لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۱۳

خبرخوان

کرونا؛ شهروندان جمهوری آذربایجان قبل از خروج از خانه باید پیامک بدهند

اولین موارد ابتلا در جمهوری آذربایجان کسانی بودند که از ایران به کشور برگشته بودند.

دولت آذربایجان در اقدام سختگیرانه تازه‌ای برای مهار شیوع ویروس کرونا در این کشور اعلام کرد از روز یکشنبه هر شهروندی که می‌خواهد از خانه خارج شود باید با ارسال پیام کوتاه به سامانه ۸۱۰۳ خبر بدهد.

تنها کسانی مجاز به ارائه درخواست خروج از خانه هستند که امری حیاتی یا بسیار ضروری پیش آمده باشد، از جمله رفتن به مغازه، داروخانه، بانک، اداره پست، شرکت در مراسم دفن یکی از اعضای نزدیک خانواده یا رفتن به بیمارستان.

رفت‌وبرگشت افراد نباید بیش از دو ساعت طول بکشد و در طول روز هر کس تنها یک‌بار می‌تواند درخواست خروج از خانه داشته باشد و هنگام خروج حتما باید کارت شناسایی همراه داشته باشد.

همچنین کسانی که در مشاغل ضروری فعال هستند در صورت داشتن سند اشتغال و اجازه رسمی از شرکت یا اداره‌ای که کار می‌کنند، می‌توانند سر کار بروند.

به غیر از این موارد به هیچ کسی اجازه خروج از خانه داده نمی‌شود و دولت آذربایجان هشدار داده است با درخواست‌های غیرواقع و دروغ‌گویی برای خروج از خانه به شدت برخورد خواهد شد.

اولین موارد ابتلا در جمهوری آذربایجان کسانی بودند که از ایران به کشور برگشته بودند و دولت از همان ابتدا همه مدارس را تعطیل کرد و از ۱۰ اسفند مرزها با ایران را بست.

طی هفته‌های گذشته دولت تدابیر سخت‌گیرانه‌ای برای مهار شیوع کرونا به اجرا گذاشته و طی روزهای گذشته حتی دهها نفر که محدودیت‌های اعمال شده را نقض کرده بودند، جریمه و برخی نیز بازداشت شدند. نیروهای ارتش و پلیس به‌صورت گسترده‌ای در همه مناطق کشور در حال گشت‌زنی هستند.

تاکنون ابتلای ۴۰۰ نفر به ویروس کرونا در کشور قطعی شده که ۴۱ نفر آنها طی ۲۴ ساعت گذشته مبتلا شده‌اند. پنج نفر نیز تاکنون جان باخته‌اند.

بریتیش ایرویز ۳۶ هزار نفر از کارکنانش را از کار تعلیق می‌کند

حقوق کارمندان ۴۰ درصد از هزینه‌های شرکت بریتیش ایرویز را تشکیل می‌دهد.

شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز می‌گوید که ۳۶ هزار نفر از کارکنانش را به‌دلیل شیوع کرونا و لغو پروازهایش از کار تعلیق می‌کند.

این شرکت که هواپیماهایش به خاطر شیوع کرونا زمین‌گیر شده، از یک هفته پیش مذاکرات با اتحادیه حمل‌ونقل را آغاز کرده است.

بر اساس توافق اولیه، بریتیش ایرویز احتمالا ۸۰ درصد از ۴۵ هزار نیروی کار خود را به‌طور موقت بیکار کند.

بر اساس بسته حمایتی دولت، انتظار می‌رود کسانی که فعلا از کار تعلیق می‌شوند، تحت حمایت مالی دولت قرار گیرند.

دولت بریتانیا اعلام کرده است کسانی که به خاطر شیوع کرونا بیکار شده‌اند، ۸۰ درصد درآمد ماهانه خود را از دولت خواهند گرفت؛ البته سقف کمک مالی دولت برای این افراد از ۲۵۰۰ پوند استرلینگ در ماه تجاوز نخواهد کرد.

حقوق کارمندان ۴۰ درصد از هزینه‌های شرکت بریتیش ایرویز را تشکیل می‌دهد.

شیوع کرونا در جهان بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی را به تعطیلی کشانده است.

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی پیش‌بینی کرده است که در سه ماه آینده شرکت‌های هواپیمایی جهان ۳۶ میلیارد دلار دچار زیان شوند.

کمک ۵۰۰ هزار دلاری صندوق اوپک به ایران برای مبارزه با ویروس کرونا

لوگو صندوق اوپک برای توسعه جهانی

وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران می‌گوید «صندوق اوپک برای توسعه جهانی» به ایران برای خرید و توزیع تجهیزات بسیار ضروری بیمارستانی مورد نیاز جهت مقابله با ویروس کرونا کمک مالی می‌کند.

کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با ویروس کرونای وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران با اعلام خبر تصویب این کمک مالی، روز پنج‌شنبه ۱۴ فروردین اعلام کرد «صندوق اوپک برای توسعه جهانی» ۵۰۰ هزار دلار در اختیار سازمان بهداشت جهانی قرار داده است تا خرید و توزیع تجهیزات بسیار ضروری بیمارستانی مورد نیاز جهت مقابله با ویروس کرونا در ایران عملیاتی شود.

این گزارش می‌گوید موضوع دریافت کمک‌های نقدی و غیر نقدی از صندوق اوپک برای توسعه جهانی، بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی و بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از ۱۴ اسفند پارسال در دست پیگری است.

ایران رسما از صندوق بین‌المللی پول درخواست پنج میلیارد دلار وام کرده است ولی صندوق هنوز تصمیمی درباره این موضوع نگرفته، اما گفته است که ۸۱ کشور درخواست وام کرده‌اند.

این نهاد بین‌المللی اعلام کرده که ۵۰ میلیارد دلار به کشورها وام می‌دهد تا برای مقابله با کرونا توان مالی داشته باشند.

بانک جهانی نیز اعلام کرده که ۱۲ میلیارد دلار به کشورها وام می‌دهد.

تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایالات متحده از مرز پنج هزار نفر فراتر رفت

تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایالات متحده از مرز پنج هزار نفر فراتر رفت و در این میان ایالت نیویورک همچنان کانون بحران در این کشور محسوب می‌شود.

تنها در روز چهارشنبه ۱۳ فروردین، هزار و ۴۹ نفر در سراسر ایالات متحده بر اثر بیماری کووید-۱۹ جان باختند. شمار کل قربانیان این بیماری در آمریکا تا پیش از ظهر پنج‌شنبه به پنج هزار و ۱۱۳ نفر رسیده است.

اما از میان همه ایالات آمریکا، نیویورک با دو هزار و ۲۱۹ مورد مرگ‌ومیر بیشترین شمار قربانیان ویروس کرونا را در این کشور دارد.

این ایالت که قطب اقتصادی آمریکا محسوب می‌شود با وضع مقررات سفت و سخت تلاش کرده است تا سرعت شیوع کرونا را کاهش دهد. با این حال شمار مبتلایان به این ویروس در ایالت نیویورک به حدود ۸۴ هزار نفر رسیده است.

شمار کل مبتلایان به این ویروس در ایالات متحده نیز بالغ بر ۲۱۵ هزار نفر است.

توئیتر هزاران حساب کاربری جعلی را بست

شبکه اجتماعی توئیتر روز پنج‌شنبه اعلام کرد که هزاران حساب کاربری را در مصر، هندوراس، اندونزی، عربستان و صربستان که گمان می‌رود در خدمت دستگاه‌های تبلیغاتی دولت‌هایشان باشند بسته است.

به گزارش روز پنج‌شنبه در خبرگزاری رویترز، حدود ۲۵۴۱ حساب کاربری جعلی در مصر که به شکلی هدفمند پیام‌هایی علیه ایران، قطر و ترکیه منتشر می‌کردند، بسته شده است.

توئیتر می‌گوید به نظر می‌رسد این حساب‌ها مستقیما از دولت مصر خط می‌گرفته‌اند.

حدود ۵۳۵۰ حساب کاربری در رابطه با عربستان نیز بسته شده‌اند که در این کشور، همچنین مصر و امارات فعالیت می‌کردند و در کنار حمایت از ائتلاف عربی به رهبری عربستان، سیاست‌های قطر و ترکیه در یمن را مورد انتقاد قرار می‌دادند.

همچنین بیش از ۸۵۰۰ حساب کاربری در صربستان و ۳۱۰۰ حساب کاربری در هندوراس که به صورت سازماندهی شده برای تبلیغ رهبران و دولت‌های حاکم خود تلاش می‌کردند، بسته شده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک و توئیتر تحت فشار هستند تا مانع از انتشار اطلاعات جعلی و نفرت‌پراکنی در فضای مجاری شوند.

موارد سوء استفاده از شیوع کرونا و اتهامات و اطلاعات نادرستی که در فضای مجازی منتشر می‌شود نیز باعث افزایش فشارها بر شبکه‌های اجتماعی برای نظارت بیشتر به فعالیت کاربران‌شان شده است.

هشدار ناتو در مورد تهدید روسیه و گروه‌های تروریستی در دوران شیوع کرونا

ناتو هشدار داده است که همه‌گیری ویروس کرونا می‌تواند بستری برای تهدیدهای امنیتی از طرف روسیه و گروه‌های تروریستی فراهم سازد.

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار است روز پنج‌شنبه وزرای خارجه ۳۰ عضو ناتو کنفرانس ویدئویی برگزار کنند و انتظار می‌رود بیانیه مشترکی در رابطه با قدرت و توانایی این کشورها در مقابله با تهدیدهای روسیه و گروه‌های تروریستی منتشر کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان، طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد مهم‌ترین مسئله این است که نگذاریم بحران سلامتی کرونا به بحران امنیتی تبدیل شود.

شیوع کرونا باعث شده ناتو در برنامه‌های خود با محدودیت‌هایی مواجه شود؛ از جمله اخلال در تمرینات نظامی موسوم به «مدافع ۲۰۲۰» با رهبری نیروهای نظامی آمریکا که قرار بود امسال برگزار شود.

اما استولتنبرگ می‌گوید این موضوع به معنی تضعیف قدرت دفاعی ناتو نیست و این مجموعه در هر زمانی آماده مقابله با تهدیدها است.

به گفته وی افزایش تحرکات نظامی روسیه دلیلی بر لزوم حفظ آمادگی ناتو است.

گزارش‌ها حاکی است که ناتو طی هفته‌های گذشته چندین مورد فعالیت غیرمعمول جنگنده‌ها و کشتی‌های نظامی روسیه را ردگیری کرده است.

آقای استولتنبرگ می‌گوید فعالیت نظامی روسیه در مرزهای ناتو افزایش چشمگیری داشته و حضور روسیه در دریای شمال نیز افزایش یافته است.

با این حال وزارت دفاع روسیه گفته است این تحرکات در واقع تمرین نظامی برای اتخاذ تدابیر اضطراری در مقابل شیوع ویروس کرونا است.

روحانی: کرونا ممکن است تا آخر سال با ما باشد

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، روز پنج‌شنبه در جلسه ستاد اقتصادی دولت گفت: «تأکید می‌کنم مسئله کرونا، مسئله‌ای نیست که بگوییم فلان روز به‌ طور کامل دوره‌اش تمام می‌شود، کرونا ممکن است تا ماه‌های آینده یا تا آخر سال با ما باشد.»

او با اظهار این‌ که «تا پایان این مسیر، راه کوتاهی در پیش نداریم» افزود که «ممکن است اجتماعات برای مدت دیگر هم محدود بشود و لازم باشد اجتماعات نداشته باشیم.»

آقای روحانی در حالی از احتمال و «امکان» ادامه محدود شدن اجتماعات سخن می‌گوید که اکثریت کشورهای جهان اکنون با اعمال جریمه‌های سختگیرانه تجمع و بیرون آمدن غیرضروری از خانه را ممنوع کرده‌اند.

حسن روحانی در سخنرانی‌های اخیر خود با ارائه برخی آمار و ارقام ادعا کرد که وضعیت کشور در مورد کرونا نسبت به گذشته بهتر است، اما این اظهارات او انتقاد برخی کارشناسان پزشکی را در پی داشت.

جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به آقای روحانی، در روز ۱۳ فروردین، سخنان او را نتیجه «ارائه اطلاعات غلط یا ارائه تحلیل اشتباه از آمار» توصیف کردند.

این پزشکان در این نامه با اشاره به تلفات همه‌گیری کرونا در قرنطینه از نوع چینی که ۲.۵ نفر به ازاء هر یک میلیون نفر است، افزودند «در ایران تا این لحظه ۳۸ وجود نازنین به ازاء هر یک میلیون نفر یعنی بیش از ۱۵ برابر» قربانی شده‌اند.

آقای روحانی دو روز پیش در سخنانش با اشاره به مدل چینی مبارزه با کرونا گفت که «ما خودمان را اسیر تجربیات دیگران نمی‌کنیم.»

ظریف به ترامپ: ایران فقط از خود دفاع می‌کند، جنگ به راه نمی‌اندازد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی

با بالا گرفتن تنش‌ بین ایران و آمریکا در عراق و پیام توئیتری جدید رئیس جمهور آمریکا در این مورد، وزیر خارجه ایران در واکنشی تازه تهدید کرد که «ایران جنگی شروع نمی‌کند، اما به کسانی که شروع کنند درس‌هایی خواهد آموخت.»

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۳ فروردین در توئیتی نوشت: «بر اساس اطلاعات و باور [ما]، ایران یا گروه‌های نیابتی‌اش در حال طراحی حمله‌ای غافلگیرانه علیه نیروها و دارایی‌های ایالات متحده در عراق هستند.»

او افزود که «اگر چنین اتفاقی بیفتد، ایران هزینه بسیار سنگینی پرداخت خواهد کرد».

در واکنش به این توئیت، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران خطاب به دونالد ترامپ توئیت زده است که «نگذار جنگ‌افروزان همیشگی تو را گمراه کنند.»

آقای ظریف افزوده است: «آن چه ایران دارد، دوست است: هیچ‌ کس نمی‌تواند میلیون‌ها نفر نیروی «نیابتی» داشته باشد. برخلاف ایالات متحده که پنهانکارانه دروغ می‌گوید، فریب می‌دهد و ترور می‌کند، ایران تنها برای دفاع از خود عمل می‌کند. آن هم بدون مخفی‌کاری.»

ایالات متحده استفاده جمهوری اسلامی از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه را عامل بی‌ثبات‌کننده‌ای برای منطقه می‌داند و آمریکا و کشورهای مختلف بارها ایران را به ارسال مخفیانه سلاح به شورشیان حوثی یمن و پول‌شویی و دور زدن شبکه‌های مالی برای رساندن منابع به دست شبه‌نظامیان در دیگر کشورهای منطقه متهم کرده‌اند.

از سیزدهم دی پارسال که پهپادهای آمریکایی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، و ابومهدی المهندس، معاون نیروهای حشدالشعبی (بسیج مردمی) عراق، را در فرودگاه بغداد و بر اساس فرمان رئیس‌جمهوری آمریکا کشتند، تنش میان آمریکا با ایران و هم‌پیمانانش در عراق تشدید شده است.

رسانه‌های آمریکایی در روزهای گذشته از آماده شدن نظامیان آن کشور برای مقابله با نیروهای شیعی متحد ایران در عراق و بررسی طرح‌هایی در وزارت دفاع آمریکا برای عملیات در هفته‌های پیش رو خبر داده‌اند.

در این گزارش‌ها تأکید شده‌ است «نابودی» کتائب حزب‌الله عراق، که بخش مهمی از نیروهای حشدالشعبی آن کشور است، در دستور کار پنتاگون قرار گرفته است.

وزیر نیروی ایران از افزایش ۴۰ درصدی مصرف آب در برخی مناطق خبر داد

مصرف آب در ایران از میانگین جهانی بالاتر است

رضا اردکانیان، وزیر نیرو، روز چهارشنبه، ۱۳ فروردین، از افزایش ۴۰ درصدی مصرف آب در برخی مناطق و افزایش متوسط ۱۲ درصد در کل ایران خبر داد و دلیل آن را مصرف بیشتر مردم در مسائل بهداشتی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای اردکانیان این مناطق را مشخص نکرد اما با اشاره افزایش ۲۳ درصدی بارش‌های سال ۹۸ به نسبت متوسط ۵۰ ساله ایران اضافه کرد «این به این معناست که مخازن و سدها در وضعیت خوبی هستند».

با این حال وی تأکید کرد که به دلیل ظرفیت محدود تصفیه‌خانه‌ها در مصرف آب چالش وجود دارد، و از مردم خواست در مسائل بهداشتی آب کمتری مصرف کنند.

بر اساس این گزارش، سنت خانه‌تکانی در پایان سال و همزمانی با ضرورت رعایت بیشتر مسائل بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا، دلیل اصلی جهش میزان مصرف آب در یکی دو هفته اخیر است، ضمن آن‌ که مصرف آب در ایران همواره از میانگین جهانی بالاتر بوده است.

برای نمونه، میانگین مصرف آب در شهر تهران دو و نیم برابر میانگین جهانی برآورد شده است.

شاخه نظامی پ‌کاکا مسئولیت حمله انتحاری به خط لوله ایران-ترکیه را برعهده گرفت

عکس از بایگانی

در پی اعلام خبر وقوع انفجار در خط لوله گاز ترکیه به ایران، گروه موسوم به «نیروهای مدافع خلق» (هاپ‌گ، HPG) که شاخه نظامی حزب کارگران کردستان (پ‌کا‌کا) است مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت.

بیانیه این گروه در وب‌سایت «فرات‌نیوز»، از منابع خبری طرفدار پ‌کاکا منتشر شده است.

این بیانیه می‌نویسد که یکی از اعضای زن ها‌پ‌گ به نام «سَما کوچر» (با نام مستعار روشن آشکارا) بامداد ۱۲ فروردین به محافظان خط لوله حمله انتحاری کرده است.

به نوشته این بیانیه، این فرد با سربازان ترکیه که در محل حضور داشتند درگیر شده و پس از ورود پنج نفربر زرهی کمکی، با منفجر کردن خود باعث «کشته شدن ۳۰ سرباز و زخمی شدن ده‌ها نفر» و آسیب به خط لوله شده است.

این حمله و انفجار در خاک ترکیه و در نزدیکی مرز بازرگان رخ داده است و به گفته محمد عسگری، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، به همین دلیل صادرات گاز ایران به این کشور اکنون متوقف شده است.

این خط لوله پیش از این نیز بارها توسط گروه پ‌کاکا هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفته بود.

ترکیه یکی از مهم‌ترین مشتریان گازی ایران است. صادرات گاز ایران به ترکیه در ماه‌های گذشته تحت تاثیر ‌تحریم‌ها به شدت کاهش یافته است.

بر اساس آمارهای رسمی ترکیه، در سال ۲۰۱۹ این کشور هفت میلیارد و ۷۳۵ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد کرده است.

دوترته در مورد رعایت قوانین کرونا: مشکل درست کنید خودم شما را دفن می‌کنم

رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فیلیپین، به بیان اظهارات جنجالی معروف است

رئیس‌جمهوری فیلیپین که به سیاست‌ها و اظهارات جنجالی معروف است، با هشداری شدید به کسانی که قوانین و مقررات قرنطینه و محدودیت‌های آمد و شد را رعایت نمی‌کنند، گفته «به‌جای مشکل‌آفرینی، خودم شما را دفن می‌کنم».

رودریگو دوترته ۱۴ فروردین، با اشاره به افزایش قابل‌توجه شمار مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از شیوع ویروس کرونا، گفته «اوضاع در حال بدتر شدن است».

او در جریان یک سخنرانی تلویزیونی افزوده «یک بار دیگر جدی بودن مسئله را به شما یادآوری می‌کند… دستور من به پلیس و ارتش این است: اگر مشکلی وجود داشت، اگر اتفاقی افتاد و آن‌ها (مردمی که قوانین را رعایت نمی‌کنند) با شما درگیر شدند و زندگی شما به خطر افتاد، با تیر بزنید و بکشید».

آقای دوترته ادامه داده است: «متوجه شدید؟ مرگ. به‌جای مشکل‌آفرینی، شما را دفن می‌کنم».

این سخنرانی در عین حال پس از گزارش‌ها از درگیری‌ها و بازداشت‌ها در مناطق فقیرنشین مانیل، پایتخت فیلیپین منتشر شده‌است. این گزارش‌ها حاکی‌ست شهروندان در این مناطق شدیدا فقیر، معترض به وضعیت پخش غذا و کمک‌های خوراکی دولت بودند.

در عین حال گزارش‌هایی از افزایش آزار و اذیت و مشکل‌آفرینی برای پرسنل و کادر درمانی و پزشکی و انگ‌زنی‌های اجتماعی به آن‌ها منتشر شده‌است. دوترته تاکید کرده آزار پرسنل بیمارستانی «جرم» محسوب می‌شود و با آن برخورد خواهد شد.

فیلیپین تنها طی سه هفته گذشته بیش از ۲۳۰۰ مورد ابتلای جدید را به‌طور رسمی ثبت کرده‌است. آمار حاکی از درگذشت دست‌کم ۹۶ تن از مبتلایان است. شمار موارد ابتلا روزانه در حال افزایش است.

مانیل، پایتخت فیلیپین، احتمالا پرازدحام‌ترین شهر جهان است. بیش از ۴۶ هزار نفر در هر کیلومتر مربع این شهر زندگی می‌کنند.

رودریگو دوترته بارها سیاست‌هایی را در پیش گرفته که با واکنش‌ها و انتقادهای سازمان‌های مدافع حقوق بشر روبه‌رو شده‌است. او البته از نظر آماری از محبوبیت نسبتا بالایی در کشور خود بهره می‌برد.

اظهارات آقای دوترته نیز بارها جنجال‌برانگیز بوده‌است. از جمله اظهاراتش به سربازان در این مورد که به واژن زنان شورشی شلیک کنند، که نمیرند بلکه «ناقص» شوند، و یا اینکه «اگر قرار به نبوغ در آدم‌کشی باشد او از آدم‌کش‌ها کم نمی‌آورد».

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا از ۲۱۴ هزار نفر گذشت

انتقال جنازه یکی از قربانیان ویروس کرونا به سردخانه در بروکلین در نیویورک

گزارش‌ها حاکی است که تا شامگاه چهارشنبه ۱۳ فروردین، شمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا، کووید ۱۹، در آمریکا به ۲۱۴ هزار نفر رسید و بیش از چهار هزار و ۷۸۰ نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که شمار قربانیان ویروس کرونا در شهر نیویورک نیز از یک هزار و ۳۰۰ نفر گذشت.

رویترز می‌گوید، در روز چهارشنبه دست‌کم ۹۲۵ نفر در سراسر آمریکا جان خود را از دست دادند.

طبق این گزارش، در همین روز چهار ایالت دیگر آمریکا نیز برای محافظت از مردم و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، از شهروندان خود خواسته‌اند در خانه بمانند از منزل بیرون نروند.

فرمانداران فلوریدا ، جورجیا ، می‌سی‌سی‌پی و نوادا نیز سیاست‌های سختگیرانه‌ای را اتخاذ کردند و مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی را به اجرا گذاشته‌اند.

با این حال٬ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت، نیازی نیست که فرمان اجرایی برای قرنطینه کردن سراسری در آمریکا صادر بشود و ایالت‌ها باید خود تصمیم بگیرند.

این در حالی است که تا چهارشنبه ۳۹ ایالت آمریکا به همراه منطقه واشینگتن، دی سی، ساکنان خود را به ماندن در خانه ملزم کرده‌اند و آنها به جز موارد ضروری مانند بیماری یا خرید نمی‌توانند از خانه خارج شوند.

گزارش‌ها حاکی است که هم اکنون از ۸۷ درصد مردم آمریکا خواسته شده است در خانه بمانند و بیرون نروند.

پنج درصد از نفت تولیدی جهان صرفه اقتصادی ندارد

میدان نفتی در تگزاس آمریکا (عکس از آرشیو)

آژانس بین‌المللی انرژی چهارشنبه اعلام کرد٬ ۵ درصد از نفت تولیدی جهان با قیمت‌های کنونی، صرفه اقتصادی ندارد.

هم اکنون قیمت نفت برنت حدود ۲۵ دلار است و آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید شیوع کرونا و قرنطینه شدن سه میلیارد نفر در جهان باعث شده تقاضای جهانی نفت به شدت پایین بیاید.

فاتح بیرول رئیس اجرایی آژانس قبلا گفته بود احتمالا در سال جاری میلادی تقاضای جهانی برای نفت روزانه ۲۰ میلیون بشکه کاهش یابد.

این نهاد بین‌المللی می‌گوید اگرچه ۵ میلیون بشکه نفتی که الان در جهان تولید می‌شود با قیمتهای فعلی زیان‌ده است، اما این به معنی توقف تولید آنها نیست، چرا که توقف تولید نفت برای برخی کشورها بیشتر از تولید آن زیان دارد و احتمالا حتی با زیان‌ده بودن تولید، برخی از شرکت‌ها استخراج نفت را ادامه دهند.

این نهاد بین‌المللی می‌گوید اگر قیمت نفت به ۱۵ دلار سقوط کند، بیش از ۱۵ میلیون بشکه نفت تولیدی جهان زیان‌ده خواهد بود که نیمی از آن نفتی است که در آمریکای شمالی تولید می‌شود و ۱۰ درصد آن نفتی است که از دریای خزر یا میادین دریایی روسیه استخراج می‌شود.

این گزارش می‌گوید تابحال شرکتهای عمده نفتی، میزان سرمایه‌گذاری برای سال جاری را نسبت به برنامه قبلی خود ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش داده‌اند.

سرعت ابتلا به کرونا در اسپانیا و شمار درگذشتگان در ایتالیا اندکی کاهش یافت

اعضای گارد سلطنتی اسپانیا

مقام‌های درمانی اسپانیا این احتمال را مطرح کرده‌اند که ثبات فعلی در روند شمار مبتلایان جدید در آن کشور حاکی از رسیدن به ثبات نسبی در نرخ کل موارد ابتلا است. با این حال اسپانیا روز چهارشنبه بیشترین شمار درگذشتگان را ثبت کرد.

در ایتالیا، بحران‌زده‌ترین کشور در اروپا نیز شمار درگذشتگان کم‌ترین رقم در شش روز گذشته بود، هرچند شمار کل موارد جدید ابتلا به ویروس افزایش یافته‌است.

اسپانیا روز چهارشنبه ۸۶۴ مورد درگذشت به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونای جدید را ثبت کرده‌است. روز سه‌شنبه موارد درگذشت اندکی کم‌تر بود و طی چند روز گذشته شمار درگذشتگان همواره بالاتر از ۸۰۰ نفر گزارش شده‌است.

اما نکته‌ای دیگری که روزنه‌ای از امید را در این کشور گشوده، حفظ میانگین شمار بیماران جدید در حدود ۱۲ درصد است، که می‌تواند حاکی از ثبات نسبی و در نتیجه کاهش سرعت شیوع باشد. شمار موارد ابتلا در روز چهارشنبه نیز کم‌تر از روز پیش از آن بود.

در ایتالیا شمار موارد ابتلا به‌شکل ناگهانی یک افزایش جهشی را در روز چهارشنبه ثبت کرد. در حال حاضر دست‌کم ۱۱۰ هزار نفر در این کشور به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند. با این حال شمار رسمی درگذشتگان ۷۲۷ نفر بود. روز سه‌شنبه این رقم ۸۳۷ نفر اعلام شده بود.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های آمد و شد را تا ۱۳ آوریل تمدید کرده‌است.

این محدودیت‌ها قرار بود روز جمعه پایان یابند، اما نخست‌وزیر ایتالیا در جریان یک سخنرانی گفته «اگر در شرایط فعلی تصمیم به تسهیل قوانین بگیریم، همه زحمت‌های به باد می‌رود».

فرای این دو کشور، در اروپا، شمار موارد ابتلا در آلمان به ۷۸ هزار نفر نزدیک شده است، شمار درگذشتگان ۹۳۱ نفر است. در فرانسه شمار درگذشتگان از چهار هزار نفر گذشته و شمار بیماران فرای ۵۶ هزار نفر است. در بریتانیا موارد ابتلا به ۳۰ هزار نفر نزدیک شده و شمار درگذشتگان ۲۳۵۲ نفر گزارش شده است.

نتانیاهو: همه اسرائیلی‌ها در فضاهای عمومی ماسک بپوشند

بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه گفت، برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، کووید ۱۹، همه اسرائیلی‌ها می‌بایست به هنگام حضور در فضاهای عمومی از ماسک صورت استفاده کنند.

بنیامین نتانیاهو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: ما از شما، شهروندان اسرائیل، از همگی شما می‌خواهیم در فضای عمومی ماسک بپوشید.

نخست وزیر اسرائیل با این حال از شهروندان این کشور خواسته است چنانچه دسترسی به ماسک‌های استاندارد ندارند، خودشان دست به ابداع بزنند.

اسرائیل برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اقدامات سختگیرانه ای را در پیش گرفته است . شمار مبتلایان در این کشور شش هزار نفر اعلام شده است . همچنین ۲۵ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG