لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۵

معاون رييس جمهورى آمريكا از حذف نامزدها در انتخابات عراق انتقاد كرد


معاون رييس جمهور آمريكا «جوزف بايدن»كه در آستانه انتخابات پارلمانى عراق از اين كشور ديدار كرده است، ابراز اميدوارى كرد، رهبران عراق راه حلى براى مشكل ناشى از حذف شمارى از چهره‌هاى سياسى اين كشور از انتخابات پارلمانى بيابند.

به گزارش خبرگزارى‌هاى بين‌المللى معاون رييس جمهور آمريكا، كه جمعه شب براى ديدار با رهبران عراق در آستانه انتخابات اين كشور وارد بغداد شده بود، در ديدار با نورى‌ المالكى نخست وزير عراق، از حذف بيش از پانصد نفر از انتخابات پارلمان اين كشور انتقاد كرد.
اين در حالى است كه نورى‌ المالكى، نخست وزير عراق، با دفاع از تصميم كميسيون انتخابات اين كشور به معاون رييس جمهور آمريكا، گفته است، اين تصميم در چارچوب قانون اساسى عراق اتخاذ شده و هيچ گروه سياسى خاصى مد نظر نبوده است.
در آستانه انتخابات تازه پارلمانى در عراق كه در روز هفتم ماه مارس برگزار مى‌شود، كميسيون انتخاباتى اين كشور ۵۱۱ نفر را به دليل «ارتباط با حكومت صدام حسين» از فهرست نامزدها حذف كرده است.
از آنجاىى كه بيشتر اين افراد از ميان نامزدهاى سنى‌مذهب هستند، ايالات متحده آمريكا از اين بابت نگران است كه اين اقدام با اعتراض شديد سنى‌ها روبرو شده و روند جذب اقليت سنى را در نظام سياسى عراق با خطر مواجه سازد.

XS
SM
MD
LG