لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۵۹

خبرخوان

یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر در ایران از دیروز قطع شد

در هفته‌های گذشته نیز مقامات دولت از حذف یارانه نقدی برخی خانواده ها خبر داده‌اند

خبرگزاری مهر خبر داد که یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر از «یارانه‌بگیران غیرنیازمند» از صبح روز جمعه و همزمان با واریز یارانه نقدی مهرماه قطع شده است.

در هفته‌های گذشته نیز مقام‌های دولتی از حذف یارانه نقدی برخی خانواده‌ها خبر داده‌اند.

پیش از این، حسین میرزایی، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸، روز ۱ مهر، خبر داده بود که یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانواده «پردرآمد» حذف شده است.

به گفته آقای میرزایی، اگر متوسط درآمد خانوار یک نفره چهار میلیون تومان، خانوار دو نفره پنج میلیون تومان، خانواده سه نفره شش و نیم میلیون تومان و خانواده پنج نفره ۸.۵ میلیون تومان باشد یارانه آنان حذف خواهد شد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ورود اتباع عراقی به ایران از مرز چذابه ممنوع شد

پایانه چذابه یکی از دو گذرگاه رسمی تردد اتباع ایرانی و عراقی در استان خوزستان است.

مدیر پایانه‌ مسافری‌ چذابه خبر داد که از روز یکشنبه ۲۴ آذر ورود اتباع عراقی به ایران از این مرز به به دلیل ناامنی‌ها در عراق ممنوع شده است.

احمد سبهانی به خبرگزاری ایرنا گفته که از دو هفته پیش نیز سفر زائران ایرانی به شهرهای زیارتی عراق ممنوع شده بود.

وی افزود از حجم صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق از این مرز هم کاسته شده است.

وزارت خارجه ایران آبان ماه امسال از شهروندان ایرانی خواسته بود تا اطلاع ثانوی برنامه سفر خود به عراق و شهرهای زیارتی شیعیان در این کشور را به تعویق اندازند.

پایانه مرزی چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز یکی از دو گذرگاه رسمی تردد اتباع ایرانی و عراقی در استان خوزستان است

آلودگی هوا دانشگاه‌های استان تهران را هم تعطیل کرد

پس از آن‌که مدارس استان تهران امروز بر اثر شدت آلودگی هوا تعطیل شد، مقاما اعلام کردند که مدارس تهران، تبریز، بوشهر و تعدادی شهر دیگر به علت آلودگی هوا فردا تعطیل است و تعطیلی دانشگاه‌های تهران هم به این فهرست اضافه شده‌است.

محمد تقی‌زاده، معاون استاندار تهران، در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «پیرو تداوم آلودگی هوا، کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تصمیم گرفت تا با توجه به انباشت آلاینده‌ها و غلظت ذرات معلق هوای تهران، مدارس استان در تمامی مقاطع در دو شیفت صبح و بعدازظهر به‌جز ۲ شهرستان فیروزکوه و دماوند فردا دوشنبه تعطیل باشد. البته مدارس شهر رودهن از شهرستان دماوند نیز تعطیل هستند.»

او افزود که «در این راستا کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تمام مراکز آموزشی و دانشگاه‌های استان تهران را فردا دوشنبه تعطیل کرد.»

همچنین خبر می‌رسد که به خاطر آلودگی هوا مدارس تبریز و چند شهر دیگر استان آذربایجان شرقی نیز به دلیل آلودگی فردا تعطیل است.

مجید اجرایی، رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان بوشهر نیز خبر داده‌است که همه مدارس استان بوشهر به جز شهرستان دیر و مناطق بردخون و خارگ در نوبت صبح و بعدازظهر فردا تعطیل است.

همه مهدهای کودک، پیش‌دبستانی‌ها و مدارس شهر قم و همچنین بخش‌های سلفچگان و مرکزی امروز یکشنبه به علت آلودگی هوا تعطیل اعلام شده بود و مسئولان می‌گویند هوای این شهر «در وضعیت ناسالم برای عموم مردم قرار دارد.»

رئيس کمیته امداد: در فقر خوراکی و پوشاکی به «اعداد تکان‌دهنده‌ای» رسیده‌ایم

رئیس کمیته امداد گفته است پژوهش این نهاد در سال ۹۶ در ۳۲ شهرستان در خصوص فقر خوراکی و پوشاکی به «اعداد تکان‌دهنده‌ای» رسیده است.

رئیس کمیته امداد می‌گوید پژوهش این نهاد در سال ۹۶ در ۳۲ شهرستان در خصوص فقر خوراکی و پوشاکی به «اعداد تکان‌دهنده‌ای» رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی بختیاری که روز یک‌شنبه ۲۴ آذر در یک همایش علمی سخنرانی می‌کرد به جزئیات این پژوهش اشاره نکرده ولی گفته است که «بودجه دولت فقط ۴۶.۷ درصد هزینه‌های ما را پوشش می‌دهد».

حسن روحانی، رئيس‌جمهور روز ۲۰ آذر در جلسه هیات دولت گفته بود هر سال بودجه مبارزه با فقر مطلق را افزایش داده‌ایم.

او همچنین به نقل از رئيس کمیته امداد گفته بود که «در کشور فقر مطلق وجود ندارد».

این در حالی است که دو سال پیش از آن، در شهریور سال ۹۶، پرویز فتاح، رئیس وقت کمیته امداد گفته بود «۱۰ تا ۱۲ میلیون ایرانی در فقر مطلق به سر می‌برند». او تاکید کرده بود که «اگر بخواهیم سطح رفاهی افراد را بالا ببریم»، ۱۶ تا ۲۰ میلیون نفر در «دایره فقر مطلق» قرار دارند.

مقام‌های حکومت ایران توضیح نداده‌اند که چگونه ظرف دو سال مشکل فقر مطلق را برای ۱۰ تا ۲۰ میلیون نفر از ایرانیان «حل کرده‌اند.»

پایان نشست آب‌وهوایی سازمان ملل، بدون تصمیم نهایی درمورد مسئله دی‌اکسید کربن

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نشست مادرید

مذاکره‌کنندگان در نشست آب‌وهوایی سازمان ملل متحد (COP25) در مادرید روز یکشنبه، با حدود ۴۰ ساعت تأخیر پس از پایان نشست، در مورد یک سند نهایی توافق کردند.

پس از دو هفته مذاکره، این سند نهایی به همه ۲۰۰ کشور حاضر در اجلاس یادآوری می‌کند تا طی سال آینده، تا حد امکان، به تعهدات خود در زمینه دست‌یابی به اهداف اقلیمی سال ۲۰۳۰ احترام بگذارند.

چهار سال پس از امضای توافق‌نامه اقلیمی پاریس، این کشورها همچنین توافق کردند که برای دستیابی به همکاری‌های بین‌المللی بیشتر، به‌ویژه در زمینه مهار انتشار کربن فعالیت کنند.

تدوین قوانین بازار کربن از جمله بحث‌برانگیزترین مباحث در نشست سازمان ملل بود؛ همراه با این پرسش که چگونه می‌توان به کشورهای فقیر برای تأمین اعتبارات جبران خسارات ناشی از تغییرات آب‌وهوایی یاری رساند.

منظور از تدوین قوانین بازارهای کربن گذاشتن تعرفه برای تولید دی‌اکسید کربن، گاز اصلی گلخانه‌ای، است به‌طوری که کشورها و شرکت‌ها به مرورتشویق به روی آوردن به انرژی‌های پاک‌تر بشوند.

بنا بر گزارش‌ها، مذاکره‌کنندگان روز یک‌شنبه تصمیم‌های اساسی در مورد چگونگی تنظیم بازارهای جهانی کربن را تا سال آینده به تعویق انداختند.

این هفته بیش از ۱۱۰۰۰ دانشمند از ۱۵۳ کشور جهان با امضای مقاله‌ای علمی «به طور واضح و صریح» اعلام کردند که اگر تحولات چشمگیری در نحوه زندگی انسان‌ها به‌وجود نیاید وضعیت اضطراری آب‌وهوا «رنج غیر قابل توصیفی» را با خود به همراه خواهد آورد.

پلیس کالیفرنیا تعرض به کنیسه ایرانیان یهودی را بررسی می‌کند

عکس از بایگانی

پلیس کالیفرنیا اعلام کرده که تعرض به یک کنیسه ایرانیان یهودی در این ایالت را بررسی می‌کند.

تعرض به کنیسه «نصح اسرائیل» در رکسفورد درایو در بورلی هیلز، کانون فعالیت‌های جامعه بزرگ ایرانیان یهودی در کالیفرنیا، صورت گرفته است.
دوربین کنیسه ورود یک مرد به این ساختمان در ساعت دو بامداد در روز شنبه ۲۳ آذر را نشان می‌دهد.

خبرگزاری ایرانشهر در لس‌آنجلس نیز گزارش داده که کتاب‌ها و تابلوهای عکس به کف کنیسه پرتاب شده و یک کتاب تورات نیز بروی زمین افتاده بود اما آسیبی به مبلمان وارد نشده و قفل کابینت‌ها نیز سالم مانده است.

به نوشته تایمز اسرائیل، ورد نسیم، رئیس شبکه اقدام مدنی آمریکا-اسرائیل یا «ایکن» در کالیفرنیا این تعرض را ناشی از «افزایش تنفر» در آمریکا نسبت به یهودیان دانسته و پرسیده است «چند نفر یهودی باید بمیرند و چند کنیسه باید نابود شود تا به یهودستیزی توجه شود؟» به گفته وی، «در شرق و غرب آمریکا، جوامع یهودی زیر فشار و حمله قرار گرفته‌اند».

اریک گارستی، شهردار لس‌آنجلس، حمله به کنیسه ایرانیان یهودی بورلی هیلز را «رفتاری ناشی از نفرت و عدم مدارا» دانسته و در توئیترش نوشت که او «شوکه و خشمگین است».

پلیس کالیفرنیا در این مرحله به وجود انگیزه یهودستیزی در این تعرض اشاره نکرده است. به نوشته تایمز اسرائیل، مرد مهاجم آثاری که نشانه یهودستیزی باشد، بر جای نگذاشته است.

اکثریت بزرگی از حدود ۱۲۰ هزار ایرانیان یهودی تا آستانه انقلاب در ایران، راهی آمریکا شدند که بیشتر آنها در لس‌آنجلس زندگی می‌کنند.

چهار حزب آلمان خواستار ممنوعیت فعالیت حزب‌الله در این کشور شدند

چهار فراکسیون احزاب پارلمانی آلمان خواهان ممنوعیت فعالیت‌های سازمان حزب‌الله لبنان در خاک این کشور شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، پس از درخواست مشترک احزاب دموکرات مسیحی (حزب آنگلا مرکل، صدراعظم)، سوسیال مسیحی، سوسیال دموکرات و دمکراتیک آزاد در روز جمعه ۲۲ آذر، قرار است در طول این هفته، این امر در نشست بوندستاگ، پارلمان آلمان، مورد بحث قرار گیرد.

حزب آلترناتیو که ضد مهاجرت است، پیشاپیشِ این ابتکارِ چهار حزب دیگر، از ماه گذشته خواهان ممنوعیت کامل فعالیت‌های حزب‌الله در این کشور شده بود.

این ظن وجود دارد که شاخه سیاسی حزب‌الله در خاک آلمان به گردآوری کمک مالی، جذب نیرو، ترویج یهودستیزی و ایدئولوژی جهادگرایان اسلامی اقدام می‌کند.

گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی آلمان برآورد کرده که ۱۰۵۰ تن در آلمان در راستای اهداف حزب‌الله فعالیت می‌کنند. یک گزارش اطلاعاتی هامبورگ در سال ۲۰۱۹ نیز حدود ۳۰ مسجد و مرکز فرهنگی اسلامی در آلمان را مرتبط با حزب‌الله دانسته بود.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست تابستان امسال مسجد و مرکز اسلامی امام مهدی در شهر مونستر را به دلیل سخنان امام مسجد در «روز قدس»، به عنوان یکی از مراکز مرتبط با حزب‌الله و عامل ایران معرفی کرد.

اتحادیه اروپا، شامل آلمان، از سال ۲۰۱۳ شاخه نظامی حزب‌الله را تروریستی اعلام کرد؛ این توصیف بعد از حمله مرگبار به اتوبوس گردشگران اسرائیلی در بورگاس بلغارستان، اعلام شد. حزب‌الله عامل طراحی و اجرای آن حمله معرفی شد.

اما آمریکا، کانادا، اسرائیل، بریتانیا، اتحادیه عرب و هلند هر دو شاخه سیاسی و نظامی حزب‌الله را تروریستی می‌دانند.

بازداشت یکی دیگر از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفر

محمد کیانوش راد، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و یکی از امضاکنندگان بیانیه مشهور به بیانیه ۷۷ نفر بازداشت شده است

محمد کیانوش راد، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و یکی از امضاکنندگان بیانیه مشهور به بیانیه ۷۷ نفر بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، نیروهای امنیتی آقای کیانوش راد را در منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل کرده‌اند.

۷۷ فعال سیاسی از طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبان بعد از سرکوب شدید معترضان، با انتشار بیانیه‌ای خواستار برخورد قانونی با عاملان شلیک به مردم شده بودند.

پس از انتشار این بیانیه، برخی از امضا‌کنندگان این بیانیه از جمله مصطفی تاج‌زاده، حسین کروبی، قربان بهزادیان‌نژاد، حسن اسدی زیدآبادی، عیسی سحرخیز و ریحانه طباطبایی به دادسرا احضار شدند.

مهدی محمودیان، از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفره نیز روز سه‌شنبه ۱۹ آذر و پس از احضار به دادسرا بازداشت شده است.

یک «امامزاده» در شیراز به آتش کشیده شد

این تصویر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و گفته می‌شود مربوط به بعد از به آتش کشیده شدن امامزاده است

خبرگزاری ایرنا از به آتش کشیده شدن یک «امامزاده» در شیراز خبر داده است.

بر اساس این گزارش «فرد یا افرادی» پس از اینکه «پول و اشیای قیمتی این محل را به سرقت بردند بخش‌هایی از این محل را نیز به آتش کشیدند».

این «امامزاده» به نام «بنت‌الحسن» در منطقه دروازه کازرون شهر شیراز واقع شده که از نقاط شلوغ و پر رفت و آمد این شهر محسوب می‌شود.

ایرنا نوشته که نسب این «امامزاده» به امام دوم شیعیان می‌رسد. بر اساس آخرین آمار اعلام شده، ۱۱ هزار «امامزاده» در ایران وجود دارد.

به گفته مسئولان جمهوری اسلامی در دوره پس از انقلاب تعداد امامزاده‌ها تا سال ۹۰ هفت برابر شده بود و تا سال ۹۷ ده برابر.

مهلت سه هفته‌ای به وزیر ارتباطات برای ارائه طرح شبکه ملی اطلاعات

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفته دنبال قطع یا محدود کردن اینترنت نیستیم

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت این شورا به وزیر ارتباطات سه هفته «فرصت داده تا طرح تکمیلی شبکه ملی اطلاعات را ارائه کند».

قرار است شورای عالی فضای مجازی در طول دو ماه این طرح را بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای فیروزآبادی که در برنامه گفت‌وگوی ویژه‌ خبری روز شنبه ۲۳ آذر سخن می‌گفت، تاکید کرده که «دنبال قطع اینترنت و محدود کردن آن نیستیم» و هدف از انتشار اخبار درباره قطع اینترنت، «پنهان کردن موفقیت‌های» جمهوری اسلامی در زمینه «شبکه ملی اطلاعات» است.

حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران روز ۱۷ آذر در مجلس گفت شبکه ملی اطلاعات به قدری تقویت خواهد شد که «مردم برای رفع نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند».

وی همچنین خبر داد که اخیراً رهبر جمهوری اسلامی دستوری در این زمینه صادر کرده و این دستور در شورای عالی فضای مجازی پیگیری خواهد شد.

ترامپ به‌زودی «دستور به خروج چهار هزار سرباز از افغانستان می‌دهد»

نیروهای آمریکایی در افغانستان

به گزارش شبکه‌های خبری آمریکایی، رئیس‌جمهوری آمریکا به زودی دستور به خروج چهار هزار تن از نیروهای ارتش ایالات متحده را از افغانستان خواهد داد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید دونالد ترامپ کاهش این شمار نیروها را در همین هفته اعلام خواهد کرد.

سی‌ان‌ان این گزارش را به‌نقل از یک مقام ارشد دولت در واشینگتن منتشر کرده‌است.

ایالات متحده در حال حاضر شماری بین ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد.

جنگ افغانستان، طولانی‌ترین نبرد خارجی‌ست که آمریکا را درگیر خود کرده و از سال ۲۰۰۱ به این سو ادامه دارد.

گروه افراطی طالبان که دو دهه پیش هدف حملات قرار گرفت در حال حاضر دست‌کم نیمی از کشور را کنترل می‌کند و مذاکراتی نیز با نماینده ویژه آمریکا برای دستیابی به «صلح» در افغانستان انجام داده‌است.

وزیر خارجه ایالات متحده اوایل مرداد ماه گفته بود خواست دونالد ترامپ کاهش نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۰ است.

خود آقای ترامپ در آذر ماه در جریان سفر از پیش اعلام‌نشده‌اش به افغانستان گفت که قصد دارد شمار نیروها را به ۸۶۰۰ نفر کاهش دهد.

شماری از کشورهای همسایه افغانستان در روند عملیات به آمریکا کمک می‌کنند.

دولت ترامپ دو روز پیش اعلام کرد به زودی سیاست‌های تازه‌ای را در ارتباط با آسیای میانه اعلام خواهد کرد.

درخواست دو روحانی شاخص اهل سنت برای آزادی فضل‌الرحمان کوهی

مولانا فضل‌الرحمن کوهی روز پنج‌شنبه هفتم آذر بازداشت شد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان، خواستار آزادی فضل‌الرحمان کوهی، امام‌جمعه روستای پشامگ شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان، شدند.

به گزارش کمپین فعالان بلوچ، مولوی عبدالحمید روز شنبه ۲۳ آذر گفت که مقامات باید تحمل خود را نسبت به انتقادات بالا ببرند و موضوعات را مانند گذشته در حد «تذکر و صحبت حل و فصل کنند.

حسن امینی نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سخنان آقای کوهی «مطالب شجاعانه دینی و حمایت آشکار از حقوق مذهبی و قانونی» اهل سنت بوده است.

مولانا فضل‌الرحمن کوهی روز پنج‌شنبه هفتم آذر پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد، بازداشت شد.

این روحانی اهل سنت در خطبه‌های اول آذر با اشاره به سخنان مقامات جمهوری اسلامی درباره سرکوب معترضان گفته بود که «این افتخار نیست؛ پدر به کتک زدن فرزندش افتخار نمی‌کند».

وی همچنین سخنان مقامات ایران را مبنی بر اینکه افزایش قیمت بنزین باعث افزایش قیمت دیگر کالاها نخواهد شد، «فریب» خوانده بود.

بازداشت این روحانی اهل سنت اعتراضاتی را به دنبال داشت و ماموران امنیتی روز شنبه ۹ آذر به سمت معترضان به بازداشت مولوی فضل‌الرحمن کوهی، روحانی اهل سنت، گاز اشک‌آور و گلوله شلیک کردند که تعدادی از آنان مجروح شدند.

رشد هزار درصدی بدهی دولت به بانک مرکزی طی یک سال

نمایی از بانک مرکزی ایران

خبرگزاری تسنیم به جزئیات یکی از پیوست‌های لایحه بودجه سال ۹۹ دسترسی پیدا کرده که نشان می‌دهد خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی در مرداد ماه امسال نسبت به مرداد پارسال با رشدی نزدیک ۹۹۹ درصدی به بیش از ۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

تسنیم می‌نویسد میزان نقدینگی کشور نیز در همین ماه به ۲۰۷۶ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مرداد پارسال ۲۶ درصد رشد کرده است.

اوج‌گیری بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در حالی است که در لایحه بودجه سال آینده صادرات روزانه ۱ میلیون بشکه نفت در نظر گرفته شده است و در صورت عدم تحقق آن، جبران آن از محل ذخایر ارزی و صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که بر اساس آمارهای شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، که در اختیار رادیو فردا قرار گرفته است، صادرات روزانه نفت ایران در ماه گذشته تنها ۲۱۳ هزار بشکه بوده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است میزان بدهی خالص دولت ایران (به همه بخش‌ها از جمله بانک مرکزی) در سال جاری میلادی به ۲۷.۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی برسد که این رقم معادل ۱۲۶ میلیارد دلار است.

این در حالی است که میزان بدهی خالص دولت ایران در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ به‌طور متوسط حدود ۲.۱ درصد از کل تولید ناخالص داخلی کشور بود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر: قرص‌های داخل کیک‌ها و کلوچه‌ها هیوسین بوده است

تصویری از کیک و کلوچه‌های آلوده به قرص‌های مشکوک در ایران در شبکه‌های اجتماعی

در پی انتشار تصاویر و گزارش‌هایی درباره وجود قرص‌های مشکوک در داخل کیک و کلوچه در برخی استا‌ن‌های ایران، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد که این قرص‌ها ماده مخدر نیست و قرص «هیوسین» است.

هیوسین دارویی برای تسکین دردهای روده‌ای و شکمی و ضد اسپاسم دستگاه گوارش است.‎

به گزارش ایرنا، مسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر، روز شنبه ۲۳ آذر گفت کیک‌های خوراکی حاوی این قرص‌ها در چهار استان کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربایجان غربی مشاهده شده است و پلیس در حال بررسی است.

در روزهای اخیر منابع پزشکی کرمان از مسمومیت ۱۲ کودک در این استان بر اثر مصرف کیک‌های حاوی این قرص‌ها خبر داده‌اند.

با این حال دو مقام وزارت بهداشت روز پنج‌شنبه با اشاره به اینکه قرص‌های جاسازی شده در این کیک‌ها «از انواع داروهای مختلف بوده» گزارش‌ها درباره اینکه این مواد «قرص برنج» یا «ماده مخدر» هستند را رد کرده بودند.

در طول یک هفته گذشته عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که قرص‌هایی مشکوک در رنگ‌های مختلف را داخل کیک و کلوچه نشان می‌داد.

با افزایش نگرانی‌های عمومی، دو مقام وزارت بهداشت اعلام کردند که این قرص‌ها «مخدر یا قرص برنج» نبوده‌اند و «اغلب داروهای خانگی از جمله استامینوفن، بروفن، ستیریزین، هیدروکسی زین، متوکلوپرامید و حتی بلیستر خالی» هستند.

رقیه کبیری، داستان‌نویس، با اشاره به «داغدار شدن بسیاری از مردم» از دریافت یک جایزه انصراف داد

داستان «پاسبان‌های بطنم»، نوشته رقیه کبیری، مقام دوم «داستان‌های کوتاه برای اقتباس» را به دست آورده بود

رقیه کبیری، یکی از برندگان «داستان‌های کوتاه برای اقتباس»، با اشاره به کشته‌ شدن شماری از معترضان حوادث اخیر در ایران اعلام کرد که از دریافت جایزه‌‌اش انصراف می‌دهد.

خانم کبیری در نامه سرگشاده‌ای خطاب به «انجمن سینمای جوان» و «بنیاد ادبیات و داستان ایرانیان» نوشته است: «در پی حوادثی که یک روز پس از اختتامیه این جشنواره روی داد و باعث داغدار شدن بسیاری از مردم کشورم شد، انصراف خود را از این مقام و جایزه‌ی نقدی اعلام می‌کنم».

مسابقه «داستان‌های کوتاه برای اقتباس» امسال همزمان با «جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران» برگزار شد. اختتامیه این جشنواره ۲۴ آبان در تهران بود و اعتراض‌ها به سه‌برابر شدن قیمت بنزین نیز از یک روز بعد در شهرهای ایران گسترده شد.

رقیه کبیری با داستان «پاسبان‌های بطنم» مقام دوم «داستان‌های کوتاه برای اقتباس» را به دست آورده بود.

اعتراضات اخیر در ایران بشدت سرکوب شد و علاوه بر شمار زیادی کشته و مجروح، هزاران نفر نیز در ان بازداشت شدند. عفو بین‌الملل شمار کشته‌ها را دست‌کم ۲۰۸ نفر اعلام کرده و وبسایت «کلمه» نیز این تعداد را دست‌کم ۳۶۶ تن برآورد کرده است.

در سه ماه گذشته در ایران ۱۰۶ نفر بر اثر گازگرفتگی جان باختند

به گفته رئیس سازمان اورژانس ایران، در بازه زمانی اول مهر تا ۲۲ آذر امسال مجموعا ۱۰۶ نفر بر اساس مسمویت با گاز جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان»، پیرحسین کولیوند روز شنبه ۲۳ آذر همچنین گفت که در این دوره زمانی ۲۳۲۸ نفر در سراسر کشور دچار گاز گرفتگی شدند.

بنابر همین گزارش، بیشترین تعداد مسمومیت مربوط به استان تهران بوده است. در این استان ۴۸۹ نفر در این بازه زمانی مسموم شده‌اند.

بیشترین آمار افراد فوت‌شده نیز مربوط به استان آذربایجان شرقی است. در این استان ۱۳ نفر بر اثر گاز گرفتگی جان باخته‌اند.

یک روز پیش‌تر نیز جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران، گفته بود در شش ماه نخست امسال تلفات گازگرفتگی در سطح کشور نسبت به پارسال ۱۴ درصد افزایش یافته و در استان تهران نیز این رقم ۲۵ درصد بوده است.

مرگ بر اثر مسموميت با گاز منوكسيدكربن در ایران عمدتا در نيمه‌ی دوم سال اتفاق می‌افتد و هرساله ده‌ها قربانی برجای می‌گذارد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG