یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ تهران ۱۲:۱۰ - ۲۹ مه ۲۰۱۶

  جهان

  تصمیم دولت استرالیا به انتقال پناهجویان به جزیره‌ای دورافتاده

  جولیا گیلارد
  جولیا گیلارد
  جناح اپوزيسيون دولت استراليا در پارلمان این کشور روز سه‌شنبه، ۲۴ مردادماه، اعلام کرد از تصميم جوليا گيلارد، نخست وزير استراليا، برای انتقال پناهجويان به جزاير کوچک نائورو و پاپوآ گينه نو واقع در اقيانوس آرام حمايت می‌کند.

  به گزارش هفته‌نامه بيزنس ويک، اسکات موريسون، از اعضای حزب ليبرال استراليا و سخنگوی اپوزيسيون در امور مهاجرت، در این باره گفت: «ما چهار سال است که چنين کاری را از نخست وزير تقاضا کرده‌ايم.»

  جزیره نائوروجزیره نائورو
  x
  جزیره نائورو
  جزیره نائورو


  نخست وزير استراليا روز دوشنبه گذشته گفته بود که قصد دارد اين هفته قانونی را به تصويب برساند که انتقال پناهجويان خارجی به جزایر نائورو و پاپوآ گينه نو را ميسر می‌سازد.

  حزب کارگر خانم گيلارد دارای اکثريت در پارلمان اين کشور نيست و برای تصويب اين قانون احتياج به پشتيبانی اپوزيسيون اين کشور دارد.

  اين تصميم جوليا گيلارد، به نوعی بازگشت به طرح جان هاوارد، نخست وزير سابق و ليبرال اين کشور، است که در سال ۲۰۰۸ در استرالیا «راه حل پاسیفيک (اقیانوس آرام)» نام گرفته بود.

  در سال ۲۰۰۷، حزب کارگر پس از پيروزی این طرح جان هاوارد را کنار گذاشت و در سال ۲۰۰۸ مرکز پناهجويان در نائورو را تعطيل کرد.

  در سال‌های گذشته صدها پناهجو، از جمله چندین تبعه ایران، جان خود را در راه رسيدن به استراليا از دست داده و در دريا غرق شده‌اند.

  در همین زمینه انگس هیوستون، يکی از مقامات سابق نظامی استراليا، می‌گويد از سال ۲۰۰۹ تاکنون بيش از ۶۰۰ پناهجو جان خود را در راه رسيدن به اين کشور از دست داده‌اند.

  آقای هیوستون گزارشی از وضعيت پناهجويان خارجی در استرالیا به اضافه ۱۲ مورد توصيه تهيه کرده و در اختيار نخست وزير اين کشور قرار داده است.

  نخست وزير استراليا ماه ژوئن گذشته پس از آن که دو حزب اصلی استراليا نتوانستند در مورد وضعيت پناهجويان به توافق برسند، کمیسیونی مستقل به سرپرستی آقای هیوستون را مامور تحقیق در مورد وضعیت پناهجویان خارجی این کشور کرد.

  در اين گزارش، از دولت اين کشور خواسته شده است تا به ۲۰ هزار پناهجو پناهندگی داده شود و پناهجويان به مراکزی در خارج از اين کشور منتقل شوند.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: کیان از: استرالیا
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۹۱ ۰۹:۱۶
  سلام دوستان،
  اینم برای خودش تصمیمی هست، بالاخره باید به تصمیمات سیاستمدارا استرالیا احترام گذشت ، و به اونام حق بدیم برای کشورشون تصمیم گیری کنن.
  راستش نمیدونم شما استرالیا هستید یا نه، ولی خیلی از ملیت ها اومدن اینجا ۴ تا چاخان تحویل این ازی های بدبخت دادن پناهندگی گرفتن و اوضاع کشور رو بی نهایت نا امن کردن.
  استرالیایی که وقتی از خونه میاد بیرون پا برهنه میاد، میگه حال نداشتم دمپائی بپوشم، حالا تو کشورش میبینه داره دزدی میشه اونم تو روز روشن، خوب اولین چیزی که به ذهنش میرسه، اینه که پناهجویان باعث این اتفاق شدن.
  در ضمن یادمون باشه که ما تو ایران کلی زندانی سیاسی داریم که حاضر نیستن پناهنده ی کشور بیگانه بشن و اونجا تو زندان موندن،
  در عوض اگه شما بیاد تو سیدنی و ملبورن ۲ روز بگردید میبینید که کلی پناهنده اعم از ایرانی و ...... اینجا داران بی کار و بی عار میگردن، یه حقوقی از دولت میگیرن، کوچکترین کار مثبتی هم نمیکنن.
  این تصمیمات به خاطر اینه که مردم به دولت فشار میارن که آقا این مالیاتی که ما میدیم پس چی میشه.

  توسط: نام مستعار
  ۲۵ ۰۵ ۱۳۹۱ ۱۶:۰۸
  اینم از حقوق بشر !

  توسط: الکساندر از: ایرن
  ۲۵ ۰۵ ۱۳۹۱ ۱۳:۱۵
  این یک جنایت است . کسانی که به خاطر نداشتن اسایش یا در خطر بودن جان یا مالشان و با به جان خریدن هزاران خطر به ان کشور سفر کرده و از دولت ان کشور پناه خواسته اند چطور کشوری که ادعای حقوق بشر و ادعای بشر دوست بود را دارد با انها مثل حیوان رفتار میکنه . باید از این رفتارشان خجالت بکشند .این رو برای همه کشورهایی که ادعای بشر دوست بودن میکنند گفتم . نه فقط استرالیا

  توسط: جاوید شهافر از: سیدنی
  ۲۵ ۰۵ ۱۳۹۱ ۰۷:۰۷
  پشتیبانی از پناهجویان واقعی وظیفۀ انسانی هر انسانی است ولی چه سوء استفاده هائی که انجام میپذیرد:
  امام سابق مسجد لاکمبا دریکی از چند محلۀ مسلمان نشین سیدنی (که غیرقانونی در استرالیا مانده بود و زور دولت بعلت پشتیبانی مسلمانان سنّی برای دیپورت وی بجائی نرسیدو آدم گردن کلفت بوده و پرونده های متعدد درگیری دارد با گفتن این حقیقت (تکرار میکنم این حقیقت) با اعمال فشار از سوی دولت استرالیا از سمت خود برکنار شدولی پشت صحنه فعالیت دارد:
  نقل قول:" تا 50 سال دیگر استرالیا یکی از کشورهای اسلامی خواهد شد"
  دولت استرالیا برای تشویق استرالیائی ها به بچه دار شدن حدود 5000دلار برای زایمان و بلافاصله حقوق به بچه ها میدهد وحقوقی نیز به مادر برای نگهداری از بچه ها میدهدباضافۀ دکتر و دوای مجانی و کارت برای تخفیف در مخارج روزانه و غیره و از این امتیاز مسلمانان فناتیک بیشتر از همه استفاده میکنند چرا که جلوگیری از بچه دار شدن در اسلام حرام است. و با افزایش بچه ها نیازی به کارکردن حداقل مادر نیست.
  ملیونها متقاضی ویزای تحصیلکرده و دارای صلاحیت سالها در انتظار هستند تا نوبت شان برسد،ولی پناهنده های قلابی میپرند سر صف و حقوق بشری های خوشباور هم با پشتیبانی های بخیال خود انساندوستانه مانع اجرای قوانین مهاجرت و پناهندگی شده و بخیال خود کار انساندوستانه انجام میدهند!
  هر مسلمانی( غیر واجد شرایط پناهندگی) با سناریوی جگر خراش حفظ شده که ادعا میکند اگر برگردد به مملکتش جان او در خطر خواهد بود وقتی با هواپیما یا کشتی وارد استرالیا میشود بمحض دریافت ویزا (که گاهی ماهها و حتی سالها طول میکشدو در اینمدت از مکانی در حد هتل مجانی استفاده و انگلیسی خود را تکمیل میکند تا اگر اهل تحصیل است پس از دریافت ویزا مجانی وارد دانشگاه هم بشود) و برقراری حقوق و مزایای پناهندگی، اولین کارش برگشتن به همانجائی است که جانش در خطر بوده!!! اقلیتی از اینها در بازگشت مواد مخدر هم همراه دارند که گاهی هم گیر میافتند. و تعدادشان آنقدر زیاد است که چندی پیش از طرف سازمان زندان ها برای دریافت مشاوره فرهنگی و دینی برای مقابله با شورش احتمالی بدفتر مهاجرتی من آمده بودند. همانطوریکه گفتم پشتیبانی از پناهجویان واقعی وظیفۀ هر انسانی است ولی کمک به سوء استفاده کنندگان که بعلت محدودیت درقبول سالیانه حق پناهندگان واقعی را پایمال میکنند نه تنها کار انسانی نیست بلکه عکس آنست. متأسفانه احزاب مخالف که بیشتر بفکر تصاحب قدرت و بودجه مملکت ها هستند تا خدمت بمردم گاهی قوانین خوب را که میلیونها دلار خرج داشته تا به تصویب برسند ملغی میکنند کاری که حزب کارگردر مورد قوانین مهاجرتی کردند و الان پس از سرازیر شدن کشتی ها تازه برگشته به طرح لیبرال ها. البته لیبرال ها هم عیب های خودشان را دارند!
  "به که روی آورد انسان، امروز؟"

  به ما بپیوندید