پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۸:۲۳ - ۳۰ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  عراق ۳۶ عضو سازمان مجاهدین خلق را آزاد کرد

  نمایی از اعتراض اعضای سازمان مجاهدین خلق مستقر در اردوگاه اشرف به حضور نیروهای امنیتی عراق
  نمایی از اعتراض اعضای سازمان مجاهدین خلق مستقر در اردوگاه اشرف به حضور نیروهای امنیتی عراق
  دولت عراق روز چهارشنبه ۳۶ نفر از اعضاى بازداشت شده سازمان مجاهدين خلق در جريان حمله به اردوگاه اشرف را پس از دو ماه، از زندان آزاد كرد.

  گزارش خبرگزارى ها حاكى است كه افراد آزاد شده به اردوگاه اشرف انتقال داده شده اند.

  شهريار كيا، از سخنگويان سازمان مجاهدين خلق، مدعى شده است كه اين افراد در طول ۷۲ روز بازداشت خود اعتصاب غذا كرده بودند و در هفت روز گذشته، دست به اعتصاب خشك زده بودند.

  وى گفته است: «اعتصابيون كه در عراق به گروگان گرفته شده بودند، پيروزمندانه به اردوگاه اشرف بازگشتند.»

  شهريار كيا افزود: «اين افراد به محض ورود، براى استراحت و درمان به مركز درمانى اردوگاه اشرف منتقل شدند.»

  ۳۶ عضو سازمان مجاهدين خلق در جريان درگيرى نيروهاى امنيتى عراق با اعضاى اين سازمان در اردوگاه اشرف و طى روزهاى ۲۸ و ۲۹ ژوئيه بازداشت شده بودند.

  بر اساس گزارش هاى منتشره، در جريان اين درگيرى دو روزه، حداقل ۱۱ نفر كشته، زخمى و يا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

  دولت عراق مى گويد كه قصد داشته است تا در اردوگاه اشرف پست بازرسى پليس مستقر كند ولی با مقاومت و خشونت اعضاى سازمان مجاهدين خلق روبرو شده است.

  مسئولان قضايى عراق هيچ اتهامى را متوجه بازداشت شدگان نكرده اند و به گزارش خبرگزارى فرانسه، سه بار از نيروهاى امنيتى عراق خواسته بودند تا اين افراد را آزاد كنند ولى آنها از اجراى اين دستور سر باز زده بودند.

  مقام هاى بغداد در واكنش گفته بودند كه اين افراد به طور غير قانونى وارد خاك عراق شده اند.

  سازمان مجاهدين خلق از اواسط دهه ۱۳۶۰ در عراق به سر مى برند و از سوى صدام حسين، رييس جمهور سابق عراق، به انواع سلاح ها مجهز و در اردوگاه اشرف مستقر شده بودند.

  اين اردوگاه كه بيش از ۳۵۰۰ نفر در آن سكونت دارند از زمان حمله آمريكا به عراق در سال ۲۰۰۳ ابتدا در كنترل نيروهاى آمريكايى بود و از اول ژانويه سال جارى، اداره آن به دولت عراق سپرده شده است.

  على الدباغ، سخنگوى دولت عراق گفته است كه بغداد در جستجوى كشور ديگرى به جز ايران براى پذيرش اعضاى بازداشت شده سازمان مجاهدين خلق است.

  عراق و آمريكا سازمان مجاهدين خلق را يك گروه تروريستى مى شناسند ولى اتحاديه اروپا در سال جارى، اين سازمان را از فهرست سياه خود خارج كرد.
   
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: امیر از: هلند
  ۱۷ ۰۷ ۱۳۸۸ ۱۸:۱۶
  برای کسانی که احتمالا نمیدانند...این شهر اشرف با پول وانرژی خود مجاهدین ساخته شده است ونیروهای عراقی قانونا میتوانند در کنار خروجی ان مقر داشته باشند واینکه بخواهند داخل انجا شوند مثل این است که پلیس به ما بگوید میاییم داخل خانه شما تا از شما حفاظت کنیم واین خیلی مسخره است وعراقی هایی که این حرکت را کردند از طرف ایران شارژمیشوند ضمن اینکه افراد مستقر در اشرف از نداشتن جا نیست که انجایند بلکه خواهان ازادی ایران هستندورفتن انها به ایران به مثابه نابودی حکومت ولایت فقیه است و وگرنه بسیاری از این عزیزان از اروپا وامریکا به اشرف رفته اند و دنبال پناهندگی نبوده اند ضمن اینکه زمان اشغال عراق توسط امریکا این افراد سلاح خود را در مقابل حفاظت تحویل امریکایی ها دادند و گرنه کدام نیرویی جرئت داشت که نگاه چپ به انان بیندازد.

  توسط: پری از: اپسالا
  ۱۷ ۰۷ ۱۳۸۸ ۰۹:۱۶
  از آزاد شدن ۳۶ قهرمان اشرفی خیلی خوشحال شدم به همه ایرانیان عزیز تبریک عرض میکنم .درود بر مجاهدین

  توسط: حمید سوزانی
  ۱۶ ۰۷ ۱۳۸۸ ۲۱:۴۷
  اگرایران مادولت دموکراتی داشت ولا اقل اگر حساب و کتابی در کار بودمیبایست این 3500 نفررا پس از چهل سال سرگردانی با آغوش باز بوطن عزیزشان قبول میکرد.ولی هیهات ،سیستم ج.ا.هیچ تضمینی ندارد.میماند این که سازمان ملل و یااتحاد اروپا قدم پیش گذاشته و آنان راداوطلبانه بپذیرد .این انسانی تراست.

  توسط: shahroodi
  ۱۶ ۰۷ ۱۳۸۸ ۱۱:۳۵
  دوستان عزیز رادیو فردا٬<br /> این خبر شما که ًبر اساس گزارش هاى منتشره، در جريان اين درگيرى دو روزه، حداقل ۱۱<br /> نفر كشته، زخمى و يا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.ٍ اشتباه می باشد. در جریان این حمله وحشیانه<br />به مجاهدین خلع سلاح شده٬ ۱۱ نفر کشته٬ بیش از ۵۰۰ نفر آنها زخمی<br />و۳۶ نفر دستگیر شدند. در صورت امکان تصحیح بفرمایید

  به ما بپیوندید