لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۴

۵ تن از زندانیان سیاسی سحرگاه امروز در زندان اوین اعدام شدند


خبرگزاری جمهوری اسلامی بنقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران گزارش داده است که پنج تن از زندانیان سیاسی، سحرگاه امروز، يكشنبه در زندان اوين به دار آويخته شده اند.
اعدام شدگان، فرزاد كمانگر، علي حيدريان، فرهاد وكيلی ، شيرين علم هولی و مهدی اسلاميان گزارش شده اند.
بگفته دادسرای عمومی و انقلاب تهران، نامبردگان به اتهام شرکت در آنچه «عمليات تروريستی» خوانده شده، از جمله بمبگذاری در مراكز دولتی در شهرهای مختلف ایران، به اعدام محکوم شده بودند. این اتهامات از سوی متهمین رد شده بود.
مدافعان حقوق بشر تا کنون بارها صدور حکم اعدام برای فعالان سیاسی را به شدت محکوم کرده اند. سازمان های حقوق بشری مختلف در چند سال گذشته بارها بیانیه هایی را در اعتراض به حکم فرزاد کمانگر صادر کرده بودند.
فرزاد کمانگر، معلم کُرد، در مرداد ۱۳۸۵ بازداشت و در اسفند سال ۱۳۸۶ به اتهام عضویت در گروه پ. کا. کا به اعدام محکوم شد که با وجود اعتراض گسترده فعالان سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج از ایران، این حکم در مراجع عالی قضایی جمهوری اسلامی تائید شد.
فرزاد کمانگر نزدیک به سه سال در زندان بود و بخشی از دوره حبس خود را در سلولهای انفرادی گذراند.
علی حیدریان، فرهاد وکیلی و شیرین علم هولی نیز به عضویت در گروه پژاک و مهدی اسلامیان به عضویت در انجمن پادشاهی ایران متهم شده بودند. اتهام این افراد، اقدام برای براندازی جمهوری اسلامی عنوان شده بودند.
مهدی اسلامیان در اردیبهشت ۱۳۸۸ بازداشت شده بود و شش ماه را در سلول انفرادی گذرانده بود. پیش از این، محسن اسلامیان، برادر وی نیز به اتهام شرکت در انفجار حسینیه شیراز در سال ۱۳۸۷ و اتهامات مشابه دیگر اعدام شده بود.
شیرین علم هولی در اردیبهشت ۱۳۸۷ در تهران بازداشت شده بود و علی حیدریان و فرهاد وکیلی از سال ۸۵ در بازداشت به سر می‌بردند.
XS
SM
MD
LG