لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۵

ایران خواستار رفع بحران هسته یی اش با گفت و گو شد


جمهوری اسلامی روز دوشنبه، امروز، اعلام کرد که آمریکا، و اتحادیه اروپا، بجای تحریم و مجازات شدیدتر ایران، اختلافشان بر سر برنامه هسته یی تهران را بهتر است که با گفت و گو از میان بردارند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، امروز، در تلویزیون دولتی تهران اعلام کرد که از پیشنهاد مبادله سوخت اتمی، که با پایمردی برزیل و ترکیه مطرح شده است، باید به عنوان فرصتی مطلوب برای حل اختلاف بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی بهره گرفت.

آقای صالحی در حالی این نظر را در میان گذاشت که وزیران خارجه اتحادیه اروپا، برای تکمیل تحریم و مجازات هایی که شورای امنیت سازمان ملل متحد نوزدهم خردادماه گذشته بر جمهوری اسلامی اعمال کرد، گرد آمده اند.

استیون وَنَکِر Steven Vanackere سرپرست وزارت خارجه بلژیک امروز گفت که اگر جمهوری اسلامی از همکاری با تلاش های دیپلماتیک همچنان سر باز زند، اعمال تحریم و مجازات های سنگین تر اتحادیه اروپا بر حکومت تهران، ضرورت خواهد داشت. آقای ونکر یادآور شد:

"ما می خواهیم به توانایی برای تشویق ایران به آمدن به سر میز گفت و گو دست یابیم. این موضعی است که بر پایه آن، می دانیم که گفت و گو می تواند حلال مشکلات باشد. اما، همزمان، از آن جایی که این موضع، مسیری دوگانه دارد، اگر گفت و گو ممکن نباشد، تحریم و مجازات ضرورت خواهد یافت."

بر پایه توافقی که دو ماه پیش میان جمهوری اسلامی، ترکیه و برزیل به دست آمد، ایران ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم با غلظت پایین خود را، در ازای اورانیوم بیشتر غنی شده، به ترکیه می فرستد. اما قدرت های جهانی این مبادله سوخت هسته یی را مردود و ناکافی دانستند چون جمهوری اسلامی، همزمان با آن، بر ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران پافشاری می کند.
XS
SM
MD
LG