سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۰:۴۴ - ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  دفاع دو مرجع تقلید از اینترنت پرسرعت در ایران

  آیت‌الله یوسف صانعی (چپ) آیت‌الله بیات زنجانی
  آیت‌الله یوسف صانعی (چپ) آیت‌الله بیات زنجانی

  آیت‌الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه، در پاسخ به استفتایی، ایجاد محدودیت در سرعت اینترنت را باعث تضییع حقوق مردم خوانده و اعلام کرد که «بهانه احتمال استفاده نامطلوب برخی» نمی‌تواند مجوز «چنین دخالت‌هایی» شود.

  پیشتر آیت‌الله بیات زنجانی نیز در فتوایی اعلام کرده بود که «سوء‌استفاده یک یا چند نفر مجوز... ایجاد محدودیت در ارائه خدمات نمی‌شود».

  وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، روز سه‌شنبه، ۱۱ شهریور، متن پاسخ آیت‌الله یوسف صانعی به استفتایی درباره ایجاد محدودیت در سرعت اینترنت را منتشر کرده است.

  در این استفتا با اشاره به امکان وزارت ارتباطات برای افزایش سرعت اینترنت در کشور از آیت‌الله صانعی سوال شده است که «آیا به صرف بیم استفاده نامطلوب و ناصواب بعضی از افراد از اینترنت می‌توان آن را محدود کرد؟»

  آیت‌الله صانعی در پاسخ تصریح کرده است: «ایجاد محدودیت... دخالت در سلطه مردم و تضییع حقوق آنهاست و بیم و بهانه احتمال استفاده نامطلوب برخی نمی‌تواند مجوز چنین دخالت‌هایی گردد.»

  این مرجع تقلید اضافه کرد: «چگونه می‌توان از نظر شرعی تنها به جهت استفاده نامطلوب برخی افراد حکم به حرمت نمود با آن که فقیهی مثل محقق در شرایع فتوا به کراهت بیع انگور به کسی داده است که فروشنده می‌داند خریدار از آن انگور شراب می‌سازد.»

  این استفتا پس از آن منتشر شده است که موضوع مجوز خدمات تلفن همراه نسل سوم و چهارم و سرعت اینترنت تلفن‌های هوشمند در ایران در هفته‌های گذشته مورد اعتراض تعدادی از چهره‌های اصولگرا و روحانیون محافظه‌کار کشور قرار گرفته است.

  وزارت ارتباطات ایران در شهریورماه مجوز خدمات تلفن همراه نسل سوم و چهارم را به دو شرکت همراه اول و ایرانسل داد.

  بر اساس گزارش‌ها، سرعت بالاتر اینترنت و امکان تماس تصویری از طریق خود شبکه از جمله ویژگی‌های این تلفن‌های همراه است.

  معترضان محافظه‌کار این خدمات معتقدند که شورای عالی فضای مجازی که به فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تشکیل شد مجوز ارائه این خدمات را صادر نکرده است.

  آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از روحانیون محافظه‌کار، روز دو‌شنبه، سوم شهریور، در پاسخ به استفتایی اعلام کرد که گسترش خدمات اینترنت پرسرعت در کشور تا زمانی که «مجوزهای قانونی» برای این کار صادر نشده «برخلاف شرع و برخلاف موازین اخلاقی و انسانی» است.

  با این حال همین مرجع تقلید یک هفته بعد یعنی در روز ۹ شهریور گفت که اظهاراتش درباره غیرشرعی بودن استفاده از اینترنت پرسرعت «تحریف» شده، ولی در عین حال تاکید کرد که اینترنت نسل سوم مانند «آب گل‌آلود و غیربهداشتی است که باید تصفیه شود».

  در همین زمینه خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه به نقل از محمود واعظی، وزیر ارتباطات، در پاسخ به این انتقادها به مراجع تقلید اطمینان داده است که این وزارتخانه هیچ گونه شتابی در اجرای نسل سوم و چهارم بدون توجه به مسائل فرهنگی ندارد.

  آیت‌الله صافی گلپایگانی: استفاده از فضاهای مجازی ‌مانعی ندارد

  در همین حال آیت‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید، روز دوشنبه، ۱۰ شهریور، در پاسخ به استفتایی درباره عضویت در فیس‌بوک اعلام کرد که استفاده از فضاهای مجازی «برای جهات مشروع و صحیح ‌مانعی ندارد و مطلوب است».

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این مرجع تقلید در پاسخ خود تصریح کرد: «به طور کلی استفاده از فضاهای مجازی برای جهات مشروع و صحیح که موجب فساد عقیده و اخلاق نشود بلکه بتوان از آن در جهت تبلیغ و ترویج معارف دینی استفاده کرد ‌مانعی ندارد، بلکه مطلوب است، اما رفتن در سایت‌هایی که باعث سست‌ شدن عقیده و فساد اخلاق و یا ترویج باطل باشد حرام است.»

  همزمان با این استفتا، غلامعلی حداد عادل، رئیس کمسیون فرهنگی مجلس ایران، گفت که نباید جلو ماهواره و اینترنت رها شده و فیس‌بوک و توییتر آزاد شود.

  به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای حداد عادل شامگاه دوشنبه تصریح کرد: «برای حفظ آرامش فرهنگی در جامعه نباید مسئولان مطالب خود را در فیس‌بوک بگذارند و رها کردن این مسائل موجب تشنج و تنش فرهنگی در کشور می‌شود.»

  برخی از مقامات دولتی در جمهوری اسلامی عضو فیس‌بوک هستند، ولی این شبکه اجتماعی در ایران فیلتر است.

  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: سید سعید لقمانیان از: فرانسه ،بلژیک
  ۱۲ ۰۶ ۱۳۹۳ ۱۹:۱۲
  آن کسانیکه فتواء برجلوگیری انترنت و فیس بوک ورسانه های مجازی میدهند در قرنهای اولیه مخالف نویسندگان و کتابخانه هابودندووحشیانه بآتش کشانده حال پیراهن عثمان و قرآن بر سر نیزه نهادند ، چرا بر این باور نباشند که نور رحمت و عصمت ونجابت ونصایحه حکمانه و الهی هم میتوان وجود داشته حق و حقوق انسانها را صلب وتجاوز کردن عمل خلاف وحرام میباشد آقایان مرجع کوش بسخنا و گفتار پیامبران دهند فعل حرام انجام نمیدهند زندگانی مرفع وکسب حرام دین فروشی . کلاه شرعی مورد قبول سبحان حق نمیباشد حضرت آقای مکارم ای جوان بخود مبال و ز خداوند شرم دار که حق الناس بخشودکی ندارد

  توسط: نام مستعار
  ۱۲ ۰۶ ۱۳۹۳ ۰۸:۴۸
  ببینید این مردم باید از چه کسی تقلید(میمون)بکنند این ایت الله اصلا بلده با کامپیوتر کار بکنه؟ اصلا میدونه اینترنت چی هست ؟بدبختی این مملکت اینه

  توسط: عبداله از: ایران
  ۱۲ ۰۶ ۱۳۹۳ ۰۲:۴۸
  حلال و حرام اهرمی در خدمت اصولگرایان شده است بحث بر سر اینترنت و ماهواره نیست هدف اینان و اینان از مطرح کردن این موضوعات این است که جامعه را درگیر کنند تا نشان دهند آنان و آنان حتی نمیتوانند اینترنت و شبکه های اجتماعی را آزاد کنند و با این کار نشان دهند که آنان حرامیان روی زمین هستند و برای این کار از ابزار های فقهی استفاده میکنند

  توسط: xx از: cc
  ۱۲ ۰۶ ۱۳۹۳ ۰۰:۰۰
  این حضرات هیچ ارزشی برای فرهنگ کشور قائل نیستند اونها فقط از این وحشت دارن که با سرعت بالای اینترنت احساس خطر می کنند.از اینکه مردم آگاه بشن وحشت دارن. مکارم شیرازی که تکلیفش معلومه.

  توسط: سید
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۲۲:۳۵
  در جواب دوست سبزی که در کامنتشان نوشتند (لعنت بر ولایت فقیح )
  خواستم بگم برای چی لعن می کنید اگر ولی فقیه نبود چه بسا اسراییل و امریکا داعش دیگری بر ما تحمیل می کردند. ما باید شاگر ولی فقیه باشیم

  توسط: ازادی مستقیم
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۲۱:۵۸
  همه یک روز خواهیم مرد.شکی در اون نیست
  اما چیزی که می مونه خوبی و بدی هستش.اقای مکارم شیرازی عبرت بگیر از گذشته.مرجع تقلید باید شجاع باشه من از اخوند بدم میاد ولی احترام قائل هستم برای این دو انسان شریف
  اگر هم نتونستی خوب و شجاع باشی حداقل بد نباش و از دیکتاتور حمایت نکن

  توسط: حسن از: تهران
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۲۱:۴۷
  به نظر بنده باید از تکنولوژی عقب نمانیم و همراه با مردم دنیا از این فناوری روز استفاده کنیم اصلا چه اشکالی دارد
  صدها افرین به مرجع تقلید خودم اقای صانعی عزیز که همیشه همگام با مردم بوده

  توسط: sepideh از: tehran
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۲۰:۱۴
  آیت الله صانعی یکی از بهترین مراجع و علمای دینیه به نظر من چون در فتواهاشون همه چیزو در نظر میگیرن نه رو هوا یه چیزی بگن همه ام بگن دین چیه انجام ندن

  توسط: معلم
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۲۰:۱۲
  بیچاره اون علمایی که برای جیره دنیای خود حکم جهت ظایع شدن حقدق مردم میکنند .همه میدانند. بخاطر ارسال خبر سریع میگویند اینترنت سریع اشکال دارد.مردم باید نا اگاه بمانند..وگرنه چه کسی اینترنت را بخاطر فیلم سکسی هزینه میکند..

  توسط: وحید از: اصفهان
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۱۹:۱۷
  واقعا ما ملت ایران بوِیژه جوانان از این همه عقاید و افکار قرون وسطیی و فسیل شده خسته شدیم و هیچ اهمیتی هم به اینکه این مراجع چی میگن قایل نیستیم . ما بدنبال دنیای مترقی و جهان امروزیم . و دوره این چنین حرفهایی تمام شده و افراد تند رو مثل حداد عادل دیگه بیشتر از این خودتون رو در بین مردم ایران منفور تر از این نکنید.

  توسط: ولفضل
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۱۸:۵۹
  اقای مکارم یک اخوند حکومتی است که اخرت خودش را به چند روزه دنیا می فروشد درود بر صانعی

  توسط: خشایار
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۱۸:۵۲
  ... آیا در بهشت هم اینترنت فیلتر میشود ؟

  توسط: x
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۱۸:۲۸
  مکارم شیرازی-معلوم شد خیلی از قافله دین حقیقی عقبی-کلا شما یه آلتی در خدمت دیکتاتوری خامنه ای هستی-همین.

  توسط: عرفان از: ایران
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۱۸:۰۵
  به نظر من هرچی محدودیت ها بیشتر بشه سقوط رژیم سریعتر میشه. رژیم چون بعدش(بعد از آن) رو نمیشناسه بیخودی میترسه رژیم از ازاد شدن بیشتر سود میبره واقعیت اینه

  توسط: ===== از: ====۰=۰=
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۳ ۱۸:۰۳
  زنده باد این دو آیت الله مردمی سبز من همیشه به آیت الله زنجانی و صانعی احترام قاعل هستم و می دانم که این دو مرد تا ابد اسمشان در تاریخ ماندگار می ماند .... لعنت بر ولایت فقیح
  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید