پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۲:۱۱ - ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶

  گزارش‌های رادیویی / جامعه

  دزدی سريالی مجسمه‌های تهران

  قرار است چه اتفاقی برای مجسمه های تهران بيفتد؟

  مجسمه های نيم تنه مشاهير ايران از گوشه های شهر تهران ناپديد می شوند. مجسمه استاد شهريار، مجسمه های برنزی ستارخان، باقرخان، صنيع خاتم و دو مجسمه برنزی ديگر در خانه هنرمندان ايران و مجسمه شريعتی و مادر و فرزند مفقود شده اند. خبرها حاکی است مجسمه استاد معين هم که کمتر از يک ماه از نصب آن می گذشته ناپديد شده است.

  مدير هنرهای تجسمی سازمان زيبا سازی شهرداری تهران دراين باره گفته است سارقان گروهی با دستگاه برش و جرثقيل هستند که اين مجسمه های را سرقت کرده اند. دزدی سريالی مجسمه های شهری ادامه دارد و استاندار تهران از مشکوک بودن اين سرقت ها می گويد و اين که نمی توان بالای سر هر مجسمه و بنای يادبود نگهبان مستقر کرد.

  اما ارزش هنری و کمی مجسمه های به سرقت رفته چقدر است که دزدان همچنان علاقمند به بردن آنها هستند؟  رضا يحيايی، مجسمه ساز مقيم پاريس، که به تازگی از تهران بازگشته و شاهد غيب شدن اين مجسمه ها بوده به راديو فردا می گويد: « اينها يک سری مجسمه های برنز ريخته شده است، ولی آثار هنری با ارزشی نيست. اگر می خواستند چيز واقعاً با ارزشی بدزدند می توانستند مجسمه آقای تناولی را بدزدند که قيمت آن چند ميليون دلار است. ولی اينها اصلا قيمتی ندارد و اگر حتی آنها را ذوب کنند شايد قيمت هر کدام ۲۰ هزار تومان باشد، يعنی ارزش تجاری ندارند. اينها پرتره های برنزی است که کندن آنها بسيار سخت است. گويا دزدان وقت فراوانی داشتند که اين مجسمه ها را از زير ببرند ،چون اين کار يکی دو ساعت نيست».

  از نظر فقهای اماميه ساخت مجسمه جانداران حرام است ولی ساخت مجسمه قسمتی از بدن حيوانات يا انسان جايز است. همچنین دریافت و پرداخت اجرت برای ساخت مجسمه حرام است ولی خريد و فروش مجسمه برای ديگران جايز است. اين هنر، با ده‌ها اما و اگر، در ۳۱ سال گذشته تلاش کرده است که در ایران روی پا بماند و مجسمه‌سازان با مشکلات فراوان به کارشان ادامه می‌دهند.

  رضا يحيايی که به تازگی مجسمه ای را با نشانه های فرهنگ ده هزار ساله ايران در آخرين طبقه برج ميلاد تهران به پايان رسانده درباره مشکلات کار يک مجسمه ساز می گويد: « شخصيت هايی ساخته می شود از مدرس و چهره های سرشناس مشروطه و ديگران که يک جوری آن را تحمل می کنند. ما مرکز زيباسازی و انجمن مجسمه سازان را داريم که تلاش و سختی های اينها کم نيست. صرفاً مشکل مجسمه سازی نيست بلکه تا خرافات وجود دارد ادبيات، شعر و سينمای ما زير سوال است. فشار اخلاقی و مالی نتيجه جامعه ای است که با سختی مبارزه می کند، البته در جامعه ايران اکنون همه مبارزه می کنند».

  اين مجسمه ها هر ارزش مادی که داشتند به راحتی از فضای شهری غيب شده اند و مسئولان می گويند ماجرا را پی‌گيری می کنند.

  رضا يحيايی بعد از ۵۲ سال مجسمه سازی و برگزاری نمايشگاه های مختلف در ايتاليا و فرانسه می گويد «دليل اين دزدی بی دردسر و آرام هر چه باشد از يک نظر به نفع مجسمه سازها نيز هست» او می افزايد:‌ « مردم با بودن اين مجسمه ها اسمی از آن نمی برند و اصلا آن را نمی بينند، ولی از وقتی دزدی شده مردم هم حساس شده اند که جريان چيست و ۹۰ درصد مردم می پرسند اين مجسمه ها چيست و به درد چه کسی می خورد. برای جامعه ای که مشکلات اقتصادی و سياسی دارد و نه دوستی معلوم است و نه دشمنی، دشوار است بخواهی به مردم نشانه ها و علامت های فرهنگ را نشان دهی».

  اما قرار است در آينده چه اتفاقی بيفتد؟ آيا مجسمه سازها و ساير هنرمندان می توانند احساس امنيت داشته باشند و کارشان همچنان در ميدان ها و پارک ها باقی بماند؟
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: كوروش نيلگون از: انگليس
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۸۹ ۲۰:۴۶
  بين تمام اين مجسمه ها وجود مجسمه دادمان از همه ضروري تر بود
  چون مردم هر روز با ديدن اين مجسمه به اين فكر فرو مي زفتند كه وقتي وزير راه و ترابري مملكت بر اثر سقوط هواپيما فوت مي كند و اب از اب تكان نمي خورد تكليف مسافران عادي مشخص است!!!!!

  توسط: حسین مهدوی آزاد از: قم
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۸:۳۰
  مجسمه دزدي توسط عوامل رژيم صورت ميگيرد چون طبق شرع این جماعت مجسمه سازی و استفاده از آن حرام است. اما جرئت ندارند راست و پوست کنده بگویند.

  توسط: سهیلا از: ایران
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۶:۰۷
  فرهنگ چند هزار ساله این مملکت رو دزدیدند دزدی چند تا مجسمه که چیزی نیست

  توسط: ایرانی از: تهران
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۳:۱۶
  آقا یکی میشه این علامت سوال رو از روی سرمن برداره؟ طرف داره میگه کار دو سه ساعت بیشتر دزدیه این مجسمه ها بعد توی تهران که میدونیم از بالای شهر تا پایین شهرش حتی ساعت 3 صبح کلی آدم هست چطوری میتونن دزدا اینا رو بدزدن اونم بقول خودشون ببررن.
  آخه چقدر دروغ، بابا اگه دم از اسلام میزنید پس اینا چیه؟
  بخدا اگه این دولت بگه الان شبه یا روز من که قبول نمیکنم.
  خامنه ای کسی ترو نمیخواد با این رئیس جمهورت، بعد میشینه واسه خودش فتوا میده، بهترین مجسمه ها رو داره توی کشورای غربی میسازن بعد اینا میگن حرومه؟؟؟؟ با جمع کنید این حرفا، ااااااااااه

  توسط: نام مستعار
  ۱۴ ۰۲ ۱۳۸۹ ۰۵:۲۰
  سبز بمانید
  در جایی که آثار باستانی وطن سر از بازارهای معاملات عتیغه در می آورد و یا مجسمه های دوران هخامنشی در میان دستان دلالان هر روزه جابجا میشود و یا یک تریلی طلا هنگام خروج از مرز توقیف و تبدیل به ضایعات مس میگردد و یا اجساد مومیایی در پاکستان توقیف میگردد .........جای نگرانی نباید باشد اگر چند تا مجسمه شبانه دزدیده میشود !!!! این بی کتابها 32 سال است که همه چیز را غارت کرده اند روز های آخرشان است میخواهند چیزی از قلم نیفتاده باشد !

  توسط: ایرانی
  ۱۳ ۰۲ ۱۳۸۹ ۲۰:۴۸
  چطور وقتی پای شعار نوشتن روی دیوار ها بود آقایون از ترسشون پای هر دیوار که امکان نوشتن شعار بود مزدوران بسیجی رو بکار گرفته بودند ولی حالا میگن نمیشه برای هر مجسمه نگهبان گذاشت ؟؟؟

  توسط: سارا
  ۱۳ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۸:۱۳
  آنچه مسلم است مجسمه دزدي توسط عوامل رژيم ضدبشري و ضد ايراني صورت ميگيرد چون كاري نيست كه بتوان مخفيانه انجام داد. نكته جالب در اين مورد ظهور شكاف و تضاد در دستگاه حاكمه جنايتكار و ضد ايراني است, چون شهرداري تهران از جنس خود هيات حاكمه است و ميتواند اجازه گذاشتن هيچ مجسمه اي را ندهد و كسي هم توضيح نخواهد خواست.

  توسط: الهه از: اصفهان
  ۱۳ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۷:۲۴
  دوستان در اسلام افراطی مجسمه حرامه و الان افراطیون حاکم بر ایران مشغو ل این قضیه هستند ساده نگیرید بزودی برای ظهور امام زمان اینها بمب اتم را بر سر اسراییل میندازند تا بخیال خود بعد از راه افتادن خونریزی و آشوب امام زمان ظهور کند !! باید جلوی اینها رو ولو با حمله به تاسیسات اتمیشون گرفت وگرنه در جنگ اتمی بکلی نابود میشویم چون محو اسراییل با بمب اتمی مساویست با محو ایران .

  توسط: محمد از: تهران
  ۱۳ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۱:۰۲
  مدير هنرهای تجسمی سازمان زيبا سازی شهرداری تهران و مسئولین و پلیس تهران تنها خود را به بی اطلاعی از این دزدی ها می زنند در صورتی که سارق یا سارقان کسی نیستند جز باج گیران دستگاه خامنه ای و احمدی نژاد - چطور است که برای هر افکار ضد ولایت فقیه شهروند تهرانی یک لباس شخصی یا پلیس همیشه آماده است ولی سارقانی که با جرثقیل از وسط شهر میلیونی تهران چنین مجسمه عظیمی را سرقت می کنند دیده نمی شوند !!!! غیر از این است که بدستور خامنه ای و احمدی نژاد میخواهند با جمع آوری همین چند مجسمه چهره شهر را اسلامی تر کنند یا مجسمه خامنه ای و احمدی نژاد را بجای آنها نصب کنند؟! در رویدادهای بعد از انتخابات ملت این مجسمه ها را سبز پوش کردند و اینها از ترسشان هر نمادی را با خروج از هر میدان مثلا" میخواهند از بین ببرند - نگران نباشید ملت خود شما را با رنگ سبز رنگ می کنند و برای محاکمه به دادگاه آینده می سپارند و این حیله شما هم کارایی ندارد! امروز هر دزد و سارقی جای پایی در بیت خامنه ای و سران سپاه و بسیجی دارد چون از قاتلان دستگاه ولایت فقیه خامنه ای همه کار ساخته است این که به حساب نمی آید.

  به ما بپیوندید