سه شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۴ تهران ۱۸:۳۸ - ۱ سپتامبر ۲۰۱۵

فرهنگ و هنر / فرهنگ و هنر ایران

مرضیه، خواننده ایرانی، در پاریس درگذشت

اشرف‌السادات مرتضایی با نام هنری مرضیه، از معروف‌ترین خوانندگان زن ایرانی، روز چهارشنبه، ۲۱ مهرماه ۱۳۸۹، در ۸۵ سالگی در اثر بیماری سرطان درگذشت.

مرضیه که از ابتدای دهه ۱۳۷۰ از ایران خارج شده و در فرانسه پناهندگی گرفته بود چندی بود که از بیماری پیشرفته سرطان رنج می‌برد.

مرضیه با نام اصلی اشرف‌السادات مرتضایی در سال ۱۳۰۴ شمسی در شهر تهران در خانواده‌ای هنردوست به دنیا آمد و به تشویق مادر خود به تمرین آوازخوانی پرداخت.

این خواننده معروف و محبوب ایرانی در سال ۱۳۲۱ زیر نظر اسماعیل مهرتاش، استاد بزرگ موسیقی، فعالیت هنری خود را آغاز کرد. و ی در ابتدا با بازی در نمایش «شیرین و فرهاد» در تهران به موفقیت بسیار دست یافت.مرضیه پس از آن به چنان شهرت و مهارتی در خواندن آواز دست یافت که تصنیف‌نویسان و شاعران برای اجرای آثار خود توسط این هنرمند با یکدیگر رقابت می‌کردند.

آن طور که در «دانش‌نامه آزاد ویکی‌پیدیا» آمده است، او نخستین خواننده زنی بود که در برنامه گل‌ها به آوازخوانی پرداخت، و در عمر هنری خود در کنار مشهورترین استادان موسیقی بیش از هزار آواز خواند.  

مرضیه از همان سال‌های آغازین زندگی خود در فرانسه به هواداری از سازمان مجاهدین خلق ایران پرداخت و به شورای ملی مقاومت ایران پیوست.

دختر مرضیه، هنگامه امینی، شش ماه پیش در پاریس فوت شد. تنها پسر او که حاصل ازدواج دیگر اوست در حال حاضر در آمریکا زندگی می‌کند.
زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
ترتیب:
صفحه از ۱۴
    بعدی 
توسط: ح از: ایران
۲۳ ۰۷ ۱۳۸۹ ۱۳:۴۲
با نهایت تاسف بانو مرضیه هم از بین ما رفت . بانو حمیرا را تا دیر نشده دریابیم .شنیده ها حاکی از آن است که بانو حمیرا با شنیدن خبر درگذشت بانو مرضیه در وضعیت روحی و جسمی بدی قراردارند

توسط: نام مستعار
۲۳ ۰۷ ۱۳۸۹ ۰۹:۲۶

آسوده بخواب دختر کوچولوی شجاع مام میهن،

دیگه نباید از این دژخیمان هراس در دل‌ داشته باشی‌

!زندگی‌ خوش!

توسط: امید فردایان از: از آلمان
۲۳ ۰۷ ۱۳۸۹ ۰۰:۵۷
درگذشت بانو مرضیه هنرمند نامی را به ملت ایران،جامعه هنری و خانواده بسیارمحترمش از صمیم دل تسلیت می گویم. موسیقی ی اصیل ایرانی با رحلت این بانوی بزرگوار یکی از بزرگترین پیش کسوت های خویش را از دست داد! ترانه های خاطره انگیز او همیشه جاودانه خواهد ماند !
من بر خلاف هموطن مان خانم پری که معتقدند مرضیه با پیوستن به مجاهدین خلق عاقبت به خیر شد،معتقدم که ای کاش ایشان که تا سن هفتاد سالگی جانبدار هیچ اندیشه و حزب سیاسی نبودند، در سال های پیری ی شان هم حرمت هنرمند مردمی بودن شان را همچنان حفظ می‌کردند و وارد دنیای سیاست نمی شدند! البته من مخالف سیاسی بودن و سیاسی شدن هنرمندان نیستم ولی به اعتقاد من یا هنرمند از همان سالهای جوانی ی خویش که گام به دنیای هنر می گذارد راه سیاست را هم برای خود برمی گزیند و یا وقتی هنرمندی مثل بانو مرضیه که شصت سال تنها به حرفه هنری بدور از سیاست پرداختند، سنگین تر بودند که هیچ گاه به دنیای سیاست پا نمی گذاشتند! در ضمن خانم پری ی گرامی! مگر خود مجاهدین خلق عاقبت به خیر شدند که بانو مرضیه به ملحق شدن به این سازمان عاقبت به خیر شده باشد؟
در هرحال آیندگان بانو مرضیه عزیز را با وجود اشتباه بزرگی که در سال های پیری ی شان مرتکب شدند، همچنان دوست خواهد داشت و این هنرمند بزرگ و نامی همچون ترانه های ماندگارش همیشه در یاد و خاطره آیندگان زنده خواهد ماند! روحش شاد و یادش گرامی

در پایان از گردانندگان رادیو فردا که پس از بی مهری های بسیار، سر آخر پیام گذشته مرا وارد سایت نمودند،تشکر می نمایم

امید فردایان

پنج شنبه ۲۲ مهرماه ۱۳۸۹

توسط: ایرانی
۲۲ ۰۷ ۱۳۸۹ ۲۰:۰۴
مرضیه هنرمند بزرگی بود و صدایش همیشه برای همه ایرانی ها جاودانه خواهد ماند روحش شاد و یادش گرامی.

توسط: نام مستعار
۲۲ ۰۷ ۱۳۸۹ ۱۹:۲۹
تسليت به ايرانيان و همرزمانش

توسط: هومن از: انکارا
۲۲ ۰۷ ۱۳۸۹ ۱۸:۳۶
افسوس و صد افسوس واقعا خیلی دلم گرفت چون که صدایش همیشه مونس تنهایم بود این ضایعه دردناک را به تمام دوستداران مرضیه تسلیت میگم. روحت شاد یادت همیشه گرامی باد

توسط: نام مستعار
۲۲ ۰۷ ۱۳۸۹ ۱۷:۳۹
مرضیه همیشه زنده است تا ابد روحش شاد

توسط: رسول
۲۲ ۰۷ ۱۳۸۹ ۱۵:۳۱
خدایش بیامرزد جامعه هنری ایران یکی از ارزنده ترین عناصر خود را از دست داد مرضیه از خوانندگانی بود که دیگر همانندی در تاریخ موسیقی ایران نخواهد داشت

توسط: shemiranian از: tehran
۲۲ ۰۷ ۱۳۸۹ ۱۵:۲۸
روحش شاد.او ملينا مركوري ايران بود.تا ابد نامش در قلب و فرهنگ ايران زمين خواهد ماند.......و تسليت به خانواده اشان و همه دوستداران هنر ايران بويژه شوراي ملي مقاومت كه مرضيه در سالهاي اخير به اين شورا پيوسته بود.

توسط: فریده
۲۲ ۰۷ ۱۳۸۹ ۱۵:۱۴
نبود بانو مرضیه برای جامعه هنری ضایعه جبران ناپذیری است هر چند سالها در حصار گروهی بود که او را از مردم جدا کرده و درانحصار خود در اورده بودند اما همیشه اسطوره موسیقی ایران در قلب مردم خواهند ماند.
صفحه از ۱۴
    بعدی 

به ما بپیوندید