چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۹:۵۴ - ۲۹ ژوئن ۲۰۱۶

  دانش و فناوری

  «تور» با پروژه‌ای جدید به جنگ فیلترینگ در ایران می‌رود

  مجله «فوربز» از پروژه جديد «تور» برای غلبه بر فيلترينگ در ايران خبر داده است. فوربز می‌نويسد رازداری اينترنتی در کشوری مانند ايران که در سرکوبگری ديجيتال سابقه‌ای طولانی دارد هرچه باشد، «آسان» نيست.

  در واکنش به اين اقدام جمهوری اسلامی، پروژه «تور» که تمرکز اصلی آن بر روی آزادی اطلاعات برای همگان است، در حال آزمايش يک ايده جديد است: ارتباط اينترنتی رمزگردانی شده که از ظاهر آن نتوان به ماهيت رمزگردانی شده‌اش پی برد.
   

  راديو فردا در اين مورد با اندرو لومان، مدير اجرايی «تور» گفت‌وگو کرده است.


  پروژه جديد «تور» شامل ارتباط رمزگردانی شده است که به ظاهر معمولی به نظر می‌رسند. شما در اين مورد به مجله فوربز گفته‌ايد «با قرار دادن يک روکش تويوتا بر روی اتوموبيل فِراری‌تان کاری کنيد که اتوموبيل شما به جای فِراری، تويوتا به نظر برسد.» اما يک چنين راهکاری چگونه می‌تواند به يک کاربر ايرانی در عبور از فيلترينگ کمک کند؟

  تغييرات اخير در روش سانسور اينترنت توسط حکومت ايران به اين ترتيب است که اساساً تمامی ترافيک رمزگردانی شده، از قبيل «اس.اس.ال.» يا «اچ.تی.تی.پی.اس.»، را مسدود می‌کند. پراکسی در ابهامی که ما برای مقابله با اين شيوه ارائه کرده‌ايم، «اس.اس.ال.» را با زير يک پروتکل ديگر، مثل «اچ.تی.تی.پی.» معمولی، مخفی می‌کند.

  چنين روشی بدان معناست که در عمل تجهيزات «تفتيش عميق بسته‌های اطلاعاتی» (deep packet inspection) مورد استفاده توسط حکومت ايران بدون اينکه موفق به شناسايی ترافيک شبکه شوند آن را به عنوان ترافيک معمولی عبور خواهد داد.

  در روزهای اخير، گزارش ها حاکی از آن بوده است که کاربران به سايت‌های «اچ.تی.تی.پی.اس.» دسترسی نداشته‌اند. آيا پروژه جديد «تور» خواهد توانست اين مسئله را حل نمايد؟ اگر پاسخ مثبت است، چگونه؟

  بله، با استفاده از فن‌آوری «آبفس پراکسی» يا همان «پراکسی در ابهام». شما می‌توانيد اطلاعات بيشتر و نحوه دريافت اين پراکسی را از نشانی زير دريافت کنيد: 

  https://www.torproject.org/projects/obfsproxy

  امنيت کاربران چه می‌شود؟

  کاربران ايرانی بايد اين انتظار را داشته باشند که هرآنچه که در فضای اينترنت انجام می‌دهند، چه در داخل و چه در خارج مرزهای کشور، به طور کامل توسط رژيم ضبط و برای استفاده، در صورت نياز، نگهداری می‌شود.

  مزيت «تور» نسبت به ابزارهای فيلترشکن موجود مثل «پی.اس. آی فون» و «فری گيت» چيست؟

  «پی.اس. آی فون» و «فری گيت» هر دو ابزارهای عبور مستقيم از سانسور هستند. اين چنين فيلترشکن‌هايی برای زمانی مناسب هستند که مثلاً می‌خواهيد بر روی سايت «يوتيوب» فيلم تماشا کنيد يا از سايت‌هايی بازديد کنيد که خطر بازداشت برايتان به دنبال نخواهند داشت. اين فيلترشکن‌ها از جمله سيستم‌های پراکسی تک هاپ (hop) شناخته شده هستند:

  https://www.torproject.org/docs/faq.html.en#Torisdifferent

  «تور» به شکل پيش فرض با هدف ناشناس نگاه داشتن شما، هم از چشم دولت و هم از ديد شبکه، طراحی شده است. افراد بسياری از «تور» برای تماشای فيلم های «يوتيوب» و بازديد از سايت‌های ممنوع اعلام شده توسط دولت استفاده می‌کنند، مانند فيس‌بوک، توئيتر، جی‌ميل، و غيره. 

  من يک ايرانی درون کشور هستم و مايلم از نسخه جديد «تور» استفاده کنم، لطفاً راهنمايی کنيد که چگونه بايد اين برنامه را دريافت کنم؟ همچنين خواهشمندم توضيح دهيد چند راه برای استفاده از اين ابزار وجود دارد؟

  با شرايط فعلی بهترين راه استفاده از «bittorrent» يا از طريق يک دوست است. در کل، راه معمولی برای دريافت «تور» رفتن به نشانی  https://torproject.org/download خواهد بود. اما برای ايران در وضعيت موجود بهترين گزينه اين نشانی است: https://www.torproject.org/projects/obfsproxy

  بدترين چالش در فيلترينگ ايران چيست؟

  رساندن اطلاعات صحيح به کاربران. در حالی که دولت ايران ارتباط موجود با اينترنت را قطع می‌کند، استفاده صحيح از منابع محدود موجود برای ما که قصد کمک‌رسانی داريم، و همچنين افرادی که نياز به دريافت کمک دارند، ارزشمندتر می‌شود.

  متأسفانه، ما سال گذشته تجربه‌ای شبيه همين وضعيت را در مصر داشتيم. حل اين مسئله هم از توان گروه «تور» به تنهايی خارج است.

  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: soosk از: ايران
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۰ ۱۰:۰۹
  ببخشید من داخل سایت های اعلام شده رفتم ولی نمیدونم کدوم رو دانلود کنم .کسی راهنمایی کنه

  توسط: اشکنانی
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۰ ۰۹:۲۷
  یا للعجب!!!!
  از تلاش تور ممنونم اما وقتی که مسئول پروژه می گوید:
  «کاربران ايرانی بايد اين انتظار را داشته باشند که هرآنچه که در فضای اينترنت انجام می‌دهند، چه در داخل و چه در خارج مرزهای کشور، به طور کامل توسط رژيم ضبط و برای استفاده، در صورت نياز، نگهداری می‌شود.»
  آدم را سنگ روی یخ می کند!!!
  ما به دنبال امنیت برای وبنگاری و وبلاگ نویسی هستیم، وگرنه باز کردن صفحه و عبور معمولی از فیلترینگ کار سختی نیست! وقتی تور نتواند هویت کاربر ایرانی را تأمین کند و مسئول پروژه این حرف وحشتناک را بزند، تور به چه کاری می آید؟!!

  توسط: محمد
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۰ ۰۸:۵۷
  متأسفانه من نتونستم دانلودش کنم؟

  توسط: نام مستعار
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۰ ۰۶:۴۰
  با کمال تعجب تا اسم اپرا موبایل رو گفتم اپرا موبایل رو نامردا غیر فعال کردن نمیدونم اشکال از سرور اپراست یا مزدورهای کودن فیلترش کردن یوسی بروسر هم به شدت دچار اختلال شده احتمالا اینم قطع کنن
  برم تور رو دانلود کنم نسخه سی و دو بیتیش مثل اینکه نیست

  اگر فیلترینگ شدید کنن تنها راه دسترسی به رادیو فردا شاید همون رادیو باشه

  یا اینکه ایمیلی از همین ایمیلهای دولتی بسازیم و بعد اشتراک رادیو فردا رو انتخاب کنیم


  توسط: علیرضا
  ۲۵ ۱۱ ۱۳۹۰ ۰۱:۲۳
  تست کردم. اکثر وقت ها اصلا به سرور وصل نمیشه وقتی هم وصل میشه سرعتش بسیار کنده. ممنون که تلاش می کنید ولی هنوزم hotspot shield بهترینه برای از بین بردن تبلیغاتش هم افزونه addblock plus رو روی فایرفاکس نصب کنین حله.

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۰ ۲۳:۵۰
  بسیار از اطلاعات مفیدتون ممنونم

  توسط: koyo
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۰ ۱۹:۴۷
  برنامه اپرای مبایل به این دلیل کار میکنه که فیلتر روی نتوورک مبایل به شدت اینترنت معمولی نیست. اپرای معمولی را هم اگر توربویش رو روشن کنین مثل موبایل کار میکنه و سرعت اینترنت را بالا میبره ولی شما هنوز باید فیلترشکن استفاده کنید

  توسط: narrr از: نار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۰ ۱۹:۱۵
  تست شد...بخوبی کار میکنه
  با سپاس فراوان

  توسط: H
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۰ ۱۹:۰۰
  ببخشید من داخل سایت های اعلام شده رفتم ولی نمیدونم کدوم رو دانلود کنم .کسی راهنمایی کنه

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۰ ۱۸:۳۷
  سلام من که با یه اپرا مینی یا یوسی بروسر همه فیلترشونو دور میزنم صد رحمت به شرکت اپرا و یوسی شما هم اگه میتونین یک مرورگر واسه کامپیوتر بسازین بشه سایتهای فیلتر رو باز کرد مثل مرورگر موبایلها

  توسط: Vahid از: USA
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۰ ۱۸:۲۶
  Jenabe Mostear; dar hale hazer dolate fakhime amrika dar hale chane zadan dar morede chamedane morede nazar ast,harvaght be tavafogh residan,hatman faalash khahad kard.

  توسط: امیر
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۰ ۱۸:۲۵
  آقای مستعار فکر میکنین بودجه اینا رو کی تهیه میکنه؟

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۱۱ ۱۳۹۰ ۱۷:۳۱
  بازم گلی‌ به روی اینا دولت آمریکا فقط بلد هست تحریم کنه پس این اینترنت چمدانی چی‌ شد؟؟