شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۶:۰۱ - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  تغییر موضع دوباره علم‌الهدی: موسوی و کروبی فتنه‌گرند

  احمد علم الهدی پیش از این مواضع بسیار شدیدی علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی اتخاذ کرده بود.
  احمد علم الهدی پیش از این مواضع بسیار شدیدی علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی اتخاذ کرده بود.
  در عرض کمتر از یک هفته، آیت‌الله احمد علم‌الهدی، امام جمعه شهر مشهد، با تکذیب سخنان خود که صفت «فتنه‌گر» به میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «تهمت» و «ناروا» خوانده بود تاکید کرد که این دو رهبر مخالفان سیاست‌های حکومت ایران را همچنان «فتنه‌گر» می‌داند.

  آقای علم‌الهدی در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم که روز یک‌شنبه، ۱۰ دی، منتشر شد گفت: «اعتقاد بنده این است که آمریکا و انگلیس در رأس فتنه قرار داشتند، اما آقایان موسوی و کروبی برای این فتنه‌ بسترساز شدند و خودشان هم فتنه‌گر بودند.»

  «فتنه» اصطلاحی است که مقامات حکومت ایران و حامیان آنها برای توصیف رخدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به کار می‌برند.

  انتخابات سال ۸۸ به پیروزی محمود احمدی‌نژاد انجامید، اما میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از نامزدهای اصلاح‌طلب انتخابات، چنین نتیجه‌ای را نپذیرفتند و آن را حاصل «تقلب» و «مهندسی آرا» دانستند.

  در پی این ماجرا، تهران و چند شهر بزرگ ایران تا مدت‌ها صحنه تظاهرات گسترده معترضانی بود که خواهان ابطال انتخابات بودند، اما این اعتراضات به شدت سرکوب شد و متعاقب آن میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز در خانه خود محبوس شدند که این حصر خانگی همچنان ادامه دارد.

  اما روز شنبه، هشت دی خبرگزاری فارس گفت‌وگویی با آیت‌الله علم الهدی درباره رخدادهای پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و میرحسین موسوی و مهدی کروبی منتشر کرد که از آن تفسیر به تغییر مواضع او شد.

  آقای علم‌الهدی که پیش از این مواضع بسیار شدیدی علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی و حامیان آنها در پیش گرفته بود در این مصاحبه می‌گفت که «فتنه‌گران» اصلی در جریان رخدادهای سال ۱۳۸۸ «عوامل خارجی و استکباری» بودند و چهره‌هایی چون موسوی و کروبی «بستری» برای آن شدند که باید این گروه‌ها را از یکدیگر جدا دانست.

  او گفت: «قصد نداریم به این افراد [موسوی و کروبی] فتنه‌گر و فتنه‌انگیز لقب دهیم، چرا که مسلمان هستیم و نمی‌خواهیم به مردم لقب و نسبت ناروا داده و تهمت بزنیم، ولی به هر حال آنها راه را برای عوامل خارجی و استکبار باز کردند و بستری برای فتنه شدند.»

  اکنون آقای علم‌الهدی می‌گوید که در آن مصاحبه تنها تأکید کرده است که موسوی و کروبی «طراح فتنه» نبودند، چرا که «طراح فتنه» آمریکا و انگلیس بوده‌اند، و این که هم‌چنان این دو را «فتنه‌گر» می‌داند.

  مقام سپاه: عسگراولادی دچار اشتباه لفظی شده است

  در همین حال سخنان اخیر و مشابه حبیب‌الله عسگراولادی درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی و تاکید او که این دو را «اهل فتنه» نمی‌داند نیز با واکنش یکی از مقامات سپاه پاسداران روبه‌رو شده است.

  حبیب‌الله عسگراولادی که از چهره‌های اصول‌گرا محسوب می‌شود گفته بود که نظام جمهوری اسلامی نباید به راحتی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را از دست بدهد و این که آنها «اهل فتنه» نیستند، «اگرچه فتنه‌گران دور آنها جمع شده‌اند».

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، حمیدرضا مقدم‌فر، معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اشاره به سخنان حبیب‌الله عسگراولادی گفت: «لابد ایشان دچار اشتباه لفظی شده‌اند. چنین سخنانی از آقای عسگراولادی بعید به نظر می‌رسد. شاید ایشان منظور دیگری داشتند؛ چرا که با شخصیتی که من از آقای عسگراولادی سراغ دارم، چنین حرفی از ایشان را بعید می‌دانم.»

  او همچنین ضمن مقایسه میرحسین موسوی و مهدی کروبی با مسعود رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق، گفت که «خیانت» آنها را کمتر از «خیانت مسعود رجوی» نمی‌داند.

  سازمان مجاهدین خلق از گروه‌های مخالف حکومت ایران است که ابتدا مشی مسلحانه را در پیش گرفت. تقابل نیروهای حکومت با این سازمان در دهه ۱۳۶۰ به رویدادهای خونین بسیاری منجر شده است که مهم‌ترین آنها عملیات «مرصاد» یا «فروغ جاویدان» در سال ۱۳۶۷ بود که به شکست مجاهدین خلق منتهی شد.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: ahmadi از: Tehran
  ۱۳ ۱۰ ۱۳۹۱ ۱۳:۴۴
  فقه پویای شیعه یعنی همین که هفته قبل علم الهدی اعلام می کند که موسوی و کروبی فتنه گر نیستند و ما مسلمان هستیم نباید نسبت ناروا به کسی بدهیم ولی ظرف یک هفته این پویایی فقه یاری می کند و اغلام می کند که اینها فتنه گر هستند یعنی ما مسلمان هستیم و می توانیم تهمت ناروا بزنیم . آیا این ها اساسا به دین و تشیع اعتقاد دارند؟

  توسط: ali
  ۱۳ ۱۰ ۱۳۹۱ ۰۸:۳۹
  چطور میتوان به حرفهای کسانی توجه کرد که به راحتی حرفشان را عوض میکنند
  برای همین است که باید دین از سیاست جدا شود ٫ چرا که سیاست یعنی دروغ ولی دین ادعا میکنند
  دروغ از گناهان بزرگ است.که ما از همه حکام ایران به کرات میشنویم .

  توسط: نام مستعار
  ۱۲ ۱۰ ۱۳۹۱ ۱۹:۳۹
  خوب اینا اینجورین دیگه، حرف خودشونو انکار میکنن، و در ادارۀ جامعه حتی به قانون اساسی خودشون هم پایبند نیستن!

  توسط: حسینی از: همه ایران سرای من است
  ۱۲ ۱۰ ۱۳۹۱ ۱۹:۳۷
  حمید رضا مقدم فر دیگه کیه؟ اهل کدوم روستاست؟ جناب غیر از شما دیگران هم توی این مملکت خدمت کردن . اصلاً خدمت هم نکرده باشن شهروند این مملکت که هستند ودرنظرشخصی ومستقل داشتن ، آزادندحالا چون کلت دست شما هست همه باید همون حرفهای شما رو بلغور کنن؟! آقای علم الهدی اول اجازه بگیرید بعد حرف بزنیدشما که اختیار دار خودتون هم نیستید چرا اجازه نگرفته حرفی زدید که الان بگید..... کردم؟

  توسط: آرسام
  ۱۲ ۱۰ ۱۳۹۱ ۱۹:۰۳
  بعد میگید چرا بهآخوند ها میگن حقه باز و شیاد .

  توسط: محمد 
  ۱۲ ۱۰ ۱۳۹۱ ۱۸:۱۰
  حکومت عدل اسلامی . این اقا خودش گفت در اسلام تهمت نارواست حالا بعد از دو روز دوباره تهمت زد . تازه عالم و پیش نماز هم هست . چه کردن اینها با باور ما . حاج اقای که مردم رو بزغاله خطاب کردی موسوی وکروبی شرف دارن چون دین و رفاه خودشون رو به دنیا نفروختند . کار به جای رسیده من جوان ۲۶ ساله باید به یک آیت الله درس اخلاق بدم .ای خدا ما ایرانیها توان چی رو داریم پس میدیم

  به ما بپیوندید