويزای دو ماهه‌ام را ناديده بگيرد و ترتيب افتتاح يک حساب دائمی را برايم بدهد. من هم ذوق‌زده قبول کردم. نامم را پرسيد تا برايم از مسئول مربوطه وقت ملاقات بگيرد. يکی دو بار فاميلی‌ام را تکرار کردم اما متوجه نشد. با خنده خواست پاسپورتم را به او بدهم تا از روی آن نامم را يادداشت کند. درست در همين لحظه بود که همه چيز فرق کرد. اول خنده‌اش يخ زد اما فورا خودش را جمع و جور کرد. خواهش کرد چند دقيقه منتظر بمانم. از صندلی‌اش بلند شد و به قسمت اداری رفت. بعد از چند دقيقه برگشت، به من نگاه کرد و گفت: «واقعا متاسفم اما ما در اين بانک نمی‌توانيم برای ايرانی‌ها حساب باز کنيم.»
   
  اينها را حميدرضا، يک ايرانی ۴۲ ساله می‌گويد که سال گذشته ويزای توريستی ورود به فرانسه را گرفته بود.
   
  «با هزار بدبختی ويزا گرفتم. رفتار کارکنان سفارت در تهران واقعا بی‌ادبانه است. مطمئنم در کشور خودشان با حيوانات خيلی محترمانه‌تر برخورد می‌کنند. آخرش هم به همسرم و دختر کوچک‌مان ويزا ندادند تا خيال‌شان راحت باشد که بر می‌گردم. فکر می‌کردم اگر بتوانم در فرانسه يک حساب بانکی داشته باشم، کارمان برای گرفتن ويزا در دفعات بعد راحت‌تر می‌شود که نشد.»
   
  کشور مسلمان و آسيايی اندونزی آخرين کشوری است که اعلام کرده شهروندان ايران ديگر نمی‌توانند در فرودگاه‌های اين کشور، ويزای ورود را روی پاسپورت خود داشته باشند.
   
  قبل از اندونزی، گرجستان هم به طور يک جانبه قرارداد لغو رواديد با اتباع ايران را باطل اعلام کرده بود و ايرانيان از مردادماه برای ورود به اين کشور بايد درخواست ويزا کنند.
   
  در رتبه آخر اعتبار
   
  «هنلی و شرکا» يک شرکت بين‌المللی است که در زمينه اقامت و شهروندی فعاليت می‌کند.
  اين شرکت، سالانه، گزارش‌هايی درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف جهان تهيه و منتشر می‌کند که به عنوان معياری از ميزان اعتبار و شخصيت شهروندان آنها در جامعه بين‌الملل مورد توجه قرار می‌گيرد.
   
  در گزارش سال ۲۰۱۲ «هنلی و شرکا»‌، پاسپورت ايرانی جزو بی‌اعتبارترين پاسپورت‌های جهان بود.
   
  در ميان تقريبا ۱۰۰ کشوری که اعتبار گذرنامه آنها در اين گزارش سنجيده شد، ايران در کنار افغانستان در رتبه ۹۶ قرار داشت.
   
  بر اساس اين گزارش، شهروندان ايرانی در سال ۲۰۱۲ برای سفر تنها به ۳۷ کشور جهان نيازی به درخواست ويزا نداشتند. اين کشورها اکثرا در آسيا، آفريقا و آمريکای جنوبی قرار دارند. 
   
  آن‌گونه که «هنلی و شرکا» بررسی کرده، فقط پاسپورت کشورهای نپال، لبنان، پاکستان و افغانستان، از پاسپورت ايرانی بی اعتبارتر هستند.
   
  بخشی مهم از حس تحقير جمعی
   
  سعيد پيوندی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه پاريس می‌گويد: «بی‌اعتباری پاسپورت ايرانی، بخشی مهم از حس تحقير جمعی است که ايرانيان در سراسر جهان با آن روبرو هستند.»
   
  به گفته آقای پيوندی، شهروندان ايرانی وقتی می‌بينند که اعتبارشان تا اين حد در جامعه بين‌المللی پايين است، دچار احساس تفاوت با ديگران و تحقير جمعی می‌شوند. به همين خاطر است که مسئولان حکومتی و حاميان‌شان خيلی تلاش می‌کنند تا اين حس را تسکين دهند و بگويند درست است که دولت‌ها با ما خوب نيستند ولی در عوض ما در نزد افکار عمومی کشورها محبوب هستيم.
   
  گزارش «هنلی و شرکا» حاکی از آن است که گذرنامه کشورهايی مانند آنگولا، اتيوپی، جيبوتی، ليبی، بنگلادش، بوسنی و هرزگووين، مصر، تايلند، امارات متحده عربی، ويتنام و مالزی، وضعيت بهتری از گذرنامه ايرانی دارند.
   
  از عرش تا فرش
   
  البته اوضاع هميشه به اين سياهی نبوده است. پيش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ و در اواخر حکومت پهلوی، شهروندان ايران می‌توانستند بدون درخواست ويزا به بسياری از کشورهای جهان از جمله بيشتر کشورهای اروپايی سفر کنند.
   
  در آن هنگام کشورهايی مانند فرانسه، آلمان غربی، بريتانيا، ايتاليا، سوئد، ژاپن، کره جنوبی و... از ايرانيان بدون ويزا پذيرايی می‌کردند. 
   
  وقوع انقلاب و حمله دانشجويان موسوم به «مسلمان پيرو خط امام» به سفارت آمريکا در تهران و گروگان‌گيری پرسنل آن، آغازگر روند افول پاسپورت ايرانی بود.
   
  اکنون سال‌هاست که شهروندان ايرانی مجبورند برای وارد شدن به سفارتخانه کشورهای مختلف در تهران، ساعت‌ها در صف‌های طولانی بايستند و از چند ماه قبل وقت سفارت بگيرند.
   
  گزارش‌های متعددی هم از رفتار توهين‌آميز کارکنان سفارتخانه‌های خارجی در تهران با اتباع ايرانی در سال‌های اخير منتشر شده است. 
   
  «کشوری که به قهقرا می‌رود»
   
  آقای پيوندی می‌گويد: «معيارهای مربوط به اعتبار پاسپورت کشورها می‌توانند در طول زمان تغيير کنند. اتباع يک کشور می‌توانند در يک مقطع زمانی به آسانی به کشورهای ديگر مسافرت کنند اما اتفاقات بعدی می‌تواند شرايط را متفاوت سازد.»
   
  او ايران را يکی از «برجسته‌ترين نمونه‌ها» در اين وضعيت می‌داند: «کشوری که قبل از سال ۱۳۵۷ به دليل رابطه دولتش با دنيا و شرايط اقتصادی، تسهيلات زيادی برای شهروندانش در دنيا وجود داشت، به مرور زمان دچار وضعيتی کاملا متفاوت می‌شود.»
   
  به گفته اين استاد جامعه شناسی دانشگاه پاريس، حکومت يک کشور، تاثير بسيار زيادی بر تصوير آن کشور در جامعه بين‌الملل می‌گذارد و در شرايطی که دولت ايران روابط خوبی با بسياری از کشورهای جهان ندارد، تصويری که از اين کشور در دنيا ثبت شده، تصوير کشوری است که به قهقرا می‌رود.
   
  بازگشت احترام
   
  شايد به همين خاطر بود که حسن روحانی، ریيس جمهوری منتخب ايران، در جريان تبليغات انتخاباتی خود «قول» داد تا «احترام» را به پاسپورت ايرانی بازگرداند.
   
  احترامی که حتی ارشدترين مقام‌های حکومتی جمهوری اسلامی هم اذعان دارند که قبل از انقلاب وجود داشت و پس از انقلاب ديگر اثری از آن باقی نمانده است.
   
  اکبر هاشمی رفسنجانی، ریيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در خردادماه امسال گفته بود: «ايران کشوری عزيز بود. من خودم با ماشين همه کشورهای اروپايی را گشتم و رانندگی کردم. از اين کشور به آن کشور می‌خواستم بروم، فقط پاسپورت را نشان می‌دادم. حالا به جايی رسيديم که مردم امروز می‌ترسند زن خودشان را با خود به سفر خارجی ببرند چون بی‌اهانتی [بی احترامی] می‌شود.»
   
  البته در حکومت ايران، همه مانند آقای هاشمی فکر نمی‌کنند.
   
  سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی، ریيس سازمان بسيج مستضعفين در آبان ماه ۱۳۸۹گفته بود: «شما به هر کجای دنيا که سفر می‌کنيد، فقط کافی است پاسپورت خود را نشان دهيد تا ببينيد چقدر مردم دنيا به شما عشق و علاقه دارند.»
   
  سعيد رفيعی، يکی از مسئولان آژانس مسافرتی لندن در بريتانيا می‌گويد: «پاسپورت همان پاسپورت است ولی تغيير شرايط سياسی، اقتصادی، روابط ميان دولت‌ها و تحريم‌های بين‌المللی است که مشکلات را هر روز بيشتر می‌کند.»
   
  آقای رفيعی اضافه می‌کند: «ما قبلا مسافر زياد داشتيم، ويزا هم زياد می‌گرفتيم. اما الان هم به علت شرايط اقتصادی و افزايش قيمت ارز، از تعداد مسافران کاسته شده و هم سخت‌گيری سفارت‌ها درباره ايرانی‌ها نسبت به قبل بسيار بيشتر و صدور ويزا خيلی کمتر شده است.»
   
  دموکراسی، رفاه، پاسپورت معتبر
   
  «هنلی و شرکا» در گزارش سال ۲۰۱۲ خود آورده که دانمارک، کشور دمکراتيک و ثروتمند شمال اروپا، معتبر‌ترين گذرنامه را در ميان تمام کشورهای جهان دارد. شهروندان دانمارک در سال گذشته می‌توانستند بدون دريافت رواديد يا ويزا به ۱۶۹ کشور جهان سفر کنند.
   
  رتبه دوم به طور مشترک به سه کشور سوئد، فنلاند و آلمان اختصاص دارد که باز هر سه از کشورهای دموکراتيک و توسعه‌يافته شمال و مرکز اروپا هستند. شهروندان اين کشور‌ها در سال ۲۰۱۲ امکان مسافرت بدون ويزا به ۱۶۸ کشور جهان را داشته‌اند.
   
  بريتانيا، فرانسه، هلند و بلژيک، چهار کشور ديگر اروپايی هستند که شهروندان آنها امکان سفر بدون ويزا به ۱۶۷ کشور جهان در سال ۲۰۱۲ را داشتند و بدين ترتيب دارای سومين پاسپورت معتبر در تمام دنيا بوده‌اند. 
   
  رتبه چهارم به دوک‌نشين لوکزامبورگ از ثروتمند‌ترين و کوچک‌ترين کشورهای جهان رسيده که شهروندان آن توانسته‌اند به ۱۶۶ کشور بدون ويزا سفر کنند.

  ايتاليا ديگر کشور اروپايی نيز در کنار لوکزامبورگ قرار دارد و تازه در اينجاست که نوبت به کشوری غير اروپايی می‌رسد؛ ايالات متحده آمريکا که شهروندانش در سال گذشته می‌توانستند به ۱۶۶ کشور بدون رواديد سفر کنند.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: باشو حسینی از: بشاگرد
  ۱۰ ۰۵ ۱۳۹۲ ۱۶:۵۹
  ایران کشوری است وارسته و مسؤلین پرارج آن برادر جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد (روحش فدام) تصمیم گرفته اند زیر بار ترحم و بذل و بخشش هیچ کشوری نرفته و برای ورود به هرجا، مرد و مردانه بروند در صف 6 ماهه ویزا بایستند و هرچقدر هزینه داشت و وقت لازم بود صرف کنند!! به این میگن یه کشور درجه اول که همه دنیا دارن غصه اش رو میخورن.

  توسط: کامبیز از: اسلو
  ۱۰ ۰۵ ۱۳۹۲ ۰۴:۵۰
  از رادیو فردا خواهشمیکنم در مورد گزارشها, کمی دقت کند. اینجا نوشتید که هنلی و شرکا» در گزارش سال ۲۰۱۲ خود آورده که دانمارک، کشور دمکراتيک و ثروتمند شمال اروپا، معتبر‌ترين گذرنامه را در ميان تمام کشورهای جهان دارد. شهروندان دانمارک در سال گذشته می‌توانستند بدون دريافت رواديد يا ويزا به ۱۶۹ کشور جهان سفر کنند» واقعا عجیبه که شما هنوز نمیدونید, سوئد و نروژ ثروتمندترین کشورهای شمال اروپا هستند و نه دانمارک که هیچ صنعت بزرگی ندارد. در ضمن پاسپورت تمام کشورهای غرب اروپا با هم برابرند. یک پاسپورت دانمارکی دقیقا عین یک پاسپورت نروژی و سوئدی و آلمانی ست. با همه این پاسپورتها میتوان به همه آن 169 کشوری که دانمارکی ها , میتوانند بروند, سفر کرد و هیچ تفاوتی نیست

  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۰۵ ۱۳۹۲ ۰۱:۱۱
  نه تنها بدون ویزا همه جا میرفتیم ، که خرج رفت و برگشت و دو ماه ریخت و پاش در کشور میزبانی مثل امریکا و هاوایی کلا دو ماه حقوق کارمندی بود . حالا چی ؟؟؟

  توسط: نام مستعار
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۱۹:۴۱
  پدر من زمان شاه دانشجوی رشته اسپانیایی دانشگاه بود، و بورسیه گرفت که به همراه همکلاسیهاش به اسپانیا سفر کنه، میگه توی مرز (گویا با اتوبوس و از راه زمینی رفته بودند) مسئول کنترل گذرنامه ها گفته آهای! یه بار دیگه گذرنامه ت رو بده ببینم. پدرم و همکلاسیهاش بدون اینکه گذرنامه شون رو دوباره نشون بدن به اسپانیایی با اون آقا دعوا کردن و تشر زدن و تذکر دادن که حواست باشه داری با یه تبعه ی ایران حرف میزنی مردک! یعنی چی که میگی آهای دوباره نشونم بدین!!! اون آقا هول میشه و به تته پته میفته و چندین بار عذر خواهی میکنه.

  من 30 سال بعد از پدرم به آمریکا سفر کردم، مصائب مسیحش بماند، در فرودگاه آلمان 12 ساعت انتظار داشتم. رفتم پرسیدم آیا میتونم در این فاصله فرانکفورت رو نگاه کنم، پلیسی که اونجا بود گفت معلومه! (از لهجه ی من فکر کرد آمریکایی هستم) بعد که گذرنامه م رو دید صورتش در هم رفت و گفت عذر میخوام، با "این گذرنامه" بهتره همینجا بمونین تا نوبت پروازتون برسه. روی THIS PASSPORT تاکید کرد...

  توسط: پاینده باد سرزمین پارس
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۱۲:۰۵
  جز افسوس خردن هیج نمی توان کرد:(

  توسط: حمید از: تهران
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۱۱:۳۲
  ما چه احتیاجی به رابطه با کشورهای اروپایی آمریکایی داریم وقتی دوستان خوبی مثل افغانستان پاکستان برمه عراق سومالی سوریه لبنان و....داریم اینها مایه افتخار و رشد و سر بلندی کشور ما هستند و تحفه های خوبی نیز برای ما در این 33 سال به ارمغان آورده اند مثل اعتیاد جنگ اقتصاد گندیده بی ارزشی پول بی اعتباری کساد اقتصادی و ...پاسپورت و اعتبار بین المللی که ارزشی نداره آدم دلش باید پاک باشه.

  توسط: shahin از: turkye
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۰۸:۵۶
  با سلام.
  مطلب را خواندم.بیشتر صحبتا درست بود.ولی خود ملت ما چی؟اونا چکار میکنند وقتی میان خارج؟چند خاطره از همین گرجستان:جوانهای ایرانی رو از کجا میشه شناخت؟مثل گله گرگ دور یک دختر تو ساحل دراز کشیدن.یعنی یه خانم وسط خوابیده ایرانیا دورش حلقه زدن.تو ارمنستان:شاهد بودم جوان ایرنی داخل مارکت شیشه ویسکی بغل کرده عکس یادگاری میگیره.تو ترکیه:بازاری.رستوران دار.دیسک.دوست ندارن مشتری ایرانی داشته باشن.خانمهای ایرانی که همه ماشالله دماغ عمل کرده یا باند پیچی شده روز روشن گرم هم آرایش شب دارن.حالا بازم باید بگیم همه مشکلات مال پاسپورت ایرانیه؟

  توسط: مهدی
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۰۷:۴۸
  این آقای سردار نقدی اصلا میدونه فرق بین پاسپورت با دفترچه بسیج چیه ؟؟؟ آیا تابحال بغیر از مکه- و سوریه جایی رفته ؟ آخه نمیدونم کدام ....... این جور جانوران را سر کار میگذاره؟

  توسط: ۷۵ هزار يورو خواست از: ذوق‌زده قبول کردم!
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۰۴:۰۷
  حميدرضا، يک ايرانی ۴۲ ساله می‌گويد: "گفت اگر بيشتر از ۷۵ هزار يورو نقد سپرده‌گذاری کنم،......من هم ذوق‌زده قبول کردم" " سال گذشته ويزای توريستی ورود به فرانسه را گرفته بود." این اقا چطور توریستی است که درخواست ۷۵ هزار يورو نقد سپرده‌گذاری ذوق‌زده اش کرده است؟! ظاهرا برایش پول خورد محسوب می شده است!

  توسط: irani
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۰۲:۴۴
  واقعا متاسف هستم برای ادم هایی که انقلاب کردن
  از ماست که بر ماست
  ولی گناه نسل جدید ونسل بعد انقلاب چی هست که خودشان را از حکومت همیشه جدا می دانستند

  وهمیشه ازشون استفاده برای کشورشون کردندولی جالبه امریکا وکشورهای اروپایی نخبه های ایرانی با التماس دعوت به کشورشان می کنند
  اگر بی محلی به حکومت ایران هست پس چرا امریکایی ها تبعیض به نخبه ها ومخترع ها ایرانی بدون ویزا پذیرا هستند وحتی دزدان حکومت که به کاندا و.. فرار کردند وثروتمندان وسرمایه دارها با احترام پذیرا امریکا واروپا هستند

  توسط: masih از: tehran
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۰۲:۲۶
  خاك بر سر ما كنن
  از عرش به فرش امدن نصيب ما شد...

  توسط: سیاوش از: سوئد
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۰۱:۰۲
  البته مسئولان حکومتی بخصوص جناب نقدی که در هر زمینه ای صاحب نظر هم هستند باید بیشتر اطلاع داشته باشند که عزت اسلامی وعده داده شده چه بر سر ایران وایرانی آورده است.میزان پناهجویان بسیار زیاد ایرانی و رفتن آنان با هر بهانه ای به کشورهای مختلف و البته رعایت نکردن یا ایجاد مشکل در آن کشورها هم معضلی دیگر است. خوب بود آقای نقدی پاسخ میدادند که اگر مردم عزت دارند چرا تعداد پناهجویان ایرانی هر سال بیشتر از گذشته میشود؟چرا همه در فکر فرار از ایران هستند؟لابد میخواهند به کشورهای دیگر پناهنده شوند تا ببینند که مردم چطور به پاسپورت ایرانی احترام میگذارند...

  توسط: ایران
  ۰۹ ۰۵ ۱۳۹۲ ۰۰:۳۰
  واقعا جای تاسف داره
  چی بودیم چی شدیم.

  توسط: واقع بین از: اراک
  ۰۸ ۰۵ ۱۳۹۲ ۲۳:۴۶
  پاسپورت ایرانی هیچی نبود هیچی هم نیست.

  توسط: خسته از جهل از: ایران
  ۰۸ ۰۵ ۱۳۹۲ ۲۳:۴۲
  آن سبو بشکست و آن پیمانه بریخت
  صفحه از ۲
      بعدی