لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۲

ميرحسين موسوی: تا مطالبات مردم برآورده نشود، بحران جدی باقی است


ميرحسين موسوی در نخستين بيانيه خود پس از سرکوب معترضین در روز عاشورا گفته است: مردم در آن روز بطور خودجوش به خیابان ها آمدند و تا مطالبات آنها در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی برآورده نشود، بحران موجود بر طرف نخواهد شد.
آقای موسوی در بیانیه خود افزوده است: کشور دچار بحران جدی است و حاکمیت حتی اگر بوسیله سرکوب موفق شود معترضین را وادار به سکوت کند، با مشکلاتی نظیر از میان رفتن مشروعیت نظام ، مشکلات اقتصادی و مسائل سیاست خارجی و قعطنامه های سازمان ملل چه خواهد کرد.
او همچنین « گوساله و بزغاله » و «خس و خاشاک» خواندن معترضین، تحریک مردم به جنگ با یکدیگر از تریبون های دولتی؛ و نقش صدا وسیما در دامن زدن به خشونت را "فاجعه" خوانده است.
میر حسین موسوی در بیانیه خود می گوید ابایی از شهادت ندارد.
او با اشاره به فیلم هایی که از سرکوب خونین مردم در روز عاشورا منتشر شده، آن شعارها و حرکات را "ناشی از به زیر انداختن افراد بی گناه از روی پل ها و بلندی ها، تیراندازی ها و آدم زیر کردن ها و ترورها" دانسته و افزوده است که به رغم این سرکوب خشن، به شهادت فیلم ها ی اینترنتی، مردم، نیروهای انتظامی و بسیجی را از دست گروهی افراد خشمگین رها می کنند.
آقای موسوی، در پایان بیانیه خود، راه حل های توبه یا معامله و بده بستان را برای حل بحران موجود ، "بیراهه" توصیف کرده و در مقابل، پاسخگو بودن دولت در مقابل مردم و مجلس و قوه قضائیه؛ تدوین قانون شفاف برای انتخابات، آزادی زندانيان سياسی، آزادی مطبوعات و رسانه ها، و به رسميت شناختن حق مردم برای اجتماعات قانونی و تشکیل احزاب را برای برون رفت از بحران پیشنهاد کرده است.
XS
SM
MD
LG