شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۴:۵۴ - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

  اقتصاد / اقتصاد ایران

  دلار در بازار آزاد ايران ۳۸۰۰ تومان شد؛ سکه ۱٫۵ ميليون تومان

  گزارش های رسيده از ايران حاکی است که قيمت هر سکه طلا رکورد تازه ای برجای گذاشته و به يک ميليون و ۵۰۰ هزار تومان رسيده است. قيمت هر دلار آمريکا در بازار آزاد ايران نيز حدود ۳۸۰۰ تومان شده است.

  صاحب يک صرافی در بازار آزاد ارز در چهار راه استانبول تهران که نخواست نامش فاش شود روز چهارشنبه - ۲۶ مهرماه-  در گفت و گو با خبرنگار راديو فردا تاييد کرد که قيمت دلار برای فروش ۳۸۰۰ تومان است. يک صرافی ديگر در خيابان منوچهری نيز اين رقم را بين سه هزار و ۷۵۰ تا ۳۸۰۰ تومان اعلام کرد.

  برخی از صرافی ها نيز حاضر نشدند تا قيمت دلار را اعلام کنند و گفتند که قيمت را به طور حضوری اعلام می کنند.

  در همين حال، قيمت سکه طلا در ايران که در روزهای اخير با تلاطم بيشتری روبرو بوده است و نرخ های آن در برخی از سايت ها اعلام می شود، همچنان سير صعودی دارد.

  بر اساس گزارش برخی از سايت های اعلام نرخ طلا در ايران نظير «لايو‌ ديتا»، بهای هر سکه جديد طلا به يک ميليون و ۵۰۰ هزار تومان رسيده است که نسبت به روز سه شنبه بيش از سه درصد افزايش قيمت نشان می دهد.

  اين گزارش حاکی است که هر قطعه سکه طرح قديم به يک ميليون و ۴۵۰ هزار تومان رسيده است. نرخ سکه برای تحويل در دی‌ماه امسال، يک ميليون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شده است که نشان می دهد بازار، افزايش قيمت بيشتری را در ماه های آينده انتظار می کشد.

  رشد قيمت ها در بازار آزاد ارز در حالی ادامه دارد که برخوردهای امنيتی با دلالان ارز ادامه دارد، محدوديت های اعلام قيمت ارزهای خارجی و طلا برای سايت های اقتصادی همچنان اعمال می شود و مرکز مبادلات ارزی با اعلام روزانه نرخ ارز سعی دارد نبض بازار را در دست گيرد.

  اين مرکز که از روز سوم مهرماه و برای تامين ارزی واردکنندگان کالاهای مختلف و همچنين مسافران راه اندازی شده است، روز چهارشنبه قيمت دلار را با دو تومان ارزان تر نسبت به روز پيش از آن، دو هزار و ۵۴۷ تومان اعلام کرد.

  ولی نرخ يورو در اين مرکز نسبت به روز گذشته ۳۰ تومان گران تر شد و به سه هزار و ۳۳۱ تومان رسيد. به نظر می رسد که تصويب تحريم های جديد اتحاديه اروپا در روز سه شنبه، ۲۵ مهرماه، باعث افزايش قيمت يورو در ايران شده است.

  سايت «شاخص آنلاين» با اشاره به افزايش قيمت انواع ارزها در مرکز مبادلات ارز گفته است که «جو صعودی بر اتاق ارز غالب شد».

  در همين حال، برخی از سايت های اعلام نرخ ارز و طلا نظير «کانون صرافان تهران» گفته اند که «تا اطلاع ثانوی قيمت ها را اعلام نخواهند کرد».

  سايت «مثقال» نيز در اطلاعيه ای خبر داده که «تا اطلاع ثانوی دفتر خود را تعطيل خواهد کرد». به نظر می رسد که تلاطم شديد در بازار آزاد ارز و سکه و همچنين فشارهای امنيتی باعث از کار افتادن اين سايت ها شده است.

  از سوی ديگر، خبرگزاری فارس به نقل از «يک مسوول شبکه بانکی» گفته است که يکی از بانک ها «در اقدامی عجيب و تامل برانگيز» دست به خريد ميلياردی سکه و ارز از بازار آزاد زده است.

  اين مقام بانکی که نامش فاش نشده است، افزوده که «مدير عامل بانک مذکور در بحبوحه التهاب و نوسانات شديد ارزی اقدام به خريد ميلياردی ارز در بازار کرده و‌ اين حجم از خريد بی‌تاثير بر نوسانات قيمتی بازار ارز نبوده است.»

  از سوی ديگر، خبرگزاری ايسنا به نقل از مهدی غضنفری، وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که «صادرکنندگان هم بايد به زودی ارز حاصل از صادرات خود را در مرکز مبادلات ارزی عرضه کنند.»

  وی گفته است: «ارز حاصل از صادرات بايد در چرخه اقتصاد کشور به کار گرفته شود و با ارايه آن در مرکز مبادلات ارزی برای واردات کالاهای اصلی و نه لوکس و غيرضروری به کار گرفته شود.»

  در واکنش به اين سخنان، رييس کنفدراسيون صادرات که خبرگزاری ايسنا از آن به عنوان «بزرگترين تشکل صادراتی کشور» نام برده است، مخالفت خود را با عرضه ارز صادرکنندگان در مرکز مبادلات ارزی اعلام کرده است.

  به گفته رضی ميری، عرضه ارز حاصل از صادرات با نرخ ۲۵۰۰ تومان در مرکز مبادلات برای صادرکنندگان ضرر خواهد داشت و غيرعملی است.

  وضعيت بازار ارز ايران از اواسط تابستان امسال و به دنبال تشديد تحريم های ايران از سوی اتحاديه اروپا و آمريکا با بحران شديدی روبرو شده است به گونه ای که قيمت هر دلار از ۱۷۰۰ تومان تا سه هزار و ۹۰۰ تومان افزايش يافت.

  مقام های ايران در زمينه علت اين افزايش اظهار نظرهای مختلفی بيان کرده اند و در حالی که علی لاريجانی، رييس مجلس ايران وضعيت نابسامان ارزی را به «سوء مديريت های دولت» نسبت داده است، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی، تحريم های بين المللی را در بروز اين وضعيت موثر دانسته است.

  کاهش دوباره ارزش ریال در دوبی
   
  از سوی دیگر، سام هدی، خبرنگار رادیو فردا در دوبی روز چهارشنبه گزارش داد که ارزش ريال ايران بار دیگر در در بازار این امیرنشین کاهش يافت و به مرز هر درهم ۱۰۰۰ تومان نزديک شد.

  همان گونه که انتظار می رفت، کاهش نرخ برابری ريال نسبت به درهم امارات در روز چهارشنبه هم ادامه يافت و درهم امارات در بازار صرافی های دبی در اين روز به ۹۹۰ تا ۹۹۵ تومان معامله شد. اين در حالی است که در روز سه شنبه هر درهم امارات به ۹۶۰ تومان در دبی فروخته ميشد.

  در روز چهارشنبه هم بعضی از صرافی ها از اعلام نرخ درهم خودداری می کردند و فقط آنهايی که درهم آماده فروش داشتند نرخ می دادند و يادآوری می کردند که ممکن است ظرف چند ساعت آينده نرخ تغيير کند.

  به نظر می رسد که قيمت درهم امارات بار دیگر در حال نزدیک شدن به مرز ۱۰۰۰ تومان است.

  دوهفته پيش و در اوج سقوط ارزش ريال ايران، درهم امارات از  مرز ۱۰۰۰ تومان گذشت، اما بعد از آن قدری از اين مرز عقب نشينی کرد و ريال برای چند روزی در بازار دوبی تقويت شد.

  در اقدامی ديگر و به نوشته روزنامه بریتانیایی فايننشال تايمز، دولت امارات طی دستورالعملی به تمامی هيات های نمايندگی خارجی در امارات اعلام کرده، که از اين پس از تماس مستقيم با بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی اين کشور خودداری کنند.

  به نوشته اين سايت خبری، اين ابلاغيه دولت امارات نشان از حساسيت فزاينده اين کشور دارد که هم يک مرکز جهانی سرمايه گذاری است و هم در مرکز فشارهای اقتصادی جامعه بين المللی برای تحريم اقتصادی ايران قرار دارد.

  ايران و امارات از دير باز دو شريک اقتصادی مهم برای يکديگر بوده اند و در حال حاضر بيش از ۳۰۰ هزار ايرانی در امارات زندگی می کنند و  بيش از هشت هزار شرکت ايرانی در اين کشور مشغوف فعاليت اقتصادی هستند.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: نام مستعار
  ۲۷ ۰۷ ۱۳۹۱ ۲۰:۲۶
  اینا ثابت کردند که اسلام یعنی دروغ-فریب-فساد-غارت-دزدی-تشدید اختلاف طبقاتی-فقر-گرسنگی-بی خانمانی-بی سرپناهی-بیماری-آه-ناله-گریه-تاریکی-نکبت-شقاوت-مرگ-تجاوز-زندان-شکنجه-کشتار ... ای آتیش بگیرید داغ عزیزانتنو ببینید خار و ذلیل بشید که سوزوندید ما رو.

  یه چیز دیگه هم تو این رژیم ما یاد گرفتیم که مردم دو گونه اند، عوام و خواص. عوام رو باید وعده بهشت داد و این دنیاشو جهنم کرد. خواص باید بهترین زندگی رو داشته باشند و از عوام کولی بکشند. این خواص لازم نیست هیچیک از دستورات اسلامی رو رعایت کنند چون اونا مختص عوام هستند. خواص باید این دنیاشون بهشت باشه. از نظر خواص آخرت کشکه که عوام باید اونو بسابند.

  توسط: محمد از: mohammad@gmail.com
  ۲۷ ۰۷ ۱۳۹۱ ۱۸:۰۲
  لعنت به این حکومت که به این راحتی داره همه چی رو از بین می بره. ایران و ایرانی هیچ وقت خودش را به خاطر اشتباهات این روزها نخواهد بخشید

  توسط: Ali از: آذربایجان جنوبی
  ۲۷ ۰۷ ۱۳۹۱ ۱۶:۱۱
  اقتصاد ایران به زودی متلاشی می شود و آذربایجان جنوبی اعلام استقلالیت خواهد کرد.

  توسط: قیمت دلار را با مقدار معامله شده اعلام کنید. 
  ۲۷ ۰۷ ۱۳۹۱ ۱۶:۰۱
  قیمت دلار را با مقدار معامله شده اعلام کنید.

  توسط: ایرانی از: لندن
  ۲۷ ۰۷ ۱۳۹۱ ۱۴:۴۷
  واقعا جز شرم وخجالت برای رژیم راهی باقی مانده

  توسط: تماشاچی سیرک
  ۲۷ ۰۷ ۱۳۹۱ ۱۰:۲۷
  واقعا برای رهبران نادان ایران متاسفم

  توسط: رهگذر از: ایران
  ۲۷ ۰۷ ۱۳۹۱ ۰۸:۳۸
  این مهم نیست که قیمت دلار و سکه تو ایران چنده ، مهم اینه که همه ما فقط اهل حرف و اظهار نظریم و هیچکس اهل عمل نیست و تا وقتی که اوضاع اینطوری باشه هیچ تغییری هم صورت نخواهد گرفت ، فکر نکنید که بیگانگان هم بفکر مردم ما هستند ، در واقع اونها دنبال منافع کشور و مردم خودشونن و بی تفاوتی و سازش پذیری مردم ما را هم خیلی بهتر از خودمون میدونن ، بهمین خاطر هم هستش که دارن روی مهره هایی مثل خانواده رفسنجانی یا میر حسین موسوی و یا گروه مجاهدین خلق و رضا پهلوی کار میکنن ، چون هم مردم ما سطحی نگرند و هم اونها وابسته اند و امتحانشون را پس دادند ، خامنه ای را برمیدارند یکی از اینه را بنابر اقتضای شرایط میذارن جاش ، قربون ملت خودمونم برم که آستانه تحملمون بی نهایته و به راحتی میشه هر جایی هر بلایی را سرمون درآورد و جیک هم نزنیم ، خوب چون ثابت شذه ما مردمی هستیم که با دلار هفت تومان و جمعیت 36 میلیون انقلاب میکنیم ولی با دلار 4000 تومان و جمعیت 80 میلیون کاملا بی تفاوت میمونیم .

  توسط: محمد از: وطن
  ۲۷ ۰۷ ۱۳۹۱ ۰۳:۴۸
  میشه یکی از هموطنان به من بگه جمله های زیر رو آقای خمینی برای ملت ایران گفته و یا حزب الله لبنان؟ :
  ما علاوه بر این‌که زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشد، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد. شما به معنویجات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند این‌ها. دلخوش به این مقدار نباشید که فقط مسکن می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم، اتوبوس را مجانی می‌کنیم.دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دیم. شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم.

  توسط: نام مستعار
  ۲۷ ۰۷ ۱۳۹۱ ۰۰:۰۲
  لطفا قیمت دقیق اعلام نکنید چون مردم روی حساب آن ضرر میکنند و نوسان قیمت ها شدید است. من خودم امروز دلار 3900 خریدم ولی چند ساعت بعد میگفتند بالای 4000 تومان!!

  توسط: ادیب
  ۲۶ ۰۷ ۱۳۹۱ ۲۲:۴۸

  حکومت و نهاد های حکومتی از موقعیت فعلی بیشترین استفاده را میبرند
  این افزایش قیمت ها وا بستگی اقشار نیمه مرفه و فقیر را به حکومت بیشتر میکند و پایگاه اجتمائی قوی تری برای حکومت ایجاد مینماید .

  طرح افزایش جمعیت از جمله همین برنامه ریزیهای استراتژیک است .

  احتمالا دلار به ۱۰،۰۰۰ تومان خواهد رسید و ان را برابر یک دلار اعلام خواهند کرد .

  توسط: مهرداد از: لاس وگاس
  ۲۶ ۰۷ ۱۳۹۱ ۲۲:۱۲
  دوستان من هم از اینکه میبینم اقتصاد کشوری مثل ایران در حال فروپاشی است ناراحت میشم ولی شاید این بهایی است که ملت ما باید از بابت تاوان اشتباه تاریخی خود پرداخت میکرد.. ملت ما یک دولت به آخوندها بدهکاری داشت.!!!

  توسط: احمد
  ۲۶ ۰۷ ۱۳۹۱ ۲۲:۰۳
  واقعا شرم به تمامی مسئولین از بالا تا پایین سرشونو زیر برف میکنن و از صبح تا شب به مردم دوروغ میگن. آخه جناب رهبر فرزانه مگه میشه غربیها وضعشون از ما بدتر باشه ولی فقط مردم دسته دسته از ایران مهاجرت کنن به اونجا و فقط ارزش پول ما پایین بیان. مثل یک مدر بپذیرید گند زدین به مملکت دیگه از این بدترش نکنین. برا همین 70 میلیون جمعیت نه امکانات آموزشی نه بهداشتی درست حسابی میتونن تامین کنند میگن ضرفیت 200 ملیون جمعیت رو داریم . رو که رو نیست واقعا.

  توسط: مدبر از: irib
  ۲۶ ۰۷ ۱۳۹۱ ۲۱:۳۵
  سلام
  خدا کنه نقش بعضی ازآقایون درجریان تحریم ها، شبیه نقش دکتر کردان و دارودسته سهامدارش در منابع گاز شمال-ترکمنستان-نباشه در زمستان سرد چند سال پیش آقایون برای سود بیشترازفروش گاز به ایران ، قرارداد صوری ازجانب ترکمنستان(سهام داران خودی)رابا ایران نبستند ونتیجه رو دیدیدکه چه شد بر سر ملت.اگرقضیه تحریمهااینطور که بوش میاد !اینجوری باشه دیگه فاجعه قرنه!!!

  توسط: نام مستعار
  ۲۶ ۰۷ ۱۳۹۱ ۱۹:۵۷
  ما زیر لوای اسلام ناب محمدی داغون شدیم

  توسط: در مانده
  ۲۶ ۰۷ ۱۳۹۱ ۱۹:۵۲
  ای دنیا به داد ما برسید.
  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید