لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۸

شورای امنيت سازمان ملل، قطعنامه جديد تحريم های ايران را تصويب کردچهارمين قطعنامه ی تحريم ايران در شورای امنيت سازمان ملل با ۱۲ رای مثبت به تصويب رسيد. برزيل و ترکيه رای منفی دادند و لبنان از دادن رای خودداری کرد. سوزان رايس، نماينده آمريکا در سازمان ملل گفت، اين قطعنامه به دليل سرپيچی ايران از اجرای قطعنامه های قبلی برای توقف غنی سازی اورانيوم تصويب شده است و هدف از آن آسيب رساندن به مردم ايران نيست بلکه برای انزوای بيشتر حاکميت جمهوری اسلامی است. خانم رايس خطاب به اعضای شورای امنيت گفت: «ما در اين وضعيت هستيم، چون دولت ايران آگاهانه و به روشنی تعهدات خود در آژانس بين المللی انرژی اتمی و مصوبات شورای امنيت را نقض می کند و به رغم خواسته های هميشگی جامعه بين المللی برای توقف غنی سازی اورانيوم توجهی نکرده است.»
ايران تهديد کرده بود که در صورت تصويب قطعنامۀ جديد، از هرگونه مذاکره در مورد برنامه های هسته ايش خودداری می کند و توافق سه حانبه اخير تهران را نيز باطل خواهد کرد.
در قطعنامه جديد از ۴۰ نهاد و موسسه جمهوری اسلامی نام برده شده که ۱۵ مورد آن وابسته به سپاه پاسداران است. نام جواد رحيقی، سرپرست مرکز هسته ای اصفهان نيز در فهرست تحريم شدگان ذکر شده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG