شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴ تهران ۰۷:۳۲ - ۲۹ اوت ۲۰۱۵

ايران / سياسی

سارا شورد متهم می‌کند: آزار و اذیت آمریکایی‌ها در اوین

سارا شورد در میان مادران جاش فتال و شین باوئر
سارا شورد در میان مادران جاش فتال و شین باوئر
به دنبال مصاحبه سارا شورد با تلویزیون بی‌بی‌سی، خانواده‌های دو آمریکایی زندانی در اوین روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای با اشاره به «اذیت و آزار» آنها در زندان از این رفتار با آنها ابراز خشم و نگرانی شدید کردند.

خانم شورد، نامزد شین باوئر، که خود نیز مدتی در زندان اوین محبوس بود در گفت‌وگویی با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی که قرار روز چهارشنبه پخش شود از «آزار و اذیت» جاش فتال و شین باوئر در زندان اوین پیش از آزادی خود خبر داد.

به گفته او که با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری از حبس در ایران آزاد شد، یک نگهبان در زندان اوین جاش فتال را «به خاطر برداشتن غذای اضافه» از پله‌ها به پایین هل داده است.

خانم شورد همچنین گفته است که نگهبان زندان نامزد او شین باوئر را هم آن قدر به دیوار کوبیده است که سر او دچار خون‌ریزی شده است.

این نخستین بار است که سارا شورد از زمان آزادی از اوین در سپتامبر سال گذشته، ۲۰۱۰، به این روشنی و آشکارا به آزار و اذیت آمریکایی‌های زندانی در اوین اشاره کرده است.

خانم شورد،‌۳۲ ساله، جاش فتال، ۲۹ ساله، و شین باوئر، ۲۸ ساله، در ژوییه سال ۲۰۰۹ یعنی تقریبا دو سال پیش هنگام گشتن در منطقه کردستان عراق پا به خاک ایران گذاشتند و توسط پلیس مرزی ایران دستگیر شدند.

در حالی که به گفته سارا شورد، آنها «تصادفا» پا به خاک ایران گذاشته‌اند، مقامات جمهوری اسلامی آنها را به ورود غیرقانونی به ایران و جاسوسی متهم کرده‌اند، اما دادگاه آنها هم هر بار به دلیلی بی‌نتیجه می‌ماند.

سارا شورد در گفت‌وگوی خود با بی‌بی‌سی همچنین از شکنجه آمریکایی‌های زندانی در ایران خبر داده و گفته است که مسئولین زندان «دو بار» آنها را سوار بر خودرو به «مکانی ناشناس برده و گلنگدن اسلحه‌های‌شان را کشیده‌اند».

خانواده‌های این دو زندانی در بیانیه خود در واکنش به این اتهامات علیه مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند: «آنها که شین و جاش را نگه داشته‌اند قانون ایران را زیر پا می‌گذارند... و رفتارشان شرم‌آور است. این کابوس باید پایان یابد و شین و جاش آزاد شوند.»

شین باوئر و جاش فتال که اخیرا در اعتراض به طولانی شدن مدت بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند تاکنون تنها توانسته‌اند سه تماس تلفنی کوتاه با خانواده‌های خود داشته باشند.
زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
ترتیب:
صفحه از ۳
    بعدی 
توسط: Danial از: Iran
۲۲ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۱:۱۹
اینا یه چیزیشون میشه.
هنوز مصاحبش رو دارم.چقدر تشکر می کرد.ژیپ بابا

وطن فروشی از فحش ناموس بدتره.

توسط: سروش از: تهران
۲۲ ۰۳ ۱۳۹۰ ۰۰:۳۲
واقعا جای تاسف داره. ایران ظاهرا اونقدر درگیری داخلی داره که موضوع این سه جوون مظلوم فراموش شده. من هرموقع خبری ازشون می شنوم تنم می لرزه. سه تا کوهنورد که حتی فارسی بلد نیستند، چطور می تونن جاسوس باشن؟؟؟ جاسوس باید در اعماق دستگاه اطلاعاتی هدف نفوذ داشته باشه و حتما تبعه همون کشور باشه. این سه جوان رو گروگان گرفتند و واقعا باعث شرمساری است که آقای اوباما شجاعت دفاع از اتباع کشورش رو نداره. به نظر من چنین ظلمی می تونه آغازگر یک جنگ باشه. اما دریغ از یک سیگنال تهدید جدی.

توسط: نام مستعار
۲۱ ۰۳ ۱۳۹۰ ۲۰:۳۸
آقای سعید از ژاپن دست شما دردنکنه،درخواست تهدید نظامی برای یک ایرانی پسندیده نیست،حالا اون هم نه برای نقض حقوق همه ی زندانیان عقیدتی و سیاسی در ایران بلکه فقط برای گل روی دو آمریکایی،واقعا دست شما درد نکنه.

توسط: مهاجر از: تهران
۲۱ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۹:۵۷
بهتره چند خطی در خصوص چند ایرانی که در بند زندانهای آمریکا هستند بنویسید.

دوست ندارم یکطرفه بنویسید.

توسط: شمس الملوک باستان پرست از: انگلیس
۲۱ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۸:۲۴
امریکا با اینها سرش تو یک آخوره وگرنه چرا قبل از ساختن شهاب 3 به ایران حمله نکرد که الان ندونه چه کنه تنها راه حمله نظامی بود که نشد... دیگه تا قیامت هم نمیشه چون اینها شهاب 3 رو دارن

توسط: مملی
۲۱ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۵:۴۰
زندان گوانتانامو که وضعش بدتره که پرا درباره اون افشاگری نمیکنن

توسط: نام مستعار
۲۱ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۴:۳۵
Saeed japan
شماواقعاايراني هستيد?!
هيچ ايراني خواستارحمله به كشورش نميشه.واقعاشرم بربعضي ها

توسط: نام مستعار
۲۱ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۴:۲۷
چراتاالان چنين ادعايي نميكردن?يكدفعه خوابيدن بيدارشدن يادشون افتاده?!
اگه اينطوربودايران به اين زودياسارا روآزادنميكردن.دوماايران هميشه سعي ميكنه باخارجي هابرخوردخوبي داشته باشه كه بگه ادعاي غربي هادرموردبدرفتاري صحت نداره.اين يه بازي تازه بيشترنيست

توسط: آروین از: کالیفرنیا
۲۱ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۳:۳۶
مثل اینکه این خانوم جدیدا کتابهای تخیلی زیادی رو خونده.خب اگر اینطور بود چرا همون اول نگفته؟حالا هی سناریو ی جدید مینویسن و رو میکنن.اگر میخواستن واقعیت رو بگن که نیاز به زمان برای داستان سرایی نداشتن.

توسط: ali از: iran
۲۱ ۰۳ ۱۳۹۰ ۱۱:۰۲
سارا از اسرائیل خیلی عالی اطلاع رسانی کردی سپاسگزارم
صفحه از ۳
    بعدی 

به ما بپیوندید