لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۹

نمايندگان کرد مجلس خواستار تجديدنظر در احکام اعدام زندانيان سياسی کرد شدند


جمعی از نمايندگان کرد مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئيس قوه قضاييه ايران خواستار تجديدنظر در احکام اعدام زندانيان سياسی کرد شدند.
اين عده از نمايندگان در نامه خود با اشاره به اعدام احسان فتاحيان در زندان سنندج نوشته اند، به رغم آنکه چند نفر از نمايندگان کرد با در نظر گرفتن منافع ملی برای جلوگيری از اجرای اين حکم تلاش کردند، اما اين حکم به اجرای گذاشته شد که « اثرات بسيار نامطلوبی» بر افکار عمومی داشته است.
امضاء کنندگان اين نامه افزوده اند اخيراً اطلاعات ديگری منتشر شده که حاکی از صدورحکم اعدام برای چند جوان ديگر زندانی کرد است که نگرانی ‌های فزاينده‌ ای را در سراسر کردستان بوجود آورده است.
نمايندگان کرد ِ مجلس شورای اسلامی ِ امضاء کننده اين نامه، از آيت الله صادق لاريجانی، رئيس قوه قضائيه جمهوری اسلامی خواسته اند با « در نطر گرفتن شرايط جهانی »، دستور تجديد نظر در احکام اعدام اين زندانيان را صادر کند.
احسان فتاحيان، جوان ۲۸ ساله کرد، در دادگاه بدوی به اتهام «عضويت دراحزاب مسلح اپوزيسيون» به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود، اما دادگاه تجديد نظر حکم او را بجرم محاربه به اعدام افزايش داد که هفته گذشته درزندان سنندج اجرا شد.
شيرکو معارفی، سی ساله، زندانی کرد ديگری است که با همين اتهام‌ها روبه‌رو ست و اين نگرانی وجود دارد که او هم اعدام شود.
XS
SM
MD
LG