لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۵

يك كارشناس زلزله پيشنهاد ِ دو پايتختى شدن ايران را مطرح كرد


معاون پژوهشى «پژوهشگاه بين‌المللى زلزله شناسى و مهندسى زلزله» ، لرزه‌خيزى و احتمال زلزله مخرب در تهران و پيامدهاى فاجعه بار زلزله احتمالى در آسيب جدى به نظام مديريتى كل كشور را - در كنار تلفات و خسارات بالاى آن –مهم خواند و بر انتقال پايتخت و به عبارتى دو پايتختى شدن ايران تاكيد كرد.

مهدى زارع افزود: وجود دو پايتخت ادارى سياسى و اقتصادى در تركيه (آنكارا و استانبول)، پاكستان (اسلام آباد و كراچى) و بسيارى كشورهاى ديگر تجربه شده و ايجاد پايتخت ادارى و مديريتى جايگزين تهران براى ايران هم بايد در دستور كار مسوولان قرار گيرد.
اين كارشناس زلزله با بيان اين كه پايتخت جايگزين بايد از نظر عدم لرزه خيزى بهترين و مطمئن‌ترين شرايط را داشته باشد به ايسنا گفت: انتقال پايتخت به شهر جديد بايد براساس فن‌آورى هاى روز احداث شود و اين امر نيازمند مطالعات گسترده، سرمايه گذارى سنگين و روندى طولانى است؛ اما با توجه به واقعيت‌ها و مخاطرات جدى ، بايد به اين مساله به عنوان ضرورتى اجتناب‌ناپذير، توجه كرد.

مهدى زارع افزود: وقايع تلخى كه اين روزها در هاييتى در جريان است نمايانگرعمق فاجعه اى است كه در تمام شهرهاى بزرگ و پر جمعيت ِ در معرض ريسك بالاى زلزله مثل تهران، تبريز، استانبول، اسلام آباد، كراچى، جاكارتا، توكيو، بوگوتا، آتن و الجزيره مى تواند رخ دهد.

XS
SM
MD
LG