پنجشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۵ تهران ۱۳:۱۴ - ۲۶ مه ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  روزنامه اعتماد از دیدار سه فعال اصلاح‌طلب با آیت‌الله خامنه‌ای خبر داد

  صفحه نخست روزنامه اعتماد در روز دوشنبه، ۳۰ بهمن ماه.
  صفحه نخست روزنامه اعتماد در روز دوشنبه، ۳۰ بهمن ماه.
  روزنامه «اعتماد» در شماره  روز دوشنبه،۳۰ بهمن ماه، خود خبر داده است که «سه سال و هشت ماه» پس از آخرين گفت‌وگوی رو در رو اصلاح‌طلبان و رهبر جمهوری اسلامی، «سه فعال سياسی اصلاح‌طلب» با آیت‌الله علی خامنه‌ای ملاقات کرده‌اند.

  اين روزنامه از «مجيد انصاری، عبدالواحد موسوی لاری و اسحاق جهانگيری» به عنوان «سه اصلاح طلبی» نام برده که با رهبر جمهوری اسلامی ملاقات کرده‌اند، و گفته است که «اين ديدار در فضايی مناسب انجام شده است».

  مجيد انصاری به روزنامه اعتماد گفته است: «ديداری داشته‌ايم که خوب بود. به هر حال خدمت ايشان رسيديم و در رابطه با مسائل کلی کشور صحبت کرديم» و «ملاقات بسيار خوبی بود که درباره جزييات آن فعلا حرفی نمی‌زنيم اما اصل اين ديدار انجام شده است».

  آقای انصاری که از اعضای «مجمع روحانيون مبارز» است همچنين «درباره نقطه نظرات رهبر جمهوری اسلامی پيرامون گزارش‌های ارائه شده» تنها به همين که «در چند بند صحبت کرديم» بسنده کرده و در عين حال «با رد هرگونه صحبت در اين ديدار پيرامون انتخابات رياست‌جمهوری سال آينده» تاکيد کرده که «اين ديدار به هيچ‌وجه انتخاباتی نبوده و صرفا پيرامون مسائل جاری کشور صورت پذيرفته است».

  عبدالواحد موسوی لاری، وزير کشور در دوره رياست جمهوری محمد خاتمی نيز حضور خود در «ديدار با رهبر جمهوری اسلامی» را تایيد کرده و به روزنامه اعتماد گفته است: «درباره بيان جزييات اين ديدار بايد مشورت‌هايی صورت گيرد و پس از آن می‌توان جزييات را در اختيار رسانه‌ها قرار داد.»

  روزنامه اعتماد يادآوری کرده که «آخرين خبر رسمی از ديدار اصلاح‌طلبان با رهبری و گفت‌وگو با ايشان مربوط به ۲۶ خرداد ۸۸ بود که نمايندگان کانديداهای انتخابات رياست‌جمهوری به بيان ديدگاه‌های خود پرداختند» و «از آن روز ديگر خبری از ديدارهای رهبری با اصلاح‌طلبان منتشر نشد» اما اکنون «به نظر می‌رسد شرايط تغيير کرده است.»

  این روزنامه به زمان انجام دیدار فعالان یاد شده با رهبر ایران اشاره ای نکرده است.

  این دیدار در زمانی صورت گرفته است که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی، با آیت الله خامنه ای و همچنین سران قوای مقننه و مجریه دچار اختلافات شدیدی شده است.

  برخی اصولگرایان از جمله محمد حسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته‌اند که اصلاح طلبان به دنبال بازگشت به حاکمیت هستند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، آقای صفار هرندی در «همایش انتخاب اصلاح در ریاست جمهوری» اظهار عقیده کرده که «برخلاف سال های گذشته اکنون ایده بازگشت به حاکمیت در درون اصلاح طلبان شکل گرفته تا بتوانند به هر قیمتی در انتخابات آینده شرکت کنند».

  وی که پیشتر وزیر فرهنگ در دولت محمود احمدی نژاد بوده است، «شرط مهم» برای افرادی که می‌خواهند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند این دانسته که «به صراحت اعلام کنند اگر نتیجه انتخابات به نفع آنها نباشد آن را بدون اعتراض می پذیرند.»

  «دیدار دیرهنگام»

  روزنامه اعتماد در شماره روز دوشنبه خود درباره دیدار سه فعال اصلاح طلب با رهبر ایران از قول عباس عبدی، روزنامه نگار و عضو سابق جبهه مشارکت، نوشته است: «به نظر من دوستان اصلاح‌طلب کار بسيار خوبی کرده‌اند که البته دير هم انجام شد.»

  وی افزوده است: «حتی می‌توان اين جلسات را در سطح بالاتری در اصلاح‌طلبان انجام داد و هيچ مانعی برای آن نيست. چه بسا اگر ديدارها توسط رهبران اصلاح‌طلب انجام شود در بهبود وضعيت موجود جامعه موثرتر باشد. اين کار را البته آقای خاتمی و برخی ديگران بايد انجام دهند.»

  عباس عبدی همچنين در ارزيابی خود از «ديدار سه فعال سياسی اصلاح‌طلب با رهبر جمهوری اسلامی» به روزنامه اعتماد گفته است: «اساسا در سياست نفس موضوع شکل گرفتن گفت‌وگو يک هدف است» و «ايجاد گفت‌وگو بين دو طرف که اختلاف نظر‌هايی دارند می‌تواند هدف تلقی شود و آنچه در پی آن می‌آيد موضوع ثانويه است»، و همچنين «اين آغازی است که می‌تواند حفظ شود و در آستانه انتخابات اين ديدارها می‌تواند به تلطيف فضای عمومی ميان طرفين بينجامد.»

  به گفته عباس عبدی «بايد اراده‌ ای برای از ميان برداشتن اختلاف‌های موجود بين دو طرف وجود داشته باشد» و «کيفيت برداشتن موانع موضوع ديگری است اما اصل اين است که وضعيت موجود برای کشور مطلوب نيست و کسی هم از آن سود نمی‌برد» چرا که «اصلاح‌طلبان وقتی تعامل سازنده با حاکميت نداشته باشند بنيه سياسی کشور ضعيف می‌شود و اين به نفع حاکميت نيست، البته عده‌ ای هنوز تصور می‌کنند حذف يک گروه می‌تواند موفقيت را تضمين کند اما وضعيتی که ميان دولت و مجلس به وجود آمده بايد درس بزرگی برای آنها باشد.»

  به نوشته روزنامه اعتماد، عباس عبدی با توصيه به اصلاح‌طلبان برای کنار نکشيدن از عرصه سياسی کشور، گفته است: «اصلاح‌طلبان هم بايد به اين موضوع توجه داشته باشند که با کنار کشيدن از صحنه سياسی نمی‌توانند اهداف خود را در خدمت به جامعه محقق کنند. ساخت‌های قدرت معمولا طرف مقابل را تا اين حد به رسميت نمی‌شناسند که درباره قدرت با يکديگر گفت‌وگو کنند» اما «اگر به اين نقطه برسيم کمال مطلوب است.»
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: فارسی
  ۰۱ ۱۲ ۱۳۹۱ ۱۳:۲۸
  برای فریب دادن مردم احتمال داره اصلاح طلبان قلابی را وارد عرصه انتخابات کنند . شک نکنید که خامنه ای ترفندهای زیادی برای اجرا داردو متاسفانه ملت ایران راحت فریب می خورند

  توسط: الفت
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۲۱:۱۶
  فارغ از محتوای گفتگوهای انجام شده و با فرض اینکه اصلاح در ساختارهای فعلی نظام می تواند منجر به یک حکومت مردمسالار با ساختارهای مستقل از زفتارهای متحجرانه ادیان خاص (مانند صهیونیست اسلامی، یهودی یا ... ) شود. رفتارهای آقای خامنه ای در چند سال اخیر، همانطور که تجربه تاریخی نشان داده است وقتی سرنوشت یک ملت مبتنی بر تصمیم گیری فردی و خود محوری و مقدس سازی باشد منجر به فساد در لایه های مختلف متصل به مرکز قدرت و ایجاد دومینویی از مفسده های ناشی از نخوت حاکم مطلق خواهد شد، حتی اگر این فرد به ظاهر هم متصل به خصائل الهی و متصف به صفات موسوم به ولایت عصر باشد نهایتا اصرار بر تحمیل خود از طریق قدرت به جامعه ای که به زعم خود قصد رستگاری آن را دارد نهایتا از وی بخت النصری خواهد ساخت که چیزی جز آتش جهنم برای وی و بدبختی برای مردمش نخواهد داشت.
  گرچه تعابیر فوق در مورد آقای خامنه ای خوش بینانه ترین حالتی است که در مورد وی می توان در نظر گرفت اما واقعیت نشان دهنده آن است که وی با منصوب نمودن ناکارآمدترین و حتی فاسدترین افراد ممکن با توجه به برداشت سطحی خود و ایجاد زنجیره ی تصمیم گیری به ظاهر دموکراتیک و باطنا در اختیار خود، نه تنها نتوانسته آرامش حداقلی را برای اقلیت تندروی مذهبی کشور فراهم کند بلکه موجب شده است اقتدار ملی، سربلندی، گرایش مردم به اصول مذهبی، اعتماد به علمای دینی و ... در نا امید کننده ترین وضع خود در تاریخ ایران حتی پس از حمله مغول قرار گیرد.
  از این رو اعتماد به وی به عنوان پایه ای که قرار است این نظام (نه متکی بر دیدگاه ولایت مطلقه فقیه بلکه بر پایه ی ولایت نخبگان دلسوز ملت) بر محور آن تداوم یابد تنها می تواند یک اشتباه بزرگ چندباره و ریختن آب به آسیابی باشد که محصول آن فقط تقویت یک دیکتاتوری خانوادگی موسوم به مذهبی است.
  گرچه به جز آقای جهانگیری که وی هم منافع خود را در اتصال به روحانیت می بیند از دو نفر دیگر و سایر روحانیون که این ساختار برای آنها می تواند سلطنت ساز باشد، غیر از این نباید انتظاری داشت.

  توسط: زندانی سیاسی از: ۳سال اوین
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۲۰:۲۷
  بنام خدا؛از اصلاح طلبانی که رفتن پیش أقاخامنهای برای کاندید شدنشان برای ریاست جمهوری واقعان متاسف هستم بدلیل اینکه این رژیم اصلاح شدن حالیش نیست ؟الان آقای موسوی و خانم رهنورد و شیخ کروبی شیر مرد خدا چند سال در حبس هستند؟بنظرم هر اصلاح طلبی که با رهبر میشند بگو مخوند میکند معلومه که دستش در فساد مالی زیاد کرده مثل برادران لاری جانی؟تنها کسی که اصلاح طلب هست و دلسوز مردم و مملکت ایران هست و همه گروه ها را میتواند جمع کند شاهزاده رضا پهلوی هست باقی گروه هایی که میخواهند با خامنه ای پشت پرده داد ستب کنند اون اصلاح طلب را نمیخواهیم مگر من مغزه خر خوردم که هم جنگ رفتم هم زندانی سیاسی بودم هم کهریزک بردنم و بعد بیایم به این رژیم رای بدم؟اصلاح طلب واقعی و دلسوز مردم فقط شاهزاده ایران زمین رضا پهلوی ایست ؛ از دیدن قیافه هر چی آخوند گروه آقای خامنه ای حالم بهم میخورد ؛به اصلاح صلب هایی که میخواهند کاندیدا بشوند من قول میدم مردم سبز در انتخابات شرکت نمیکنند اگر احتیاج به نفرات برای رای تان احتیاج داشتید بروید از کشور لبنان و سوریه آدم جمع کنید مثل دکتر احمدینژاد از کل دنیا آدم خرید؟وگر نه بیش از ۱۰۰نفر به شما رای نمیدن؟

  توسط: نام مستعار
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۱۹:۱۰
  قرارشد مثل مجلس عذرخواهي شود؟!

  توسط: خشایار
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۱۷:۵۶
  مابین بدترین ٬ کمی بدتر هم هنوز بد است ! شما (اصلاح طلبان) ! با داشتن بیست میلیون رأی چه عزتی برای ملت بجای گذاشتید ؟!

  توسط: نام مستعار
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۱۶:۴۸
  رژیمی‌ را که از پای بست بر ظلم وابسته است را چه اصلاحی؟ آخوند و آخوندیسم باید نبود شود!

  توسط: ممد از: اروپا
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۱۶:۰۵
  شيوه سرکوب خشن استبداد ديني در سال هشتاد و هشت، يورش وحشيانه به شهروندان ايران که براي مطالبات بر حق خود بپا خواسته و بگير و ببندهاي بعد از آن، توسط رژيم سرکوبگر، نه تنها هنوز از حافطه ها پاک نشده بلکه در انتظار فرصت روز شمآري ميکند تا دوباره در ابعادي گسترده تر که خواسته هائي فرا تر از گذشته را در دستور خود گنجانيده وارد کارزار با اين رژيم دد منش شود! مشکلات وحشتناک اقتصادي، اجتماعي، سياسي، اخلاقي،.... در درون جامعه و بحران هسته اي وسياست خارحي که همه، نتايج خاصله از رژيم ديني در ايران است، بيداد کرده و کمآکان بحران زاست! شرايط و وضعيت منطقه اي و خيزشهاي مردم کشورهاي مختلف، فراز و فرودها و تحولات آتي در آن کشورها، در کنار گوشهاي بظاهر کر رژيم ديني در ايران، شيپور آماده باش و مرگ را مينوازد!
  اکنون پرسش اين است که حضور بهم رساني سه تن از مهرهاي سوخته شده اصلاح طلبي درون نظام، با چوپان دروغوئي چون رهبر نظام، چه دسته گلي را در آينده بعنوان نتيجه اين ملاقات، به شهروندان ايراني هديه خواهند داد؟ بر فرض آنکه سه باره وزير و يا يکباره رئيس جمهور شوند، آيا چيزي غير از نقش کاتاليزاتور براي انتقال قدرت به نيروهاي شکل گرفته که غير از اين رژيم در آينده نزديک خواهد بود را مي توانند ايفا کنند! ايران در مسير راهي جدي گام بر ميدارد، کار از اين گونه ملاقاتها و نسخه پيچي هاي عطاري گذشته است!

  توسط: گمنام
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۱۵:۲۴
  حاکمیت بدترین وخطرناک ترین اشتباهات ممکن را درطول 8سال پیش انجام داد چون قدرت تنها به دست خامنه ای افتادو زیاده طلبی های خامنه ای اورادروضعیت بسیاربدی قرارداد.انتخابات 88 و به دنبال آن سرکوبی معترضین وحصرموسوی وکروبی هرگونه سازشی ازطرف خامنه ای بااصلاح طلبان راغیرممکن کرده و نهایتا وضعیت بداقتصادی ومعیشتی مردم و نبردسخت احمدی نژادباخامنه ای درانتخابات 92 بوجودآورنده چالشی بزرگ برای حاکمیت خواهدبود.

  توسط: مهرداد از: المان
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۱۴:۴۲
  بنده هم با نظر احسان از کانادا کاملآ موافقم و فقط اضافه میکنم که این اقایان باید شرمنده مردم باشند که با دیدار خود از خامنه ای به نمایش انتخاباتی او کمک میکنند و مهر تائید را بر اعمال ضد انسانی او در قبال مردم و اقایان کروبی،موسوی،تاجزاده و... میزنند.انها باید بدانند که مردم جمهوری اسلامی را نمیخواهند و با این کارها وطن فروشانی بیش نیستند.زنده باد ایران.

  توسط: نام مستعار
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۱۴:۱۸
  آخه ادم نمیره با کسی که خودش مسبب تمام این بدبختیها در کشور بوده که گفتگو کنه

  توسط: شادعلي اسدي از: سليمانيه - اقليكم كردستان
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۱۴:۱۴
  امدن اصلاح طلبان به میدان انتخابات کلید خورد (پیماننامه استراتژیک رهبر و اصلاح طلبان منعقد گردید)
  اجازه ملاقات دادن به اصلاح طلبان از سوی رهبر و رسانه ای کردن ان سراغاز سیاستی تازه و بلاجبار رهبر ایران است، در انتخابات پیش رو شاهد حضور اصلاح طلیان خواهیم بود و بدون تردید رقابت اصلی مابین اصلاح طلبان و نماینده نزدیک به احمدی نژاد خواهد بود .
  سوالات اساسی در این رخداد سیاسی ان است که اصلاح طلبان ملاقات کننده که بدون تردید با هماهنگی رهبران اصلاح طلب به این دیدار رفته اند چه شروطی را پذيرفته اند و چه درخواستهایی نموده اند .
  رهبر ایران بدون تردید از اصلاح طلبان خواسته است که منزلت و جایگاه او را در اینده حفظ کنند و از تاکید کردن بر رخدادهاي گذشته (كه پر است از خطاهای استراتژیک وی) بپرهیزند تا بعد از انتخابات بحثی از ازادی زندانیان سیاسی نکنند و به دنبال پیروزی احتمالی انها در انتخابات ارام ارام شرایط ازادسازی رهبران اصلاح طلب فراهم گردد. اصلاح طلب ها نیز ضمن قدر دانی از رهبر ایران و قبول شرط حفظ منزلت و جایگاه وی ضمن گوشزد کردن خطرات پیش روی نظام سیاسی ایران (بخصوص برای شخص وی) در صورت ماندن احمدی نژاد« خواهان اجازه مشارکت نماینده ای از اصلاح طلبان در انتخابات شده اند که بتواند مردم را پای صندوقهای رای اورده و در مقابل تیم احمدی نژاد توانایی برنده شدن داشته باشد. این ملاقات می تواند نقطه شروعی برای جبران اشتباهات مکرر رهبر ایران در سالهای گذشته باشد.

  توسط: احسان از: کانادا
  ۳۰ ۱۱ ۱۳۹۱ ۱۳:۲۳
  اصلاح طلبان به گدایی قدرت از خامنه ای روی آورده اند. اصلاح طلبان دیگر آن پایگاه سابق مردمی را ندارند. آنها اکنون هدفشان تنها حفظ نظام جمهوری اسلامی حتی با شراکت حداقلی در قدرت است! اما با توجه به وضعیت فجیعی که در کشور بر اثر سوء مدیریت‌ها و سیاست‌های غلط سران جمهوری اسلامی و در رأس آن شخص خامنه ای پیش آمده، اوضاع به گونه ای رقم خورده که مردم دیگر کل این نظام را نمی خواهند حتی با حضور احتمالی اصلاح طلبانِ قلع و قمع شده در بخشهایی از حاکمیت. ماههای آینده برای یک نظام 34 ساله‌‎ی انقلابی ماههای خطیر و تعیین کننده ای است. سرنوشت ایران و نظام حاکم بر آن تا اندازه بسیار زیادی در بهار و تابستان 92 مشخص و دگرگون خواهد شد و حضور دیر هنگام اصلاح طلبان پس زده شده از قدرت در عرصه سیاسی امروز ایران، دیگر کمکی به اصل بقای نظام نخواهد کرد.

  به ما بپیوندید