جمعه ۷ خرداد ۱۳۹۵ تهران ۰۲:۵۱ - ۲۷ مه ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  برنده شدن شش هزار ایرانی در لاتاری گرین کارت؛ مراحل بعد برای واجدین شرایط

  x

  چندرسانه‌ای

  صدا
  • گفت و گو با سارا گرو از مسوولین وزارت خارجه آمریکا درباره اقدامات واجدین شرایط برای دریافت گرین کارت

  قرعه کشی وزارت خارجه آمريکا برای تعيين برندگان واجد شرايط انجام مصاحبه و دريافت  اقامت دائم يا کارت سبز در ماه مه سال جاری انجام شد. برندگان اين قرعه کشی تا آخرماه سپتامبر، ۹ مهرماه، فرصت دارند با کنسولگری های آمريکا تماس گرفته و برای انجام مصاحبه اقدام کنند.

  در سال جاری ميلادی  نزديک به ۳۷۰ هزار نفر از ايرانيان برای شرکت در قرعه کشی کارت سبز آمريکا شرکت کرده بودند که از بين واجدين شرايط بيش از شش هزار نفر به قيد قرعه  برنده شدند و به مرحله بعدی راه يافتند.

  سارا گرو ، يکی از مسئولين فارسی زبان امور کنسولی وزارت خارجه آمريکا در آغاز گفت و گويی با رادیو فردا می گويد که وزارت خارجه با هيچ ايرانی تماس نگرفته و ای ميل هايی که عده ای از ايرانيان در مورد دريافت کارت سبز دريافت کرده اند تقلبی است.

  سارا گرو: يک ماه و نيم است که هر روز تقريبا ده تا ايميل می گيرم از افرادی که ايميل های مربوط به قرعه کشی ويزا را دريافت کرده اند و می خواهند تاييد کنند که آيا اين ايميل ها درست است يا تقلبی؟

  متاسفانه همه اين ايميل ها تقلبی است. بنابر اين می خواستم توضيح بدهم که تنها راه موجود برای درخواست شرکت در برنامه لاتاری يا قرعه کشی گرين کارت، از طريق وب سايت وزارت امور خارجه آمريکاست که به طور سالانه در پاييز هر سال برگزار می شود. اگر تا کنون در اين برنامه کسی ثبت نام نکرده است درباره اين برنامه ما تماس نخواهيم گرفت.

  يعنی وزارت امور خارجه آمريکا با هيچ ايرانی تماس نمی گيرد؟

  الان ما هيچ تماسی نمی گيريم. خود متقاضی بايد به وب سايت ما سر بزند، به آدرس www.dvlottery.state.gov و از آنجا چک کند. اين تنها راهی است که شرکت کنندگان در برنامه لاتاری می توانند از طريق آن ببينند که آيا برای ادامه روند ويزا  انتخاب شده اند يا خير؟
  کسانی که اسم شان به عنوان برنده اعلام می شود فقط اين حق را دارند که برای مصاحبه و درخواست ويزا اقدام کنند. وقتی برای مصاحبه مراجعه کردند در آن زمان است که کنسول تصميم می گيرد که آيا به متقاضی ويزا تعلق خواهد گرفت يا نه؟

  چرا امسال وزارت امور خارجه آمريکا تصميم گرفته است که قرعه کشی در دو مرحله انجام شود؟

  هر سال پنجاه هزار ويزای مهاجرتی از طريق قرعه کشی به متقاضيان از سراسر دنيا و از جمله ايران داده می شود. اگر بعد از قرعه کشی اول که در ماه می هر سال انجام می گردد، تعداد پذيرفته شدگان که شرايط لازم را داشته باشند از ۵۰ هزار نفر کمتر باشد، ممکن است برای جبران آن کمبود بعد از اول اکتبر دوباره يک قرعه کشی مانند قرعه کشی ماه می انجام شود و تعداد بيشتری از متقاضيان قرعه کشی آن سال انتخاب شوند.

  اين هنوز مشخص نيست، به همين دليل هم متقاضيان بايد حتی بعد از قرعه کشی اول شماره کنفرميشن يا شماره تاييد خودشان را حفظ کنند تا اگر قرعه کشی دوم انجام شد، بتوانند نتايج درخواست خود را چک کنند.

  خانم گرو، برای سال آينده چند متقاضی ايرانی داشتيد و چند نفر از آنها برنده شدند؟

  برای سال ۲۰۱۳ تعداد ۳۶۹ هزار ايرانی در اين قرعه کشی شرکت کردند و از اين تعداد، شش هزار و ۲۹ نفر برای طی مراحل مصاحبه  ويزا و مراحل ديگر انتخاب شدند.

  ايرانيانی که برنده قرعه کشی شده اند تا کی مهلت دارند که مراجعه کنند و مقدمات کار را برای سفر به آمريکا فراهم نمايند؟

  تا روز سی ام سپتامبر

  و اگر تا آن تاريخ نتوانند مراجعه کنند چه خواهد شد؟

  ديگر نمی شود و آنها بايد برای سال بعد از آن اقدام کنند.

  خانم گرو، سوال مهمی که بسياری از ايرانيان شرکت کننده می پرسند اين است که بعد از قبول شدن، مدارکی که بايد تهيه کنند چيست و مثلا برخی بر اين باورند که اسپانسر داشتن خوب است و برخی می گويند که اسپانسر داشتن خوب نيست؟ نظر شما در اين مورد چيست؟

  متقاضيان می توانند همه اطلاعات لازم را در اين مورد از طريق وب سايت ما به دست بياورند. مهمترين فرمی که بايد پر کنند فرم DS 230 است که می توانند آن را از طريق اينترنت پرکنند.
  ولی در همان وب سايتی که مال وزارت امور خارجه است متقاضيان می توانند شماره خود را چک کنند و همان جا به تفصيل در مورد همه مدارک و همه فرم های مورد نياز توضيح داده شده است.
  در مورد موضوع اسپانسر بايد بگويم اين موضوع خيلی پيچيده است و خيلی در اين مورد در وب سايت ما و وب سايت همه کنسول گيری های ديگری که ايرانی ها را قبول می کنند اطلاعات وجود دارد.

  ايرانی هايی که قبول شده اند در کدام شهرها می توانند برای انجام مصاحبه به کنسولگيری های آمريکا مراجعه کنند؟

  الان بيشتر ايرانی ها يا به آنکارا يا به ابوظبی و يا به ايروان می روند ولی کسانی که در کشورهای ديگری زندگی می کنند و اقامت دارند، می توانند از طريق کنسولگری آمريکا در کشور خودشان اقدام نمايند. مثلا ايرانی هايی که در مالزی با ويزای کار و يا تحصيل زندگی می کنند و از همان جا اقدام به شرکت در قرعه کشی کرده اند می توانند از همان جا اقدام کنند.

  آيا برای ايرانی ها تعداد مشخصی گرين کارت تعيين شده است يا بر اساس تعداد متقاضيان در منطقه تصميم گرفته می شود؟

  تعداد مشخصی برای هيچ کشوری در نظر گرفته نشده است. بلکه تعداد مشخص برای منطقه هست. منطقه آسيا شامل ايران است و آسيا می تواند به طور کلی حد اکثر هفت هزار و ۹۰۰ شخص برنده داشته باشد.

  کسانی که انتخاب می شوند برای مصاحبه مراجعه می کنند ولی هيچ تضمينی نيست که حتما ويزا را دريافت خواهند کرد. آنها بايد واجد شرايط دريافت ويزای لاتاری باشند.

  کسانی که ويزا را دريافت می کنند بعد از اينکه وارد آمريکا می شوند، گرين کارتشان را دريافت می کنند.

  يعنی برنده شدن در قرعه کشی به اين معنا نيست که الزاما تمام اسامی اعلام شده گرين کارت آمريکا را دريافت می کنند؟

  دقيقا اين طور است. کسانی که اسم شان به عنوان برنده اعلام می شود فقط اين حق را دارند که برای مصاحبه و درخواست ويزا اقدام کنند. وقتی برای مصاحبه مراجعه کردند در آن زمان است که کنسول تصميم می گيرد که آيا به متقاضی ويزا تعلق خواهد گرفت يا نه؟
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: مهدی از: تهران
  ۱۵ ۰۶ ۱۳۹۱ ۱۶:۳۷
  نرید آمریکا بمونید ایران و برای آزادی کشورتون بجنگید با فرار کردن که مشکلی حل نمیشه

  توسط: مرجانه از: مالزی
  ۱۴ ۰۶ ۱۳۹۱ ۱۱:۲۴
  من هرسال شرکت کردم و برنده نشدم و درضمن از سایتهای مختلف هزینه پرداخت می خواد مگه گفته نشده که رایگان هست و این سایتها قلابی است درضمن اگه امکان داره تبلیغات خود رابیشتر کنید چون اصلا در ماه می را خبردار نشدم مرسی و لطفا بفرمائید چه شرایطی می خوان که میگین ممکنه درمصاحبه قبول نشن

  توسط: reza shah از: iran
  ۱۲ ۰۶ ۱۳۹۱ ۱۴:۱۰
  من اين كار شما را يك كار بشر دوستانه ميدانم و ميخواستم بدانم كه چگونه ميشود ثبت نام كرد و ازچه سايتي ؟

  توسط: علی از: تهران
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۹۱ ۱۶:۰۰
  من از برندگان 2011بودم وکلیه مدارک کامل بود ولی متاسفانه به دلیل اینکه جواب fbi chek ازطرف دولت امریکا تا اخر سپتامبر حاضر نشد ازاین ویزا جا ماندم بدون اینکه دلیلی ارائه کنند و فقط گفتند که زمان به پایان رسیده وباید مجدد شرکت کنم.در صورتیکه مقصر خودشان بودندواین فرصت را ازمن وخانوادم دریغ کردند.

  توسط: حسن از: دالاس
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۹۱ ۲۰:۲۹
  به تمامی عزیزان ایرانی هموطن خودم توصیه میکنم که با چشم باز و اطلاعات دقیق و داشتن تجربه و مدرک تحصیلی با کاربرد در آمریکا اقدام به مهاجرت به این کشور کنید. بنده با سابقه 8 سال زندگی عرض میکنم واقعا اینجا خرما خیر نمی کنند. بسیاری با صرف هزینه و وقت بسیار به اینجا میایند ولی بعد از مدتی که فهمیدند اینجا به دردشان نمی خوره یا بر میگردند و یا از روی آبرو و شاید کنف نشدن روشون نمی شه که برگردند. ایرانی های زیادی هستند که واقعا زندگی بسیار معمولی اینجا دارند که اگر این رو در کشور خودمون داشتند چه بسا بهتر بود که هر چه هست وطن است. ولی دوستان در نظر بگیرید ما ایرانی ها واقعا دوست داریم خودمونو بزرگ جلوه بدیم و بگیم که ما فلان هستیم و بهمان و بهترین جا اونجاییست که کسی زندگی شونو نمی بینه! باور کنید اینجا خبر خاصی نیست. نسل موفق ایرانیان در آمریکا درصد اندکی از نسلی بود که قبل از انقلاب برای تحصیل به اینجا اومد ولی به خاطر مسایل بعد از انقلاب اینجا موند. تفریبا 15 تا 20 درصدشون به خاطر تحصیلات و موقعیت بهتر آمریکا در اون زمان موفق شدند. باور کنید از همون نسل من اینجا راننده تاکسی میشناسم ولی وقتی میرند ایران میگویند ما اونجا فلان هستیم و بهمان. این شایعه که در مثلا در ناسا چندین درصد ایرانی هست دروغه البته ایرانی هم هست ولی شاید 1تا 2%. یا ایرانی بدبخت تو آمریکا نداریم دروغه. البته آدم موفق هم هست و لی نه اوچنان که با آب و تاب تعریف میشه. خلاصه دوستان اگر با آگاهی و مطالعه اقدام به مهاجرت نکنید به احتمال زیاد دچار سرخوردگی و شکست میشوید. باور کنید اینها دلشون به حال من و شما نسوخته که این جوری دارن ویزا میدهند. من خیلی از ایرانی ها رو میبینم که برای اینکه تو فامیل بگند فلانی رفت آمریکا ها! اقدام به این کار می کنند و بعد اینجا گیر می کنند. خیلی خانم هایی رو دیدم که با ایرانی مقیم ازدواج کرده بعد دیده همه داستان مال و اموال و زندگی طرف دروغ بوده حالا نه راه پس داره نه راه پیش. اینجا عمری کاره به نوعی برده کشی ولی چند سال طول میکشه تا بفهمید اینه مشکل. بازنشستگی بعد از 65 سالگی اون هم شاید که صحبت هایی هست که این عدد رو بالاتر هم ببرند شاید 70 سالگی که واقعا هنوز از همکارانم من اینجا در این 8 سال کسی رو ندیدم که تونسته باشه به اون سن برسه اکثرا زودتر از دنیا میرند. مورد بعد بیمه پزشکی هست که واقعا افتظاح تاریخه. اگر پول داری می تونی بخری اگر نه سرنوشت با خداست. من در این 8 سال کار با شغل مهندسی و با حقوق نسبتا خوب نه قادرم بیمه برای خانوادم تهیه کنم نه به تعطیلات ببرمشون شاید سالی 1 بار یک جایی نزدیک. این ها واقعیات این جامعه هست. ولی طول می کشه تا بفهمید که دیگه تا اون موقع واقعا آدم گیر می کنه. خیلی از ایرانی ها رو دیدم که بعد از چند سال میگند این چیزی نبود که براش اینجا اومدیم. خلاصه اینکه اگر برنامه و هدف خاصی رو اینجا دنبال می کنید مثل تحصیل اینجا می تونه خوب باشه وگرنه...

  توسط: mehdi از: tehran
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۹۱ ۱۷:۵۹
  من هفت ساله که دارم شرکت میکنم اما هنوز قبول نشم امیدوارم اونی که استحقاقشو داره قبول شه.
  مرسی از توضیحات کاملتون...

  توسط: kiyana nozary از: tehran
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۹۱ ۱۴:۱۹
  توضیحاتتون خیلی کامل بود مرسی امیدورام تو قرعه کشی بدی اسم من باشه.

  توسط: fatemehzakeri از: theran
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۹۱ ۱۰:۱۷
  سلام خیلی دوست داشتم منم درفرعه کشی گرین کارت امریکا شرکت کنم ولی متاسفانه دیر متوجه شدم وسایتش را ند اشتم و اطلاعاتم برای ثبت نام کامل نبود اگر امکانش است برای ثبت نام به من کمک کنید.مرسی

  توسط: احمد از: تهران
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۹۱ ۰۹:۴۴
  سلام بسيار ممنون هستم از اطلاع رسانی خوبتون خوب برای کسانی که تا حالا ثبت نام نکرده اند برای لاتاری بعدی در سال آینده چه زمانی باید ثبت نام کنند و تاریخ قرعه کشی چه زمانی است پس شد دوسوال
  1 ) زمان ثبت نام
  2) زمان اعلام نتایج قرعه کشی

  توسط: مهران از: ایران
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۹۱ ۰۹:۴۰
  ای کاش درباره مدرک تحصیلی هم از ایشان می پرسیدید ... مثلا بعضی از دوستان این مشکل را دارند که مدرک دیپلم آنها 11 ساله است ( فنی و حرفه ای) و شرایط ، دیپلم 12 ساله را تایید می کند ... حال آنکه ممکن است اشخاصی مثل بنده مدارک فوق دیپلم و لیسانس را هم با دیپلم 11 ساله اخذ کرده باشند .

  توسط: سینا
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۹۱ ۰۴:۰۹
  یعنی میشه بالاخره ما هم برنده بشیم و از دست این مملکت راحت بشیم؟
  مصاحبه خوبی بود ولی ایکاش از ایشون راجع به شایعات در مورد امکان حذف سهمیه ایران هم به دلیل نزدیک شدن مهاجرانش به تعداد حداکثر هم میپرسیدین

  توسط: نام مستعار
  ۰۸ ۰۶ ۱۳۹۱ ۲۲:۵۵
  با سلام من می خواستم از مسئول مربوطه سوال کنید آیا امسال کسی می تواند برای گرین کارت ثبت نام کند اگر می شود سایت وبخش مورد نظر را اعلام کنید تا بتوانیم ثبت نام کنید .سوال کنید که آیا میشود برای کسانیکه انگلیسی شان ضعیف است سایت وبخش مورد نظر را بصورت فارسی قرار دهید .منتظر تماس شما هستم .با تشکر

  توسط: راستی از: اصفهان
  ۰۸ ۰۶ ۱۳۹۱ ۲۰:۰۹
  سلام
  اگرامکان دارد شمانحوه شرکت در قرعه کشی و مدارک و شرایط موردنیازرا اعلام فرمایید.
  با تشکر

  توسط: محسن از: کرج
  ۰۸ ۰۶ ۱۳۹۱ ۱۸:۱۷
  دقیقا توضیح دهید که ثبت نام لاتاری از چه روزی شروع میشود و چه روزی تمام میشود . آیا برای ثبت نام باید پولی پرداخت شود یا نه . آدرس دقیق سایت ثبت نام چیست . مصاحبه با چه زبانی صورت میگیرد . در صورت موفقیت در همه مراحل و وارد شدن به خاک پاک آمریکا برای بدست آوردن کار و یا ادامه تحصیل هم مورد حمایت دولت آمریکای عزیز قرار میگیری یا نه .

  توسط: محمود از: رشت
  ۰۸ ۰۶ ۱۳۹۱ ۱۳:۲۰
  با سلام من درقرعه کشی قبول شدم و هر روز هم برایم از سایت لاتاری ایمیل دریافت می کنم که مراحل بعدی ثبت نام را انجام بدهم ولی از انجاییکه هیچگونه پولی وکارت اعتباری در خارج از کشور ندارم مرحله بعد ثبت نام انجام نگرفته چگونه می توانم به انجامش برسانم ؟ لازم به توضیح است که در پی پال ثبت نام کرده و حساب دارم اماهیچگونه کارتی در آن وریفای نشده لطفاگ کمکم کنید .

  به ما بپیوندید