شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ تهران ۲۲:۰۹ - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  اميد کوکبی، فيزيکدان ايرانی به «۱۰ سال زندان» محکوم شد

  اميد کوکبی، فيزيکدان ايرانی
  اميد کوکبی، فيزيکدان ايرانی

  امید کوکبی، فیزیکدان ایرانی و دانشجوی دکترا در دانشگاه تگزاس آمریکا، روز یکشنبه، پس از ۱۵ ماه بازداشت موقت، به اتهام توطئه‌گری با کشورهای خارجی علیه ایران، به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

  گفته می‌شود آقای کوکبی در دادگاه رسیدگی به اتهام‌های ۱۳ تن که به «جاسوسی برای اسرائیل» متهم شده‌ است.

  میشل کاتانزارو که گزارشی در این مورد در سایت انگلیسی زبان «نیچر» منتشر کرده به رادیو فردا گفت آشنایان امید کوکبی خبر این حکم را تائید کرده‌اند.

  سایت کلمه نیز روز دوشنبه در این مورد نوشت، حکم ۱۰ سال زندان علیه آقای کوکبی پس از ١۵ماه بازداشت موقت، در دادگاهی موسوم به دادگاه متهمان به همکاری با موساد صادر شد.

  به نوشته نیچر آشنایان آقای کوکبی می‌گویند که وی قصد دارد درخواست تجدیدنظر کند.

  امید کوکبی ۲۹ ساله، بهمن ماه سال ۸۹ به هنگام بازگشت به آمریکا برای ادامه تحصیل، در فرودگاه، به اتهام «ارتباط با دولت‌های متخاصم» و «کسب درآمد نامشروع» بازداشت شد.

  سعید خلیلی، وکیل آقای کوکبی، پیشتر اتهام‌های موکل خود را «غیرمنطقی و بی‌اساس» دانست و گفت که در جلسه دادگاه اجازه پیدا نکرده تا با وی گفت‌وگو کند.


  آقای کوکبی همواره تمام اتهام‌های وارده را مردود دانسته و آنان را رد کرد.


  امید کوکبی سال گذشته در نامه خود به رییس قوه قضاییه از فشارهای متعدد به خود و خانواده‌اش پرده برداشته و پرسیده بود: «چگونه می‌شود به کسی که متهم به جاسوسی یا ارتباط با اجانب است اطمینان کرد و او را به محرمانه‌ترین و سرّی‌ترین بخش اسرار نظام دعوت کرده و از او درخواست همکاری نمود‌؟»
  او در این نامه همچنین نوشته بود: «امروز که هیچ خطایی نکرده‌ام و هیچ اطلاعی از موضوعات و فعالیت‌های محرمانه نظام ندارم با من اینگونه رفتار می‌شود و تمام زندگی و خانواده‌ام را به واقع گروگان گرفته‌اند. در آینده اگر راضی به همکاری شوم و به سبب آن از این اطلاعات و اسرار مطلع شوم با من چه رفتاری خواهد شد؟ و چه چیزی را برای حصول اطمینان و اعتمادشان از من به گروگان خواهند گرفت؟ «

  به نوشته «نیچر» دوستان کوکبی می‌گویند وی در سال ۲۰۱۰ چهار یا پنج بار به ایران مسافرت کرده و شاید این مسافرت‌ها شک و تردید مقامات ایرانی را برانگیخته است.

  سازمان‌ها و انجمن‌های متعدد حقوق بشری و علمی بار‌ها از مقامات ایران نامه نوشته، در مورد بیگناه بودن امید کوکبی تاکید کرده و خواستار محاکمه منصفانه وی شدند.

  جمعی از دانشمندان و استادان دانشگاه و برندگان جایزه نوبل نیز در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستار آزادی وی شدند.

  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: ایرانی
  ۰۱ ۰۳ ۱۳۹۱ ۱۹:۱۸
  به این رژیم نزدیک شدن با آتش بازی کردن است. اینها خیلی‌‌ها را برای همکاری به ایران دعوت میکنند. رفتن با خودت است بر گشتن با خدا.

  توسط: iran joon
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۲۱:۲۵
  آقای صلواتی که پول و قدرت چشمات را کور کرده این را بدان آن روز دیر نیست که جواب حکم هایی که برای انسانهای شریفی مثل امید صادر کردی بگیری و مطمئن باش که جواب سنگینی‌ خواهد بود برات. این را هم تو مخیله ات فرو کن که ما همه امید هستیم و هرگز سر فرو نمیآوریم در مقابل ظالمانی مثل شما.

  توسط: کامران از: لندن
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۱۸:۱۵
  در مبرا بودن این دانشمند ایرانی از اتهامات خیالی رژیم اسلامی شکی نیست ولی اندیشه کردن هم در رفت و آمد های آزادانه از آمریکا به ایران نیز ضروری میبود, از دیدن هزاران مثال مشابه باید گوشی دست ایشان میامد.

  توسط: ترکمن اوغلی
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۱۴:۴۲
  از شنیدن حکم ده سال حبس تعزیری برای دانشمند جوان ترکمن ایرانی بسیار متاسف شدم . من به عنوان یک شهروند ایرانی و عضوی از جامعه ترکمن از حاکمان ایران می خواهم بپرسم که براساس کدام عقل و منطق و اصول انسانی و قانونی چنین حکم سنگین و ناعادالانه ای صادر کرده اند؟ آیا هیچ نوع سندی که نشان دهد آقای کوکبی مرتکب اقدام ضد امنیتی شده است در دست دارند؟ اگر ایشان گناهکار بوده و مرتکب خطای امنیتی شده است چرا بازجویان به او پیشنهاد همکاری داده اند؟ واضح است که حاکمان کنونی ایران هیچ پاسخی به این پرسش ها ندارند و اصولا خود را ملزم به پاسخ گویی نمی دانند. برای خانواده آقای کوکبی آرزوی صبر و استقامت می کنم.

  توسط: ناقلا از: ایران ویران شده
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۱۰:۰۸
  یک سئوال دارم ، کسی که فیزیکدان و دانشجوی دکترا دانشگاه تگزاس امریکا است آیا احتیاج به کسب درآمد نامشروع دارد؟

  توسط: ناقلا از: زندان بزرگی بنام ایران
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۱۰:۰۲
  فکر نمی کنید که اتهاماتی مانند جاسوسی ، ارتباط با دولت های متخاصم ( من وملت ایران با هیچ کشور ی در حال جنگ نبوده ونیستیم ) وکسب
  درآمد نامشروع دیگه قدیمی شده ، همین ملت بودند که سال 57قیام برعلیه آن شاه وطن دوست کردند حالاچه شده درعرض این چند سال این عنوان هارا به آنها میزنید ؟هیچ ظالمی تا ابدحکومت نمی کند به تاریخ نگاه کنید بلکه درس عبرت برای شما شود ، اینقدر سرخودرا باکبک زیر برف نکنید خدایی هم وجود دارد تا کی میخواهید جوانان این مملکت سرمایه های و ثروت این کشور را نابود کنید فکر میکنید مگر چقدر دیگر زنده هستید ؟ یا قدرت چقدر لذت دارد ؟یادت هست که زمانی که سران آن رژیم را محاکمه میکردید درصورتیکه خدایی آنها خیلی بهترازشما بودند روزی هم نوبت شما میرسد آسیاب به نوبت !

  توسط: کامران از: لندن
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۰۹:۵۴
  این آقای محصل دانشجو چرا سالی چهار پنج بار از امریکا رفت ایران و برگشت؟ اینهمه پول و وقت مسافرت رو از کجا آورد؟

  توسط: آیدین از: تهران
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۰۹:۱۰
  با سلام
  بنده دوست امید در دوران دانشگاه صنعتی شریف بودم.ایشان دانشجویی فوق العاده فعال و با استعداد بود. اینده درخشانی را استادان برای ایشان متصور بودند. ابتدا خدمتان عرض کنم که ایشان متولد گنبد در استان گلستان و از هموطنان ترکمن و سنی مذهب ما هستند.والدین ایشان فرهنگی و بسیار زحمتکش هستند. حدود 7 یا 8 نفر از اعضای خانواده ایشان دارای مدارک بالای دانشگاهی هستند. ایشان به ایران و به خصوص شهر خود بسیار علاقه داشت. خیلی سعی می کرد که به رشد و ارتقا علمی ایران و شهرش کمک کند. شما ببینید که این همه زحمت می کشید و برای سمینارها در تهران و حتی در مناطق دورافتاده می آمد. و این در حالی است که بسیاری از ایرانیان تحصیلکرده خارج چنین تعهدی در خود احساس نمی کنند. به عنوان کسی که از نزدیک شخصیت او را میشناسم حاضرم قسم بخورم که امکان ندارد ایشان وارد فعالیت هایی مانند این که می گویند جاسوسی و ... شده باشد. به هیچ و حه با روحیات او جور در نمی آید. همچنین سنی بودن و ترکمن بودن او هم دولت ایران را در اقدام علیه او جسور تر کرده. این دلت اصلا تحمل ندارد که یک سنی به مدارج بالای علمی در دنیا برسد. نمونه هایش بعد از انقلاب در منطقه ترکمن صحرا زیاد است.
  من از همه کسانی که این نظر من را میشوند خواهش دارم: امید بسیار بیگناه است او هیچ کسی یا رابطه ای ندارد که بخواهد از او دفاع کنند. او در دادگاه بسیار مردانه از خود دفاع کرد و این مترسک هایی که به اسم قاضی در دادگاه بی عدلی نشسته اند متعجب شدند. لطفا به هر طریقی از امید دفاع کنید. ایشان می توانست منشا خیر زیادی برای کشور باشد. چرا باید دانشمندی مانند ایشان در زندان باشد در حالی که این همه اختلاسگر و دزد ناموس و مال مردم در ایران آزادانه میچیرخند و می چاپند.
  و خطاب به امید: دوست عزیزم با این اقدام دولت جمهوری اسلامی بذر کینه و نفرت از این رژیم در دل من و دوستانت کاشته شده. ما با تمام وجود حمایتت میکنیم . و راه تو را ادامه میدهیم . باشد که روزی تمام زندانیانی که به ناحق در زندانهای این رژیم هستند آزاد شوند.

  توسط: پیر مرد از: آواره
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۰۸:۵۹
  کشوری که توسط اخوند ویا اخوند نما اداره گرددبهتر از این نخواهد شد باید افرادی که بهتر میدانند نابود شوند باید افرادی که معلوماتی بیشتر از روحانیون دارن باید نابود شوند اگر توجه کنید روحانی جماعت چه سودی برای یک جامع دارد ایا هنر وحرفئی یجز خوردن وخوابیدن ویک مشت دروغ تحویل افرادی خرافاتی دادن سود دیگری دارن ؟ بکشید بکشید مارا تا بکی زندان کنید آواره کنید تا بکی ؟؟ روزی فرا خواهد رسید که نسل شما در دنیا برداشته خواهد شد

  توسط: mehran gh
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۰۴:۱۰
  در کل هر کس مخالف نظام هست چه با ارتباط خارجی یا داخلی توطعه کر به
  حساب می اید وباید مجازات شود .

  توسط: Majid
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۰۱:۴۴
  ننگ و نفرین بر چنین نظام مردم ستیز مرگ بر دولتمردان ونو کیسه گانی که سرمایه های مملکت را به یغما بردند و جوانان را در سیاه چاله ها رژیم ضد بشری به اسارت و اقتصاد مملکتی را اینچنین ذلیل خار و مملکتی را به ورطه سقوط و نابودی سوق داده براستی که مشتی اخوند از خدا بیخبر چه خاکی بر سر ملت و مملکت ایران ریخته ؟؟و متآسفانه دست بر دار هم نیستند !

  توسط: امید از: نظام اختلاصی ایران
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۱ ۰۱:۰۲
  رفتن (فرار) از ایران ارزوی میلیون ها جوان ایرانی است.
  دیگه رفتی پشت سرت هم نباید نگاه کنی

  به ما بپیوندید